Νέος UST προβολέας από την Viewsonic (X1000-4K)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Στον χορό των προβολέων υπερκοντινής εστίασης και η Viewsonic!

X1000-4K το μοντέλο με πηγή φωτός LED αυτή τη φορά και όχι Laser.

http://www.projectorjunkies.gr/νέος-ust-projector-από-την-viewsonic/

Ο προβολέας είναι ικανός να ανοίξει εως 120 ίντσες εικόνα και τα χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω

Capture.png


View-Sonic-X1000-4-K.jpg





Kανονικό πάρτι γίνεται στα της UST προβολής παιδιά...
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
https://www.youtube.com/watch?v=82HAyeBgaM0

https://www.personalprojector.co.uk/blog/tag/viewsonic-x1000-4k-projector/


Το βάζω εδώ με επιφύλαξη, γιατί το έχει ανεβάσει έμπορος, αλλά απ'ότι φαίνεται ο άμεσος ανταγωνιστής του Xiaomi και των κλώνων του σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι ο CHiQ B5U. Γενικώς, τα led ως φωτεινή πηγή έχουν μείνει πίσω και δε φαίνεται να μπορούν να αποδώσουν τη φωτεινότητα και τον τσαμπουκά της εικόνας των laser.


https://www.youtube.com/watch?v=wuAGRYnuqZ4
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Οχι οχι, καθαρά τροποποιημένο βίντεο του εμπόρου του CHIQ...
Τα τελευταίας γενιάς philips LED είναι πολύ κοντά στα laser σε φως και χρώματα για να μην πω είναι και ένα βήμα μπροστά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στον χορό των προβολέων υπερκοντινής εστίασης και η Viewsonic!

X1000-4K το μοντέλο με πηγή φωτός LED αυτή τη φορά και όχι Laser.

http://www.projectorjunkies.gr/νέος-ust-projector-από-την-viewsonic/

Ο προβολέας είναι ικανός να ανοίξει εως 120 ίντσες εικόνα και τα χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω

Capture.png


View-Sonic-X1000-4-K.jpg





Kανονικό πάρτι γίνεται στα της UST προβολής παιδιά...
Αυτα περιμενω πως και πως, εγω δε βιαζομαι, μεχρι να ξεχρεωσω τον ενισχυτη θα χουν εξελιχθει ακομα πιο πολυ και με πιο χαμηλη τιμη. Εχω καει απ τα δεκαπενταμετρα καλωδια και τα συνεχη ταβανωματα λογω ενοικιου, Νικο θα τον δοκιμασεις κι αυτον να χουμε να κανουμε συγκριση;

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τους lazer προτζέκτορες αλλά δεν έχω το χρήμα και την ψυχική δύναμη να παλέψω με την κυρά μου για να δικαιολογήσω την αγορά.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Νέος UST προβολέας από την Viewsonic (X1000-4K)

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τους lazer προτζέκτορες αλλά δεν έχω το χρήμα και την ψυχική δύναμη να παλέψω με την κυρά μου για να δικαιολογήσω την αγορά.

Σου λείπουν σημαντικότατα στοιχεία θα έλεγα :flipout:
Βασικά θεωρώ αν είχαμε τα χρήματα όλα τα υπόλοιπα θα ήταν πιο εύκολα...
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Οχι οχι, καθαρά τροποποιημένο βίντεο του εμπόρου του CHIQ...
Τα τελευταίας γενιάς philips LED είναι πολύ κοντά στα laser σε φως και χρώματα για να μην πω είναι και ένα βήμα μπροστά.


