Προτασεις για αναβαθμιση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Bandi650

New member
2 August 2020
82
γεια σε ολους . ειμαι νεος εδω.
στο θεμα μου.
πριν απο πολλα χρονια
yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
ειχα κανει μια αγορα μηχανηματων.
τα εξης.
a/v yamaha rxv 562
ηχεια L.R audio spectrum studio v
ηχεια πισω tanoy mercury f1.
ηχειο κεντρικο και υπογουφερ δε ειχα παρει λογω υπερβασης τοτε προυπολογισμου.
τηλεοραση lg 49LB870V ειναι αγορασμενη το 2015
Σκεφτομαι για αναβαθμιση τηλεορασης σε 75 η 85 ιντσες προς το τελος του χρονου.

με την ευκαιρια θελω να αναβαθμισω το συστημα ηχου

σκεφτομαι αρχικα αγορα Α/V.

εχω βρει audio spectrum fone κεντρικο μεταχειρισμενο φυσικα.
αν υπαρχει καποια αλλη προταση που να ταιριαζει ευπροσδεκτη

και φυσικα χρειαζομαι subwoofer

θα προτειμουσα καινουργια αλλα δε με πειραζε και ποιοτικο μεταχειρισμενο για μειωση του κοστους.

θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο με κοστος γυρω στα 1000 ευρω;

ευχαριστω προκαταβολικα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα σου πρότεινα τον Denon 3600h αλλά με το συγκεκριμένο μπάτζετ δε μένει για υπογούφερ οπότε ο Denon 2600h είναι μία λογική επιλογή.
Για υπογούφερ επίσης πιστεύω στα λεφτά του δεν έχει αντίπαλο αυτό που έχω κι εγώ, svs pb1000.
Φυσικά μην υπολογίζεις σοβαρά τις τιμές στο σκρουτζ, παίρνοντας τηλέφωνο ή ακόμα καλύτερα πηγαίνοντας από κοντά σ ένα κατάστημα θα τα πάρεις και τα δύο πιο κάτω απ την ενδεικτική τιμή πώλησης.
Για το κεντρικό εννοείται το προχωράς μ αυτό που έχεις βρει, είναι σημαντικό η μπροστινή τριάδα να είναι απ την ίδια εταιρία και ακόμα καλύτερα να είναι κι η ίδια σειρά.
 

Bandi650

New member
2 August 2020
82
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με το θέμα του ήχου είμαι τελείως άσχετος.
Η πρόταση του συγκεκριμένου a/v είναι για να οδηγήσει πιο σωστά τα ηχεία που ήδη έχω; Όσο για υπογουφερ αξίζει αγορά μεταχειρισμένου; άλλη εναλλακτική εκτός από αυτό;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,396
Αθήνα
Τόσο ο ενισχυτής όσο και το sub είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να βρεις στο budget σου. Λιγάκι πρέπει να δεις τη διαθεσιμότητα του 2600, καθώς υπάρχει μια μικρή έλλειψη. Μεταχειρισμένο SVS δεν βρίσκεις εύκολα, εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού, ενώ ο ενισχυτής είναι ακόμα τρέχον μοντέλο και ακριβώς λόγω των ελλείψεων δεν θα τον έβρισκες φτηνά μεταχειρισμένο, αν τον έβρισκες.

Επομένως, ζήτα μια προσφορά και για τα δύο από ένα κατάστημα, για καινούργια, για να πετύχεις όσο το δυνατό καλύτερη τιμή. Αν και οι τιμές είναι price matching πια απ' όπου και να πάρεις... .
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Προτασεις για αναβαθμιση

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με το θέμα του ήχου είμαι τελείως άσχετος.
Η πρόταση του συγκεκριμένου a/v είναι για να οδηγήσει πιο σωστά τα ηχεία που ήδη έχω; Όσο για υπογουφερ αξίζει αγορά μεταχειρισμένου; άλλη εναλλακτική εκτός από αυτό;

