παλιά ηχεία

Wspr

New member
13 July 2020
80
Καλησπέρα στη παρέα, νέος στο σαιτ και, στη προσπάθεια για δημιουργία ενός entry lvl dolby atmos έχω την εξής ερωτηση:

Έχω μια 4αδα παλιά ηχεία, δεν θυμάμαι μάρκα,τα οποία είχαν αγοραστεί πριν 25 χρόνια έναντι ενός μεγάλου για την εποχή ποσού απ τον πατέρα μου.Τα ηχεία είναι σχεδόν άθικτα.

Μπορώ να τα συνδέσω σε ένα σύγχρονο ενισχυτή και να αποδώσουν καλά η έχει αλλάξει η τεχνολογία στα ηχεία οπότε η αξία τους είναι πλέον μηδενική και δεν αξίζει να ασχοληθώ;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας, όπως απάντησε κι ο Νίκος πιο πάνω αρκετές φωτό με τα μεγάφωνα και τα στοιχεία των ηχείων είναι απαραίτητα για να βγει ένα πρώτο συμπέρασμα. Εγώ έχω να κάνω την εξής ερώτηση: τα ηχεία είναι στημένα στην παρούσα φάση ή κάθονται κι αν κάθονται πόσο είναι αυτό το διάστημα; Ξέρεις 25 χρονών ηχεία είναι μεγάλο το διάστημα και ένα συνήθες πρόβλημα είναι ο πολυμερισμός των αναρτήσεων, τα έχεις ελέγξει σ αυτό το σημείο να δεις σε τι κατάσταση είναι πραγματικά ή απλά με μια ματιά σου φαίνονται άθικτα; Για να το καταλάβεις βάλε προσεκτικά το χέρι σου στην ανάρτηση, το λάστιχο γύρω απ το μεγάφωνο του γούφερ να δεις αν έχει ελαστικότητα ή αν έχει κάνει πόρους κι έχει την ιδιότητα να τρίβεται και να διαλύεται.

Οσο για την απόδοση αυτό μόνο εσύ το ξέρεις, αν σε μουσικό πρόγραμμα σε καλύπτει η απόδοσή του δε βλέπω λόγο να μη το χρησιμοποιήσεις αλλά καλό θα ήταν να είχες και μία εμπειρία από ένα σύγχρονο ηχείο ώστε να υπάρχει μέτρο σύγκρισης και ν αποφασίσεις εσύ ο ίδιος γι αυτό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Ταμπελάκι από πίσω δεν έχουν τα ηχεία να λένε μοντέλο, εμπέδηση, ισχύ;
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Καλώς σας βρήκα... Καταρχάς να πω ότι σχεδίαζα να πάρω μια ηχομπαρα αλλά με τόσα ποστ που διάβαζα άρχισα να σκέφτομαι την ιδέα ενός πλήρους συστήματος 5.1

Για τα ηχεία θα επανέλθω με πληροφορίες καθότι είμαι λίγο μακριά αυτή τη στιγμη. Τα ηχεία είχαν αγοραστεί έναντι ενός μεγάλου ποσού για την εποχή, έπαιξαν καμμια 50αρια ώρες σύνολο και μετά έμειναν διακοσμητικά στο σαλόνι. Όταν γυρίσω θα κοιτάξω σίγουρα την ανάρτηση... Να πω ότι από ήχο δεν έχω ιδέα αλλά μου μπήκε το μικρόβιο να φτιάξω ένα συμπαθητικό σύστημα για το σπίτι οπότε κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Λοιπόν παιδιά έστειλα τον αδερφό μου και τα βρηκε

Τα ηχεία ειναι mission model 753.εχω τραβήξει και φώτο το ταμπελακι από πίσω αλλά ψάχνομαι πως να το ανεβάσω
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Αυτά είναι σε χρώμα καρυδιάς... Ειναι όντως βαριά αλλά είναι επιδαπεδια οπότε δεν με πειράζει.

Αυτό το 150WRMS/ch δεν έχω ιδέα τι σημαίνει...

Υπάρχει μια 4αδα mission
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: παλιά ηχεία

Αυτά είναι σε χρώμα καρυδιάς... Ειναι όντως βαριά αλλά είναι επιδαπεδια οπότε δεν με πειράζει.

Αυτό το 150WRMS/ch δεν έχω ιδέα τι σημαίνει...

Υπάρχει μια 4αδα mission

150watt η αλήθεια είναι ότι σαν ηχείο τα θέλει τα ρευματάκια του, επίσης εγώ βρήκα και μοντέλο 753 με τέσσερα γούφερ επάνω του, εσένα πόσα μεγάφωνα έχει; Για ταινίες οπωσδήποτε μαζί με τον ενισχυτή θα χρειαστείς κι ένα σοβαρό subwoofer να κατευθύνεις εκεί τις χαμηλές συχνότητες και μέσω του bass management του ενισχυτή να κόψεις όλα τα ηχεία στους 80 κύκλους ώστε ο τελευταίος να μη τα βρει σκούρα όσον αφορά την οδήγηση.

Για δικάναλη ακρόαση μουσικής καλό θα ήταν όταν με το καλό καταλήξεις και σ ενισχυτή να αποφύγεις τα direct mode που απομονώνουν το υπογούφερ, όταν με το καλό το αποφασίσεις θα σε βοηθήσουμε πως θα γίνει αυτό έτσι ώστε με τα παρόντα ηχεία να ευχαριστηθείς και μουσική, για ταινίες πέραν του υπογούφερ και του ενισχυτή, θα χρειαστεί να προβείς και στην αγορά ενός κεντρικού ηχείου για την αναπαραγωγή των διαλόγων.

Εννοείται ότι η ηχόμπαρα δε μπορεί να φτάσει την αίσθηση του πλήρες 5.1, το θέμα είναι τι μπάτζετ διαθέτεις.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,741
Καλησπέρα. Να σκεφτείς ότι ήδη ξεκινάς με καλά «κομμάτια». Τα ηχεία σου, με 90db ευαισθησία, δεν τα λες και αναίσθητα αλλά αυτό το 6Ω όσο να 'ναι δηλώνει ότι δεν θέλουν «ψόφιο» ενισχυτή. Να είσαι σίγουρος ότι αν αποφασίσεις να χτίσεις πάνω σε αυτά, το αποτέλεσμα θα είναι κλάσεις ανώτερο από οποιαδήποτε ηχομπάρα. Όπως σου είπαν τα παιδιά και πιο πάνω, σου λείπουν 3 κομμάτια. Ενισχυτής, κεντρικό ηχείο και subwoofer. Εσύ αποφασίζεις μέχρι πού φτάνεις οικονομικά.
Εγώ θα τα αξιοποιούσα. Στα link που παρέθεσε ο ika1961 "The best 30 hi-fi speakers of What Hi-Fi?'s lifetime" δες μέσα σε τι μεγαθήρια τα έχει βάλει.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα
...
Αυτό το 150WRMS/ch δεν έχω ιδέα τι σημαίνει...
....

Ότι θέλουν ενισχυτή με 150WRMS σε κάθε κανάλι, όχι κάποιο AVR από αυτούς που δεν καταλαβαίνεις τι ισχύ έχουν επειδή οι κατασκευαστές τα γράφουν μαγειρεμένα και σε κάνουν να πιστεύεις ότι αγόρασες 200W και στην ουσία δεν έχεις ούτε 100.
Πάντως 4άδα με 753 πρέπει να είναι δυνατό χαρτί.
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Ωραία παιδιά, τα κρατάμε τα ηχεία...

Τώρα για προτάσεις υπογουφερ, ενισχυτή και κεντρικού ηχείου ανοίγω καινούργιο θέμα ή συνεχίζω εδώ;

Να πω λίγα πράγματα. Στόχος είναι ένα entry lvl dolby atmos. Η ακουστική μου είναι entry lvl και εδώ οπότε πάμε με τη λογική του value for money γιατι όπως καταλάβατε απαιτήσεις δεν έχω

Η τηλεόραση μου ειναι η Sony xg9505, απόσταση θέασης 2 μέτρα. Χωρος σαλονιού 15 τετραγωνικά ο οποίος είναι ενιαίος με κουζίνα οπότε πάμε σε 35 τετραγωνικά η κάτι τέτοιο. Το ύψος του ταβανιου είναι 4.2 μέτρα!!