Χμμμ, να έχουν βελτιωθεί τόσο πολύ σε φωτεινότητα τα λεντ από την εποχή του runco 750i και sim2 mico 50 που ήταν για 100" το πολύ; Επίσης, ο Viewsonic είναι rgb led σχεδίαση σε αυτά τα λεφτά, όπως τα προαναφερθέντα μοντέλα των 15,000$; Αν ναι, ίσως να αξίζει τον κόπο σε σχέση με το μονοχρωματικό μπλε λέιζερ των φθηνών ust. Όπως ειπώθηκε, μόνο με συγκριτικό μεταξύ xiaomi και viewsonic θα βγεί ασφαλές συμπέρασμα, αν και κάτι μου λέει ότι ο πρώτος θα είναι καλύτερος. Θεωρητικά πάντως, το λέιζερ ως φωτεινή πηγή έχει εγγενές πλεονέκτημα σε εστίαση και συγκέντρωση φωτός σε σχέση με το λεντ. Ως προς τα μειονεκτήματα, κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι οι σημερινοί λεντ δεν προτείνεται να τους δουλεύεις πάνω από 10 ώρες τη μέρα, ενώ οι λέιζερ μετά από τις 10,000 ώρες μπορεί να εμφανίσουν κιτρινίλα στην εικόνα τους.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Καμία σχέση, το HLD της philips βγάζει πάνω από 2 φορές μεγαλύτερη φωτεινότητα από τους RGB led που αναφέρεις. Επίσης χρωματικά εξακολουθεί και βρίσκεται μπροστά από τα laser. Με απλά λόγια αν ένας laser βγάζει 1500 lumen , ο led με HLD led βγάζει 1250 και o led runco 750i 350 lumen. Aυτά είναι τα μεγέθη αν και θεωρώ ότι στο τελευταίο μοντέλο της Viewsonic Χ100-Κ4 θα δούμε ανατροπή και στην φωτεινότητα σε σχέση με τα laser. Δεν υπάρχουν προβλήματα κιτρινίλες κ.τ.λ, εκτός αν μιλάς για κάποια βλάβη που μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή. Εχω δει πολλούς Laser να έχουν ξεπεράσει τις 20.000 εύκολα χωρίς θέμα. Σε κάποιους έχω αλλάξει και διόδους (αν καεί μία σταματάει όλη η συστοιχία), όλα καλά.

High-Lumen-Density-HLD-Modules.jpg
 

boxer1

Established Member
10 September 2019
245
Απάντηση: Re: Νέος UST προβολέας από την Viewsonic (X1000-4K)

Καμία σχέση, το HLD της philips βγάζει πάνω από 2 φορές μεγαλύτερη φωτεινότητα από τους RGB led που αναφέρεις. Επίσης χρωματικά εξακολουθεί και βρίσκεται μπροστά από τα laser. Με απλά λόγια αν ένας laser βγάζει 1500 lumen , ο led με HLD led βγάζει 1250 και o led runco 750i 350 lumen. Aυτά είναι τα μεγέθη αν και θεωρώ ότι στο τελευταίο μοντέλο της Viewsonic Χ100-Κ4 θα δούμε ανατροπή και στην φωτεινότητα σε σχέση με τα laser. Δεν υπάρχουν προβλήματα κιτρινίλες κ.τ.λ, εκτός αν μιλάς για κάποια βλάβη που μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή. Εχω δει πολλούς Laser να έχουν ξεπεράσει τις 20.000 εύκολα χωρίς θέμα. Σε κάποιους έχω αλλάξει και διόδους (αν καεί μία σταματάει όλη η συστοιχία), όλα καλά.

High-Lumen-Density-HLD-Modules.jpg

Tι εννοείς συστοιχία; Πόσα led έχει ένας projector;
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Ακόμη δεν έχω καταλάβει αν ο Viewsonic σε αυτά τα λεφτά θα είναι με λευκό λεντ και τροχό-χρωματικό φίλτρο ή κάποια rgb διάταξη. Βρήκα το άρθρο της φωτογραφίας και το βιντεάκι με την πρωτότυπη οπτική μηχανή της τεχνολογίας και δείχνουν μια διαφορετική πραγματικότητα από το αρχικό βίντεο του εμπόρου που πόσταρα. Στην πράξη, αν δεν τους δούμε δίπλα-δίπλα, ασφαλές συμπέρασμα δε βγαίνει. Εγώ πάντως, αν μου περίσευαν τα φράγκα, θα χτύπαγα τον Chiq C8UT με το rgb laser και το 0,66" τσιπ που έχω αναφέρει αλλού. Ο Γάλλος έχει ξετρελαθεί με την εικόνα του και την 99,4% κάλυψη του τριγώνου 2020. Μιλάμε για χρώματα επαγγελματικού προβολέα, χωρίς παρεμβολή φίλτρου και πτώση φωτεινότητας!

