Αγορά τηλεόρασης 50" μέχρι 350-400 Ευρώ

Blackie

New member
21 April 2017
6
Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνω τηλεόραση ~50", η οποία θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για console gaming (ps4), monitor για laptop και home entertainment (netflix, youtube, etc.). Δε θα χρησιμοποιηθεί καθόλου ως δέκτης τηλεόρασης.

Η θέαση θα είναι από περίπου 2 μέτρα, συνήθως ευθεία προβολή και οι γωνίες θέασης μέχρι 40-45 μοίρες. Το δωμάτιο είναι αρκετά φωτεινό (αν παίζει κάποιο ρόλο).

Η αλήθιεια είναι πως δεν πολυενδιαφέρομαι τόσο πολύ για build-in εφαρμογές, καθώς τρέχω όλες τις εφαρμογές μέσω laptop/ps4, αν και, ως μη χρήστης smart TV ως τώρα, μπορεί τελικά να είναι κάτι που θα χρησιμοποιήσω αρκετά.

Αυτό που θα ήθελα θα ήταν αντοχή στο χρόνο, γιατί δεν είμαι άτομο που αγοράζει συχνά τηλεοράσεις (προηγούμενη μια Samsung UE32J5000 3ετίας).

Από όσο έψαξα, σ'αυτά τα χρήματα, δεν έχω καταλήξει αν πρέπει να πάω σε VA ή IPS panel. Με γωνία θέασης 45 μοίρες, είναι τόσο τραγικά τα VA panels ή οι διαφορές είναι ανεπαίσθητες; Από όσο είδα το local dimming δε βρίσκεται σε τηλεοράσεις με IPS panel σ'αυτήν την κατηγορία τιμής, και από όσο έψαξα δεν είναι και κάτι το τέλειο, καθώς και πάλι "χαλάει" τα μαύρα. Επίσης, αν καταλήξω σε VA panel, από όσο κατάλαβα, τα direct LED είναι καλύτερα από τα Edge LED.

Σχετικά με το PS4, από όσο κατάλαβα, ο ρυθμός ανανέωσης και ms απόκρισης δε θα δημιουργούν πρόβλημα, καθώς το απλό PS4 τρέχει στα 30 fps, ενώ το pro στα 60 fps (σε περίπτωση αναβάθμισης), αλλά αν κάνω κάποιο λάθος, διορθώστε με.

Το τελευταίο ζήτημα, υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα στην ανάλυση του laptop και να "κουράζει" τα μάτια;

Σε μάρκες είμαι μεταξύ LG και Samsung, αλλά με πιθανές επιλογές και Philips, Hisense, Hitachi, Panasonic. Toshiba.

Βάσει των παραπάνω, υπάρχει κάποια πρόταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 50" μέχρι 350-400 ευρώ

Δες από κοντά, άμα μπορείς, τις 50" LG UM7xxx (κυρίως, για να ελέγξεις τις γωνίες θέασης). Στις 49" και 55" διαθέτουν IPS panels οι LG.

Σχετικά με το PS4, από όσο κατάλαβα, ο ρυθμός ανανέωσης και ms απόκρισης δε θα δημιουργούν πρόβλημα, καθώς το απλό PS4 τρέχει στα 30 fps, ενώ το pro στα 60 fps (σε περίπτωση αναβάθμισης), αλλά αν κάνω κάποιο λάθος, διορθώστε με.

Ο ρυθμός ανανέωσης στις προαναφερθείσες και σε άλλες, στην ίδια κατηγορία τιμής, είναι 50/60 Hz. Επίσης, οι (υφιστάμενες) κονσόλες στέλνουν έως 60 fps στην τηλεόραση. Το PS4 Pro, ως πιο ισχυρή κονσόλα από το πρωτότυπο PS4, σε κάποια παιχνίδια προσφέρει επιλογή ανάμεσα σε μεγαλύτερη ανάλυση ή πιο υψηλό ρυθμό καρέ. Τέλος, το lag και ο χρόνος απόκρισης είναι διαφορετικά μεγέθη.
 

Blackie

New member
21 April 2017
6
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 50" μέχρι 350-400 ευρώ

Πρώτα από όλα, ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Δες από κοντά, άμα μπορείς, τις 50" LG UM7xxx (κυρίως, για να ελέγξεις τις γωνίες θέασης). Στις 49" και 55" διαθέτουν IPS panels οι LG.

Από όσο ξέρω Στις IPS όμως, ειδικά όταν λείπει το Local Dimming, το μαύρο φαίνεται ολίγον τι πιο γκρι. Προσωπική σου πρόταση είναι να κυνηγήσω κάτι σε IPS, αντι για VA;

Γενικά από όσο έψαξα, οι UM7Χ δεν έχουν τόσο καλή εικόνα VS τις αντίστοιχες Samsung (VA panel), πάντα βάσει κριτικών. Το κακό είναι πως δε μπορώ να δω κάποια από κοντά!

Ο ρυθμός ανανέωσης στις προαναφερθείσες και σε άλλες, στην ίδια κατηγορία τιμής, είναι 50/60 Hz. Επίσης, οι (υφιστάμενες) κονσόλες στέλνουν έως 60 fps στην τηλεόραση. Το PS4 Pro, ως πιο ισχυρή κονσόλα από το πρωτότυπο PS4, σε κάποια παιχνίδια προσφέρει επιλογή ανάμεσα σε μεγαλύτερη ανάλυση ή πιο υψηλό ρυθμό καρέ. Τέλος, το lag και ο χρόνος απόκρισης είναι διαφορετικά μεγέθη.[/QUOTE]

Γενικά αν κάνω κάποιο upgrade θα είναι σε PS4 pro, κι αυτό αν χαλάσει το PS4, οπότε θέλω να έχω τη δυνατότητα σε περίπτωση που γίνει καμιά τέτοια στραβή (μακριά από εμάς). Για το PS5 δεν το συζητώ, για το refresh rate πρέπει να τα στάξεις για τηλεόραση...

Όσον αφορά το response time, είχα την εντύπωση πως η εξίσωση είναι συνήθως = 1S/Hz (e.g. 1/60 = 16ms), άσχετα που πολλοί κατασκευαστές διαφημίζουν για παράδειγμα 10 ms.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 50" μέχρι 350-400 ευρώ

Γενικά, με local dimming ή χωρίς, το μαύρο στις LCD με IPS panels είναι γκρι. Οι 50" LG διαθέτουν VA panels, ενώ οι κριτικές μπορεί να αφορούν μοντέλα με IPS panels. Ο χρόνος απόκρισης είναι από μαύρο σε άσπρο ή από γκρι σε γκρι. Αφορά, μεταξύ άλλων, την "καθαρότητα" της εικόνας σε γρήγορη κίνηση του πλάνου. Το lag (το οποίο επίσης έχει ως μονάδα μέτρησης τα ms) είναι κάτι διαφορετικό.
 

Blackie

New member
21 April 2017
6
Γενικά, με local dimming ή χωρίς, το μαύρο στις LCD με IPS panels είναι γκρι. Οι 50" LG διαθέτουν VA panels, ενώ οι κριτικές μπορεί να αφορούν μοντέλα με IPS panels. Ο χρόνος απόκρισης είναι από μαύρο σε άσπρο ή από γκρι σε γκρι. Αφορά, μεταξύ άλλων, την "καθαρότητα" της εικόνας σε γρήγορη κίνηση του πλάνου. Το lag (το οποίο επίσης έχει ως μονάδα μέτρησης τα ms) είναι κάτι διαφορετικό.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!

Κάτι επιπρόσθετο, έχεις κάποια προσωπική άποψη από ποια γωνία θέασης αρχίζει να "χαλάει" το VA;

Επίσης, αν προτιμάται Edge ή Direct LED?

Ευχαριστώ!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 50" μέχρι 350-400 ευρώ

Δεν έχουν όλα τα VA panels τις ίδιες γωνίες θέασης, όπως και όλα τα IPS. Καλό θα είναι να κοιτάξεις κάποια μοντέλα από κοντά.
 

Blackie

New member
21 April 2017
6
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 50" μέχρι 350-400 ευρώ

Δεν έχουν όλα τα VA panels τις ίδιες γωνίες θέασης, όπως και όλα τα IPS. Καλό θα είναι να κοιτάξεις κάποια μοντέλα από κοντά.

Δυστυχώς δεν έχω αυτή τη δυνατότητα, αλλά θα το τσεκάρω! Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Αν κάποιος άλλος έχει κάποια άποψη, ας μου αναφέρει. Ευχαριστώ!