4k σε αποσταση 2 μετρα; (budget 700-800E)

Jacoublitoh

New member
9 August 2020
7
Καλησπεριζω.

Ενδιαφερομαι για αγορα τηλεορασης, με αποσταση θεασης ±2 μετρα, και χρηση: ταινιες blu-ray, netflix και στο τσακιρ κανα ps5 (οοοταν βγει).

--

1) Μπορω να παω σε 4Κ απο αυτην την αποσταση?

2) Αν ναι: σε τι ιντσες θα πρεπει να κοιταξω ιδανικα;

--

👉 Απο δικη μου ερευνα, κατεληξα οτι 55-65 ιντσες θα ειμαι τζέτ. Αρα εχω βαλει στο ματι την Samsung QE55Q60R. (αξιζει τα παραπανω χρηματα η Samsung QE55Q70R αραγε;)

👉 Το μπατζετ μου γενικα κυμαινεται στα 700-800Ε (τα οποια αυξομειωνοντε, αν κατι ειναι τρομερα δυνατο ας πουμε στα 880 θα το προτιμησω)

Υ.Γ: σκεφτομουν να συνδυασω και την οποια τηλεοραση με αυτο το Sonos Beam White Soundbar -- αρα οποιος/α εχει εμπειρια απο αυτο η καποιο suggestion εξισου appreciated. :ernaehrung004:
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
εαν δεν εχεις σκοπο να αλλαξεις στα επομενα 1-2 χρονια αποσταση θεασης να πας για 55,ειναι ιδανικες ιντσες γι αυτην την αποσταση,οι 65 θα σε κουρασουν,
4κ ειναι ολες σχεδον οι τηλεορασεις σημερα.
εαν δεν εχεις το soundbar και σκεφτεσαι τωρα να προβεις σε αγορα καλυτερα να το ξανασκεφτεις,ειναι καλυτερα να διαθεσεις περισσοτερα χρηματα για τηλεοραση και να πας για μια oled ,τωρα τελευταια η sony ag8 παιζει απο 1100-1300... εικονα εκπληκτικη και δεν προκειτε να κλαψεις ουτε ευρω.
καλος και ο ηχος χρειαζεται αλλα ειναι απλα μια μπαρα και τα 400 ευρα ειναι πολλα νομιζω.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Πήρα και εγώ 55αρα για απόσταση 2.20-2.30.Τη πούλησα στους 3 μήνες και πήρα 70αρα.Και 75 δεν θα με χαλούσε αλλά δεν είχα λεφτά. Για μενα αν σου αρέσουν ταινίες και σειρές μη λυπηθείς το μέγεθος.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Συμφωνω. Αν εισαι προετοιμασμενος - αποφασισμενος να ψωνιζεις 4κ και 1080p αποκλειστικα, να πας σε 65αρα τουλαχιστον.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
55 ίντσες είναι μόνο για ειδήσεις. Πάρε όσο μεγαλύτερη μπορείς...
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Μια oled 55 και θα είσαι μια χαρά σε όλα στα 2.30μ ! Έχουμε ξεφύγει με τις Ιντζες,πως κ δεν σου λένε να βάλεις κ κανέναν προβολέα στις 120’’(γνώμη μου πάντα)
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Από την εμπειρία μου στα 2,3 με 2,5 μέτρα απόσταση οι 65 ίντσες δημιουργούν φοβερή κινηματογραφική εμπειρία. Όμως μόνο σε υλικό υψηλής ευκρίνειας (blu - ray). Οτιδήποτε κατώτερο θα σε κουράζει.
 

Jacoublitoh

New member
9 August 2020
7
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Σιγουρα δε θα βλεπω ειδησεις, αρα για κινηματογραφικη εμπειρια παω - αλλα η αποσταση θα ναι 2 μετρα, δεν θα ειναι 2,3 ή 2,5. Ωστοσο σας ευχαριστω για τις αποψεις σας!

Επισης αλλη μια τηλεοραση που κοιτουσα ειναι η Sony KD-55XG9505 η οποια απο κριτικες φαινεται οτι καλυτερο πριν το OLED (και ανωτερη απο τις samsung που εγραψα στην αρχη)
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Οι πολλές ίντσες σπάνια κουράζουν σε SDR περιεχόμενο όπου μπορείς να έχεις την οθόνη στα 200nits σε σκοτάδι και να είσαι ΟΚ.
Αν όμως βλέπεις HDR και είσαι πολύ κόντα, και σου δίνει μια τεράστια οθόνη 500+ nits μπορεί να είναι κουραστικό.
 

Jacoublitoh

New member
9 August 2020
7
Μη πάρεις ηχομπαρα κ πάρε oled!!