https://www.youtube.com/watch?v=aUUJxpMB6rk&feature=youtu.be

https://www.displaydaily.com/paid-n...echnology-offers-compelling-value-proposition

https://www.passionhomecinema.fr/blog/index.php/19/06/2020/test-chiq-c8ut-lavis-de-gregory/
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ακόμη δεν έχω καταλάβει αν ο Viewsonic σε αυτά τα λεφτά θα είναι με λευκό λεντ και τροχό-χρωματικό φίλτρο ή κάποια rgb διάταξη. Βρήκα το άρθρο της φωτογραφίας και το βιντεάκι με την πρωτότυπη οπτική μηχανή της τεχνολογίας και δείχνουν μια διαφορετική πραγματικότητα από το αρχικό βίντεο του εμπόρου που πόσταρα. Στην πράξη, αν δεν τους δούμε δίπλα-δίπλα, ασφαλές συμπέρασμα δε βγαίνει. Εγώ πάντως, αν μου περίσευαν τα φράγκα, θα χτύπαγα τον Chiq C8UT με το rgb laser και το 0,66" τσιπ που έχω αναφέρει αλλού. Ο Γάλλος έχει ξετρελαθεί με την εικόνα του και την 99,4% κάλυψη του τριγώνου 2020. Μιλάμε για χρώματα επαγγελματικού προβολέα, χωρίς παρεμβολή φίλτρου και πτώση φωτεινότητας!

https://www.youtube.com/watch?v=aUUJxpMB6rk&feature=youtu.be

https://www.displaydaily.com/paid-n...echnology-offers-compelling-value-proposition

https://www.passionhomecinema.fr/blog/index.php/19/06/2020/test-chiq-c8ut-lavis-de-gregory/

Δηλαδή θες να δώσεις 10.000 ευρώ για καρα κινέζικο προβολέα αντί 1.500 του xiaomi για να πάρεις 1000:1 contrast αντί 2500:1 του xiaomi, ίδια φωτεινότητα απλά για το BT2020 και το 0.66 chip?Συγνώμη αλλά προσωπικά θα κρατούσα τα 8.500 ευρώ για άλλες αγορές..
Δεν είναι ακριβώς RGB led η τεχνολογία της philips. Εχει και αυτή τους φωσφόρους της, οχι τροχούς. Το χρωματικό τρίγωνο της πάντως είναι θαύμα, οπότε δεν με πολυνοιάζει να σου πω την αλήθεια τι και πως..

(και επειδή είχα τον X10-4K της Viewsonic για κανα μήνα, θα σου πω ότι χρωματικά, άσε τι λένε οι μετρήσεις και τα reviews, είναι πολύ μπροστά, δεν έχω απολαύσει χρώματα περισσότερο σε προβολέα. Με 800 lumen μέτρηση νόμιζα ότι έβλεπα προβολέα με 2000 πραγματικά lumen, έχουν ψωμί τα led..)
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Δεν είχα δει ότι έχεις κάνει ριβιού τον Χ-10 4κ. Από εκεί βλέπω ότι μιλάμε για rgbb led διάταξη, οπότε θεωρητικά έχουμε καλύτερη χρωματική απόδοση από απλό μπλε λέιζερ στον Xiaomi, όχι όμως από rgb λέιζερ που θεωρείται η hi-end προσέγγιση σε χρωματική απόδοση. Και πάλι, αν δεν τους δω δίπλα-δίπλα, δε βάζω το χέρι στη φωτιά. Για τον chiq, για να τα λέει αυτά ο Γάλλος που έχει κάνει ριβιού όλα τα κινεζο-ust, να τον συγκρίνει με τους λέιζερ της sony και της jvc των 23-25,000 ευρώ και να χαρακτηρίζει την εικόνα του unsurpassed 4K rendering, χαστούκι στα μούτρα και το μέλλον της βιντεοπροβολής, μάλλον εκτός από καπνός, υπάρχει και φωτιά. Μόνο στο κόντραστ υστερεί και θέλει οπωσδήποτε clr, όλα τα άλλα τα έχει. Και πάλι θεωρητικά μιλάμε, διότι και το δικό μου μπάτζετ για αγορά 4κ προβολέα ήταν μάξιμουμ 1500 ευρώ. Για τις διαφορές μεταξύ του 0,47" και του 0,66" τσιπ, έχω ξαναγράψει την άποψή μου. Καλύτερο εγγενές κόντραστ, πραγματική ανάλυση 2,7Κ έναντι 1,9Κ. Εφόσον υπάρχει ένας αξιοπρεπής φακός το 0,66", στα δικά μου μάτια, είναι πιο "αεράτο" και φέρνει περισσότερο σε 4κ από το 0,47". Γι' αυτό κατέληξα και στο μοναδικό 0,66" μοντέλο που μπορούσα να αγοράσω στο μπάτζετ μου, έστω και αν είναι λαμπάτο και με μέτριο φακό.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Δεν είχα δει ότι έχεις κάνει ριβιού τον Χ-10 4κ. Από εκεί βλέπω ότι μιλάμε για rgbb led διάταξη, οπότε θεωρητικά έχουμε καλύτερη χρωματική απόδοση από απλό μπλε λέιζερ στον Xiaomi, όχι όμως από rgb λέιζερ που θεωρείται η hi-end προσέγγιση σε χρωματική απόδοση. Και πάλι, αν δεν τους δω δίπλα-δίπλα, δε βάζω το χέρι στη φωτιά. Για τον chiq, για να τα λέει αυτά ο Γάλλος που έχει κάνει ριβιού όλα τα κινεζο-ust, να τον συγκρίνει με τους λέιζερ της sony και της jvc των 23-25,000 ευρώ και να χαρακτηρίζει την εικόνα του unsurpassed 4K rendering, χαστούκι στα μούτρα και το μέλλον της βιντεοπροβολής, μάλλον εκτός από καπνός, υπάρχει και φωτιά. Μόνο στο κόντραστ υστερεί και θέλει οπωσδήποτε clr, όλα τα άλλα τα έχει. Και πάλι θεωρητικά μιλάμε, διότι και το δικό μου μπάτζετ για αγορά 4κ προβολέα ήταν μάξιμουμ 1500 ευρώ. Για τις διαφορές μεταξύ του 0,47" και του 0,66" τσιπ, έχω ξαναγράψει την άποψή μου. Καλύτερο εγγενές κόντραστ, πραγματική ανάλυση 2,7Κ έναντι 1,9Κ. Εφόσον υπάρχει ένας αξιοπρεπής φακός το 0,66", στα δικά μου μάτια, είναι πιο "αεράτο" και φέρνει περισσότερο σε 4κ από το 0,47". Γι' αυτό κατέληξα και στο μοναδικό 0,66" μοντέλο που μπορούσα να αγοράσω στο μπάτζετ μου, έστω και αν είναι λαμπάτο και με μέτριο φακό.

Καλά τώρα, μην υπερβάλουμε, ο Γκρέκορι το τερμάτισε. Μηχανάκι που βγάζει 800:1 contrast "Χαστούκι στα μούτρα" του JVC??θα ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε δηλαδή...ή η 2,7 ανάλυση θα συγκριθεί με την native 4Κ. Και 99% του BT2020 να αποδίδει και??Σιγά τα ωά. Δηλαδή μην τρελαθούμε ότι αξίζει να δώσεις 10.000 ευρώ για αυτό το μηχανάκι επειδή φοράει 0.67 chip αντί 0.47. Η διαφορά τους κατά την θέαση 4Κ ζήτημα να είναι 10%, γιαυτό άλλωστε το έχουν εγκαταλείψει άπαντες. Το πλεονέκτημα που του δίνει αυτό το ευρύ χρωματικό του τρίγωνο σχεδόν ισοφαρίζεται από τον πενιχρό και φθηνό X10-4K που στην σημαντική τριπλέτα μπλε ματζέντα κόκκινο τον κοντράρει στα ίσια σε κορεσμούς. Να δώσεις 8.500 ευρώ παραπάνω για να δεις το γρασίδι στο γήπεδο ελαφρώς πιο κορεσμένο δηλαδή?Δεν ξέρω, κάπου τα βλέπεις λάθος τα πράγματα. Αυτό το μηχανάκι αν έκανε 2000 ευρώ οκ, το συζητάγαμε, με 10.000 ευρώ που κάνει μοιάζει με ανέκδοτο,κινέζικο μάλιστα...:flipout:
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
1. Αν έκανε 2000 ευρώ, δεν θα ήταν τριπλό λέιζερ, αλλά Xiaomi με παρόμοιες δυνατότητες και κανέναν απολύτως λόγο ύπαρξης. Να πάρε εδώ 0,47" dlp rgb laser με 5,200 ευρώ και δεν είναι καν sim2, παρά κινέζικος κλώνος (https://www.passionhomecinema.fr/bl...-domino-dtv-dlp-laser-rvb-ultracourte-focale/). Του χρόνου θα φέρει η hisense στην Ευρώπη μοντέλο με οπτική μηχανή παρόμοια του chiq και θα τη δούμε στο public ως την καινούργια σούπερ-ντούπερ λέιζερ τηλεόραση. Μάντεψε πόσο θα ανέβει η τιμή, απλώς και μόνο λόγω ονόματος. Αυτό το μηχάνημα προσφέρει την κορυφαία χρωματική απόδοση αυτή τη στιγμή με διαφορά από όποιοδήποτε άλλο οικιακό προβολέα και κάποιοι θα πληρώσουν για να την αποκτήσουν και να απολαύσουν το 4κ hdr όπως πρέπει.

