Επιλογή direct σε onkyo ενισχυτή

andreas84gr

Established Member
15 May 2012
100
Καλησπέρα. Έχω τον onkyo tx nr656 7.2 ενισχυτή και έχω μια απορία σχετικά με την επιλογη direct που έχει για τον ήχο.
Δοκίμασα ταινίες dolby digital, dts καθώς και dts master audio dolby true hd κλπ με επιλογή output του onkyo σε direct και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό. Μόλις έβαζα output για σύγκριση dolby digital, dts κλπ ανάλογα τι υποστηρίζεται από το κάθε έργο (πχ input dolby digital - output dolby digital κλπ) το direct mode ήταν πιο ωραίο. Ειδικά στους διαλόγους το direct ηταν πολύ πιο καθαρό.
Ξέρω ότι το direct δίνει τον ήχο του έργου στο output χωρίς καμία επεξεργασία απ τον ενισχυτή. Ενώ οι άλλες επιλογές ανάλογα τι ηχο υποστηρίζεται απ το καθε έργο έχουν επεξεργασία απ τον ενισχυτή στο output.
Είναι σωστό όμως το direct σε ταινίες? Γιατί διάβαζα ότι χρησιμοποιείται κυρίως για μουσική σε stereo και ότι στις ταινιες κλείνει τα calibration που έχει κάνει ο ενισχυτής στο χώρο μου.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,803
Athens
Το Direct στον Onkyo στις ταινίες σημαίνει πως κάνει straight decode ο ανάλογος επεξεργαστής ( Dolby / DTS ).
Δεν θυμάμαι σε απόλυτο βαθμό, αν στους Onkyo στο Direct στις ταινίες παρακάμπτει το EQ του AccuEQ της Onkyo ή όχι.
Διαφορά στον ήχο, κυρίως στον διάλογο δικαιολογείται μόνο αν στο Direct δεν εφαρμώζει το equalizer.

Για να κλείσεις όλο το calibration/EQ/Room Measurements που κάνει ο ενισχυτής πρέπει να διαλέξεις Pure Direct στην μουσική.
 

andreas84gr

Established Member
15 May 2012
100
Το Direct στον Onkyo στις ταινίες σημαίνει πως κάνει straight decode ο ανάλογος επεξεργαστής ( Dolby / DTS ).
Δεν θυμάμαι σε απόλυτο βαθμό, αν στους Onkyo στο Direct στις ταινίες παρακάμπτει το EQ του AccuEQ της Onkyo ή όχι.
Διαφορά στον ήχο, κυρίως στον διάλογο δικαιολογείται μόνο αν στο Direct δεν εφαρμώζει το equalizer.

Για να κλείσεις όλο το calibration/EQ/Room Measurements που κάνει ο ενισχυτής πρέπει να διαλέξεις Pure Direct στην μουσική.

Νομίζω το παρακάμπτει το AccuEQ.
Γενικά πάντως, είναι οκ να αφήνω το direct στις ταινίες μιας και μου ακούγεται τόσο καλύτερα(ειδικά στους διαλόγους)??
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,803
Athens
Μια χαρά είναι το direct στις ταινίες, αρκεί να παρακάμπτει μόνο το EQ και όχι και το phase compensation.
Αν δεν έχεις τρελλές διαφορές στις αποστάσεις μεταξύ ηχείων και θέσης ακρόασης, είσαι οκ και έτσι ( με αστερίσκο στο subwoofer/s )
 

andreas84gr

Established Member
15 May 2012
100
Μια χαρά είναι το direct στις ταινίες, αρκεί να παρακάμπτει μόνο το EQ και όχι και το phase compensation.
Αν δεν έχεις τρελλές διαφορές στις αποστάσεις μεταξύ ηχείων και θέσης ακρόασης, είσαι οκ και έτσι ( με αστερίσκο στο subwoofer/s )

Το τσέκαρα και όντως το AccuEQ είναι κλειστό με το direct. Κάπου διάβασα ότι κλείνει και τα crossovers και τα ηχεία γυρνάνε σε full range.
Εγώ πάντως μια χαρά ακούω τα πάντα όπως και το subwoofer. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο direct οι διάλογοι από το κεντρικό ηχείο ακούγονται τόσο καλύτερα σε σχέση με τα άλλα mode του ενισχυτή( dts, dolby d, hd master audio κλπ). Στο direct έχουν ένταση και όγκο και συμβαδίζουν με τους υπόλοιπους suround ήχους. Στα αλλα mode οι διάλογοι είναι χαμηλά, ξεροί και οι υπόλοιποι ήχοι είναι πολύ πιο δυνατά.