Μικρές λευκές οριζοντιες γραμμες σε 43um7400

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

red shift

New member
19 June 2006
31
Χαιρετώ το φόρουμ,
Παρέλαβα σήμερα που λέτε μια φθηνή lg 43um7400, τίμια για τα λεφτά που ζητάει, αλλά μου εμφανίζει πολλές λευκές μικρές γραμμές με οχι εντελώς οριζόντιο προσανατολισμό στο μέσο του πάνελ. Το φαινόμενο ειναι πολυ έντονο οταν κοιτάς υπό γωνια (και οριζοντια και καθετη) ενώ σχεδόν εξαφανίζεται όταν κοιτάς εντελός κάθετα το πάνελ. Είναι επίσης πολύ εντονότερο σε φωτεινότερα χρώματα και κυριώς το λευκό. Εντωμεταξύ οι γραμμές είναι σαν αντανάκλαση σε κάποιο επιπεδο του πανελ αφού αν κουνησεις ελαφριά το κεφαλι αυτές μετακινούνται λίγο σε σχέση με το την εικόνα της τηλεόρασης. Πολλά εχουν δει τα μάτια μου σε lcd panels αυτό δεν το εχω ξαναδει, και με μια ματιά στο ιντερνετ δεν το έχω βρει πουθενα.
Έχει κανεις καμιά ιδέα?
Capture.jpg
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Επιστροφή όπως είναι, μάλλον κάποια στρώση από τα φιλμ του panel δεν έχει κάτσει καλά
 

red shift

New member
19 June 2006
31
Επιστροφη. Τι αλλο? (Δεν πιστευω να εχει καμια αορατη μεμβρανη προστασιας η οθονη?)

Ναι αυτό σκέφτηκα κι εγώ, δυστυχώς όχι.
Ήρθε η ώρα να τσεκάρω το after sales service του eshop.
 

johnkou

New member
17 June 2020
16
Εμενα παντως σε μια μερας τηλεοραση εκανε 15-20 μερες για ελεγχο και αυτο με πολλα τηλεφωνα και μου λεγαν θα σας ενημερωσει ο τεχνικος μεχρι το απογευμα ο οποιος πηρε μετα απο συνεχεις οχλησεις απο μερους μου.
 

red shift

New member
19 June 2006
31
Re: Απάντηση: Μικρές λευκές οριζοντιες γραμμες σε 43um7400

Εμενα παντως σε μια μερας τηλεοραση εκανε 15-20 μερες για ελεγχο και αυτο με πολλα τηλεφωνα και μου λεγαν θα σας ενημερωσει ο τεχνικος μεχρι το απογευμα ο οποιος πηρε μετα απο συνεχεις οχλησεις απο μερους μου.

Ναι το πρηξιμο ειναι δεδομενο, τελοσπαντων δεν μπορούμε να κανουμε κατι παραπάνω. Βλέπω οτι τους εχει εξαντληθει και το μοντελο. Έστειλα email με το προβλημα, από δευτέρα πακετάρω και στέλνω πίσω.
 

red shift

New member
19 June 2006
31
Εντωμεταξυ οι γραμμες αρχιζουν να ξεθωριάζουν, τι συμβαινει? Και τώρα τι κάνουμε είναι το ερώτημα?
Capture.jpg
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Ζητάς τα χρήματα πίσω και αγοράζεις όποια τηλεόραση θέλεις από όποιο κατάστημα.
Η φωτογραφία δείχνει το πρόβλημα. Κανείς δεν σου εγγυάται πως μετά την λήξη της εγγύησης δεν θα εμφανίσει ξανά πρόβλημα και θα σου πουν πως δεν σε καλύπτουν.
Δεν δέχεσαι τίποτα διαφορετικό και κυρίως... επισκευή!