Το θέμα οδήγησης είναι μεγάλη κουβέντα, άστο. Το καλό στο home είναι ότι η ύπαρξη υπογούφερ σου λύνει κατά μεγάλο ποσοστό αυτό το πρόβλημα και τα audio spectrum τη θέλουν την ισχύ τους αλλά όπως έγραψα η αγορά υπογούφερ που σκέφτεσαι και με τις σωστές ρυθμίσεις μετά την ισοστάθμιση θα σου λύσουν σε μέγιστο βαθμό αυτό το θέμα.

Τώρα για μεταχειρισμένο svs καλή τύχη, το μόνο που βρίσκεις αγγελία για τα συγκεκριμένα είναι ζήτηση κι όχι πώληση για τον απλό λόγο ότι όλοι θέλουν να κάνουν το ένα που έχουν δύο ή και τρία ή και τέσσερα, είμαι κι εγώ ένας απ αυτούς. Πρέπει να σαι πάνω από τις αγγελίες να το αρπάξεις και πάλι κάτω από 500 δεν θα το βρεις με τιμή αγοράς καινούριου τα 590, όπως καταλαβαίνεις το καινούριο είναι μονόδρομος κι αν στο μέλλον τα κάνεις δύο ο ήχος σου θα απογειωθεί.
 

Bandi650

New member
2 August 2020
82
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προτασεις για αναβαθμιση

Το θέμα οδήγησης είναι μεγάλη κουβέντα, άστο. Το καλό στο home είναι ότι η ύπαρξη υπογούφερ σου λύνει κατά μεγάλο ποσοστό αυτό το πρόβλημα και τα audio spectrum τη θέλουν την ισχύ τους αλλά όπως έγραψα η αγορά υπογούφερ που σκέφτεσαι και με τις σωστές ρυθμίσεις μετά την ισοστάθμιση θα σου λύσουν σε μέγιστο βαθμό αυτό το θέμα.

Τώρα για μεταχειρισμένο svs καλή τύχη, το μόνο που βρίσκεις αγγελία για τα συγκεκριμένα είναι ζήτηση κι όχι πώληση για τον απλό λόγο ότι όλοι θέλουν να κάνουν το ένα που έχουν δύο ή και τρία ή και τέσσερα, είμαι κι εγώ ένας απ αυτούς. Πρέπει να σαι πάνω από τις αγγελίες να το αρπάξεις και πάλι κάτω από 500 δεν θα το βρεις με τιμή αγοράς καινούριου τα 590, όπως καταλαβαίνεις το καινούριο είναι μονόδρομος κι αν στο μέλλον τα κάνεις δύο ο ήχος σου θα απογειωθεί.

ριχνοντας μια ματια σε μεταχειρισμενα sub επεσα πανω σε ενα YAMAHA YST-SW1500 στα μισα χρηματα απο τον svs. δε αξιζει η αγορα;
τα ηχεια μου θα αποδωσουν με το νεο ενισχητη;
εχουν τα ηχεια ημερομηνια ληξης;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα και απο εμενα , ξεκινωντας τα ηχεια δεν εχουν ημερομηνια ληξης απλως με την παροδο των χρονων θα χρειαστουν συντηρηση στα μεγαφωνα και στο κροσοβερ , οπως αναγραφεται και πιο πανω !(εφοσον χρειαστει) το κοστος ειναι νορμαλ , εαν δεν βρεις σε svs μτχ κοιτα και για αλλες μαρκες οπως velodune ct seiries, earthquake,rell, ωστοσο στην θεση σου θα πηγαινα σε καινουργιο svs αξιζει τον κοπο !! τελος για τις απαιτησεις ενος οικιακου κινηματογραφου ο ενισχυτης θα ταιριαξει μια χαρα με τα ηχεια σου !-bye-
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Προτασεις για αναβαθμιση

