Leben cs600: γνωμες;

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Τι αποψη εχετε για τον Leben cs600; οσοι βεβαιως εχετε αμεση εμπειρια. Οι ιντερνετικες περιγραφες σχεδον αποθεωτικες, αναγνωριζοντας βεβαιως τους περιορισμους των λυχνιων, ανταποκρινονται στην ...ζωσα ζωη;
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Για ποιο ηχείο βρε παππού ? έχεις αλλάξει τόσα που δεν θυμάμαι πια ...

Τον έχω ακούσει πολλές φορές, είναι καλό ενισχυτάκι, αλλά θέλει να βλέπει ομαλή αντίσταση και υψηλή ευαισθησία ...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Πωπω... απο φοβο με πηρατε, ουτε μια ερωτηση να κανω:;
Ηχεια (σημερα... αυριο...) Living Voice r25a 94db
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Re: Απάντηση: Leben cs600: γνωμες;

Πωπω... απο φοβο με πηρατε, ουτε μια ερωτηση να κανω:;
Ηχεια (σημερα... αυριο...) Living Voice r25a 94db
Μια χαρά θα τα πάει με αυτά !

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Μαλλον περιττευει η ερωτηση μου, λογω μη κινητικοτητας στο θεμα, μα θα την αποτολμησω:
Ποια el34 για τον Leben cs600?
Μη με παραπεμψετε σε "ξενων" απαντησεις, τις ξερω, μα ζητω ...εθνικες;)
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,719
Αν δεν θα "κυνηγησεις" nos, θα ελεγα οι PSVANE θα ηταν η πρωτη επιλογη μου.Ο CS600 παιζει και πολυ καλα με 5881.Τετοιες υπαρχουν πολλες nos Ρωσικες (6P3S) και ειναι εξαιρετικες και σε πολυ καλες τιμες.
Επισης ΚΤ66 αλλα δεν τις χωραει να κλεισει το καπακι του .....
Δες και λιγο το θεμα των 6CS7 ,οι RCA κανουν καλη διαφορα,οπως και η 6CJ3 RCA.
Απο πρωτο χερι τα λεω αυτα :laugh:
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Αν δεν θα "κυνηγησεις" nos, θα ελεγα οι PSVANE θα ηταν η πρωτη επιλογη μου.Ο CS600 παιζει και πολυ καλα με 5881.Τετοιες υπαρχουν πολλες nos Ρωσικες (6P3S) και ειναι εξαιρετικες και σε πολυ καλες τιμες.
Επισης ΚΤ66 αλλα δεν τις χωραει να κλεισει το καπακι του .....
Δες και λιγο το θεμα των 6CS7 ,οι RCA κανουν καλη διαφορα,οπως και η 6CJ3 RCA.
Απο πρωτο χερι τα λεω αυτα :laugh:
Ακουω και διαβαζω αριστες εντυπωσεις απο Genalec gold lion KT77.
Οσο για τις 6cs7 - 6cj3, τι λενε οι General electric;
NOS γνησιες που να βρεις; δυσκολο...

Σημ.: ειμαι στα προθυρα αποκτησης του cs600 και "ζυγιζω" το οικονομικο βαρος μιας και ο ενισχυτης παρεχει δυνατοτητα ευρειας διπλοπεπιλογης λυχνιων 6l6 - el34
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,719
Οι 6cs7 & 6cj3 βρισκονται ευκολα και φθηνα.
Δεν ακουσα την ΚΤ77 αλλα η ΚΤ66 (shuguang) που ακουσα ηταν πολυ καλη.Ειμαι απο τους λιγους που δεν ειμαι φαν της EL34 .Προτιμω την 5881 ανετα.
Λεγεται απο πολλους οτι η 6CA7 ειναι πολυ καλη αντι της EL34 επισης,αλλα ουτε αυτην ειχα την αυκαιρια να την ακουσω.
Δεν με φοβιζει το οικονομικο βαρος τοσο, διοτι δεν μιλαμε για ακριβες λυχνιες αν δεν θα πας σε nos εξοδου.Και αντεχουν και πολυ,ιδιαιτερα οι προ.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Γενικα μιλωντας, τι ξεχωριστο εχει ο ηχος του Leben και ολοι, μα ολοι, τον εκθειαζουν; Ενταξει, τα ριβιουζ δεν ειναι παντα "αξιοπιστα", μα εδω μιλαμε για παροξυσμο ...αισθηματων. Φυσικα κρατανε και μια "πισινη", μιλωντας για εγγενεις περιορισμους της λαμπας, κυριως στα χαμηλα, αλλα κατα τα αλλα ακομη και ο συνηθως επιφυλακτικα διπλωματικος avmentor ενθουσιασθηκε!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,719
Κοιτα , εχει οτι εχουν ολα τα καλα μηχανηματα που ακουγονται καλα.Εχει μια πολυ καλη και μελετημενη κατασκευη και κανει καλα τη δουλεια του.
Δεν σημαινει οτι επειδη ειναι λαμπατο δεν μπορει να ειναι και καλο μηχανημα.Το οτι συμφωνουν σχεδον η ισως ολες οι κριτικες , λεει μαλλον κατι νομιζω.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,099
Re: Απάντηση: Leben cs600: γνωμες;

Γενικα μιλωντας, τι ξεχωριστο εχει ο ηχος του Leben και ολοι, μα ολοι, τον εκθειαζουν; Ενταξει, τα ριβιουζ δεν ειναι παντα "αξιοπιστα", μα εδω μιλαμε για παροξυσμο ...αισθηματων. Φυσικα κρατανε και μια "πισινη", μιλωντας για εγγενεις περιορισμους της λαμπας, κυριως στα χαμηλα, αλλα κατα τα αλλα ακομη και ο συνηθως επιφυλακτικα διπλωματικος avmentor ενθουσιασθηκε!

Πάντως η κριτική του Σταματάκου έχει πολλές προειδοποιήσεις με bold γραμματοσειρά....ο ενισχυτής δεν είναι ουδέτερος, έχει χαρακτήρα, απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, χρήζει εύκολων φορτίων κ.λπ κ.λπ κ.λπ....δεν μου φαίνονται και πολύ αισιόδοξα αυτά (αν ως κοινή αποδοχή θέταμε την ουδετερότητα των ενισχυτικών βαθμίδων!)
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Τα ...bold με καλυπτόυν απολυτα. Μεχρι τωρα παντως, με εμπειρια καμια 20αρια ενισχυτων (μονον... οκτω την τελευταια διετια!) και παντα μεσαιας τιμολογιακα περιοχης, ουδετεροτητα δεν συναντησα. Ολοι μα ολοι ειχαν τον δικο τους ηχο: απο Hegel, Devialet, Burson μεχρι τους λαμπατους (ιδιως).
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
πόσο απόλυτο είναι αυτό περί ουδετερότητας ενισχυτών; όταν ακούμε κάποιον είμαστε σίγουροι ότι το ηχείο είναι ουδέτερο;
ή τα καλώδια διασύνδεσης; ή η πηγή;
αλήθεια, για τι πηγή μιλάμε; και η ηχογράφηση; σίγουρα ουδέτερη και αυτή;

άκουσε το ενισχυτικό με τα ηχεία σου όπως ξέρεις τόσα χρόνια, με ηχογράφηση που την ξέρεις καλά και σίγουρα έχεις την εμπειρία να καταλάβεις αν σου κάνει ή όχι.
με τις λάμπες έχει πολύ "παιχνίδι" το σπόρ... αφού τα ξέρεις..