Toshiba integrated

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cotzak

New member
12 March 2009
19
Έχω ένα ολοκληρωμένο toshiba και τον εχω να λειτουργεί σαν προενισχυτη σε ένα τελικό. Το θέμα είναι ότι ένταση, μπάσα και πρίμα δεν λειτουργούν και η ένταση δυναμώνει μόνο από τον τελικο. Υπάρχει τρόπος να το σκαλίσω για να λειτουργούν όλα.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
πως γινεται η ενταση να δυναμωνει από τον τελικο,οι τελικοι δεν εχουν φωνη!! εχουν ένα κουμπι που τίθεται σε λειτουργια και μονο αυτό !!! εάν σου είναι ευκολο μπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες (μοντελο,χρονολογια ) -bye-
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Μαλλον οδηγεις τον τελικο απο tape out του ολοκληρωμενου;
Κοιταξε αν ο ολοκληρωμενος εχει pre out.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Toshiba integrated

πως γινεται η ενταση να δυναμωνει από τον τελικο,οι τελικοι δεν εχουν φωνη!! εχουν ένα κουμπι που τίθεται σε λειτουργια και μονο αυτό !!! εάν σου είναι ευκολο μπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες (μοντελο,χρονολογια ) -bye-

Μαλλον ο τελικος θα εχει ποτενσιομετρα στην εισοδο του.
 

cotzak

New member
12 March 2009
19
πως γινεται η ενταση να δυναμωνει από τον τελικο,οι τελικοι δεν εχουν φωνη!! εχουν ένα κουμπι που τίθεται σε λειτουργια και μονο αυτό !!! εάν σου είναι ευκολο μπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες (μοντελο,χρονολογια ) -bye-
toshiba aurex sb a-60
 

cotzak

New member
12 March 2009
19
μαζί γράφαμε..
εφόσον είναι συνδεδεμένα έτσι και δεν λειτουργεί τίποτα θέλει σέρβις.
(αλλά κάτι τέτοιο δεν έχω ξανακούσει, ούτε δει)
παιδιά η φωτό είναι ενδεικτική. Δεν είμαι σπίτι τωρα. Απλά σας δείχνω ότι έχει pre out. από το pre out έχω δώσει στο τελικο αλλά δεν δουλεύουν τα πριμα τα μπάσα και το volume. Υπάρχει περίπτωση να τα έχουν βάλει πριν την έξοδο προς τα ηχεία, στο main in δηλαδή κι όχι στο pre out;;;
 

cotzak

New member
12 March 2009
19
Εκεινο το "fader" τι κανει? Μηπως παιζει ρολο στην εξοδο;
το fader είναι όταν αλλάζεις πηγή να κάνει ομαλό κόψιμο του ήχου. Αλλά θα το ξανά τσεκαρω να σιγουρευτώ. Καλή παρατήρηση.
 

cotzak

New member
12 March 2009
19
το fader είναι όταν αλλάζεις πηγή να κάνει ομαλό κόψιμο του ήχου. Αλλά θα το ξανά τσεκαρω να σιγουρευτώ. Καλή παρατήρηση.
άκυρο και το fader. Δεν λειτουργεί ούτε αυτό. Μόνο έτσι εξηγείται. Όλα τα ρυθμιστικά να βρίσκονται μετά το main in και από το pre out να παίρνει μόνο το σήμα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Από το pre out η ένταση πρέπει να λειτουργεί.
Αυτή είναι η δουλειά του.
Τα ρυθμιστικά τονικότητας μπορεί να μην λειτουργούν.
 

cotzak

New member
12 March 2009
19
Από το pre out η ένταση πρέπει να λειτουργεί.
Αυτή είναι η δουλειά του.
Τα ρυθμιστικά τονικότητας μπορεί να μην λειτουργούν.
Δυστυχώς φίλε Sonorus δεν λειτουργεί τίποτα. Το μόνο που κάνει είναι να δίνει σήμα στον τελικό.
 

cotzak

New member
12 March 2009
19
αν λειτουργούσα τον toshiba κανονικά και απο τους εξόδους των ηχείων έβαζα ένα high-low adapter στην είσοδο του τελικού θα υπήρχε πρόβλημα;

 

john gabriel

AVClub Enthusiast
παιδιά η φωτό είναι ενδεικτική. Δεν είμαι σπίτι τωρα. Απλά σας δείχνω ότι έχει pre out. από το pre out έχω δώσει στο τελικο αλλά δεν δουλεύουν τα πριμα τα μπάσα και το volume. Υπάρχει περίπτωση να τα έχουν βάλει πριν την έξοδο προς τα ηχεία, στο main in δηλαδή κι όχι στο pre out;;;

Καλησπερα και απο εμενα θελω να σε ρωτησω εαν ο ενισχυτης ως απλος ολοκληρωμενος τα ρυθμιστικα του δουλευουν κανονικα ? εχεις δοκιμασει στα ρυθμιστικα να βαλεις σπρευ επαφων ! δηλ να καθαρισεις τις επαφες!! -bye-