ριχνοντας μια ματια σε μεταχειρισμενα sub επεσα πανω σε ενα YAMAHA YST-SW1500 στα μισα χρηματα απο τον svs. δε αξιζει η αγορα;
τα ηχεια μου θα αποδωσουν με το νεο ενισχητη;
εχουν τα ηχεια ημερομηνια ληξης;

Αυτό με το μεταχειρισμένο Yamaha δε μπορώ να το ξέρω και για να σ απαντήσει κάποιος σ αυτό θα πρέπει να τα έχει ακούσει σε ταινίες και μουσική στον ίδιο χώρο ώστε να μπορεί να γίνει σύγκριση. Οχι ότι θα είναι κακή αγορά το Yamaha αλλά εγώ θα πήγαινα για το svs έχοντας ήδη δύο απ αυτά, οπότε η απόφαση δική σου.

Τα ηχεία μια χαρά θ αποδώσουν με το νέο ενισχυτή, ημερομηνία λήξης όχι δεν έχουν, κατά καιρούς θα πρέπει να ελέγχεις τις αναρτήσεις των μεγαφώνων για συμπτώματα πολυμερισμού, θα το καταλάβεις που η ανάρτηση (το δαχτυλίδι από καουτσούκ γύρω απ τα μεγάφωνα) θα τρίβεται ή θα διαπιστώσεις να λείπουν κομμάτια, ακόμα και τότε υπάρχουν καταστήματα που αναλαμβάνουν την αντικατάστασή τους, δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε τρομάζει.
 

Bandi650

New member
2 August 2020
82
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

ενα αλλο θεμα τωρα.
η τηλεοραση που εχω αλλα και η επομενη ειναι smart. h λειτουργεια τωρα ειναι να βλεπω ταινιες και σειρες στη τηλεοραση μεσω usb απο σκληρο δισκο η ασυρματα απο το σκληρο δισκο του λαπτοπ.
η συνδεση γινεται απο τη εξοδο ακουστικων της τηλεορασης στο ενισχητη και απο εκει στα ηχεια.
παιρνοντας τον καινουργιο a/v η συνδεση θα γινετε πλεον με hdmi?
ειδα εχει υποδοχη usb . θα βαζω πλεον το δισκο εκει για να παιζουν οι ταινιες;
δε εχω blue ray player. μονο dvd player.
εχω αρκετες ταινιες hd & 3d σε ψηφιακη μορφη και με τη ελευση της καινουργιας 4κ θα κατεβαζω και τετοια αρχεια.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Προτασεις για αναβαθμιση

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

ενα αλλο θεμα τωρα.
η τηλεοραση που εχω αλλα και η επομενη ειναι smart. h λειτουργεια τωρα ειναι να βλεπω ταινιες και σειρες στη τηλεοραση μεσω usb απο σκληρο δισκο η ασυρματα απο το σκληρο δισκο του λαπτοπ.
η συνδεση γινεται απο τη εξοδο ακουστικων της τηλεορασης στο ενισχητη και απο εκει στα ηχεια.
παιρνοντας τον καινουργιο a/v η συνδεση θα γινετε πλεον με hdmi?
ειδα εχει υποδοχη usb . θα βαζω πλεον το δισκο εκει για να παιζουν οι ταινιες;
δε εχω blue ray player. μονο dvd player.
εχω αρκετες ταινιες hd & 3d σε ψηφιακη μορφη και με τη ελευση της καινουργιας 4κ θα αναπαράγονται από κει.