2. Η τιμή του μηχανήματος είναι 8700 ευρώ με 2 χρόνια ευρωπαική εγγύηση. Πολύ ακριβά για Ελλάδα, αλλά στο εξωτερικό υπάρχουν ακόμη άτομα που μπορούν να τον αγοράσουν χωρίς ιδιαίτερο ζόρι. Καταλαβαίνω τη λογική "τόσα μπορώ και είναι λογικό να δώσω, το παραπάνω είναι για τα κορόιδα" και εγώ την εφαρμόζω, αλλά κάποιοι θέλουν και μπορούν να απολαύσουν το μέλλον τώρα και όχι σε δέκα χρόνια που θα είναι πιο φθηνό. Δεν είμαι ένας απ'αυτούς, αλλά μαγκιά τους.

3. Ως προς την κατάργηση του 0,66" τσιπ, η Τέξας έχει αποδείξει ότι την ενδιαφέρουν μόνο οι πωλήσεις και τα νούμερα, όχι η εικόνα. Πόσοι ψευτο-4κ 0,47 dlp των 800-1000 ευρώ θα πωληθούν και πόσοι 0,66" με ελάχιστη τιμή 2,000-2,500 ευρώ; Απλά μαθηματικά είναι για αυτούς. Όσο για τη διαφορά 0,47" και 0,66", παραθέτω και την άποψη του Γάλλου:

Unlike its little brother, the C8UT uses a large DMD chip, in this case a 0.66 type chip with a native resolution of 2716 dots by 1528 lines. It simulates UHD resolution using Texas Instrument’s XPR ×2 processing. Compared to the 0.47 model, the main advantage of this larger chip is that it offers a more defined and accurate image, which can compete with and even visually outperform native 4K solutions from JVC and SONY.

Επίσης, το 0,66" μπορεί να αποδώσει 8,3 ξεχωριστά εκατομμύρια πίξελ επί της οθόνης με τον κατάλληλο φακό χωρίς αλληλοεπικαλύψη μεταξύ τους, όπως τα native 4k τσιπ, το 0,47" το κάνει μόνο ονομαστικά. Στην πράξη τι συμβαίνει, ας τα αφήσουμε καλύτερα. Με λίγα λόγια, από τις e-shift λύσεις το 0,66" τσιπ + φακός-ξυράφι είναι η πιο αξιόπιστη λύση για εικόνα όσο πιο κοντά σε native 4k.

4. Η σύγκριση που έκανε ο Γάλλος είναι με τους jVC DLA-Z1 και τον Sony VPL-VW870ES των δεκάδων χιλιάδων ευρώ, όχι με τα λαμπάτα μοντέλα και σε σχέση με αυτούς τον χαρακτήρισε ευκαιρία. Αν δεν απατώμαι και οι δυο δεν είναι καν rgb λέιζερ, αλλά με μπλε. Όσο για τα λαμπάτα μοντέλα jvc, χρειάζονται φίλτρο και ρίχνουν φωτεινότητα για να πετύχουν αρκετά φτωχότερα ποσοστά στο νέο χρωματικό τρίγωνο.

5. Τέλος, είπα ήδη ότι ο Xiaomi και ο viewsonic είναι τρελό value for money, hi-end μηχανάκια όμως δεν είναι. Καινοτομίες σαν το rgb λέιζερ τώρα είναι ακριβές, χάρη σε μηχανάκια σαν τον chiq στο μέλλον θα έρθουν σε πιο προσιτή τιμή για να τις απολαύσει περισσότερος κόσμος. Αυτό είναι και το ζουμί της υπόθεσης.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
It simulates UHD resolution using Texas Instrument’s XPR ×2 processing. Compared to the 0.47 model, the main advantage of this larger chip is that it offers a more defined and accurate image, which can compete with and even visually outperform native 4K solutions from JVC and SONY.

Το 0.66 chip ξεπερνάει σε 4Κ απόδοση τους native 4K προβολείς λέει ο Γάλλος, θέλεις να σχολιάσω κάτι τέτοιο?οχι, δεν θα το κάνω, συγνώμη...


Απλά θέλω συνοψίσω για να καταλάβω λίγο το σκεπτικό σου

-Ο chiq παράγει το απαράδεκτο για τις μέρες μας 800:1 contrast (άρα HDR πάπαλα, και οχι μόνο, μιλάμε για εικόνα ομίχλη)
-Διαθέτει φωτεινότητα 1500 lumen που είναι απλά ΟΚ, οχι κάτι ιδιαίτερο (άρα HDR πάπαλα και αυτός από φως)
-Δεν είναι native 4Κ
-Παίζει τα πάντα στα 60hz, ακόμα και τα 24

-φτάνει χρωματικά στο 99% του ΒΤ2020


Για το τελευταίο και μόνο, υποστηρίζεις ότι αυτός ο προβολέας είναι το μέλλον και ότι αξίζει κανείς να δώσει 8.700 ευρώ?Εχω καταλάβει σωστά?


(εχεις δει ποτέ 0.47 με 0.66 πλάι πλάι να παίζουν 4Κ?)
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Φίλε tegonik, αυτό που γράφει ο Γάλλος είναι το εξής απλό, ότι το 0,66" με έναν κορυφαίο φακό και όχι σαν αυτόν που έχει ο δικός μου acer, μπορεί να εμφανίσει οξύτερη στο μάτι εικόνα, ακόμη και από τις native 4k υλοποιήσεις. Αυτό είναι καθαρά θέμα χρήσης του μονού τσιπ έναντι των τριπλών των άλλων τεχνολογιών και της αίσθησης εικόνας-ξυράφι της συγκεκριμένης τεχνολογίας. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο. Για τα υπόλοιπα:

1. Είπαμε το μηχάνημα, τη θέλει τη Vividstorm του. Μην είσαι απόλυτος, αν δε δεις με τα μάτια σου. Και εγώ με τον acer m550 σε άσπρη οθόνη μια χαρά 4κ και hdr βλέπω για τα λεφτά που έδωσα και έχω δει άπειρο τέτοιο περιεχόμενο για σύγκριση σε lg oled φίλου. Απλώς, θέλει προσεκτική ρύθμιση, ανάλογα με το κλιπάκι-ταινία. Αυτά τα λέω μετά από 350 ώρες θέασης αποκλειστικά τέτοιου περιεχομένου στον προβολέα και χωρίς να έχω αρχικά μεγάλες προσδοκίες.

2.3000 lumens αρχικά, 1500 καλιμπραρισμένος. Και μιλάμε για τριπλό λέιζερ για φωτεινή πηγή, όχι για κλασική λάμπα. Προηγουμένως, εκθείαζες τα 800 lumens του Viewsonic.

3. Για το βέρο 4κ, κοίτα το αρχικό μου σχόλιο. Είπαμε, ξυραφένια ευκρίνεια μονότσιπου dlp+ επαρκώς αναλυτικός φακός+υποκειμενική οπτική αντίληψη οξύτητας επί της οθόνης.

4. Για τα 60hz, το κάνει και ο Acer και μάλλον είναι θέμα τσιπ και όχι φίρμγουερ. Στην πράξη, δεν έχω δει κάποια ουσιαστική διαφορά με σπασίματα εικόνας ή stuttering.

5. 99,4% του τριγώνου 2020-μην κλέβεις.


Ως το προς μέλλον, το θεωρείς μικρό πράγμα να παίρνεις ποιότητα χρωμάτων επαγγελματικού προβολέα κινηματογράφου από οικιακού μηχάνημα; Η σωστή χρωματική αναπαραγωγή προυποθέτει μια φωτεινή πηγή για κάθε βασικό χρώμα. Το ότι οι εταιρείες χρησιμοποιούν μονοχρωματική φωτεινή πηγή και φίλτρο-τροχό και εμείς το ανεχόμαστε, είναι καθαρά για λόγους κόστους. Αυτό το μηχάνημα το αλλάζει αυτό.

