Αγορά 65αρας τηλεόρασης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Grouper

New member
7 August 2020
3
Καλησπέρα στη παρέα, θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά καινούριας τηλεόρασης 65 inch's, με κόστος περίπου 1500 .
Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ και γενικά λέω για της παρακάτω τηλεόρασης.

1. Panasonic OLED TX65GZ950E 65

2. Philips 65OLED754

3. LG OLED65E8PLA

4. Επιλογή μια απλή LED

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας;
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Καλησπέρα φίλε μου γράψε απόσταση θέασης και αν βλέπεις από γωνία
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
E8 για εμένα..ειναι premium σειρά της lg παρόλο που είναι μοντέλο του 2018. Καμία δεν έχει hdmi 2.1 έτσι και αλλιώς..Αλλά αυτό έχει να κάνει κυρίως με το gaming..Η αρχική της τιμή ήταν 4300.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Grouper

New member
7 August 2020
3
Απάντηση: Re: Αγορά 65αρας τηλεόρασης

3.5 m δεν θα είναι υπό γωνία, ο καναπές είναι ακριβώς απέναντι από τηλεόραση
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Πόσες oled έχουν περάσει από τα χέρια σου αν επιτρέπεται;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Πόσες oled έχουν περάσει από τα χέρια σου αν επιτρέπεται;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γνώρισα τυχαία έναν από τους ιδρυτές του RTINGS σε λιμάνι της χώρας είναι Ελληνας και είχαμε
Κουβέντα για τα OLED Panel ο ίδιος λοιπόν μου είπε ότι τα μοντέλα του 19 είναι πολύ ποιο ανθεκτικά στο burn in.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Γνώρισα τυχαία έναν από τους ιδρυτές του RTINGS σε λιμάνι της χώρας είναι Ελληνας και είχαμε
Κουβέντα για τα OLED Panel ο ίδιος λοιπόν μου είπε ότι τα μοντέλα του 19 είναι πολύ ποιο ανθεκτικά στο burn in.
Άλλο σε ρώτησα φίλε.. Είχα την E8 1,5 χρόνο με αρκετή χρήση gaming και τηλεοπτικό και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με burn in. Έχουν περάσει 3 oled από τα χέρια μου και θεωρώ από προσωπική εμπειρία ότι η E8 στα 1600 είναι τσάμπα.. Επιπλέον θέλω να γνωρίζεις ότι η Lg έχει αποδείξει σε εμένα προσωπικά τουλάχιστον ότι έχει υποδειγματικό σέρβις στην Ελλάδα σε καθεστώς εγγύησης πάντα.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως προτείνεις κάτι που χάλασε τόσο σύντομα.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Δεν χάλασε φιλαράκι, είχε λίγο vertical badling και μου την αντικατέστησαν..Εσύ πως προτείνεις oled έχοντας lcd δεν μπορώ να καταλάβω..
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Ποιο πολλές ίντσες προτείνω εδώ σε LCD λόγω απόστασης 3.5 μέτρα
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Ποιο πολλές ίντσες προτείνω εδώ σε LCD λόγω απόστασης 3.5 μέτρα
Είπες δεν θα πήγαινες σε oled πανελ του 18.. επιπλέον σε άλλο post που γίνεται συζήτηση για oled, εκφράζεις γνώμη (που συνεπάγεται γνώση) και όχι άποψη..

Προσωπικά παρόλο που έχω προσωπική εμπειρία σε 3 σειρές oled, δεν είμαι απόλυτος στις απόψεις μου, γιατί υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά εδώ μέσα που γνωρίζουν καλύτερα το αντικείμενο.

Φιλικά όλα αυτά μη με παρεξηγείς
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Είπες δεν θα πήγαινες σε oled πανελ του 18.. επιπλέον σε άλλο post που γίνεται συζήτηση για oled, εκφράζεις γνώμη (που συνεπάγεται γνώση) και όχι άποψη..

Προσωπικά παρόλο που έχω προσωπική εμπειρία σε 3 σειρές oled, δεν είμαι απόλυτος στις απόψεις μου, γιατί υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά εδώ μέσα που γνωρίζουν καλύτερα το αντικείμενο.

Φιλικά όλα αυτά μη με παρεξηγείς
Εν κατακλείδι..

Η ποιότητα που θα δει σε Oled έστω και στα 3,5 μέτρα σε 65 ίντσες, δεν συγκρίνεται με lcd..

Οπότε η δική μου ταπεινή πρόταση και θα με θυμηθεί ο φίλος: OLED Μονόδρομος

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Καλησπέρα στη παρέα, θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά καινούριας τηλεόρασης 65 inch's, με κόστος περίπου 1500 .
Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ και γενικά λέω για της παρακάτω τηλεόρασης.

