Xiaomi 4K UST Laser Projector

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Άντε τώρα να εξηγήσεις στον Κινέζο περί αντοχές και ανοχές των υλικών :flipout:

Υ.Σ Συγχαρητήρια για την λύση !!!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια!(εντάξει...τι βιντεάκι το λες και παρωδία.. :flipout:)
Μόλις ολοκλήρωσα και το review!
http://www.projectorjunkies.gr/δοκιμή-xiaomi-4k-ust-projector/

Τι να πω, με βαριά καρδιά θα πω μόνο ότι αυτός ο προβολέας (οχι απαραίτητα xiaomi, όποιο και να είναι το brand) αξίζει τα χρήματα του μέχρι τελευταίας δεκάρας.
Παίρνεις τις χορταστικές 140 ίντσες με ΠΟΛΥ καλή εικόνα και φως με τον προβολέα να απέχει μόλις 40 πόντους από τον τοίχο, χωρίς καλώδια, βάσεις, με ενσωματωμένο σωστό ήχο και με πολύ καλή εικόνα.
Περιμένω σε 2-3 βδομάδες από Κίνα και την CLR οθόνη δαπέδου της Vividstorm που θεωρώ ότι θα απογειώσει την όλη εμπειρία.
Το προβολέα μάλλον θα τον αγοράσω και σκέφτομαι να αντικαταστήσω την τηλεόραση στο σαλόνι. Το κακό είναι ότι μόνο από Κίνα παίζει και είναι λιγάκι ρίσκο...μέχρι να έρθει η οθόνη θα το ψάξω λίγο...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
είναι λίγο περίεργη φάση οι τιμές σε αυτούς τους προβολείς. Κυμαίνονται αναλόγως το site, παίζουν και κάτι κουπόνια ανα περιόδους. Γενικά θα έλεγα ότι κινείται στα 1500 ευρώ κατά μέσο όρο.
 
Ευχαριστώ. Γενικά μπορούμε να πούμε ότι η "μαγκιά" τους είναι το plug and play ή είναι σε απόλυτα μεγέθη εντυπωσιακή η εικόνα τους; Δηλαδή αν έχω χώρο, καλωδίωση και τα λοιπά, υπάρχει λόγος να επιμείνω σε έναν τέτοιο ή πάω σε "κλασσικό" μηχανάκι;
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ευχαριστώ. Γενικά μπορούμε να πούμε ότι η "μαγκιά" τους είναι το plug and play ή είναι σε απόλυτα μεγέθη εντυπωσιακή η εικόνα τους; Δηλαδή αν έχω χώρο, καλωδίωση και τα λοιπά, υπάρχει λόγος να επιμείνω σε έναν τέτοιο ή πάω σε "κλασσικό" μηχανάκι;