Οι υποδοχές usb των ενισχυτών a/v δεν υποστηρίζουν αναπαραγωγή βίντεο, η σύνδεση θα γίνει όπως το είπες μέσω hdmi κι η αναπαραγωγή μέσω του media player της τηλεόρασης. Την τελευταία πρότασή σου τη διέγραψα κι έγραψα κάτι πιο αποδεκτό γιατί απαγορεύεται απ τους κανονισμούς του φόρουμ το κατέβασμα κι οποιαδήποτε αναφορά γι αυτά.-bye-
 

Bandi650

New member
2 August 2020
82
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προτασεις για αναβαθμιση

αυτος ειναι ο χωρος μου. 6 μετρα χ3.30. καναπες τηλεοραση περιπου 5 μετρα, θα ειναι αρκετος ο denon 2600? +subwoofer ενοειτε και κετρικο που δε υπαρχει τωρα.

δυστυχως δε καταφερα να βαλω φωτο
 

Bandi650

New member
2 August 2020
82
Το καλό το παλικάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι
b79ab528cf24baca201d319804eb1786.jpg


Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,396
Αθήνα
Το ερώτημα είναι λάθος, δεδομένου ότι υπάρχει όριο στο budget.
Το ερώτημα είναι αν ο 2600 είναι ο,τι καλύτερο δεδομένου του budget.
Η απάντηση είναι ναι.

Προσπάθησε να αποφύγεις θέσεις ακρόασης πολύ κοντά σε τοίχο. Φέρε τον καναπέ πιο μπροστά αν ο πίσω τοίχος είναι κοντά.
Με προσοχή όμως μην πέσεις σε ακύρωση. Θα το βρεις πάντως δεν είναι δύσκολο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,396
Αθήνα
Re: Απάντηση: Προτασεις για αναβαθμιση

Το καλό το παλικάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι
b79ab528cf24baca201d319804eb1786.jpg


Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το subwoofer στη φωτογραφία ποιο είναι; Επειδή είχες γράψει ότι δεν είχες πάρει κεντρικό και sub. Κεντρικό δεν υπάρχει όντως, αλλά το sub;

Μήπως είναι σκαμπό; :slapface:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μια κατοψη του χωρου με τις ακριβεις διαστασεις και τοποθετηση των επιπλων και του εξοπλισμου θα βοηθουσε πολυ.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Bandi650

New member
2 August 2020
82
Σκαμπό είναι.
Τα έπιπλα φαίνονται στην φωτογραφία. Πίσω από το καναπέ που στέκομαι όταν πήρα τη φωτογραφία είναι τοίχος και μπαλκονόπορτα όπως φαίνεται στον κατοπτρισμο στη τηλεόραση.
Όταν θα έρθει η μεγαλύτερη τηλεόραση η κρυσταλιερα θα πάει πιο δεξιά και στη θέση της θα πάει μια ραφιερα για τη μεταφορά των μηχανημάτων για να μπορέσει να μπει το κεντρικό ηχείο στο έπιπλο κάτω από την τηλεόραση

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,396
Αθήνα
Σε αυτή τη φωτογραφία πάντως το σκαμπό μοιάζει πολύ με... SB-1000. :D

Atmos σκέφτεσαι να βάλεις; Αν ναι, λόγω των αποστάσεων και της διαρρύθμισης όπως φαίνεται είναι για ένα ζευγάρι οροφής. Αποκλείονται δηλαδή τα upfiring.
 

Bandi650

New member
2 August 2020
82
Για ατμος Δε ξέρω ακόμα. Όταν το ακούσω θα αποφασίσω.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,396
Αθήνα
Τότε θα πρέπει να κάνεις το εξής. Να ακούσεις και πως λειτουργεί το Atmos height virtualizer σε Denon η Marantz αλλά και να ακούσεις Atmos με ηχεία οροφής.

Πάντως σε κάθε περίπτωση θα πρότεινα να πάρεις το κεντρικό που βρήκες. Μην το χάσεις γιατί δεν βρίσκονται εύκολα κεντρικά παλαιοτερων σειρών ηχείων.
 

Bandi650

New member
2 August 2020
82
@pleo Ναι θα το πάρω. Θα είναι διαθέσιμο από βδομάδα λόγω διακοπών.
Σε ρώτησα κάτι. Γίνετε;