Προβλημα υπερθερμανσης σε AVR-X Denon 2600H

pantel_m

Established Member
31 December 2012
111
Ερώτηση : Denon AVR-X2600H με Focal Sib Evo 5.1. Youtube για 30 λεπτά, όλα τα ηχεία σε stereo mode για δοκιμή. Στο 65% της έντασης και ο ενισχυτής έκλεισε λόγω υπερθέρμανσης.
Είναι φυσιολογικό ; (έχει γίνει παραγγελία ψύξης με 12αριδεςΧ2 ανεμιστήρες)
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
Ερώτηση : Denon AVR-X2600H με Focal Sib Evo 5.1. Youtube για 30 λεπτά, όλα τα ηχεία σε stereo mode για δοκιμή. Στο 65% της έντασης και ο ενισχυτής έκλεισε λόγω υπερθέρμανσης.
Είναι φυσιολογικό ; (έχει γίνει παραγγελία ψύξης με 12αριδεςΧ2 ανεμιστήρες)

αερίζεται καλά ο ενισχυτής;
από σκόνη μέσα πως πάει;
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ερώτηση : Denon AVR-X2600H με Focal Sib Evo 5.1. Youtube για 30 λεπτά, όλα τα ηχεία σε stereo mode για δοκιμή. Στο 65% της έντασης και ο ενισχυτής έκλεισε λόγω υπερθέρμανσης.
Είναι φυσιολογικό ; (έχει γίνει παραγγελία ψύξης με 12αριδεςΧ2 ανεμιστήρες)
Τι συνθηκες επικρατουν στο δωματιο; Αμα ιδρωνεις απ τη ζεστη κι απο πανω τον εχεις κλεισμενο απο παντου και δεν αεριζεται επαρκως ηταν αναμενομενο. Φωτο απ τον ενισχυτη ειναι ευκολο;

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

pantel_m

Established Member
31 December 2012
111
αερίζεται καλά ο ενισχυτής;
από σκόνη μέσα πως πάει;


Τι συνθηκες επικρατουν στο δωματιο; Αμα ιδρωνεις απ τη ζεστη κι απο πανω τον εχεις κλεισμενο απο παντου και δεν αεριζεται επαρκως ηταν αναμενομενο. Φωτο απ τον ενισχυτη ειναι ευκολο;


Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πιστευω οτι περα απο τις μαρκες πρεπει να επικρατει και η απλη λογικη οτι ενας ενισχυτης πρεπει να αεριζεται σωστα και πρεπει να δουλευει σε νορμαλ συνθηκες θερμοκρασιας χωρου !! εαν βαλουμε εναν ενισχυτη σε ενα χωρο που εχει 40 βαθμους δεν αεριζεται σωστα και πρεπει να οδηγησει και δυσκολο φορτιο ειναι λογικο να υπερθεμανθει και να σβησει στο τελος !!! μηχανηματα ειναι και αυτα !!! και το σιδερο λυγιζει ποσο να αντεξει !!!! το λεω φιλικα και καλοπροαιρετα εχω δε δικαλαναλους -πολυκαναλους σε συνθηκες παρτυ και του στυλ η φωνη να παει στο τερμα bass/treble/loudness ολα στο θεο !!! πρεπει να ακουμε και να καταλαβαινουμε απο μονοι μας ποτε το συστημα παραμορφωνει και ζοριζεται προτου σβησει και το παρουμε στο χερι !!! τοσα χρονια που ασχολουμε με το αθλημα στο χωρο που ακουω μουσικη ιδιως το καλοκαιρι ,πριν βαλω το ηχοσυστημα σε λειτουργια εκει δουλευει απο πριν το a/c εχει πιασει 26 βαθμους και στην συνεχεια θετω σε λειτουργια το συστημα και προοδευτικα η φωνη ανεβαινει!!! μπορει να γινομαι υπερβολικος αλλα για σκεφτειται νταλα μεσημερι να βαλεται εναν ανθρωπο στην υπαιθρο με καυσωνα να σκαβει και σε γρηγορους ρυθμους !!! στα παντα υπαρχει ενα οριο το οποιο πρεπει να το σεβομαστε !!!-bye-




Ο ενισχυτής είναι ολοκαίνουριος. Σκόνη δεν έχει μέσα.
Αερίζεται καλά αφού είναι τοποθετημένος πρόχειρα πάνω σε πάγκο μέχρι να έρθει το έπιπλο. Δεν κλείνεται από καμία πλευρά.
Επίσης ο χώρος είναι δροσερός.
Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάποια σύνδεση ή ποιότητα των καλωδίων που συνδέονται τα ηχεία;

Του έχω παραγγείλει αυτό
PHP:
https://www.aliexpress.com/item/32997212911.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.189c4c4d0IgF91
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν υπαρχει λογος γι ανεμιστηρια με τις συνθηκες που περιγραφεις, σιγουρα λανθασμενη συνδεση ή κατι αλλο. Πως εχεις κανει τη συνδεση για youtube?

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

pantel_m

Established Member
31 December 2012
111
Δεν υπαρχει λογος γι ανεμιστηρια με τις συνθηκες που περιγραφεις, σιγουρα λανθασμενη συνδεση ή κατι αλλο. Πως εχεις κανει τη συνδεση για youtube?

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Laptop με HDMI.
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν δικαιολογειτα. Με αλλη πηγη και μουσικη στην ιδια ενταση για το ιδιο χρονικο διαστημα δοκιμασες;

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

pantel_m

Established Member
31 December 2012
111
Δεν δικαιολογειτα. Με αλλη πηγη και μουσικη στην ιδια ενταση για το ιδιο χρονικο διαστημα δοκιμασες;

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα το δοκιμάσω, γιατί ο ενισχυτής δεν είναι δικός μου.
Σε ταινία πάντως 4Κ με HD master audio δεν παρουσίασε θέματα. Βέβαια η ταινία δεν είχε συνέχεια δυνατά σημεία (bohemian rapsody)
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Βαλε ιντερνετικο ραδιοφωνο απ τον ενισχυτη στην ιδια ενταση για τον ιδιο χρονο εναν μουσικο σταθμο να δουμε.
Αν κλεισει παλι, εχει προβλημα, αν οχι κατι φταιει στη διασυνδεση με τη συγκεκριμενη εξωτερικη πηγη.
Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η ερωτηση μεταφερθηκε κι ανοιχτηκε ως νεο νημα στη σωστη κατηγορια για να μη χαλαμε το αλλο νημα αναζητησης ενισχυτη.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Ζεσταίνονται αυτοί και δίχως ιδιαίτερο φορτίο.
Η απλή και καλύτερη λύση είναι 2 καλοί ανεμιστήρες 12αρηδες όπως οι Noctua από επάνω με έναν μετασχηματιστή 12Vdc και πάπαλα δίχως πολλά πολλά ούτε φασαρία.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ζεσταίνονται αυτοί και δίχως ιδιαίτερο φορτίο.
Η απλή και καλύτερη λύση είναι 2 καλοί ανεμιστήρες 12αρηδες όπως οι Noctua από επάνω με έναν μετασχηματιστή 12Vdc και πάπαλα δίχως πολλά πολλά ούτε φασαρία.
Να μη σιγουρευτουμε Βασιλη οτι δεν εχει προβλημα; Με τις συνθηκες που περιεγραψε ο φιλος δεν θα πρεπε να κλεινει, αλλο να ζεσταινεται κι αλλο να κλεινει απο υπερθερμανση, δεν θυμαμαι να χω ξανα ακουσει denon να κλεινει απ αυτη την αιτια και μ αυτες τις συνθηκες.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Προσωπικά, έχει δεν έχει πρόβλημα ( αυτό είναι 50-50 ), τους ανεμιστήρες θα τους έβαζα ούτως ή άλλως, γιατί τα μηχανήματα αυτά βράζουν και υπό "κανονικές" συνθήκες, και όσο και να είναι, καταπονούνται περισσότερο όταν λειτουργούν σε θερμοκρασίες 50C++ σε σχέση με τους max 40C που πάνε με ένα σετ silent Noctua 12cm από πάνω τους.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Εμενα μου φαίνεται λαθος να προσθεσω ανεμιστήρες σε μηχανημα που δεν τους εχει βαλει η μαμα. Θα τους εβαζα ιιιισως μονο σε περιπτωση τοποθετησης σε ραφι με κακο αερισμό.
Θεωρω οτι η μαμα εχει ορισει συνθηκες λειτουργιας και πρεπει να τηρουνται.
Νομιζω ειναι προβλημα εμπεδησης. Και δυσκολου ηχειου. Τα ηχεια πως τα εχεις ορισει, που τα εχεις κρασάρει κλπ; τα μικρα φοκαλακια γενικα ειναι ζορικα. Δυστυχως. Sub woofer ενεργο εχεις;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Ο κατασκευαστής την δουλειά του κάνει... να έχει έσοδα και το τμήμα service του εκάστοτε αντιπροσώπου...
είναι σούπερ δουλίτσα να λες "αλλαγή πλακέτας HDMI" ή "αλλαγή μητρικής" στον άσχετο, κάνει 350 - 450 η εργασία και η πλακέτα και ο τεχνικός απλά να έχει αλλάξει έναν πυκνωτή που κοστίζει 1 και είναι rated στους 85C με το μηχάνημα να δουλεύει σταθερά για τα 2-3 χρόνια της εγγύησης στους 80C+ σε κάποιες περιοχές που έχουν και τέτοιους πυκνωτές...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ο κατασκευαστής την δουλειά του κάνει... να έχει έσοδα και το τμήμα service του εκάστοτε αντιπροσώπου...
είναι σούπερ δουλίτσα να λες "αλλαγή πλακέτας HDMI" ή "αλλαγή μητρικής" στον άσχετο, κάνει 350 - 450 η εργασία και η πλακέτα και ο τεχνικός απλά να έχει αλλάξει έναν πυκνωτή που κοστίζει 1 και είναι rated στους 85C με το μηχάνημα να δουλεύει σταθερά για τα 2-3 χρόνια της εγγύησης στους 80C+ σε κάποιες περιοχές που έχουν και τέτοιους πυκνωτές...
Κι ετσι μετα βγαζεις κακο ονομα. Δεν τη συμφερει αυτο την Denon και καμμια εταιρια. Συμφωνω με τον Θαναση, τοσους ενισχυτες εχουμε δει εδω μεσα με χειροτερες συνθηκες απ αυτες που περιγραφει ο φιλος, αλλου πρεπει ν αναζητηθει η αιτια του προβληματος και το χω πει απ την αρχη οταν διαβασα αυτο εδω το νημα. Η λυση με τ ανεμιστηρακια ειναι σαν να εχεις χρονιο πονοκεφαλο και να μην πηγαινεις στο γιατρο γιατι λυνεις προσωρινα το προβλημα με ασπιρινη.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Θες να σου πω επιδιορθώσεις που έχω κάνει στο πέρασμα των χρόνων ?

