6-κάναλος τελικός ενισχυτής ROTEL RB976

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Πωλείται 6-κάναλος τελικός ενισχυτής ROTEL RB976, μαύρος, ισχύος (20-20ΗHz) 60W/channel στα 8 Ohm που σχεδόν διπλασιάζεται (100W/ch) στα 4 Ohm, απόκριση συχνότητας 15-100,000Hz +-1db, sigmal to noise ratio 116db, damping factor 150, τοροειδές τροφοδοτικό καί βάρος 12Kg.

Ειναι ιδιαίτερα ευέλικτος όσον αφορά τη συνδεσμολογία του, παρέχοντας:
1. Δυνατότητα σύνδεσης (input link) όλων ή κάποιων καναλιών εν σειρά ώστε να μπορεί να οδηγήσει μέχρι και 6 ηχεία με το ίδιο σήμα (π.χ. 3 ζεύγη περιφερειακών σε ένα πολύ μεγάλο home theater ή την ίδια μουσική σε 3 δωμάτια).
2. Έξοδο σήματος για σύνδεση με άλλον τελικό για οδήγηση επιπλέον ηχείων με το ίδιο σήμα.
3. Δυνατότητα γεφύρωσης (bridging) ενός ή περισσοτέρων ζευγών εξόδων με ισχύ 150W/channel στα 8 Ohm. Δηλαδή κάθε ζεύγος εξόδων μπορεί να οδηγήσει δύο ηχεία (L+R) ή, αν χρειάζεται μεγάλη ισχύς, ένα ηχείο 8 Ohm με 150W/ch.
4. Δυνατότητα signal sensing ώστε να ενεργοποιείται όταν έρχεται σήμα σε κάποια είσοδο καθώς και δυνατότητα τηλεχειρισμού (δεν παρέχεται τηλεχειριστήριο). Φυσικά υπάρχει και η δυνατότητα always on.
5. Ξεχωριστή ρύθμιση ισχύος σε κάθε ζεύγος ηχείων.

Έχει ελάχιστες ώρες λειτουργίας. Είναι σε άριστη εμφανισιακή και λειτουργική κατάσταση με εξαίρεση την μη λειτουργία ενός από τα 6 κανάλια (του Α-left). Ό λόγος πώλησής του δεν είναι η μη λειτουργία του A-left γιατί χρησιμοποιώ μόνο τα κανάλια Β & C, γεφυρωμένα για τα κύρια ηχεία B&W 603S2, και το κανάλι Α-Right (αγεφύρωτο) για το κεντρικό. Απλά διαπίστωσα ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος με την οδήγηση των ηχείων από τον AVR μου (Yamaha RX-V650) και ο τελικός τώρα κάθεται - δεν αξίζει να έχω και τελικό στο εξοχικό.

Τιμή 160 ευρώ.

Βρίσκεται στο εξοχικό μου και μπορεί να παραδοθεί στην Αθήνα όταν επιστρέψω τον Σεπτέμβριο.

P1080098.JPGP1080099.JPG
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Ο Rotel υπάρχει και τον έχω φέρει στην Αθήνα.
Έγινε service από καλό τεχνικό (μέλος του AVCLUB) και αποκαταστάθηκε πλήρως η λειτουργία και του προβληματικού καναλιού. Ήθελε απλά καθάρισμα το ποτενσιόμετρο του καναλιού που είχε πρόβλημα, αλλά με την ευκαιρία έγινε πλήρης έλεγχος και service. Τώρα είναι άψογος από κάθε άποψη.
Το κόστος του service ήταν 50€. Tον δίνω 200 ευρώ (160 + 50 το service = 210€). Μπορώ να σας δώσω και το τηλέφωνο του τεχνικού για να ρωτήσετε ότι θέλετε.

(Υποθέτω το παρόν δεν θα θεωρηθεί UP για ευνόητους λόγους.)
 
  • Like
Reactions: vlad66 and mikemtb