UE55MU6402 ξαφνικα.. λογικα led?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ultralord

Senior Member
26 April 2010
418
Καλησπέρα σας, ξαφνικα όπως έβλεπα τηλεοραση εμφανίζεται αυτην η σκιά..

Την ειχα παρει το 2017 απο κοτσοβολο και παλι καλα που ειχα βαλει και την 5ετη εγγύηση και ειπαν Δευτερα θα με καλέσει ο τεχνικός?

Λέτε θα μου την φτιάξουν ή θα γίνει αντικατασταση ίδιων δυνατοτητων?
 

Attachments

  • 2020-08-01_15-53-52.jpg
    2020-08-01_15-53-52.jpg
    71.8 KB · Views: 171

johnkou

New member
17 June 2020
16
Προφανως στο σημειο που ειναι σκοτεινο εχουν καει τα λεντ,τωρα αν η samsung εχει τις μπαρες λεντ θα κανει αντικατασταση μονο σε αυτες.
 

Ultralord

Senior Member
26 April 2010
418
το περιεργο ειναι οτι εκαψε και αλλες δεξια τι στο καλο..
 

Attachments

  • led2.jpg
    led2.jpg
    107.4 KB · Views: 150

gagan1967

Established Member
3 May 2014
290
Καλημερα φιλε μου ,τον Μαρτιο ειχα το ιδιο προβλημα, εχουν καει τα λεντ, μονο τις μπαρες λεντ θα σου αντικαταστησουν ,εισαι τυχερος που ειχες βαλει και την 5ετη εγγύηση!!!
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
στην ουσια θελουν αλλαγη ολες οι λεντομπαρες ,την επεισκευη αν εχουν τελειωσει τα 2 χρονια τις επισημης εγγυησης θα την κανει ο κοτσοβολος σε συνεργαζομενο σερβις η σε δικο του αν εχει
Το προβλημα ειναι αν θα βαλουν γνησιες λεντομπαρες η οχι ,κοινη πρακτικη ειναι οτι δεν βαζουν γνησιες με αποτελεσμα να βγαζει παλι το ιδιο προβλημα η tv
δεν βαζουν γνησιες τα μη επισημα σερβις γιατι κοστιζουν πανακριβα η γνησιες που πουλαει η samsumg μεσω τις service one κατα κυριο λογο
 

Ultralord

Senior Member
26 April 2010
418
το περιεργο ειναι οτι η μεσαια σκια εφυγε και ειναι ενταξει τι να πω δεν μπορω να καταλαβω το δεξια παραμενει :S εχω βγαλει την φωτο να το δει ο τεχνικος αν ερθει αυριο γτ δεν θα με πιστευει ή δεν θα τις αλλάξει τις μεσαίες.. το θεμα ειναι οτι αν δεν υπαρχουν καλυτερα να παω σε μια αλλή γιατι αν ειναι να βγαλει παλι προβλημα αι καλα.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Είναι υποχρεωμένοι να σε καλύψουν και να σου φτιάξουν την βλάβη. Η επισκευή έχει εγγύηση 6 μήνες.
Εσύ μέχρι το 2022 θα έχεις εγγύηση για την τηλεόραση από τον Κωτσόβολο.
Ακόμα και αν χαλάσει κοντά στα 5 χρόνια και δεν υπάρχουν εξαρτήματα να την φτιάξουν, βάσει εγγύησης, είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν καινούρια ίδιων δυνατοτήτων.
Αν συμβεί αυτό, η καινούρια θα έχει νέα εγγύηση από την αρχή.
 

Ultralord

Senior Member
26 April 2010
418
Μαλιστα.. παντως οι σκιες μεγάλωσαν οταν ειχα δει εχθες επίσης με πηραν χτες απο αθηνα καθως ειμαι απο επαρχια και εστειλα φωτο με το προβλημα την παρελαβαν σημερα πριν λιγο και πριν την δωσω την ανοιξα και σκοτινιασε ολη η οθονη και ακουγοταν μονο ο ηχος..

αλλα τωρα δεν εμφανίζοταν κανενα ειδωλο μονο ηχος.. παιζει να καηκαν ολες οι λεντομπαρες?

αει να δουμε..

ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις.

