Tvs TCL και εναλλακτική πρόταση για 75" & Ζητώ μια δεύτερη γνώμη για Hisense u7qf

ΑντώνηςTv

New member
14 April 2020
20
Tvs TCL και εναλλακτική πρόταση για 75" & Ζητώ μια δεύτερη γνώμη για Hisense u7qf

Οι τηλεοράσεις tcl που πουλάνε εδώ τα media market (ep660) είναι ή σειρά tcl 6 series?. Στο ίντερνετ λένε τα καλητερα για αυτήν την σειρά και ότι βάζει κάτω άλλες τηλεόρασεις με διπλάσια αξία.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Τηλεοράσεις tcl

Οι τηλεοράσεις tcl που πουλάνε εδώ τα media market (ep660) είναι ή σειρά tcl 6 series?. Στο ίντερνετ λένε τα καλητερα για αυτήν την σειρά και ότι βάζει κάτω άλλες τηλεόρασεις με διπλάσια αξία.

Ναι η σειρά 6.

Όταν λες στο ίντερνετ που εννοείς(πηγές);
Αν θες γίνε συγκεκριμένος.



Μπορείς να διαβάσεις στο νήμα -TCL TV Line-up 2019- τεστ,reviews,κριτικές

post 13
 

ΑντώνηςTv

New member
14 April 2020
20
Απάντηση: Τηλεοράσεις tcl

Στο YouTube, το κανάλι digital trends...άρα είναι η αντίστοιχη r617?
Ανάμεσα σε tcl ep660 και qled 70r πια κερδίζει στα σημεία?
 

ΑντώνηςTv

New member
14 April 2020
20
Εναλλακτική πρόταση για 75 ιντζες

Λοιπόν η τηλεόραση που ψάχνω θα κάνει σχεδόν τα πάντα..
Κανάλια digea, youtube, Netflix, και μελλοντικά gaming (ps5)
Απόσταση θέασης 2.5μ.
Προηγούμενη tv όπου θα μπει στην κρεβατοκαμαρα είναι μια samsung 49" ru6500(αρκετά ευχάριστημενος γιατί νομίζω έχει va panel)
Bubget στο 1000 (μαχ 1300 αν αξίζει)

Μετά από πολύ ψάξιμο εχω καταλήξει στην 65" q70r που τα κάνει σχεδόν όλα και είναι μέσα στο budget(999απο τον Γερμανό)
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια αντίστοιχη ίδιου επιπέδου αν υπάρχει ή και κατώτερη αλλά να ανέβω σε ιντζες (75) και να είναι μέσα στο budget που γράφω. Τα βασικά που θέλω είναι να είναι VA panel 100+hertz
 

ΑντώνηςTv

New member
14 April 2020
20
Απάντηση: Τηλεοράσεις TCL και εναλλακτική πρόταση για 75"

Ναι και εγώ σε αυτήν είχα καταλήξει μέχρι που είδα το panel και με φρέναρε..... Είναι μεγάλη η διαφορά στο μάτι ανάμεσα σε 60-100 hertz?
Αθλητικά δεν βλέπω, ο μόνος ενδοασμος είναι για το gaming που και εκεί αν η διαφορά δεν βγάζει ματιά μπωρει να κάνω μια υποχώρηση. Κάποιος που να είχε παλιά 60 hertz και να πήγε σε 100 να μας πει μια γνώμη?
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Τηλεοράσεις TCL και εναλλακτική πρόταση για 75"

Τα 100Hz είναι απαραίτητα μόνο για τα αθλητικά γεγονότα. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δημιουργούν τεχνουργήματα και είναι αναγκαίο να απενεργοποιούνται. Παλιότερα και ίσως και τώρα τα 100 Hz σήμαιναν και καλύτερη ποιότητα πάνελ και για αυτό ήταν ελκυστική η αγορά τους αλλά στο τέλος κατέληγαν οι περισσότεροι να τα απενεργοποιούν.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απάντηση: Τηλεοράσεις TCL και εναλλακτική πρόταση για 75"

Ναι και εγώ σε αυτήν είχα καταλήξει μέχρι που είδα το panel και με φρέναρε..... Είναι μεγάλη η διαφορά στο μάτι ανάμεσα σε 60-100 hertz?
Αθλητικά δεν βλέπω, ο μόνος ενδοασμος είναι για το gaming που και εκεί αν η διαφορά δεν βγάζει ματιά μπωρει να κάνω μια υποχώρηση. Κάποιος που να είχε παλιά 60 hertz και να πήγε σε 100 να μας πει μια γνώμη?

Στο υπνοδωμάτιο εχω 100 HZ 32'' ( βέβαια λόγω μεγέθους δεν γίνεται σύγκριση ) η Sony out of the box παίζει καταπληκτικά δεν έχει κουσούρια τύπου blooming άλλωστε το βλέπεις και από τις φωτογραφίες .
Στο Android που εχω παίξει παιχνίδια δεν έχει κανένα θέμα με την κίνηση συγκεκριμένα το Beach Buggy Racing πάει αέρας αλλά δεν εχω συνδέσει κονσόλα για να σου πω με σιγουριά Ναι .
 