Δεν το συζητάμε, αν έχεις τον κατάλληλο χώρο, έχεις στήσει όμορφα το setup σου και διαθέτεις και έναν καλό προβολέα, ούτε συζήτηση, δεν υπάρχει κανένας λόγος.
Ομως κοίταξε να δεις πως το σκέφτομαι εγώ. Παρακολουθώ κατά 90% τηλεόραση σε μια 50αρα και 10% σε έναν προβολέα στις 100 ίντσες (συνήθως μόνο καλές ταινίες). Ο χώρος μου είναι τρύπα, αναγκαστικά παίζω κάθετα την τηλεόραση και κατά μήκος την προβολή στο σαλόνι μου. Βάζοντας έναν τέτοιον προβολέα με ένα CLR πανί (που θα μπορεί άνετα να παίζει χωρίς συσκότιση με εξαιρετική απόδοση) στην θέση της τηλεόρασης μου θα μπορώ να παρακολουθώ από τα 2.70 που είναι ο καναπές μου 100 ίντσες και να βλέπω εκεί τα πάντα, από σειρές μέχρι ειδήσεις. Η πηγή Laser που έχει με βγάζει εύκολα 10 χρόνια ακόμα και αν παίζω 8 ώρες τη μέρα 365 μέρες το χρόνο. Το setup με μια CLR πατώματος ηλεκτρική και με έναν τέτοιο προβολέα μπορείς να το κρύψεις στην κυριολεξία στον χώρο, είναι ένα μεγάλο συν αυτό, ιδιαιτέρως σε μικρούς χώρους.
Υπόψιν, η εικόνα του είναι πολύ καλή, κοντράρει εύκολα μια τηλεόραση.
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
εχει android? το μηχανακι της παρουσιασης ποιο ειναι συγκεκριμενα? εδψ και καιρο παρακολουθω τους προβολης της συσκεκριμενης εταιριας αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη,φενγκσουι μενγκσουι βαβα μαμα και ποσες αλλες παρουσιαζουν το ιδιο μηχανακι...
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Δεν το συζητάμε, αν έχεις τον κατάλληλο χώρο, έχεις στήσει όμορφα το setup σου και διαθέτεις και έναν καλό προβολέα, ούτε συζήτηση, δεν υπάρχει κανένας λόγος.
Ομως κοίταξε να δεις πως το σκέφτομαι εγώ. Παρακολουθώ κατά 90% τηλεόραση σε μια 50αρα και 10% σε έναν προβολέα στις 100 ίντσες (συνήθως μόνο καλές ταινίες). Ο χώρος μου είναι τρύπα, αναγκαστικά παίζω κάθετα την τηλεόραση και κατά μήκος την προβολή στο σαλόνι μου. Βάζοντας έναν τέτοιον προβολέα με ένα CLR πανί (που θα μπορεί άνετα να παίζει χωρίς συσκότιση με εξαιρετική απόδοση) στην θέση της τηλεόρασης μου θα μπορώ να παρακολουθώ από τα 2.70 που είναι ο καναπές μου 100 ίντσες και να βλέπω εκεί τα πάντα, από σειρές μέχρι ειδήσεις. Η πηγή Laser που έχει με βγάζει εύκολα 10 χρόνια ακόμα και αν παίζω 8 ώρες τη μέρα 365 μέρες το χρόνο. Το setup με μια CLR πατώματος ηλεκτρική και με έναν τέτοιο προβολέα μπορείς να το κρύψεις στην κυριολεξία στον χώρο, είναι ένα μεγάλο συν αυτό, ιδιαιτέρως σε μικρούς χώρους.
Υπόψιν, η εικόνα του είναι πολύ καλή, κοντράρει εύκολα μια τηλεόραση.
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τα γραφόμενα σου.
Το ίδιο θέμα έχω και εγώ σε απόσταση χώρου αλλά τα 1500 ευρώ + το πανί είναι μεγάλο κόστος.
Βέβαια όπως τα λες είναι καλύτερη εμπειρία από μια 65αρα oled που σε 2-3 χρόνια θα έχει γεράσει και πιθανόν χαλάσει.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Δεν υπάρχει καμία σύγκριση Oled vs laser projector...o άπειρος λόγος αντίθεσης σε μια oled είναι εμφανής ακόμη και στις μικρές ίντσες .
Βέβαια το πανί έχει την χάρη του ...δίνει αυτήν την αίσθηση του κινηματογράφου .
Τα καινούργια πάνελ στις oled είναι πιο ανθεκτικά από ότι ήταν στο παρελθόν ...Είναι βέβαια και θέμα κατασκευαστή για το πως γίνεται η υλοποίηση πλακέτα πλακέτες κτλ .
Βέβαια σε όλες αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να είσαι και τυχερός .
Αλλά εδώ μιλάμε για κατασκευαστικό λάθος του συγκεκριμένου projector...Άλλο πράγμα όμως μια oled στην ποιότητα της εικόνας .
https://youtu.be/lF8YZz4GyAU
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Πολυ τον πάω τον συγκεκριμένο τύπο, πολύ cool youtuber. Στο συγκεκριμένο βίντεο κάνει πολλά λάθη, οχι λάθη, έχει χάσει το νόημα. Το να συγκρίνουμε OLED 65αρα με προβολέα στις 100 ίντσες είναι εντελώς άκυρο.Εξηγούμαι...

