Βοήθεια για αγορά ενισχυτή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

moutsa

New member
19 December 2008
47
Παιδιά θελω λίγο την βοήθεια σας. Είμαι κάτοχος των παρακάτω ηχείων
FL: Dali zensor 5
FR: Dali zensor 5
Center: Dali zensor vocal
πίσω δυο magnat monitor suprem 102
subwoofer: SVS PB 1000

Ο χώρος είναι γύρο στα 35τμ

θα ήθελα να μου προτείνεται ποιος θα ήταν ο καλύτερος ενισχυτής να αγοράσω. Ακρόαση ταινίες και μουσική 40/50.
Τιμή μέχρι 1500 περίπου.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Best seller σ αυτό το μπάτζετ είναι ο Marantz 7013 του οποίου είμαι κι εγώ ένας ευτυχισμένος κάτοχος, πάνω του μπορείς να χτίσεις ένα σούπερ σύστημα αλλά εγώ στη θέση σου θα κοίταζα να αναβαθμίσω το μέγεθος και τον αριθμό των ηχείων. Τα συσκεκριμένα ηχεία ναι μεν είναι αρκετά ποιοτικά αλλά θεωρώ μικρά για το χώρο σου κι αφού θα προβείς σε αγορά ενισχυτή καλό θα ήταν να βάλεις ως επόμενο στόχο κι ένα ζευγάρι atmos και στα μεταχειρισμένα ένα ζευγάρι Dali zensor 7 και τα 5άρια που τα έχεις ως κυρίως να πάνε πίσω ως surround και να φύγουν τα ξεκάρφωτα στο σύστημα magnat monitor τα οποία θα τα έβαζα σε ξεχωριστό χώρο για δικάναλη ακρόαση μιας και σου δίνει αυτή τη δυνατότητα ο Marantz.
Η απόσταση ακρόασης απ όλα τα ηχεία ποια είναι;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θέση ακρόασης 3,5m

Χμμμ είσαι λίγο μακρούτσικα, (αν τα 3.5μ. είναι η απόσταση μεταξύ του τουίτερ των κυρίως ηχείων και του αυτιού σου) δεν ξέρω αν το επιτρέπει ο χώρος αλλά θα ήταν ευχής έργον η απόσταση αυτή να μπορούσε να μικρύνει στα 3.0μ ή και ακόμα λιγότερο να πάει στα 2,8μ. Τώρα ποιον ενισχυτή έχεις;
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Άλλη επιλογή μπορεί να είναι οι φρέσκοι Denon 3700 και 4700. Στη θέση σου ίσως έπαιρνα τον 3700 και στο μέλλον έναν τελικό.

Επισης, για άλλη μελλοντική αναβάθμιση, ένα δεύτερο sub σίγουρα το χρειάζεσαι με τέτοιο μεγαλούτσικο χώρο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Είχα τον denon avr 1400H

Είχες; Τώρα δεν τον έχεις; Είχες μείνει ικανοποιημένος; Υπόψιν ο Μάραντζ 7013 έχει καλύτερη ισοστάθμιση λόγω ΧΤ32, επιβάλλεται η αγορά της εφαρμογής Audyssey για την ισοστάθμιση με το αντίτιμο βέβαια των 19.9 ευρώ αλλά αξίζει τον κόπο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Άλλη επιλογή μπορεί να είναι οι φρέσκοι Denon 3700 και 4700. Στη θέση σου ίσως έπαιρνα τον 3700 και στο μέλλον έναν τελικό.

Επισης, για άλλη μελλοντική αναβάθμιση, ένα δεύτερο sub σίγουρα το χρειάζεσαι με τέτοιο μεγαλούτσικο χώρο.

Πολύ σωστή σκέψη κι αυτή, θα μπορούσε και τον 3600 και τα ρέστα να τα διαχειριστεί όπως θέλει, μεταχειρισμένα Dali zensor 7, ηχεία οροφής ή δεύτερο υπογούφερ.
 

moutsa

New member
19 December 2008
47
Για την ώρα θέλω να πάρω ένα ενισχυτή που δεν θα θα ασχοληθώ ξανά για αρκετά χρόνια....αναβάθμιση ηχείων σε μεταγενέστερο χρόνο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τότε όπως είπε κι ο simplektis ο Denon 3700Η που υποστηρίζει και dolby atmos virtualisation, hdmi 8K και διάφορα άλλα φαντάζει ως πιο future proof και θα οδηγήσει επαρκώς και τα παρόντα ηχεία χωρίς μάλιστα να φτάσεις στο ταβάνι του μπάτζετ σου αφού δεν θα πάει πάνω από 1200 ευρώ, αν μάλιστα πας ο ίδιος σε κάποιο κατάστημα η τιμή θα είναι πολύ καλύτερη.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
AVR λέγονται στην αμερική, στην Ευρώπη λέγονται AVC. Μόνο στην αμερικάνικη αγορά μπορείς να βρεις AVR.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τελικά παράγγειλα τον Denon AVC-X4700H...

Μας έστειλες αδιάβαστους, πολύ καλή αγορά, θα υποστηρίξει και μεγαλύτερα ηχεία και συνεπώς χώρο αν χρειαστεί στο μέλλον, πολύ καλύτερη ισοστάθμιση απ αυτή που είχες (επιβάλλεται αγορά της εφαρμογής https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dmholdings.AudysseyMultEq), καλές ακροάσεις, περιμένουμε εντυπώσεις, παρουσίαση του χώρου σου και του συστήματός σου στην αντίστοιχη κατηγορία κι ό,τι απορία είμαστε στη διάθεσή σου.
 

moutsa

New member
19 December 2008
47
Το πρόγραμμα το έχω ήδη...έκανα κάποιες αλλαγές στο χώρο και τώρα έχω απόσταση ακρόασης 2,8μετρα...αναμένω λοιπόν και θα σας πω.
 

moutsa

New member
19 December 2008
47
Παιδιά τον παρέλαβα τον Denon AVC-X4700H. Η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τον παλιό που είχα (denon 1400).
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οταν τον ρυθμισεις αφου παιξεις μαζι του θα κερδισεις ακομα παραπανω.
Σε τι εντασεις θα κυμαινεσαι;

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk