Eiμαι αποφασισμένος για την αγοράς της Philips 65OLED854. Καλά θα κάνω ή όχι?

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Αύριο θα πάω αποφασισμένος για την αγοράς της.....και θα την προτιμήσω από την 65OLED C9 LG που είναι στην ίδια ακριβώς τιμή.
Καλά θα κάνω ή όχι? Πείτε μου την γνώμη σας...
Ποιά τα αρνητικά και ποιά τα θετικά της...τι πρέπει να προσέξει κανείς στην OLED854?
Στην συνέχεια σκοπέυω να αναζητήσω και έναν σύγχρονο ενισχυτή, άραγε θα συνδέεται με HDMI eARC με την TV ?
Ποιά είναι το ποιό σοβαρό πρόβλημά της κατά την γνώμη σας?

 
Last edited by a moderator:

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Philips OLED854: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Και να ήθελες 65αρα C9 δεν υπάρχει πουθενά..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Philips OLED854: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παίζει να μην είναι σφραγισμένη..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Philips OLED854: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σε αυτά τα λεφτά δεν νομιζω ....
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Philips OLED854: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εσυ θα έπαιρνες τη Philips αν είχε σφραγισμένη c9;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Philips OLED854: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

C9 θα έπαιρνα δαγκωτό βέβαια η σειρά που θα επέλεγα OLED θα ήταν 1) PANASONIC 2) SONY 3) LG
 

elessar86

Established Member
4 August 2008
179
Re: Philips OLED854: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Βασικά αν μπορείς να πάρεις και βρίσκεις την C9 παίρνεις την C9.... η καλύτερη oled που κυκλοφορεί με διαφορά. Philips ωραίο το ampilight αλλά μέχρι εκεί... χειρότερο software, out of the box χειρότερη εικόνα , χειρότερος ήχος, δεν έχει hdmi 2.1


Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Philips OLED854: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Διαφωνώ με τη σειρά.. 2 Lg και 3 Sony για μένα

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Philips OLED854: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Βασικά αν μπορείς να πάρεις και βρίσκεις την C9 παίρνεις την C9.... η καλύτερη oled που κυκλοφορεί με διαφορά. Philips ωραίο το ampilight αλλά μέχρι εκεί... χειρότερο software, out of the box χειρότερη εικόνα , χειρότερος ήχος, δεν έχει hdmi 2.1


Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συμφωνώ απόλυτα..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Philips OLED854: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Για το 2.1 με σκέψη καινούργιες κονσόλες συμφωνώ για την LG άλλα εικόνα Panasonic , Sony βέβαια ότι και να επιλέξεις είναι TOP
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Re: Philips OLED854: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αν βρεις lg c9 την παίρνεις και ησυχαζεις. Δεν είναι τυχαίο που όλες οι oled φοράνε πάνελ lg.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Philips OLED854: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Για το 2.1 με σκέψη καινούργιες κονσόλες συμφωνώ για την LG άλλα εικόνα Panasonic , Sony βέβαια ότι και να επιλέξεις είναι TOP
Διαφωνώ ότι οι oled της sony έχουν καλύτερη εικόνα από της Lg. Όσον αφορά την Panasonic μιλάμε για τις ναυαρχίδες HZ2000 και GZ2000 επειδή έχουν PRO PANEL ,20% πιο φωτεινές,καλύτερο ήχο..όχι για τα μεσαία μοντέλα.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Eiμαι αποφασισμένος για την αγοράς της Philips OLED854. Καλά θα κάνω ή όχι?

Τα μεσαία μοντέλα της Panasonic είναι άψογα σε εικόνα δεν μιλάω για τις ναυαρχίδες εκεί το πράγμα ξεφεύγει , anyway o καθένας και οι προτιμήσεις του .
 

elessar86

Established Member
4 August 2008
179
Εντάξει όντως στο καθένα στο μάτι μπορεί να αρέσει κάτι διαφορετικό... πάντως η LG με την C9 δεν έχει ανταγωνισμό είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρεις σε oled αντε αν είναι να πούμε οτι υστερεί κάπου είναι ο ήχος που σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες τηλεοράσεις σε ήχο...

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Επίσης το Public δίνει δώρο την 5ετια για την C9 τώρα το πρόσεξα
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Προσωπικη μου αποψη ειναι πως η Philips αξιζει στην αγορα της. Εχω αναφερει σε αλλο thread πως το μονο που της λειπει ειναι το μαρκετινγκ και η πληρης αντιπροσωπευση με οτι συνεπαγεται αυτο. Στηριξη, πωλησεις, τεχνικη καλυψη. Απο αυτα υπαρχει η καλυψη απο συνεργαζομενο καταστημα. Οχι ομως αντιπροσωπευση μιας και η αντιπροσωπεια απ'οπου ερχονται οι τηλεορασεις και οι εντολες προωθησης ειναι στην Ιταλια. Αυτα οσον αφορα την αντιπροσωπευση.
Για την τηλεοραση, μιας και εκθειαζετε την Panasonic και την Sony. Ολες προμηθευονται πανελ απο την LG. Οι επεξεργαστες τους ειναι η διαφορετικοτητα που προωθουν. Οι διαφορες ειναι σε πολυ μικρη κλιμακα. Σε λειτουργια ερασιτεχνικη η διαφορα ειναι μηδενικη. Το Ambilight ομως κανει την απολυτη διαφορα.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Η δική μου άποψη. Αν δεν παίζεις παιχνίδια, δε χρειάζεσαι το hdmi 2.1 και την πάρεις στα 2.000 που παίζει τώρα, αξίζει. Πέρα από το Αμπιλάιτ που αναβαθμίζει τη βραδινή τηλεοπτική εμπειρία σε σχέση με τις υπόλοιπες τηλεοράσεις που παραμένουν απλά κουτιά αναπαραγωγής εικόνας, ο πανίσχυρος δίτσιπος P5 επεξεργαστής, το android 9.0, η πλήρης υποστήριξη όλων των φορμά εικόνας-ήχου και η υψηλή ποιότητα κατασκευής είναι στα υπέρ της. Επίσης, το ότι υστερεί σε εικόνα σε σχέση με τις υπόλοιπες oled, από που προκύπτει; Με απευθείας σύγκριση ιδίοις όμμασι ή βάσει προσωπικών συμπαθειών ή αντιπαθειών; Τουλάχιστον στον τομέα της μικρολεπτομέρειας, ο P5 με το εξελιγμένο του sharpening κάνει την εικόνα πιο 4κ από 4κ. Ναι, δε μιλάμε για εικόνα αναφοράς, αλλά αν θέλεις τηλεόραση να μετράς και την τελευταία τρίχα στα μαλλιά του πρωταγωνιστή, να σου πετάει την εικόνα στα μούτρα λέγοντάς σου "πάρε αρρωστάκι, να γουστάρεις" και να κάνεις τη φιγούρα σου στους συγγενείς και τους φίλους, εδώ είσαι! Από κει και πέρα, ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του και παίρνει το μοντέλο και τη μάρκα τηλεόρασης που του κάνει κλικ και τον εξιτάρει.