Φιλε σοφνικ69, το ακουω και με τα δυο αυτια αυτο που λες, πιστεψε με. Αλλα απο την αλλη, δεν εχω ηχο. Μηδεν. Μπορω να βασιστω μονο στα ηχεια της τηλεορασης;
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Μπορείς να βασιστεις και αργότερα παίρνεις κάτι για καλύτερο ήχο!!
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Παρακολουθω με προσοχη τη συζητηση αλλα εγω εχω 50 ιντσες ατα 2,5 μετρα και μου φαινεται εντελως επαρκης.
Κινηματογραφικη εμπειρια -και συγγνωμη για την αλλαγη συζητησης- προσλαμβανω απλως
οταν ειναι καλη η ταινια ή η σειρα που παρακολουθω (αρκει φυσικα η ποιοτητα να ειναι οτιδηποτε σε HD)
Αλλοιως δεν μου κανει αισθηση ακομα και στην οθονη του Radio-City να την δω.
Φυσικα αναγνωριζω την αναγκη μεγαλυτερων οθονων για τους θιασωτες του 4Κ αλλα ως εκει.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,692
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Εγω δεν μπορω να θεωρηθω γνωστης, αλλα ...

με την 55αρα LED (απλη) τα 2Κ στα 2.6 μετρα ... ειναι καπως μακρια.
Ισως στα 2.4 μετρα να ηταν ακριβως οτι χρειαζομουν για να μην χανω πληροφορια.
Ομως πρωτα μπηκε το σαλονι (καναπες - επιπλοσυνθεση) και ΜΕΤΑ η τηλεοραση.
Οποτε δεν μπορουσα να κανω και τιποτα :nounder:

Οταν λοιπον παω στις 65 ιντσες και 4Κ .... εκει ΣΙΓΟΥΡΑ θα χασω πληροφορια.
Που σημαινει οτι θα πληρωσω περισσοτερα απο οσα θα παρω ! Εαν ομως μεινω
στα 2Κ στις 65 ιντσες (και δεν προβλεπεται ΟΛΗ μου η ταινιοθηκη να γινει 4Κ
μεσα σε μια νυχτα) τοτε ..... στα 2.6 μετρα δεν θα χανω ΚΑΜΙΑ πληροφορια.
Σε βαθος χρονου (ομως) ... καθως θα ανανεωνομαι σε 4Κ ... παλι θα χασω.

Πρεπει να εισαι σιγουρος για το υλικο που θα βλεπεις ! Την αναλυση που θα εχει.
Τουλαχιστον στην πλειοψηφια του. Σιγουρα δεν θα ειναι ΟΛΑ 4Κ οπως δεν θα ειναι
και ΟΛΑ 2Κ. Επισης, ολες οι ταινιες δεν πνιγονται στην πληροφορια (ανα καρε).
Ομως, οπως και να χει .... πρεπει να το ψαξεις.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: 4k σε αποσταση 2 μετρα; (budget 700-800E)

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Σιγουρα δε θα βλεπω ειδησεις, αρα για κινηματογραφικη εμπειρια παω - αλλα η αποσταση θα ναι 2 μετρα, δεν θα ειναι 2,3 ή 2,5. Ωστοσο σας ευχαριστω για τις αποψεις σας!

Επισης αλλη μια τηλεοραση που κοιτουσα ειναι η Sony KD-55XG9505 η οποια απο κριτικες φαινεται οτι καλυτερο πριν το OLED (και ανωτερη απο τις samsung που εγραψα στην αρχη)

Αυτη να παρεις σε 65αρα. Και ηχομπαρα στο μελλον. Μηπως και μαζεψεις ακομα καλυτερα για 5.1 ή και 5.2.1
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: 4k σε αποσταση 2 μετρα; (budget 700-800E)

με την 55αρα LED (απλη) τα 2Κ στα 2.6 μετρα ... ειναι καπως μακρια.

Και στην πενηνταρα ειναι αρκετα μακρια.
Αν καποιος καιγεται για 2Κ (η για 4Κ) και το 1080 (η το 720) του
φαινεται παρωχημενο σαφως παει με τα μπουνια σε πολυ μεγαλες οθονες.
Οπως ακριβως το ειπες δλδ. Πρεπει να εισαι σιγουρος για το υλικο που θελεις να δεις.
(η καλυτερα που εχεις τη δυνατοτητα να βρεις για να δεις).
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,692
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Αυτο με τις αναλυσεις (SD- HD -FHD -UHD) που θα αυξανουν και θα γινονται mainstream καθε 5-7 χρονια ...

... ΑΠΟ ΔΩ ΠΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ! :icon15:

Στις τηλεορασεις (-προβολεις) μπορει ! ..... Στο διαθεσιμο υλικο .... :sleep:

Bεβαια, πεφτουμε παλι στην λουμπα "ξεχαστε το υλικο, η συνδρομη οριζει το μελλον" .... οποτε, ας το αποφυγουμε, ει δυνατον,
γιατι ολες οι συνδρομες (Netflix, HBO, Amazon, SyFy, Disney) δεν ισοδυναμουν με ολο το υλικο (απο το 1970 και μετα, τουλαχιστον).
 

Jacoublitoh

New member
9 August 2020
7
Απάντηση: Re: Απάντηση: 4k σε αποσταση 2 μετρα; (budget 700-800E)

Αυτη να παρεις σε 65αρα. Και ηχομπαρα στο μελλον. Μηπως και μαζεψεις ακομα καλυτερα για 5.1 ή και 5.2.1

Θενξ ε λοτ! Εχεις καποια ηχομπαρα 5.1 η 5.2.1 που προτεινεις;