Velodyne DD1812 Signature Edition ( σκασμένος πυκνωτής στο output filtering stage της τροφοδοσίας, subwoofer λιανικής των 15000 ... πυκνωτής μέσα μάρκας μ' έκαψες αξίας 10 cents... )
McIntosh Surround PreAmplifier που έπαψε να παίζει μια HDMI θύρα... σχεδόν λιωμένο από την θερμοκρασία ένα ολοκληρωμένο ( μετά την αντικατάσταση του, σε 1μιση ώρα λειτουργίας σε αναπαραγωγή ταινίας, σε κλιματιζόμενο χώρο, 77C θερμοκρασία στο ολοκληρωμένο... τοποθετήθηκε ψύκτρα σε αυτό και μερικά ακόμα γειτονικά ζεστά σημεία ).
Denon AVR 1912... γρατζούναγε το ποτενσιόμετρο... φυσικά στα εντόσθιά του, κάτω του μετρίου ποιότητας τα υλικά.

Πιο πρόσφατα... σε σχετικά νορμάλ αεριζόμενο έπιπλο/σύστημα, Rotel RB-993 που έμπαινε σε protection mode μέσα σε 20-30 λεπτά χρήσης σε λογικές εντάσεις... ελέγχθηκε και βρέθηκε σε τέλεια κατάσταση ηλεκτρολογικά, το θέμα ήταν θερμοκρασιακό ( ακόμα και το πιο κανονικά κρύο σημείο του μηχανήματος, έπιανε 60κάτι βαθμούς κελσίου, στα ενδώτερά του, είχε σε πολλά σημεία 80C και βάλε... ).
Με το που τοποθετήθηκε εξωτερικά ένας ανεμιστήρας ήσυχος και πολύ χαμηλών στροφών ( με το ζόρι 20cfm επίδοση ), max temperature 49C και φυσικά ουδέποτε ξανά protection mode.