ΑντώνηςTv

New member
14 April 2020
20
Hisense u7qf

Ζητώ μια δεύτερη γνώμη ρε παιδιά γιατί έχω ψάξει λίγο τα specs της και ιδιετερα με την χαμηλή τιμή μου φαίνεται τρομερή ευκαιρία..
Στα spec της γράφουν qled, full aray local diming με 130 ζώνες(με τρομερά μαύρα χωρίς blooming και τα σχετικά) ή 65 ", 60 hertz, καλό λειτουργίκο και τιμή στα 800 περίπου...
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Hisense u7qf

Ζητώ μια δεύτερη γνώμη ρε παιδιά γιατί έχω ψάξει λίγο τα specs της και ιδιετερα με την χαμηλή τιμή μου φαίνεται τρομερή ευκαιρία..
Στα spec της γράφουν qled, full aray local diming με 130 ζώνες(με τρομερά μαύρα χωρίς blooming και τα σχετικά) ή 65 ", 60 hertz, καλό λειτουργίκο και τιμή στα 800 περίπου...
Την tcl δεν την ξέρω. Τα πολυ καλα λόγια για tcl τα γράφουν για την αμέσως επόμενη σειρά νομίζω, οχι την 6 που σίγουρα είναι value for money βέβαια, αλλα σε επιδόσεις τίποτα το ιδιαίτερο. Καταρχήν η φωτεινότητα της βαση αυτων που διαβάζω στο παρακάτω link, είναι κακή, δεν τη λες καν μετρια. Επίσης δεν εχει καν FALD βαση του παρακάτω link, που διάβασες οτι εχει τόσες ζονες? .. Σίγουρα το διάβασες για το συγκεκριμένο μοντέλο?
https://www.displayspecifications.com/en/comparison/a156e012a

Η σαμσουνγκ 70t επίσης, καλη μεν, εισαγωγική εντελώς δε, δεδομένου οτι επίσης δεν έχει FALD. (Ισοδύναμει με την περσινή 60r και οχι την 70r..Αν βρεις την περσινή 70r παρτη, είναι ωραιότατη).
Τωρα βαση των οικονομικών σου εσυ θα κρίνεις. Ανάμεσα απ τις 2 πάρε τη σαμσουνγκ. (Εκτός και αν τα spec που αναφέρει το link που έβαλα είναι λανθασμένα.. Ας με διορθώσει κάποιος αν είναι ετσι.)
Edit, τωρα κατάλαβα μάλλον για την Hisense u7qf γράφεις οτι εχει 130 ζωνες..
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Tvs TCL και εναλλακτική πρόταση για 75" & Ζητώ μια δεύτερη γνώμη για Hisense u7qf

Η hisense στα χαρτιά καλη δείχνει πάντως αν τη βρίσκεις σε καλή τιμη. Έχει 72 ζονες λεει εδω παντως.. Έκτος αν η 65αρα έχει παραπάνω.
https://www.avforums.com/reviews/hisense-u7-4k-lcd-led-tv-review.17094?cmpredirect=
 

ΑντώνηςTv

New member
14 April 2020
20
Απάντηση: Tvs TCL και εναλλακτική πρόταση για 75" & Ζητώ μια δεύτερη γνώμη για Hisens

Ναι δικιά μου παρανόηση γτ η u8qf 55" έχει 130 ζώνες....
Παντός και με 70 ζώνες μου φαίνεται αρκετά καλή σε σχέση ας πούμε την q80t που έχει 50...και κάνει σχεδόν διπλάσια τιμή
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Tvs TCL και εναλλακτική πρόταση για 75" & Ζητώ μια δεύτερη γνώμη για Hi

Ναι δικιά μου παρανόηση γτ η u8qf 55" έχει 130 ζώνες....
Παντός και με 70 ζώνες μου φαίνεται αρκετά καλή σε σχέση ας πούμε την q80t που έχει 50...και κάνει σχεδόν διπλάσια τιμή
Κοιτα τη με τα μάτια σου σε κατάστημα και YouTube reviews. Γιατι οι ζώνες απο μονες τους δε λενε τα πάντα. Διαβάζω γνώμες χρηστών που η νέα tv που πηραν με 32 ζωνες έχει λιγότερο blooming και καλύτερα μαυρα απο την προηγούμενη με 700 ζωνες, (και δεν είναι ενας είναι πολλοί που το γράφουν ), η συνολική υλοποίηση μετράει οπότε είναι ποιο πολύπλοκα τα πράγματα.. Αυτο δε σημαίνει κατι, μπορει να είναι άριστη αγορά η συγκεκριμένη απλα επειδή δεν την έχουν πολλοί θέλει περισσότερο ψάξιμο.