Μπορώ να φτιάξω ένα SACD-R με κομμάτια από διάφορα SACD?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Τα βάζω εδώ γιατί δεν μπόρεσα να βρώ σχετική κατηγορία.
Έχω μια συλλογή από SACD-R αλλά από τα περισότερα δισκάκια μου αρέσουν μόνο 1 ή 2 κομμάτια (5.1-καναλα tracks).
Θα ήθελα να πάρω αυτά που μου αρέσουν και να φτιάξω ένα SACD-R μόνο με αυτά.
Γίνεται?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ναι, κανονικά στο "Computer Audio Software" υπάγεται το ερώτημα, αλλά το συζητάμε και εδώ...

Λοιπόν, η απάντηση είναι κατ' αρχήν ΟΧΙ! Δεν μπορούμε. Όχι εμείς, οι κοινοί θνητοί. Δε γνωρίζω εργαλείο που να έσπαγε τις προστασίες από αντιγραφή των SACD, παρ'όλο που είχαν δοκιμαστεί διάφορα.

Αν υποθέσουμε ότι μπορούσαμε να εξάγουμε τα DFF ή WSD αρχεία, τότε γίνεται, με ειδικό επαγγελματικό authoring software, που ούτε κι' αυτό ήταν προσβάσιμο.

Πριν μπούμε σε λεπτομέρειες:
Γράφεις ότι έχεις συλλογή από SACD-R. Προσοχή! Γράφεις SACD-R, όχι SACD απλά. Αυτά πως τα απέκτησες/έφτιαξες; Να υποθέσω από κάποιο .ISO αρχείο; Και εν πάση περιπτώσει πώς, από ποιό Player τα ακούς;
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Μπορώ να φτιάξω ένα SACD-R με κομμάτια από διάφορα SACD?

Τα SACD-R (έχω και μερικά SACD εργοστασιακά) τα πήρα από φίλο και τα έκανα ISO με το imgburn.
Τα ξανάκανα SACD-R με το ίδο πρόγραμμα (σε διακάκια DVD) και τα παίζω σε ένα DVD-player Pioneer DV-575A με τροποποιημένο firmware.

Μου είπαν ότι γίνεται με το πρόγραμμα SACD-EXTRACT. Το κατέβασα αλλά δεν μπορώ να το εγκαταστήσω στα Windows 10 Home 64-bit... Τρέχω το EXE αλλά δεν κάνει τίποτα... Δεν εγκαθίσταται.
 
Last edited by a moderator:

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Μπορώ να φτιάξω ένα SACD-R με κομμάτια από διάφορα SACD?

@vlad66 : Ναι καλή ιδέα...
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Καλώς δεν εγκαθίσταται το SACD-EXTRACT γιατί είναι για γραμμή εντολών!!!
Βάζεις το GUI στο ίδιο folder και το τρέχεις μου είπαν.
Θα δούμε...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα SACD-R (έχω και μερικά SACD εργοστασιακά) τα πήρα από φίλο και τα έκανα ISO με το imgburn.
Τα ξανάκανα SACD-R με το ίδο πρόγραμμα (σε διακάκια DVD) και τα παίζω σε ένα DVD-player Pioneer DV-575A με τροποποιημένο firmware.

Μου είπαν ότι γίνεται με το πρόγραμμα SACD-EXTRACT. Το κατέβασα αλλά δεν μπορώ να το εγκαταστήσω στα Windows 10 Home 64-bit... Τρέχω το EXE αλλά δεν κάνει τίποτα... Δεν εγκαθίσταται.
Είχα ασχοληθεί εκτεταμένα πριν πάρα πολύ καιρό με το θέμα.
Και είχα καταφέρει να βρω το ένα από τα δύο εξειδικευμένα SACD Authoring Software εργαλεία που υπήρξαν ποτέ γι' αυτή τη δουλειά. Δε θα αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες.

Με ενδιέφερε περισσότερο να δώσω σε SACD format δικές μου ηχογραφήσεις. Οι μετατροπές και το στοιχειώδες editing των DSD αρχείων μπορούσε να γίνει με το Audio Gate της Korg. (Είμαι κάτοχος εξάλλου του Korg MR-1000). Όμως μόνο για Stereo και όχι για πολυκάναλο format. Όλο το εξειδικευμένο επαγγελματικό software που υπήρξε για την παραγωγή SACD είχε κυκλοφορήσει μόνο για Windows XP.

Στην πορεία αντιμετώπισα προβλήματα που τελικά δεν κατάφερα να ξεπεράσω.

-Δεν υπήρχε -και μάλλον δεν υπάρχει ούτε σήμερα- κατάλληλος πολυκάναλος Software Player, όπου θα μπορούσα να πραγματοποιώ τις αναγκαίες δοκιμές.

-Και στην περίπτωση που έφτιαχνα SACD με τα εξειδικευμένα εργαλεία που είχα διαθέσιμα μόνο σε Stereo -(γιατί όχι, μιά χαρά θα ήταν!)- τα περισσότερα SACD και Universal Players που κυκλοφορούσαν δεν θα μπορούσαν να τα αναπαράγουν.
Μία από τις προστασίες κατά της "πειρατείας" που είχε επιβάλει η Sony -συνδημιουργός μαζί με τη Philips του SACD- ήταν να μην έχουν τη δυνατότητα, ακριβέστερα να μην επιτρέπεται, οι οδηγοί DVD-ROM που κυκλοφορούσαν για τους υπολογιστές να διαβάζουν τα περιεχόμενα ενός δίσκου SACD. Και τούτο διότι ο Disk-Player των SACD δεν είναι τίποτε άλλο από ένας κοινός DVD-ROM οδηγός. Η Sony όμως φρόντισε να μην επιτρέπεται από το ενσωματωμένο στους οδηγούς DVD-ROM firmware να διαβάζει SACD. Για να μην ξανασυμβεί αυτό που είχε ήδη γίνει με τα DVD-Audio, όπου πολύ γρήγορα έσπασαν όλες οι προστασίες από αντιγραφή. Και κανονικά δεν επιτρεπόταν ούτε οι οδηγοί των αυτόνομων συσκευών SACD και Universal Players να διαβάζουν SACD-R. Υπήρξαν όμως και αρκετά επώνυμα Players που δεν ακολούθησαν αυτή την οδηγία και μπορούσαν να το κάνουν. Στο φόρουμ έχει δημοσιευτεί παλιότερα η σχετική λίστα: Players συμβατά με αντίγραφα ασφαλείας SACD.
Δυστυχώς το δικό μου Denon 1930 δεν ήταν μέσα σ' αυτή τη λίστα. Δεν θα μπορούσε να διαβάζει τα μη εργοστασιακά SACD, όταν θα τα έφτιαχνα. Έτσι αναγκαστικά στο τέλος εγκατέλειψα αυτό το project των μη εργοστασιακών SACD.

Έφτιαξα όμως κανονικότατα DVD-Audio υψηλής ανάλυσης. Αν και μάλλον άργησα. Διότι ήδη άρχισε να επικρατεί η αναπαραγωγή μέσω αρχείων υπολογιστή, όπου περιλαμβάνονται και τα αρχεία υψηλής ανάλυσης. Πολύ πιο σωστό και ταυτόχρονα ευκολότερο. Και τελικά η αναπαραγωγή από δισκάκια γίνεται όλο και σπανιότερη!

Γράφεις ότι παίζεις SACD-R σε DVD-player Pioneer DV-575A με τροποποιημένο firmware. Σωστό. Διότι μόνο τροποποιημένο θα μπορούσε να είναι. Αν δεν είμαι αδιάκριτος, με ποιό τρόπο έγινε αυτή η τροποποίηση;

Πάντως το software που αναφέρεις, το SACD-EXTRACT με παρακινεί να ψάξω ξανά και βαθύτερα. Αν είναι όπως θα το ήθελα, ίσως ξαναδώ για άλλη μία φορά το project "Μη εργοστασιακά SACD-R"! -bye-
 
Last edited by a moderator:

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Μπορώ να φτιάξω ένα SACD-R με κομμάτια από διάφορα SACD?

Να μεταφέρω την ερώτηση στο "computer audio software" μήπως ξέρουν εκεί τα παιδιά;

Παρακαλώ να μεταφερθεί στο "computer audio software" γιατί ίσως είναι χρήσιμο και σε άλλους.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,674
Μεσευρώπη
Η μετατροπή SACD-ISO σε χωριστα τρακς DSD είναι απλή υπόθεση με το προγραμματάκι iso2dsd. Απλά επιλέγεις το iso σου, και σε λιγα λεπτά έχει μετατραπεί σε χωριστά τρακς που μπορεί να παίξει κάποιο software player. Με το Korg μπορείς να επιλέξεις τα τρακς που θέλεις και να τα γράψεις σε κάποιο DVD. Τώρα, αν θα τα παίξει το player είναι μια άλλη ιστορία...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Μπορώ να φτιάξω ένα SACD-R με κομμάτια από διάφορα SACD?

προς το παρόν κλειδώνει με δική μου πρωτοβουλία (η εντολή που πήρα χτες ήταν να το διαγράψω αλλά δεν μου πήγε καρδιά) και βλέπουμε τι θα γίνει..
μη νόμιμη δραστηριότητα βλέπετε...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
το νήμα ξανανοίγει εδώ και αν αποφευχθούν αναφορές σε μη νόμιμα downloads ή τρόπους παράκαμψης προστασιών αντιγραφής κλπ, δεν θα έχουμε πρόβλημα..
καλή συνέχεια :ernaehrung004: