[Επίσημο] Samsung Galaxy Note 20 | 20 Ultra

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά

Galaxy-Note20-series.png



Το Galaxy Note20 Ultra 5G είναι το εντυπωσιακότερο των δύο, διαθέτοντας Dynamic AMOLED 2X οθόνη
6,9 ιντσών (HDR10+) με ρυθμό ανανέωσης εικόνας 120 Hz και προστασία από γρατζουνιές και πτώσεις με το
Gorilla Glass Victus. Η ανάγνωση του περιεχομένου της οθόνης σε εξωτερικό χώρο, είναι καλύτερη από κάθε
άλλη φορά με 25% καλύτερες επιδόσεις ενώ με τον Infinity O σχεδιασμό, υπάρχει πίσω από μια μικρή οπή η
selfie κάμερα των 10MP Dual Pixel (f/2.2). Μέσα τους, οι ευρωπαϊκές εκδόσεις που θα δούμε και στη χώρα μας,
κρύβουν τον Exynos 990 με 12 GB RAM ενώ σε ό,τι αφορά τη χωρητικότητα, προσφέρονται εκδόσεις με 256 GB
και 512 GB μνήμης UFS 3.1. Το Galaxy Note20 πάντως δεν διαθέτει microSD θύρα όπως τα μεγαλύτερα μοντέλα
της σειράς.

Η συσκευή θα έρχεται με κύρια κάμερα 108 MP (f/1,8, 0,8 μm, PDAF, 5x οπτικό ζουμ, 8Κ βίντεο) την οποία θα
συνοδεύουν δύο ακόμα (περισκοπικός τηλεφακός, υπερευρυγώνια) στα 12 MP έκαστη. Μια άλλη διαφορά των
Ultra μοντέλων είναι και η προσθήκη αισθητήρα laser autofocus. Το Space Zoom θα φτάνει έως και το 50x.
Η μπαταρία της θα είναι της τάξης των 4500 mAh και υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση 45W.
Στη συσκευασία πάντως θα υπάρχει φορτιστής στα 15W.


Το Galaxy Note20 θα διατεθεί σε εκδόσεις 4G και 5G. Θα είναι εξοπλισμένο με Exynos 990 και αυτό, τον
οποίο θα πλαισιώνουν 8 GB RAM και 256 GB μνήμης UFS 3.1. Η οθόνη του θα είναι μία Super AMOLED 6,7 ιντσών
με HDR10+ ενώ θα είναι εφοδιασμένο και με μπαταρία 4300 mAh. Το smartphone θα έρχεται με τριπλό σύστημα
κάμερας στα 64 MP (τηλεφακός, f/2,0, 0,8 μm, PDAF, 3x οπτικό ζουμ, 8K βίντεο) + 12 MP (f/1,8, 1,8 μm, dual
pixel PDAF) + 12 MP (υπερευρυγώνια, f/2,2, 1,4 μm, PDAF, Super Steady Video) και Space Zoom 30x.

Ειδική μνεία αξίζει να γίνει στο αναβαθμισμένο S Pen και την εμπειρία χρήσης που προσφέρει η οποία, σύμφωνα
με τη Samsung, είναι εφάμιλλη με εκείνη της γραφής σε χαρτί (απόρροια της καλύτερης απόκρισης στα 9ms
και της καλύτερης συνεργασίας με τη σουίτα εφαρμογών Microsoft Office).

Σε άλλα κοινά τεχνικά χαρακτηριστικά και των δύο συσκευών, δεν λείπουν τα στερεοφωνικά ηχεία, IP68 αλλά και
η υποστήριξη εξωτερικών μικροφώνων. Το DeX επιστρέφει δριμύτερο αφού πλέον μπορεί να μετατρέψει τα Galaxy
Note 20 σε υπολογιστή με ασύρματη σύνδεση μέσω miracast με συμβατή οθόνη ή τηλεόραση.

Κατά τη διάρκεια του Samsung Unpacked επιβεβαιώθηκε ακόμα και η συνεργασία της Samsung με το Xbox, με τη
σειρά Galaxy Note20 να είναι από τις πρώτες που θα μπορούν να συμμετέχουν στο πρόγραμμα Xbox Game Pass
Ultimate για cloud gaming 100 παιχνιδιών με κορυφαία γραφικά, ειδικά όταν γίνεται χρήση 5G δικτύου. Σε πολλές
χώρες που υποστηρίζεται η υπηρεσία της Microsoft, όσοι προχωρήσουν σε προπαραγγελία, θα λάβουν ένα συμβατό
χειριστήριο με το κατάλληλο αξεσουάρ καθώς και τρεις μήνες δωρεάν πρόσβαση στο Xbox Game Pass Ultimate.