1. Panasonic OLED TX65GZ950E 65

2. Philips 65OLED754

3. LG OLED65E8PLA

4. Επιλογή μια απλή LED

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας;

Grouper αν θες πες δυο λόγια και για τα υπόλοιπα παρακάτω:


Απόσταση θέασης : 3.5 m ,

Χώρος θέασης : ο καναπές είναι ακριβώς απέναντι από τηλεόραση,σαλόνι

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):δεν θα είναι υπό γωνία

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Απαιτήσεις σε ποιότητα:

προϋπολογισμός :

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις:
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Εν κατακλείδι..

Η ποιότητα που θα δει σε Oled έστω και στα 3,5 μέτρα σε 65 ίντσες, δεν συγκρίνεται με lcd..

Οπότε η δική μου ταπεινή πρόταση και θα με θυμηθεί ο φίλος: OLED Μονόδρομος

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μην είμαστε απόλυτοι,γιατί αν η χρήση είναι: θέλω (έχω μάθει με πολλή φωτεινότητα) σε χώρο φωτεινό ή δεν παρακολουθώ σε απόλυτο σκοτάδι
και βλέπω αρκετό περιεχόμενο κανάλια με στατικά λογότυπα ή gaming λιώσιμο-ώρες τότε υπάρχουν και άλλες λύσεις για τον χρήστη πχ LCD με FALD ή χωρίς και VA panel.

Η κατάλληλη τηλεόραση είναι ανάλογα με τη χρήση,απόσταση,συνθήκες φωτισμού,θέση θέασης,εμπειρία θέασης.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Εν κατακλείδι..

Η ποιότητα που θα δει σε Oled έστω και στα 3,5 μέτρα σε 65 ίντσες, δεν συγκρίνεται με lcd..

Οπότε η δική μου ταπεινή πρόταση και θα με θυμηθεί ο φίλος: OLED Μονόδρομος

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δε είδες το ποστ στο νούμερο 4 ζητάει μια απλή LCD του πρότεινα κάτι που εχω, δεν ζητάει πολλά λεφτά, το εχω κάνει review εδώ ,είναι 75'' και παίζει καλά . ( καθαρά λόγω απόστασης- κόστους )

Δεν γράφω κάτι εδώ μέσα χωρίς να το εχω επεξεργαστεί , οι OLED συμφωνώ ότι είναι πολύ καλές , αλλά πρέπει να επικρατεί η λογική από τον ενθουσιασμό.

Επίσης η ενασχόληση μου με την καλή εικόνα έχει αρχίσει από την 34FQ75 .
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Συμφωνώ με τα λεγόμενά σας, αλλά όταν βρίσκεσαι σε ένα εξειδικευμένο forum εικόνας και ήχου, γνωρίζεις πάνω κάτω ότι οι oled δεν κάνουν για "φωτιστικό τοίχου".. Επειδή παίζουν 65αρες oled στα 1500, ταπεινή μου άποψη όπως ανέφερα και νωρίτερα είναι η ορθότερη επιλογή.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Δε είδες το ποστ στο νούμερο 4 ζητάει μια απλή LCD του πρότεινα κάτι που εχω, δεν ζητάει πολλά λεφτά, το εχω κάνει review εδώ ,είναι 75'' και παίζει καλά . ( καθαρά λόγω απόστασης- κόστους )

Δεν γράφω κάτι εδώ μέσα χωρίς να το εχω επεξεργαστεί , οι OLED συμφωνώ ότι είναι πολύ καλές , αλλά πρέπει να επικρατεί η λογική από τον ενθουσιασμό.

Επίσης η ενασχόληση μου με την καλή εικόνα έχει αρχίσει από την 34FQ75 .
Ιεραρχικά το έχει τελευταίο.. Δεν σε είπε κανείς άσχετο,μη το παιρνεις προσωπικά..απλά δεν έχεις ο ίδιος εμπειρία από oled πάνελ ώστε να καθοδηγείς με ασφάλεια.

Κουβέντα κάνουμε.. Καλό ΣΚ

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Συμφωνώ με τα λεγόμενά σας, αλλά όταν βρίσκεσαι σε ένα εξειδικευμένο forum εικόνας και ήχου, γνωρίζεις πάνω κάτω ότι οι oled δεν κάνουν για "φωτιστικό τοίχου".. Επειδή παίζουν 65αρες oled στα 1500, ταπεινή μου άποψη όπως ανέφερα και νωρίτερα είναι η ορθότερη επιλογή.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή εγώ δεν θα μείνω στα λόγια θα προσπαθήσω μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας να ανεβάσω το part2 στο νήμα της 8096 να σου αποδείξω το αντίθετο και αν πραγματικά αξίζει
να αγοράσεις 65'' OLED με περισσότερα λεφτά από μια ταπεινή 75'' LCD .