Τα L+R με τον Yamaha RX-V650 ή με τον τελικό Rotel RB976 ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Στο εξοχικό έχω στήσει ένα home cinema με τα εξής ηχεία:
Εμπρός L+R: B&W 603S2
Κεντρικό: B&W cc6 s2
Surround L+R: Klipsch RS-25
Surround Back L+R: Koda MS230S
Presence: Roth Oli1
Subwoofer: Yamaha YST-SW300

Τα εμπρός L+R οδηγεί ένας εξακάναλος τελικός ROTEL RB976 με γεφυρωμένα τα δύο από τα τρία ζεύγη ηχείων ώστε να δίνει 160 W/ch. Το τρίτο ζεύγος δεν χρησιμοποιείται.
Όλα τα υπόλοιπα ηχεία οδηγούνται από τον ραδιοενισχυτή Yamaha RX-V650.

Σήμερα σύνδεσα και τα εμπρός L+R στον Yamaha, βγάζοντας εκτός τον τελικό, και δεν άκουσα ουσιαστική διαφορά τόσο σε μουσική όσο και σε ταινίες.
Είναι λογικό αυτό στο συγκεκριμένο σύστημα ή πρέπει να πάω για service τα αυτιά μου?

Τι νομίζετε?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Στο εξοχικό έχω στήσει ένα home cinema με τα εξής ηχεία:
Εμπρός L+R: B&W 603S2
Κεντρικό: B&W cc6 s2
Surround L+R: Klipsch RS-25
Surround Back L+R: Koda MS230S
Presence: Roth Oli1
Subwoofer: Yamaha YST-SW300

Τα εμπρός L+R οδηγεί ένας εξακάναλος τελικός ROTEL RB976 με γεφυρωμένα τα δύο από τα τρία ζεύγη ηχείων ώστε να δίνει 160 W/ch. Το τρίτο ζεύγος δεν χρησιμοποιείται.
Όλα τα υπόλοιπα ηχεία οδηγούνται από τον ραδιοενισχυτή Yamaha RX-V650.

Σήμερα σύνδεσα και τα εμπρός L+R στον Yamaha, βγάζοντας εκτός τον τελικό, και δεν άκουσα ουσιαστική διαφορά τόσο σε μουσική όσο και σε ταινίες.
Είναι λογικό αυτό στο συγκεκριμένο σύστημα ή πρέπει να πάω για service τα αυτιά μου?

Τι νομίζετε?

μυστήριο κουίζ... δεν έχει λογική να μην υπάρχει διαφορά.
τον ίδιο av τον έχει φίλος και τα L+R Klipsch του τα οδηγάει τελικός advance maa 406.
η διαφορά στον ήχο είναι η μέρα με την νύχτα!
και εγώ όταν είχα πολυκάναλο με ισχυρότερο μάλιστα av, (rx-v1300), πάλι με τον maa 406 στην Αρτεμις για L+R , ούτε για αστείο η σύγκριση!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το ερωτημα ειναι σε τι ενταση δεν ακους διαφορα, γιατι αμα ειναι σε μικρη προς μεσαια απλα μια ταινιουλα με τις χαμηλες να οδηγουνται στο υπογουφερ, ναι δεν ειναι ακουστη η διαφορα, ενω σε μεγαλη ενταση, σε δικαναλη ακροαση και σε pure direct mode οπου οι χαμηλες θα κληθουν να παραχθουν απ τα ηχεια σου και για σεβαστο χρονικο διαστημα, εκει λογικα μια διαφορα θα την ακουσεις.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
@K.ROMPOTIS: Oι εντάσεις που δοκίμασα ήταν μαλλον μεγάλες αλλά σκέφτομαι ότι ο χώρος δεν είναι ότι καλύτερο. Έχει γυμνούς τοίχους και δάπεδο τσιμεντοκονία, όχι πολλά έπιπλα και ασυμμετρία (δεξιά τοίχος- αριστερά κενό)...

@vlad66: Επίσης τα ηχεία και ο τελικός που αναφέρεις μάλλον είναι πολύ καλύτερα από τα μηχανήματα που έχω εγώ στο εξοχικό.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Τα L+R με τον Yamaha RX-V650 ή με τον τελικό Rotel RB976 ?

@K.ROMPOTIS: Oι εντάσεις που δοκίμασα ήταν μαλλον μεγάλες αλλά σκέφτομαι ότι ο χώρος δεν είναι ότι καλύτερο. Έχει γυμνούς τοίχους και δάπεδο τσιμεντοκονία, όχι πολλά έπιπλα και ασυμμετρία (δεξιά τοίχος- αριστερά κενό)...

@vlad66: Επίσης τα ηχεία και ο τελικός που αναφέρεις μάλλον είναι πολύ καλύτερα από τα μηχανήματα που έχω εγώ στο εξοχικό.

Έτσι όπως το περιγράφεις ο ήχος θα είναι ανυπόφορος ό,τι και να του βάλεις, μία φωτό θα ήταν πιο κατατοπιστική.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Σήμερα σύνδεσα και τα εμπρός L+R στον Yamaha, βγάζοντας εκτός τον τελικό, και δεν άκουσα ουσιαστική διαφορά τόσο σε μουσική όσο και σε ταινίες.
Είναι λογικό αυτό στο συγκεκριμένο σύστημα ή πρέπει να πάω για service τα αυτιά μου?

Τι νομίζετε?


Πολύ φίλος μου!
Αν το έγραφες στο facebook θα σου έβαζα καρδούλα.


Οι διαφορές στον ήχο πάνε συνδυαστικά. Έτσι γίνονται και οι αλλαγές στα μέρη του συστήματος.
Φτιάχνεις το χώρο σου, πέρνεις καλύτερα ηχεία, πέρνεις καλύτερο ενισχυτή, αλλάζεις πγή κτλ κτλ κτλ.
Το budget management σε ενα συστημα είναι υποτιμημένο.