Π.χ στις 65 ίντσες ο Xiaomi βγάζει 450 περίπου nits. Πόσα βγάζει max μια C9 και σε παράθυρο βέβαια 5-10% στις ίδιες ίντσες, 500?600?Οκ, η διαφορά είναι μικρή. Μπορώ δηλαδή να έχω σχεδόν την ίδια φωτεινότητα αν το θελήσω με τον Xiaomi, με την 65αρα C9 μπορώ να έχω 140 ίντσες ανα πάσα ώρα και στιγμή το θελήσω? Οχι βέβαια, στον Xiaomi το μόνο που έχω να κάνω είναι να τον τραβήξω 30 πόντους πίσω (ή μπροστά αν θέλω 65"). (Ασε που αμα παίζεις την OLED max light θα την πάρεις στο χέρι..).
Και τα δυο τα πληρώνεις 2,5 χιλιάρικα, η απόφαση είναι καθαρά ατομική. Αν δείτε στο βίντεο μου την διαφορά μεταξύ 75 ίντσες και 100 θα καταλάβετε τι εννοώ, απλά χάος.
Επίσης κάτι που ίσως να μην μπορεί εύκολα κάποιος να το κατανοήσει, παιδιά, ο xiaomi (βαβα, φεγκμι, και δεν ξέρω και γω πως αλλιώς, ας τον λέμε Appotronics να τελειώνουμε δηλαδή) παίζει ΠΟΛΥ καλά!Δεν σου φαίνεται ότι κάνεις κάποια υποχώρηση στο θέμα ποιότητας.

vadergr ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δυστυχώς δεν έχω απάντηση στο ερώτημα, όλοι ίδιοι είναι αυτοί. Προσωπικά ζαχαρώνω τον fengmi 4K cinema pro, που είναι και φρεσκαδούρα, αν δεν μιλάς κινέζικα φαρσί μη μπεις στο link:flipout:
https://www.formovie.cn/main/l176fcnpro#projectionHead

lord εχει android ναι, αλλα με τα μοντέλα δεν βγάζεις άκρη. Ας πούμε ότι το 4Κ με γκρί χρώμα είναι το καλό της (1S το ονομάζει νομίζω).

Tiniakos με 2.500 περίπου αν υποθέσουμε οτι παίρνεις και την ειδική CLR οθόνη έχεις μια 100αρα (120-130, οτι αποφασίσεις και ότι σε παίρνει) τηλεόραση που παίζεις και μέρα. Αν από την άλλη βλέπεις μόνο βράδια με λίγο φωτισμό μπορείς και σε έναν τοίχο να πάρεις ΠΟΛΥ καλό αποτέλεσμα. Αν βασικά κάνεις τον συνδυασμό που θέλω να κάνω εγώ, οθόνη πατώματος ηλεκτρική CLR (που εύκολα κρύβεται πίσω από το έπιπλο αν θέλεις να κάνεις κάτι καλό) που να ανοίγει πίσω από το έπιπλο, και ο προβολέας χωμένος μέσα στο έπιπλο έχεις μια εξαφανιζόμενη όταν δεν την λειτουργείς 100αρα ΠΟΛΥ καλή τηλεόραση (το θέμα του εξαφανίσματος είναι και αυτό σημαντικό για εμένα). Τα πάντα είναι θέμα τι θέλεις, και τι απόφαση θα πάρεις. Προσωπικά μετά από αυτό που είδα τόσες μέρες αν είχα 2 χιλιάρικα να δώσω σε καμία των περιπτώσεων δεν θα προτιμούσα μια 65αρα OLED γνωρίζοντας ότι υπάρχει αυτή η κινεζιά που τα κάνει όλα και συμφέρει:flipout:

