DAP με FM

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Καλημέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι! Γνωρίζετε κάποιο PAD που να βασίζεται σε Android, ώστε να παίζει Spotify, Tidal, κλπ αλλα να διαθέτει και FM tuner?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αυτό παραπάνω της Fiio πρέπει να είναι πλέον το μοναδικό με ραδιόφωνο FM. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλο, που να κυκλοφορεί σήμερα.

Για την ιστορία ας προσθέσουμε και Το διαμαντακι Sandisk Sansa Clip+. Το οποίο αφού υπηρέτησε πιστά σε όλες τις πιθανές συνθήκες, έκλεισε τον κύκλο της ζωής του, όταν υπέστη ανεπανόρθωτη βλάβη ο μηχανισμός φόρτωσης της μπαταρίας του. Δεν περιελάμβανε μόνο τμήμα ραδιοφώνου FM. Έγραφε κιόλας από το ραδιόφωνο. Στερεοφωνικά σε MP3 έως 320 kbps, ή σε Wav 44,1/16!
Και όχι μόνο: Λειτουργούσε και ως δημοσιογραφικό. Γράφοντας με την ίδια παραπάνω ποιότητα ομιλίες, συναθροίσεις, συναυλίες. Τόσο μικροσκοπικό που χώραγε στη χούφτα του χεριού!

Έψαξα να το ξαναβρώ. Δεν παράγεται πια. Μόνο στο ebay βρήκα. Στα 200-250 ευρώ χωρίς να είναι εντελώς βέβαιη η πραγματική κατάσταση του. Αρχική τιμή όταν το είχα αγοράσει καινούργιο: 40-45 ευρώ!

Αποχαιρετιστήριο για ένα μηχανάκι που όσο πιο πολύ το χρησιμοποιούσα, ακόμα περισσότερο το εκτιμούσα! :smile: :ciao:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Αυτό παραπάνω της Fiio πρέπει να είναι πλέον το μοναδικό με ραδιόφωνο FM. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλο, που να κυκλοφορεί σήμερα.

Για την ιστορία ας προσθέσουμε και Το διαμαντακι Sandisk Sansa Clip+. Το οποίο αφού υπηρέτησε πιστά σε όλες τις πιθανές συνθήκες, έκλεισε τον κύκλο της ζωής του, όταν υπέστη ανεπανόρθωτη βλάβη ο μηχανισμός φόρτωσης της μπαταρίας του. Δεν περιελάμβανε μόνο τμήμα ραδιοφώνου FM. Έγραφε κιόλας από το ραδιόφωνο. Στερεοφωνικά σε MP3 έως 320 kbps, ή σε Wav 44,1/16!
Και όχι μόνο: Λειτουργούσε και ως δημοσιογραφικό. Γράφοντας με την ίδια παραπάνω ποιότητα ομιλίες, συναθροίσεις, συναυλίες. Τόσο μικροσκοπικό που χώραγε στη χούφτα του χεριού!

Έψαξα να το ξαναβρώ. Δεν παράγεται πια. Μόνο στο ebay βρήκα. Στα 200-250 ευρώ χωρίς να είναι εντελώς βέβαιη η πραγματική κατάσταση του. Αρχική τιμή όταν το είχα αγοράσει καινούργιο: 40-45 ευρώ!

Αποχαιρετιστήριο για ένα μηχανάκι που όσο πιο πολύ το χρησιμοποιούσα, ακόμα περισσότερο το εκτιμούσα! :smile: :ciao:

πες περισσότερα για την βλάβη.. καμιά φωτό μπορείς να βάλεις;;
:hmmmm:
όταν ακούω για ανεπανόρθωτες βλάβες κάτι με πιάνει... "σεληνιάζομαι" το λένε;;;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
πες περισσότερα για την βλάβη.. καμιά φωτό μπορείς να βάλεις;;
:hmmmm:
Το βύσμα (Mini USB) εισόδου χάλασε, δεν έκανε καλή επαφή και τελικά έπαψε να φορτίζει. Μάλλον εν τω μεταξύ έληξε και η ζωή της μπαταρίας του, που πρακτικά είναι αδύνατο να βρεθεί και αντικατασταθεί

όταν ακούω για ανεπανόρθωτες βλάβες κάτι με πιάνει... "σεληνιάζομαι" το λένε;;;
Καλέ μου Βλαδίμηρε, επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι καινούργιες βλάβες θα φέρει το μέλλον, θα το έχω υπ' όψη και θα το θυμάμαι! :grandpa:

Και επειδή έχω καταλάβει πως έχεις ιδιαίτερο, φυσικό ταλέντο στα μαστορέματα (εγώ πάλι καθόλου) :cool:, δηλώνω από τώρα:
-Είσαι ο άνθρωπός μου! :D -bye-
.