Και τα τρία μοντέλα της σειράς, θα κυκλοφορήσουν στη χώρα μας από τις 21 Αυγούστου σε 3 χρώματα, με τις
παρακάτω τιμές και με δώρο τα Galaxy Buds Live για την περίοδο των προπαραγγελιών για τα Ultra μοντέλα
και τα Galaxy Buds+ για το «απλό» μοντέλο. Η εκκίνηση τους γίνεται από σήμερα.


Galaxy Note 20999 ευρώ
Galaxy Note 20 Ultra (256GB)1349 ευρώ
Galaxy Note 20 Ultra (512GB)1499 ευρώ

[via]


IMG-20200805-194136.jpg
IMG-20200805-194119.jpg



https://www.samsung.com/gr/smartphones/galaxy-note20/






 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Galaxy Note 20: Η κάμερα μαζεύει υγρασία στο εσωτερικό της, αλλά η Samsung λέει πως είναι φυσιολογικό...https://techblog.gr/mobile/galaxy-n...is-alla-i-samsung-leei-pos-einai-fysiologiko/

Για γέλια και για κλάματα. Σε λίγο θα ξεπεράσουν και την Apple σε τραγικότητα.

Παλι καλα που υπάρχει η huawei με τις πράσινες οθόνες της... :p
Μην φανατιζεσαι.
Αυτά συμβαίνουν σε όλους.
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: [Επίσημο] OnePlus 8T

songleless_bird πώς σού φαίνεται τό note20 φωτογραφικά? σέ μία παρουσίαση ίσχυρίζονται ότι είναι καλύτερο καί άπό τό ultra...
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: [Επίσημο] OnePlus 8T

Επειδή έχω τό s10lite καί μέ ένδιαφέρει τό πενάκι ψάχνω νά πάρω κάποιο άπό αυτά...
Τώρα πού είδα γιά τήν καλύτερη κάμερα μεταξύ τού τού note 20 ultra καί τού άπλού μάλλον άφορά τό s20fe 5g sd.https://youtu.be/UUWt8Uf3IHw
Δέν ξέρω τί παίζει καί ένα φθηνότερο μοντέλο
έχει καλύτερη κάμερα...
Υποθέτω πολλά άλλά άν δέν έχω τίς συσκευές γιά δοκιμή προτιμώ νά έχω τήν γνώμη άπό μέλη τού φόρουμ πού έμπιστευομαι.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Προσωπικά πήρα το note 20 το απλό για το πενάκι . Τιμή 699 από προσφορά. Δεν αγοράζω κινητό με βάση τις φωτογραφικες του δυνατότητες. Η κάμερα είναι απλά ένα εργαλείο για να στέλνω εύκολα αρχεία σε φόρουμ. Οπότε δεν είχα ποτέ κινητό με κάμερα τέτοιου επιπέδου για να έχω άμεση σύγκριση. Το τελευταίο μου κινητό ήταν ένα xiaomi note 5 . Οποτε δύσκολα θα ασχοληθώ με χειροκίνητες ρυθμίσεις στο κινητό.

Αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι ότι αν επιλέξω να βγάλω φωτογραφία στα 64mp δεν είναι καθόλου καλή. Για κάποιο λόγο είναι σαν να μην λειτουργεί η σταθεροποιηση και το tracking . Το ίδιο και στο video σε 4κ 60 fps.

Στο αυτόματο πάντως σε χαμηλό φωτισμό είναι καλές οι φωτο . Σε νυχτερινό περιβάλλον πάντως είναι ότι καλύτερο ειχα σε κινητό, αλλά πραγματικά αδιάφορο αποτέλεσμα.

7a8e5e93351caf67a2ea8485a1c565b7.jpg
e5ca17163d670e82e1f2bac83ebcfaee.jpg
1aa4e9f8e9911ab023694982ecf7aa47.jpg


Με iphone 11 pro max παντως που το συγκρινα εχανε στα παντα κατα κρατος. Ακομη και το video 4κ 60fps εκανε σπασιματα στην οθονη κατα την ληψη. Το 8k καθαρα marketing.

Αποψη μου. Οποιος θελει το πενακι παει σε note . Για φωτογραφιες υπαρχουν και καλυτερα. Τωρα το ultra με τα 108 mp ισως ειναι ανωτερο αλλα αν δεν κανω λαθος η ιδια καμερα υπαρχει και στο φτηνοτερο S20 ultra.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Ναθ, μάλλον χειρότερη, είναι διαφορετικό panel με άλλο Pixel density. Το ''απλό'' Note διαφέρει σε οθόνη, κατασκευή, RAM και κάμερες από το Ultra. Εάν δεν σε πειράζει η πλαστική πλάτη, είναι καλή επιλογή στα χρήματα του.