Τάσο έχεις ένα δίκιο σε αυτό. Στην Ελλάδα τουλάχιστον και όσο υπάρχω εγώ, δεν νομίζω κανείς ποτέ να αντιμετωπίσει πρόβλημα, θα το λύσουμε ότι και να πάθει, εκτός αν πάρει φωτιά βρε αδερφέ. Πάντως επειδή τον έκανα φύλλο και φτερό, αυτός ο προβολέας δεν νομίζω να βγάζει βλάβες, η ποιότητα κατασκευής του είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Εδώ δεν παθαίνουν τίποτα οι κούφιες πλαστικούρες, μην λέω ονόματα τώρα....αυτή η κινεζιά μπροστά τους μοιάζει με high end μηχανάκι...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Παιδιά ο μοναδικός λόγος που αυτός ο προβολέας είναι στα 1500 είναι επειδή είναι κινέζικος από κινέζικη εταιρία και τον πουλάνε οι ίδιοι οι Κινέζοι. Οπως ακριβώς είναι και χωρίς να αλλάζαμε βίδα αν ήταν sony ή benq π.χ το τάληρο θα ήταν μέσα στο νερό, δεν το συζητάμε...
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Xiaomi 4K UST Laser Projector

Δεν το συζητάμε, αν έχεις τον κατάλληλο χώρο, έχεις στήσει όμορφα το setup σου και διαθέτεις και έναν καλό προβολέα, ούτε συζήτηση, δεν υπάρχει κανένας λόγος.
Ομως κοίταξε να δεις πως το σκέφτομαι εγώ. Παρακολουθώ κατά 90% τηλεόραση σε μια 50αρα και 10% σε έναν προβολέα στις 100 ίντσες (συνήθως μόνο καλές ταινίες). Ο χώρος μου είναι τρύπα, αναγκαστικά παίζω κάθετα την τηλεόραση και κατά μήκος την προβολή στο σαλόνι μου. Βάζοντας έναν τέτοιον προβολέα με ένα CLR πανί (που θα μπορεί άνετα να παίζει χωρίς συσκότιση με εξαιρετική απόδοση) στην θέση της τηλεόρασης μου θα μπορώ να παρακολουθώ από τα 2.70 που είναι ο καναπές μου 100 ίντσες και να βλέπω εκεί τα πάντα, από σειρές μέχρι ειδήσεις. Η πηγή Laser που έχει με βγάζει εύκολα 10 χρόνια ακόμα και αν παίζω 8 ώρες τη μέρα 365 μέρες το χρόνο. Το setup με μια CLR πατώματος ηλεκτρική και με έναν τέτοιο προβολέα μπορείς να το κρύψεις στην κυριολεξία στον χώρο, είναι ένα μεγάλο συν αυτό, ιδιαιτέρως σε μικρούς χώρους.
Υπόψιν, η εικόνα του είναι πολύ καλή, κοντράρει εύκολα μια τηλεόραση.
Χαίρομαι που σου άρεσε αν και πριν 3 χρόνια ( για να σε τσιγκλισω λίγο) ησουν πολύ αρνητικός για τον συγκεκριμένο τύπο προβολέα.
Μπορεί τότε να αφορούσε ανάλυση 1080 αλλά τα πλεονεκτήματα είναι τα ίδια.
Η σημερινή σου προσέγγιση με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αφού για μικρότερα σαλόνια και με μια οθόνη όπως την περιγράφεις βάζεις προβολέα ( ας είναι και 84 ίντσες) και κάνεις πέρα τηλεόραση λιγότερων ιντσών.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Xiaomi 4K UST Laser Projector

Χαίρομαι που σου άρεσε αν και πριν 3 χρόνια ( για να σε τσιγκλισω λίγο) ησουν πολύ αρνητικός για τον συγκεκριμένο τύπο προβολέα.
Μπορεί τότε να αφορούσε ανάλυση 1080 αλλά τα πλεονεκτήματα είναι τα ίδια.
Η σημερινή σου προσέγγιση με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αφού για μικρότερα σαλόνια και με μια οθόνη όπως την περιγράφεις βάζεις προβολέα ( ας είναι και 84 ίντσες) και κάνεις πέρα τηλεόραση λιγότερων ιντσών.

