FIIO M11 ME FIIO A5

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την βοήθειας σας σχετικά με την σύνδεση του Μ11 με τον Α7 ποιο καλώδιο της FIIO χρειάζομαι???? Μεσα στο κουτι το Μ11 είχε αντάπτορα 3.5mm σε coaxial θα προτιμούσα όμως να χρησιμοποιήσω μόνο ένα καλώδιο.

Ευχαριστω εκ των προτέρων,
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Χρειάζεται ένα καλώδιο 3.5mm σε 3.5mm.
Θα συνδέσεις την έξοδο line out του M11 στην είσοδο line in του A5.
Στο μενού του M11 θα επιλέξεις line out - fixed.
Τέτοιο καλώδιο κανονικά έπρεπε να έχει μέσα στην συσκευασία του A5.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Κατ' αρχήν μιλάμε για τον A5 (Fiio A7 δεν υπάρχει).

Ο Πέτρος (Sonorus) πολύ σωστά αναφέρει πιο πάνω ότι το σχετικό καλώδιο αξεσουάρ υπάρχει ήδη στη συσκευασία του A5. Mini Jack Stereo 3,5 mm σε Mini Jack Stereo 3,5 mm.

Επειδή όμως το mini αξεσουάρ καλώδιο αυτό είναι πολύ κοντό (3-4 cm) και επίσης χάνεται εύκολα η Fiio έχει δύο ακόμα mini αξεσουάρ με πολύ καλύτερο καλώδιο για τον ίδιο σκοπό.
Το Fiio L16 και το λίγο καλύτερο Fiio L17 (το οποίο έχω).

Σε περίπτωση που χρειαστεί καλώδιο (για να συνδέσουμε είτε τον M11, είτε τον A5 ή το συνδυασμό και των δύο) με καλώδιο μεγαλύτερου μήκους μία καλή επιλογή είναι το Inakustik 004104005 Premium Jack σε Jack 90 μοιρών - 0.5m. Το έχω ήδη και το χρησιμοποιώ για να συνδέω τον A5, όχι μόνο με τον M11 ή με το κινητό, αλλά και με άλλες συσκευές που έχουν έξοδο line σε Mini Jack Stereo (όπως Bluetooth DAC, κάρτες ήχου, ή κάρτες ήχου υπολογιστών).

Υπάρχει βέβαια και το πολύ ακριβότερο Kimber GQ-Mini/Mini Cu - 0.5m, αλλά εκεί τα πράγματα ξεφεύγουν πολύ και είναι μάλλον έξω από τα δεδομένα του ίδιου του A5, (αν πρόκειται γι' αυτόν).

Σε περίπτωση τώρα που θέλουμε να συνδέσουμε τον M11 με το συμβατικό μας στερεοφωνικό οικιακό σύστημα, είτε ως Hi-Resolution Player, είτε χρησιμοποιώντας τον ως κάρτα ήχου/DAC, θα χρειαστούμε ένα πολύ καλό καλώδιο από Mini Jack Stereo προς 2 X RCA.
Μία πολύ καλή επιλογή για μένα ήταν το Audioquest Evergreen Jack σε 2 RCA - 0.6m, ή αν αυτό δεν βολεύει, τότε στην εκδοχή του του 1m, Audioquest Evergreen Jack σε 2 RCA - 1m, το οποίο τελικά και επέλεξα για τις δικές μου ανάγκες. (Πάντως όσο πιο κοντό, τόσο το καλύτερο από την άποψη της ποιότητας).

Υπάρχουν φυσικά πολύ ακριβότερα καλώδια στην κατηγορία Mini Jack Stereo προς 2 X RCA. Στην πράξη χωρίς οικονομικό όριο προς τα πάνω. Όπως διαπιστώνουμε εύκολα από αυτή τη σελίδα. Την οποία παραθέτω ενδεικτικά και μόνο.
Εννοείται ότι εάν ενδιαφερόμαστε και ψάξουμε θα βρούμε και χαμηλότερες τιμές.

Πάντως ειδικά για τον Fiio M11, αν σκοπευουμε να τον συνδέσουμε με ένα πολύ υψηλής ποιότητας και προδιαγραφών οικιακό σύστημα (Hi-End), για χρήση ως Hi-Resolution Player, ή ως DAC, μία καλή πρόταση θα ήταν είτε το Atlas Cables Element Metik Integra Jack σε 2 RCA - 0.5m, ή το Kimber GQ-mini Cu Jack σε 2 RCA - 0.5m στις πιό κοντές εκδοχές τους. Οι αντίστοιχες τιμές ανεβαίνουν αρκετά, αν επιλέξουμε version μεγαλύτερου μήκους (π.χ. 0,75m, 1m, ή 1,5m). Για την διατύπωση της πρότασης για καλώδιο λαμβάνουμε υπ' όψη το 20% περίπου της αξίας του M11 που είναι μία καλή προσέγγιση.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Για αρχή ευχαριστώ για τις πληροφοριες, εκανα όντως λάθος Α5 ήθελα να πω. Τον βρήκα καινούριο λίγο κάτω από 90 το ξέρω πως είναι παλιό μοντέλο αλλά διάβασα πολύ καλές κριτικές για τον Α5. Μαζί με τον Α5 παρήγγειλα και το L28 της fiio άρα μάλλον δεν θα κάνει για το σκοπό που το θέλω???
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Δεν κάνει.
Άλλαξε το ή ακύρωσε το διότι το καλώδιο που θέλεις υπάρχει μέσα στον A5

Ok Ευχαριστώ αλλά μάλλον θα παρω και το Inakustik
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ο A5 καινούργιος στα 90 ευρώ; Εξαιρετική τιμή!
Από καλώδια θεωρώ το Fiio L17 απαραίτητο και το Inakustik προαιρετικό. Τα έχω και τα χρησιμοποιώ και τα δύο.
Προσοχή: Το Inakustik από τη σειρά Premium (την καλή σειρά) και όχι τη σειρά Star (που ειναι η δεύτερη). Μη γίνει λάθος εδώ...
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Ο A5 καινούργιος στα 90 ευρώ; Εξαιρετική τιμή!
Από καλώδια θεωρώ το Fiio L17 απαραίτητο και το Inakustik προαιρετικό. Τα έχω και τα χρησιμοποιώ και τα δύο.
Προσοχή: Το Inakustik από τη σειρά Premium (την καλή σειρά) και όχι τη σειρά Star (που ειναι η δεύτερη). Μη γίνει λάθος εδώ...
Ok thanks θα τα πάρω και τα δύο!!!
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Λοιπόν έχω ενθουσιαστεί με τον Α5 εινα δυναμιτης μπορει και οδηγει μέχρι και τα Fostex tr50 Mkiii το maximum που εχω βαλει το volume είναι σε high gain στο 30-35%. Μπορει και σε low gain αλλά εξαρταται απο το κομματι αν ειναι χαμηλο ή οχι. Το καλωδιο τη.ς fiio to 17 ειναι πολυ premium.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Μια ερώτηση ,αν παίζουμε το Μ11 με ψείρες και συγκεκριμένα τις Fiio FA7 ,υπάρχει λόγος για αγορά του Α5?