Σε σχέση με το note 10, έχε κατά νου πως θα πάρει 3 μεγάλες αναβαθμίσεις ενώ στο 10 2 ακόμη με τη μια να έρχεται τον επόμενο μήνα.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Το μονο που δεν με ενοχλησε ειναι η πλαστικη πλατη.... Ετσι κι αλλιως σε θηκη ειναι, αλλα και χωρις θηκη εχει ωραια αισθηση χωρις δαχτυλιες. Και φυσικα αντεχει σε πτωσεις σε σχεση με τα γυαλινα. Αυτα που με ενοχλησαν .
Έλλειψη jack . Συμβιβαστηκα οτι μπορεις να παρεις ενα φτηνο ανταπτορα.
Ελλειψη καρτας μνημης. Το σωζει προς το παρον οτι εχει 256GB
Η μπαταρια του. Ισως εδω φταιει ο exynos. Δεν ξερω. Το εχω 5 μερες και δεν παει καλα. Με το ζορι φτανω το βραδυ με ανοικτο κινητο.
Το δαχτυλικο αποτυπωμα κατω απο την οθονη. Εχω τρια διαφορετικα και με το ζορι το πετυχαινω με την πρωτη.

Τι μου αρεσε.

Η αναλογια οθονης. Καθεται καλα στο χερι μου οντας στενοτερο και γραφω ανετα . Φτανει ο αντιχειρας μου απο αριστερα προς δεξια ανετα. Κατι που δεν το μπορουσα με το xiaomi με την μικροτερη οθονη...
Το πενακι. Ονειρο. Πρεπει να δεις 1 ωρα video για να δεις τις δυνατοτητες .
Η αντιστροφη ασυρματη φορτιση. Φορτιζε το galaxy watch και το iphone της γυναικας μου.
Το UI. Περιμενα τα χειροτερα , αλλα εχει κανει καλη δουλεια η samsung .
To Dex

Για 999 δεν αξιζει σαν κινητο. Στα 690 ομως σε βαζει σε δίλλημα μεταξυ προηγουμενης ναυαρχιδας . Η επιλογη εγινε καθαρα για τις αναβαθμισεις , το νεοτερο pen, την flat οθονη και τα νεοτερα chip . Κατα τα αλλα ειναι χειροτερη κατασκευη απο το προηγουμενο note 10 οπου ειναι ο αμεσος αντικαταστατης και οχι το 10+.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10338&idPhone2=9788
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy Note20 | Note20 Ultra

Το μονο που δεν με ενοχλησε ειναι η πλαστικη πλατη.... Ετσι κι αλλιως σε θηκη ειναι, αλλα και χωρις θηκη εχει ωραια αισθηση χωρις δαχτυλιες. Και φυσικα αντεχει σε πτωσεις σε σχεση με τα γυαλινα. Αυτα που με ενοχλησαν .
Έλλειψη jack . Συμβιβαστηκα οτι μπορεις να παρεις ενα φτηνο ανταπτορα.
Ελλειψη καρτας μνημης. Το σωζει προς το παρον οτι εχει 256GB
Η μπαταρια του. Ισως εδω φταιει ο exynos. Δεν ξερω. Το εχω 5 μερες και δεν παει καλα. Με το ζορι φτανω το βραδυ με ανοικτο κινητο.
Το δαχτυλικο αποτυπωμα κατω απο την οθονη. Εχω τρια διαφορετικα και με το ζορι το πετυχαινω με την πρωτη.

Τι μου αρεσε.

Η αναλογια οθονης. Καθεται καλα στο χερι μου οντας στενοτερο και γραφω ανετα . Φτανει ο αντιχειρας μου απο αριστερα προς δεξια ανετα. Κατι που δεν το μπορουσα με το xiaomi με την μικροτερη οθονη...
Το πενακι. Ονειρο. Πρεπει να δεις 1 ωρα video για να δεις τις δυνατοτητες .
Η αντιστροφη ασυρματη φορτιση. Φορτιζε το galaxy watch και το iphone της γυναικας μου.
Το UI. Περιμενα τα χειροτερα , αλλα εχει κανει καλη δουλεια η samsung .
To Dex

Για 999 δεν αξιζει σαν κινητο. Στα 690 ομως σε βαζει σε δίλλημα μεταξυ προηγουμενης ναυαρχιδας . Η επιλογη εγινε καθαρα για τις αναβαθμισεις , το νεοτερο pen, την flat οθονη και τα νεοτερα chip . Κατα τα αλλα ειναι χειροτερη κατασκευη απο το προηγουμενο note 10 οπου ειναι ο αμεσος αντικαταστατης και οχι το 10+.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10338&idPhone2=9788

Για το δαχτυλικο και έξω από την οθόνη να ήταν πάλι θα είχες θέμα, είναι γνωστή η Samsung για την ανικανότητα της σε αυτόν τον τομέα