Philips PUS6504 οριζόντιες γραμμές σε έντονες εναλλαγές

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Blackie

New member
21 April 2017
6
Καλησπέρα,

Αγόρασα πρόσφατα την Philips 50PUS6504, και παρατήρησα 2 οριζόντιες γραμμές στην κορυφή της τηλεόρασης σε περιπτώσεις που υπάρχουν έντονες εναλλαγές χρωμάτων. Επισυνάπτω μια φωτογραφία για να γίνει πιο εύκολα αντιληπτό:

117335902_584737789076073_4452341828996423190_n.jpg


Το φαινόμενο δεν εμφανίζεται γενικότερα και εξαφανίζεται πολύ γρήγορα (αναγκάστηκα να τραβήξω video για να φανεί και μετά να σώσω τη φωτογραφία), πέρα από πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις (μέχρι στιγμής μόνο σε 2 σκηνές σε μια βδομάδα που έχω την τηλεόραση), και το έχω παρατηρήσει μόνο σε video σχετικά χαμηλότερης ανάλυσης.

Γνωρίζει κανείς αν είναι φυσιολογικό ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ!
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Αν μπορείς να ανεβάσεις μεγαλύτερη φωτογραφία γιατί δεν φαίνεται καθαρά το πρόβλημα.

Αυτό φαίνεται μόνο σε εξωτερικά βίντεο? Τα παίζει ποιος, η τηλεόραση, κάποιο player, laptop ή PC, κινητό?
Σε κανάλια ή σε πηγή HDMI (αν έχεις) κάποιο Bluray player ή δορυφορικό δέκτη, το έχεις δει?

Αν ισχύει ακόμα το DOA (δεν είπες πότε ακριβώς την πήρες) και σου φαίνεται πως είναι πρόβλημα της τηλεόρασης,
και δεν πάρεις απάντηση σε μερικές ώρες, ενημέρωσε ΑΜΕΣΑ το κατάστημα και την αντιπροσωπεία (αν είναι κάποιος εκεί σήμερα).
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Στα επίγεια κανάλια το βλέπεις; Αν συνδέσεις DVD Player ή εξωτερική πηγή το βλέπεις και εκεί;

Αν την έχεις για μια εβδομάδα την τηλεόραση τότε θα έχει περάσει το DOA το δικαίωμα δηλαδή να την επιστρέψεις και να σου δώσει το κατάστημα καινούργια. Υπάρχουν όμως και καταστήματα που δίνουν 10 μέρες ενώ αν την έχεις αγοράσει από το ίντερνετ ή τηλεφωνικά το δικαίωμα επιστροφής είναι 14 ημέρες.
 

Blackie

New member
21 April 2017
6
Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις!

Αν μπορείς να ανεβάσεις μεγαλύτερη φωτογραφία γιατί δεν φαίνεται καθαρά το πρόβλημα.

Δυστυχώς δε μπορώ να βγάλω μεγαλύτερη φωτογραφία, ή πιο καθαρή, αλλά ουσιαστικά είναι οι 2 οριζόντιες γραμμές που φαίνονται στο πάνω μέρος της φωτογραφίας (με διαφορά 1 cm ή κάθε μία).

Από όσο έψαξα την TV, γενικά το πρόβλημα ΔΕΝ εμφανίζεται όταν έχω επιλογή monitor ή game στα picture settings. Όταν όμως επιλέγω κάποιες από τις default επιλογές στα picture settings, εμφανίζεται ένα feature της τηλεόρασης, που λέγεται "motion styles". Εκεί έχει επιλογές off/movie/sport/standard/smooth/personal, όπου έτσι και επιλέξω κάτι άλλο πέρα από off ή movie, μου κάνει αυτό το πράγμα. Η πηγή δεν παίζει ρόλο, καθώς μου το κάνει και στα smart features της τηλεόρασης, αλλά και σε περίπτωση που συνδέσω laptop και επιλέξω μια από τις default επιλογές (πλην monitor/game).

Αν το απενεργοποιήσω όμως, χάνεται η επιπρόσθετη ευκρίνεια που έχουν κάποια 4Κ video.

Το θέμα είναι αν είναι κάτι "φυσιολογικό" που έχουν αυτές οι τηλεοράσεις (γιατί κατά τα άλλα η τηλεόραση είναι φοβερή) το οποίο ίσως διορθωθεί με κάποιο software update στο μέλλον, ή αν υποδεικνύει πιθανό πρόβλημα (πχ. μελλοντικό flickering).

Έχετε κάποια ιδέα; Ευχαριστώ!

Edit: Για ενδεχόμενη επιστροφή της τηλεόρασης, έχω άλλες 9 μέρες (αγορά online).
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Οποιαδήποτε γραμμή παρουσιάσει μια τηλεόραση δεν είναι φυσιολογικό φαινόμενο. Προφανώς η τηλεόραση έχει πρόβλημα το οποίο δεν θα διορθωθεί με κάποιο update. Επιστροφή στο κατάστημα με το κουτί της για να σου δώσουν καινούργια. Μην καλέσεις το service ούτε να δεχτείς να τη στείλει το κατάστημα στο service γιατί μετά θα μπλέξεις με τηλέφωνα, καθυστερήσεις, θα περάσει η προθεσμία και το πολύ να έχεις μια επισκευασμένη αντί για καινούργια όπως δικαιούσαι τηλεόραση.