Αξιοπιστία 300B λυχνίας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadim1

New member
18 January 2012
10
Κύριοι, έχω στη κατοχή μου τον mactone 300b τελικός ενισχυτής ο οποίος φοράει τις electro-harmonix 300B.

Το πρόβλημα είναι ότι περίπου στο 3-4μηνο μου καίγονται οι λυχνίες που δεν είναι φυσιολογικό για μια με δύο ώρες λειτουργίας την ημέρα. Ο ενισχυτής ελέγχθηκε από τεχνικό και δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα.

Εκτός από τις electro-harmonix δεν έχω δοκιμάσει κάτι αλλο. Κατά τη γνώμη και την εμπειρία σας ποιες 300Β λυχνίες θεωρούνται αξιόπιστες?

Mactone προ-τελικός, ηχεία Jm lab 926
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Κύριοι, έχω στη κατοχή μου τον mactone 300b τελικός ενισχυτής ο οποίος φοράει τις electro-harmonix 300B.

Το πρόβλημα είναι ότι περίπου στο 3-4μηνο μου καίγονται οι λυχνίες που δεν είναι φυσιολογικό για μια με δύο ώρες λειτουργίας την ημέρα. Ο ενισχυτής ελέγχθηκε από τεχνικό και δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα.

Εκτός από τις electro-harmonix δεν έχω δοκιμάσει κάτι αλλο. Κατά τη γνώμη και την εμπειρία σας ποιες 300Β λυχνίες θεωρούνται αξιόπιστες?

Mactone προ-τελικός, ηχεία Jm lab 926
Οταν λες ελεγχθηκε απο τεχνικο,εννοεις βασει του service manual της mactone ?
 

vadim1

New member
18 January 2012
10
Ο ενισχυτής αγοράστηκε μεταχειρισμένος και δεν συνοδεύτηκε από manual. Όμως, τον έλεγχο τον έχει κάνει γνωστός τεχνικός στα Μελίσσια ο οποίος απ ότι γνωρίζω συνεργάζεται με τον αντιπρόσωπο της Mactone.

Δυστυχώς είναι η πρώτη επαφή με λυχνίες οπότε οι γνώσεις μου είναι μηδαμινές.