Αν και ολη η διαδικασια μπορει να παρει πολυ καιρο?
 

tamo

New member
27 April 2011
16
το περιεργο ειναι οτι η μεσαια σκια εφυγε και ειναι ενταξει τι να πω δεν μπορω να καταλαβω το δεξια παραμενει :S εχω βγαλει την φωτο να το δει ο τεχνικος αν ερθει αυριο γτ δεν θα με πιστευει ή δεν θα τις αλλάξει τις μεσαίες.. το θεμα ειναι οτι αν δεν υπαρχουν καλυτερα να παω σε μια αλλή γιατι αν ειναι να βγαλει παλι προβλημα αι καλα.

είναι λεντ φιλαράκο , τα λεντ δεν έχουνε καεί εντελώς είναι ένα μόνο στην λεντομπαρα ..... , αυτά να εξηγήσεις στον τεκνικο και θα σε καταλάβει , ΕΆΝ τα λεντ είχανε καεί εντελώς δεν θα είχες εικόνα μόνο ήχο
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Τα πράγματα είναι απλά σε τέτοια επισκευή αλλάζονται όλες οι λεντομπαρες,όλα τα άλλα είναι πασαλιματα
Και ένα λεντ να έχει κάνει σε μια λεντομπαρα σταματάει ολόκληρη να παίζει

Προφανώς στην δική σου έχουν βλάβη όλες η λόγο τις βλάβης σε μια η περισσότερες έκοψε η τροφοδοσία τους για προστασία του κυκλώματος
Εφόσον έχεις εγγύηση θα την επισκευάσουν
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Αν και ολη η διαδικασια μπορει να παρει πολυ καιρο?
Σε κανονικές συνθήκες που θα έχουν και ανταλλακτικά, σου βάζω 2-3 εβδομάδες.
Τώρα αν κάτσει κάτι στραβά, είναι και Αύγουστος, κάνε την πράξη...
 

Ultralord

Senior Member
26 April 2010
418
μιλησα με τον τεχνικο γτ με πηρε με το κινητο του και τον πηρα πισω και μου ειπε στην ακρη λεει χαλασε το panel απο θερμοκρασια κατι και τωρα περιμενει απαντηση απο τον κοτσοβολο..

:S
 

Ultralord

Senior Member
26 April 2010
418
Καλημερα πηρα τον τεχνικο χθες και λεω τι νεοτερα εχουμε για την μερα που την παρελαβε οταν την ανοιξαμε ηταν μαυρη ολη και μου ειπε πως εχει προβλημα στο panel στην γωνια απο θερμοκρασια ή δεν ξερω ακριβως τι εννοουσε και οτι περιμενει απαντηση απο κοτσοβολο..

πηρα σημερα τον κοτσοβολο και ρωτησα τι γινετε και λεει περιμενουν απαντηση απο το τεχνικο τους τμημα αν εχει κοστος το πανελ κατι.. και δεν ειπα τπτ γτ ειπαν και καλα μεχρι αυριο περιμενουν απαντηση.. τι κοστος ενοουσε εγω θα πληρωσω ή ο κοτσοβολος τον εξωτερικο συνεργατη τεχνικο? τεσπα.. εγω δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσω και εχω και το support ουτε φταιω καπου..

ψάχνουν πανελ λετε γιατι βλεπω να με περνει μέχρι τον αλλο μηνα.. :S
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
μιλησα με τον τεχνικο γτ με πηρε με το κινητο του και τον πηρα πισω και μου ειπε στην ακρη λεει χαλασε το panel απο θερμοκρασια κατι και τωρα περιμενει απαντηση απο τον κοτσοβολο..

:S
Σαν τεχνικός που ειμαι, την ώρα που κλείνεις την τιβί έχοντας αλλάξει τις λεντομπαρες, είναι πολύ επικίνδυνο να μην κουμπωσει σωστά σε κάποια γωνία, και με λίγη παραπάνω πίεση να ραγίσει το πάνελ!! Την έχω πατήσει... αναγκαστικά θα κάνεις υπομονή μέχρι να στην φτιάξουν...
Αυτά περί θερμοκρασίας είναι φτηνές δικαιολογίες

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ultralord

Senior Member
26 April 2010
418
καλησπερα με πηρε ο τεχνικος και μου ειπε για αντικατασταση με αλλη συσκευη και θα περιμενω μηνυμα κλπ.. το ζητημα ειναι εφοσον πουν για νεα ποια πιστευετε θα μου προτεινουν? με βαση την τιμή που την πηρα ή τις προδιαγραφες? γινετε με καποιον τροπο να συμπληρωσω χρηματα να παρω κατι καλυτερο?