Και σε πανάκριβα εξαρτήματα για datacenter servers, κλπ, βρίσκω συχνά πυκνά components αμφίβολης για να μην πω κάκιστης ποιότητας.
Οι εταιρίες, θέλουμε δεν θέλουμε, κάνουνε πολύ.... corner cutting ακόμα και σε πολύ ακριβά μηχανήματα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Βασιλη μου θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω. Στα προβολια π.χ. σου λεει ο κατασκευαστης βαλε ups για προστασια της λαμπας, εγω δεν εχω δει πουθενα καμμια εταιρια ενισχυτικων να συστηνει εξωτερικα ανεμιστηρακια, τουλαχιστον denon - marantz που μη ξεχναμε οτι καποια μηχανηματα αποδιδουν σε αυτες τις θερμοκρασιες καλυτερα. Ασε το ψυχολογικο, να χω πληρωσει δυο χιλλιαρικα ενισχυτη και να εξαρταται η λειτουργια του απο ενα κινεζικο ανεμιστηρακι των τριων ευρω; Μου καθεται καπως. Αν συγκεκριμενα στο φιλο επαιζε σε ακραιες συνθηκες αερισμου και θερμοκρασιας θα συμφωνουσα μαζι σου, εδω ομως οι συνθηκες οπως τις περιγραφει ειναι ιδανικες, αρα υπαρχει καποια πιθανοτητα να υποβοσκει καποιο προβλημα, να μη το κοιταξουμε να σιγουρευτουμε κι αν υπαρχει οντως μηπως το λυσουμε;
Οχι τιποτα αλλο αλλα μη χειροτερεψει την κατασταση ή παρει και τιποτα αλλο η μπαλα απ την αλυσιδα. Ας σιγουρευτουμε πρωτα κι αν οντως δεν συντρεχει προβλημα τοτε προχωραει στη λυση του ανεμιστηρα.

Εν τω μεταξυ δεν θυμαμαι αν το συγκεκριμενο μοντελο εχει λειτουργια eco κι αν την εχει ενεργοποιησει ο φιλος.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Τα ανεμιστηράκια που λέμε έχουν 18 έκαστο... ούτε ένα ούτε δύο ευρώ, και δεν είναι και κινέζικα.

Ο κατασκευαστής θα κοιτάξει το συμφέρον του, και το συμφέρον του δεν είναι να κρατήσεις τον ίδιο ενισχυτή για 5-10 χρόνια :p

Ακόμα και ο μικρός Denon, 1600H ζεσταίνεται αρκετά, σε ανοικτό χώρο, δίχως κανένα μηχάνημα γύρω του, και με ελαφρύ φορτίο ηχείων ( 5 channels ).
To ότι αν δεν είναι κλεισμένος σε rack παρέα με 5 ακόμα θερμοφόρες δεν θα χαλάσει, δεν το αρνείται κανείς. Τουλάχιστον όχι για χρονικό ορίζοντα 3ων χρόνων.
Μετά είναι 50-50 το να παρουσιαστεί πρόβλημα που να χρειαστεί τεχνικό για service.

Και οι Mercedes Benz παλιά είχαν την φήμη του άτρωτου αμαξιού, και όντως οι καλές παλιές αντέχανε άνετα 30 χρόνια και καλοδιατηρούνταν κιόλας, οι νέες σχεδιάζονται με σκοπό μετά την 5ετία να γίνεις κολλητός του επίσημου service...

για το παλικάρι εδώ, για αρχή θα έβγαζα τα 3 από τα 5 ηχεία και θα άφηνα μόνο το sub και τα 2 front ηχεία πάνω στον ενισχυτή και θα κοίταγα πάλι αν έκλεινε και τι θερμοκρασία έπιανε ( και ένα θερμόμετρο laser των 50 της Bosch κάνει δουλειά, όχι ακριβείας, αλλά εντός 2C, οπότε είναι μια χαρά )
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγω υποψιαζομαι συγκεκριμενη κακη συνθηκη που φερνει στα ορια τον ενισχυτη, προσωπικη μου αποψη πριν προχωρησει σε οποιαδηποτε αγορα που θα του κοστισει 18 να αποκλεισει πρωτα αυτη την πιθανοτητα, εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα.

Οσο γι αυτο που αναφερεις για τις εταιριες εγω προσωπικα δεν το ενστερνιζομαι και δεν το πιστευω κι οι ιδιοι, ειναι δυσφημιση και δεν τους συμφερει. Προσωπικα εναν yamaha κι εναν denon τους κρατησα απο οκτω χρονια κι ουδεπιτε ειχα τετοιο προβλημα, θα μου κακοφαινοταν αν ισχυαν αυτο που λες, προσωπικη αποψη παντα.

Τον δε yamaha τον χαρισα σε φιλο, εκλεισε εικοσαετια και παιζει ακομα απροβληματιστα.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk