Sony WH-1000XM4

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά






Η Sony ανακοίνωσε επίσημα τα νέα της ακουστικά WH-1000XM4, τα οποία έρχονται να αντικαταστήσουν τα
γνωστά στους φίλους της μουσικής WH-1000XM3, με αρκετές βελτιώσεις σε σχέση με τον προκάτοχο τους.

Με δύο μικρόφωνα στο κάθε ακουστικό αποκλειστικά και μόνο για την ακύρωση θορύβου, η τεχνολογία
Dual Noise Sensor συλλαμβάνει το θόρυβο του περιβάλλοντος και μεταβιβάζει τα δεδομένα στον noise
canceling επεξεργαστή HD QN1. O HD QN1 είναι σε θέσει να εφαρμόσει την ακύρωση θορύβου σε
πραγματικό χρόνο, σε συνεργασία με το Bluetooth Audio SoC της εταιρείας, το οποίο μπορεί αν
καταλάβει και να ρυθμίσει την ένταση του θορύβου και της μουσικής έως και 700 φορές το
δευτερόλεπτο.

Τα νέα ακουστικά μπορούν να καταλάβουν αν είναι φορεμένα ή όχι, για αυτόματη παύση μουσικής, ενώ
ταυτόχρονα αν ο χρήστης μιλήσει σε κάποιον είναι σε θέση να εντοπίσουν τον ήχο και να παύσουν τη
μουσική και να επιτρέψουν στον περιβαλλοντικό ήχο να εισέλθει, ώστε να πραγματοποιήσετε συζητήσεις
χωρίς την αφαίρεση τους. Σε περίπτωση κλήσεων, η τεχνολογία Precise Voice Pickup ελέγχει πέντε από
τα μικρόφωνα της συσκευής, ώστε ο χρήστης να ακούγεστε πιο δυνατά και πιο καθαρά στη διάρκεια
των κλήσεων.

Το μεγαλύτερο νέο χαρακτηριστικό των ακουστικών, κάτι που έλειπε αισθητά από τα XM3, είναι η σύνδεση
τους με έως και δύο συσκευές ταυτόχρονα, με αυτόματη σύνδεση στη συσκευή από την οποία έρχεται
κάποια εισερχόμενη κλήση. Η μπαταρία των ακουστικών φτάνει έως 30 ώρες συνεχείς χρήσης,
με επιπλέον 5 ώρες με μόλις 10 λεπτά φόρτισης.

Τα WH-1000XM4 θα κυκλοφορήσουν αργότερα μέσα στο καλοκαίρι σε δύο χρώματα, μαύρο και ασημένιο,
στη τιμή των 400 ευρώ. [via] . [via]







 
Last edited:

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Έχω τα ΧΜ3 και ομολογώ πως ειμαι εντυπωσιασμένος. Τους πήρε βέβαια σχεδόν ένα χρόνο να λύσουν το θέμα με τις κλήσεις όπου η φωνή ακουγόταν μπουκωμενη στις κλήσεις, αλλά διορθώθηκε και αυτό.

Στο μεταξύ χρονομετρησα τη διάρκεια της μπαταρίας με LDAC και είναι όσο λένε: 24ωρες κ κάτι λεπτά.

Στις πτήσεις είναι όαση...ούτε τα μωρά που κλαίνε δεν ακούω.

Για τον ήχο ειμαι εντυπωσιασμένος (ειδικά από tidal) αλλά δεν είχα προηγουμένως αντίστοιχα ακουστικά. Πάντως μερικά τραγούδια Χατζηδάκη που άκουσα, ήταν μαγεία.

Δεν θα αναβαθμιστώ ακόμα, κυρίως γιατί λείπουν από τα 4αρια τα codecs aptX που έχουν τα 3αρια.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Συρτά είναι τα ΧΜ3 όχι τα 4. Παρόμοια τιμή έχω δει κ σε ελληνικό κατάστημα στο παρελθόν αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το αναφέρω
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Στην περιγραφή αναφέρει τα xm3. Στην επιλογή όμως που λέει "model name" έχει τα xm4.

Screenshot-20200822-224911.jpg
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,772
Kingdom of Rain
Σήμερα αγοράσα τα ΧΜ4.

Εξαιρετικός ήχος, ξεκούραστα, ευκολόχρηστα.

Αυτό που είναι όμως μαγεία είναι το noice cancelling!

Μπαίνεις σε ένα δικό σου κόσμο.
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
579
Καλημέρα.
Ετοιμάζομαι να τα αποκτήσω.
Κάποια θέματα που υπήρχαν με ένα θόρυβο στο ένα ακουστικό, ξεπεράστηκαν;
Επέκταση εγγύησης αξίζει;