Αξιοπιστία 300B λυχνίας

vadim1

New member
18 January 2012
10
Κύριοι, έχω στη κατοχή μου τον mactone 300b τελικός ενισχυτής ο οποίος φοράει τις electro-harmonix 300B.

Το πρόβλημα είναι ότι περίπου στο 3-4μηνο μου καίγονται οι λυχνίες που δεν είναι φυσιολογικό για μια με δύο ώρες λειτουργίας την ημέρα. Ο ενισχυτής ελέγχθηκε από τεχνικό και δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα.

Εκτός από τις electro-harmonix δεν έχω δοκιμάσει κάτι αλλο. Κατά τη γνώμη και την εμπειρία σας ποιες 300Β λυχνίες θεωρούνται αξιόπιστες?

Mactone προ-τελικός, ηχεία Jm lab 926
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,719
Κύριοι, έχω στη κατοχή μου τον mactone 300b τελικός ενισχυτής ο οποίος φοράει τις electro-harmonix 300B.

Το πρόβλημα είναι ότι περίπου στο 3-4μηνο μου καίγονται οι λυχνίες που δεν είναι φυσιολογικό για μια με δύο ώρες λειτουργίας την ημέρα. Ο ενισχυτής ελέγχθηκε από τεχνικό και δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα.

Εκτός από τις electro-harmonix δεν έχω δοκιμάσει κάτι αλλο. Κατά τη γνώμη και την εμπειρία σας ποιες 300Β λυχνίες θεωρούνται αξιόπιστες?

Mactone προ-τελικός, ηχεία Jm lab 926
Οταν λες ελεγχθηκε απο τεχνικο,εννοεις βασει του service manual της mactone ?
 

vadim1

New member
18 January 2012
10
Ο ενισχυτής αγοράστηκε μεταχειρισμένος και δεν συνοδεύτηκε από manual. Όμως, τον έλεγχο τον έχει κάνει γνωστός τεχνικός στα Μελίσσια ο οποίος απ ότι γνωρίζω συνεργάζεται με τον αντιπρόσωπο της Mactone.

Δυστυχώς είναι η πρώτη επαφή με λυχνίες οπότε οι γνώσεις μου είναι μηδαμινές.