Πριν 3 χρόνια????πριν 2-3 βδομάδες δεν ήθελα ούτε να την δω την παλιοκινεζιά λέμε :flipout:
Οχι, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι έχουν κάνει τέτοια δουλειά οι κινέζοι και ότι παίζει έτσι. Οτι και αν διάβαζα, ότι και αν μου έλεγαν, δεν υπήρχε περίπτωση αν δεν τον έβλεπα με τα μάτια μου να αλλάξω γνώμη.
Μα για αντικατάσταση τηλεόρασης τον ψάχνω και εγώ, καθαρά...
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Ενδιαφέροντα όσα ειπώθηκαν. Πριν από 4-5 μήνες που κοίταζα για 4κ προβολέα, αυτό ήταν ένα από τα υποψήφια μοντέλα. Τελικά, χαλάστηκα λόγω 0,47" τσιπ και στράφηκα αλλού, αλλά από χρώματα και μαύρο είναι ξεκάθαρα καλύτερος από οποιονδήποτε λαμπάτο dlp. Βέβαια, το μεγαλύτερο του προσόν είναι ότι μπορεί να μπει σε οποιοδήποτε χώρο. Είναι μοναδική ευκολία να βγάζεις 120" από το μισό μέτρο σε δωμάτιο 3χ3, όταν οι άλλοι προβολείς με τέρμα το ζουμ και κολλημένοι στον πίσω τοίχο βγάζουν μετά βίας 60-70". Βασικά, αυτού του τύπου οι προβολείς είναι οι πρώτοι που αξίζουν πραγματικά τον τίτλο του tv replacement και θα συνεχίζουν να αυξάνουν το μερίδιο τους στα επόμενα χρόνια. Κάποια στιγμή, βέβαια, πρέπει να περάσουμε στην πλήρη κατάργηση των ενδιάμεσων οπτικών μηχανών και να αφήσουμε την ίδια την ακτίνα λέιζερ να αναπαράγει την εικόνα και όχι απλώς να χρησιμοποιείται ως πηγή φωτός, όπως τώρα. Υπάρχει ήδη μια πρωτόλεια έκδοση αυτής της τεχνολογίας στο παρακάτω μηχανάκι που επίσης έχω: https://www.techinsights.com/blog/look-inside-microvisions-picop-projector-technology . Χρώματα λέιζερ, μαύρο jvc αρχών της δεκαετίας, αλλά από ευκρίνεια-ανάλυση-λούμενς δεν. Έτσι και λύσει, όμως, κάποια στιγμή τα θέματά της, γκέιμ όβερ για τις υπόλοιπες τεχνολογίες. Θα κυκλοφορούμε όλοι με προβολείς μεγέθους-κινητού τηλεφώνου στην τσέπη του σακακιού μας και οι jvc-dlp θα πωλούνται στις αγγελίες με την οκά. Αυτά βέβαια, σε καμιά δεκαετία τουλάχιστον. Για την ώρα, μια χαρά είναι και ο Xiaomi.

Υ.Γ.1. Προσωπικά, αν υπάρχουν τα χρήματα, θα κοίταζα και την τουμπανιασμένη έκδοση του μηχανήματος, με το 4.000:1 κόντραστ και τα 9000 lumens, τον Wemax A300. Στο παρακάτω βιντεάκι φαίνονται οι διαφορές από τη στάνταρ έκδοση (9.00 λεπτό και μετά).
https://www.youtube.com/watch?time_continue=633&v=ExJJ2FlkG6s&feature=emb_title

Υ.Γ.2. Παρακάτω, πώς δείχνει ο Xiaomi με τη Vividstorm.
https://www.youtube.com/watch?v=YXe0vvcJjOQ