Σκέφτομαι ένα 5.1.2, με 2 ηχεία στην οροφή, τα 4 mission του θέματος, subwoofer ενισχυτή κ κεντρικό οπότε ακούω τις προτάσεις σας

Ξαναλέω ότι το αυτί μου δεν είναι εκπαιδευμένο, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανέβω σε μπάτζετ... Αν χρειαστεί βέβαια μπορώ να κάνω την υπέρβαση αρκεί να "αξίζει" τη διαφορά

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ενα οριο στο μπατζετ θα βοηθουσε να χουμε ενα σημειο αναφορας.

Παντως πολυ ψηλο ταβανι, ανεβαζει τα κυβικα του χωρου, ευτυχως απ ο,τι καταλαβα εχεις μικρη αποσταση ακροασης και μικρο χωρο, απαιτηση υψηλων εντασεων υπαρχει ή θα κινεισαι σε μεσαιες;

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Απαίτηση υψηλών εντάσεων σίγουρα δεν υπάρχει(πολυκατοικία και μάλιστα ισόγειο).

Στο μπάτζετ θα κινηθώ με τη λογική του χαμηλότερου κόστους που να κάνει τη δουλειά μου... Δλδ ναι μεν θέλω έναν 7.1 ενισχυτή που να τραβάει τα παραπάνω ηχεία αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα... Για να μιλήσουμε με αριθμούς σκεφτόμουν την ηχομπαρα jbl 9.1 που κάνει 1.000 ευρώ... Αν μπορώ να στήσω κάτι καλύτερο από αυτή τη μπάρα στο ίδιο κόστος η έστω λίγο ψηλότερα θα ήμουν ευχαριστημένος,δεδομενου ότι θα παίξουν σαν βασικά τα 4 mission...

Σίγουρα θα αποφύγω ακριβά κομμάτια γιατί πιστεύω ότι δεν είμαι ακόμα στη φάση να μπορέσω να ξεχωρίσω έναν καλό ήχο.

Ενισχυτές δλδ της τάξεως των 2000 ευρώ η subwoofer του χιλιάρικου δεν είναι στο budget μου

Συνολικά θέλω έναν ενισχυτή, ένα κεντρικό, ένα sub και 2 ηχεία οροφής
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Σαν ενισχυτή σκεφτόμουν το denon x1600h η τον x1600h... Για ηχεία οροφής σίγουρα κάτι φτηνό και sub 10inch... Ξαναλεω ότι είμαι τελείως άσχετος με το θέμα όπως συγχωρειστε αφελής ερωτήσεις που θα κάνω
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Τα ηχεία αυτά είναι πολύ καλά. Πούλα τα σε κάποιον που θα τα εκτιμήσει.
Με 1000 ευρώ badget δεν μπορείς να συμπληρώσεις το σύστημα έτσι ώστε να είναι ισορροπημένο
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Για να πάρεις μια ιδέα:

Και AVR του χιλιάρικου (τιμη καινούργιου) είναι λίγος (μάλλον, πολύ λίγος) για τα ηχεία σου (και που να βάλεις δλδ και κεντρικό και οροφής).

Τον 1600 πχ που είπες, δεν έχει νόημα καν να τον συζητάς.

Δεν μας είπες όμως (αν δεν κάνω λάθος) αν τσέκαρες την κατάσταση των ηχείων σου.

Αν είναι ΟΚ, σκέψου ένα ακόμη σενάριο:

Αν σε ενδιαφέρει το στέρεο, παίρνεις ένα δικάναλο ενισχυτή (με 1000 βρίσκεις λύσεις) που θα παίζει καλά τα ηχεία σου και στο μέλλον χτίζεις και τα υπόλοιπα (αρκεί ο ενισχυτής να έχει HT pass through / είσοδο δλδ για να συνδέσεις τον μελλοντικό avr).
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω κάθετα με την παραπάνω άποψη, τρομάζουμε νομίζω τον κόσμο τσάμπα.

Ο 1600 θα ήταν πράγματι λίγος για τα συγκεκριμένα ηχεία αλλά υπό σύγκεκριμένες προϋποθέσεις, όπως:
1) Αν ο χώρος ήταν μεγαλύτερος από 30τ.μ. ενώ του φίλου είναι 15.τ.μ.
2) Αν η απόσταση ακρόασης ξεπερνούσε τα 3μ. ενώ ο φίλος θα είναι στα 2 μέτρα.
3) Αν δεν υπήρχε υπογούφερ, όμως απ τη στιγμή που ξεκαθάρισε ότι είναι στα σχέδια αγοράς του, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
4) Αν η χρήση του συγκεκριμένου ενισχυτή οριζόταν αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής.
5) Αν ο φίλος ήθελε μεγάλες εντάσεις, κάτι που όπως είπε ούτε το θέλει ούτε και μπορεί λόγω πολυκατοικίας.
6) Αν ήθελε ακρόαση υψηλής πιστότητας και απαιτήσεων, ούτε αυτό ζήτησε.

Να θυμίσω, ότι προσωπικά, λίγο πριν πουλήσω τον ταπεινό και πάνω από δεκαετίας ενισχυτή a/v Denon 2313 με τα 105 watt στο κανάλι που σίγουρα σε δικάναλη και ακόμα χειρότερα σε πολυκάναλη ακρόαση θα έπεφτε σημαντικά η ισχύς του, τον δοκίμασα χωρίς τους τελικούς με τα πιο βαριά από άποψης πρόσληψης ισχύος B&W 683 των 200 watt σε δικάναλη και πολυκάναλη ακρόαση μουσικής με τη συνοδεία βέβαια του subwoofer και τα πήγε απρόσμενα καλά τόσο που χωρίς τους τελικούς που είχα συνηθίσει περίμενα απογοήτευση, αντ αυτού εξεπλάγην ευχάριστα και μάλιστα σε χώρο 40τ.μ. και με απόσταση ακρόασης τα 2.8μέτρα.
Κολλητός μου που έχει ακόμα το συγκεκριμένο ενισχυτή (μαζί τους πήραμε) οδηγάει τα B&W CDM SE, 150watt και με αντίσταση που πέφτει κάτω απ τα 4Ωμ σε χώρο 20τ.μ. και με απόσταση ακρόασης τα 4μ. χωρίς τελικούς επάνω και φυσικά την ύπαρξη δύο υπογούφερ, έχω δει ταινία με την ένταση στο -10 απ την αναφοράς και δεν παρατήρησα το παραμικρό πρόβλημα ή έλλειψη στον ήχο, θα έλεγα ότι το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από αξιοπρεπέστατο.

Θέλω να πω αυτό που έγραψα στο πιο πάνω δικό μου μήνυμα, τη σήμερον εποχή που οι ενισχυτές μας δίνουν τη δυνατότητα σε χαμηλές κατηγορίες να έχουμε ένα τυπικό bass management που μας επιτρέπει να κόψουμε τα ηχεία στις δύσκολες συχνότητες και να τα οδηγήσουμε στο subwoofer, δεν θα υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με τα συγκεκριμένα Mission και με τις συγκεκριμένες προυποθέσεις ακρόασης για τον 1600. Για να μαστε ειλικρινείς, για σοβαρή οδήγηση κανένας a/v δεν κάνει, μόνο οι τελικοί λύνουν αυτό το πρόβλημα, αλλά μιλάμε για πολύ υψηλές απαιτήσεις και ακραίες καταστάσεις ακρόασης κάτι που δεν τίθεται στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Εγώ μόνο θα πω αν ο φίλος μπορεί να ανέβει στον 2600, να ψάξει για ένα κεντρικό και υπογούφερ στα μεταχειρισμένα, μπορεί να πάρει αξιοπρεπέστατο ηχητικό αποτέλεσμα χωρίς να ξεπεράσει το μπάτζετ του.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Κατανοώ την λογική και θα συμφωνήσω ότι προφανώς είναι και θέμα απαιτήσεων του καθενός.

Αν θες απλά να βγαίνει ήχος (δεν το λέω ειρωνικά), ότι και να βάλεις, ναι, θα παίξει.

Αλλά, αντικειμενικά, τα avr της κατηγορίας που συζητάμε (για να κρατηθεί το μπατζετ) είναι σκουπίδια από ενισχυτικής άποψης.

Φυσικά το sub management βοηθάει αλλά και πάλι θες sub της προκοπής (με το αντίστοιχο κόστος) κλπ.

Τεσπα, άποψη μου είναι τα ηχεία θα πάνε στράφι με το υφιστάμενο μπατζετ και ίσως έχει νόημα αυτό που προειπωθηκε, να δωθουν κάπου που θα πιάσουν τόπο και ο φίλος να πάει σε κάτι πιο μαζεμένο, «ελαφρύ» και σύγχρονο (ειδικά αν δεν τον ενδιαφέρει το στέρεο).