Ως προς το κόστος, είμαι ο τελευταίος που θα πει σε κάποιον που θα δώσει τα ωραία του λεφτά. Εγώ έχω κάλο στο κεφάλι με την dlp εικόνα και το 0,66" τσιπ, άλλος δε δίνει δεκάρα. Για τον έαυτό μου λέω ότι αν μου περίσσευαν πραγματικά τα χρήματα θα τα έδινα και τώρα, με τη λογική ότι η ζωή είναι μικρή και δεν ξέρουμε αν θα ζούμε σε 10 χρόνια. Όπως και παλιότερα επί 1080 εποχής, θα τα έσκαγα για έναν τρίτσιπο dlp σαν τον Lumis που ήταν και ο μεγάλος μου καημός σε φεραρίσιο κόκκινο χρώμα. Δεν τα έχω, όμως, οπότε καλός και ο κινεζο-acer.

Δίπλα-δίπλα, όχι. Δεν είμαι ριβίουερ άλλωστε και βλέπω ότι αγοράζω ή φίλων. Έχω δει όμως πολλές ώρες σε αυτόν: (όχι δικός μου) https://www.skroutz.gr/s/17027144/Viewsonic-PX747-4K.html . IΜHO, ο Άσερ είναι ξεκάθαρα καλύτερος και δεν θα έδινα πάνω από 400 ευρώ για την εικόνα του.

Υ.Γ. Για να επανέλθουμε στο θέμα μας, κρίμα που δεν είχες δίπλα-δίπλα τους Xiaomi-viewsonic για να δούμε τη διαφορά στην πράξη μεταξύ μπλε λέιζερ-rgbb led.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ο Γάλλος όμως δεν τα γράφει αυτά για έναν κορυφαίο φακό, αλλά για έναν UST φακό με καθρέφτη. Η πιθανότητα να εχει εικόνα ξυράφι είναι 0%. Γιαυτό σου λέω, αρνούμαι να σχολιάσω, αν μπορούσες να έβλεπες τον NX9 που έκανα review με τον 10ρη φακό θα καταλάβαινες και μόνος σου ότι ένας καλός τρίτσιπος έχει πλέον την ευκρίνεια ενός μονότσιπου εύκολα. Οπότε το να παίζει ένας UST προβολέας με το 0.66 chip καλύτερα από έναν ΝΧ9 ή έναν Ζ1 ακόμα και στην ευκρίνεια, δεν παίζει ως σενάριο καν, Ο Γάλλος λέει ότι παίζει, συγνώμη δεν το δέχομαι.
Μην έχεις κόλλημα με το 0.66, το ίδιο 4Κ παίζει με τους τελευταίους 0.47 απλά με ελαφρώς λιγότερο θόρυβο αλλα με χειρότερο contrast, συν το ότι δεν παίζει 3D, δεν το εγκατέλειψαν λόγο κόστους, το εγκατέλειψαν οι εταιρίες διότι δεν υπάρχει λόγος να το χρησιμοποιούν. Μόνο αν θέλει να βγάλει κάποια εταιρία έναν ακριβό DLP το κάνει χρήση για να δικαιολογήσει τιμή (γιατί όλα τα υπόλοιπα εξακολουθούν να είναι σούπα και εκεί).
Eυκρίνεια ξυράφι και DLP πλέον που ακούγεται ανέκδοτο, δεν υπάρχει κανένας DLP αυτή την στιγμή στην αγορά να κοντράρει σε ευκρίνεια έναν N7 JVC ή έναν Sony 4K. Kαι δεν μιλάω για UST καν, εκεί το παιχνίδι είναι χαμένο από τα αποδυτήρια. Οι τελευταίοι προβολείς DLP που μπορείς να πεις ότι εκμεταλλεύονταν το μονότσιπο της υπόθεσης παρήχθησαν πριν από 12-13 χρόνια και φυσικά φορούσαν το 0.95, μετά πάπαλα. Ακόμα και ένας LCD epson tw9400 αυτή τη στιγμή είναι ευκρινέστερος από οποιονδήποτε DLP κυκλοφορεί.
Οπως κατάλαβες να μιλάμε στις μέρες μας για την σούπερ ευκρίνεια των DLP δεν έχει κανένα νόημα απολύτως, διότι αυτή έχει πάψει χρόνια τώρα να υφίσταται ως πλεονέκτημα.

(αν θες να δεις πραγματική ευκρίνεια DLP βρες και δες έναν benq W10000 π.χ, θα ανεβάσω μια φωτό από τον δικό μου και θα καταλάβεις τι εννοώ)

Δεν χρειάζεται να τους έχω δίπλα δίπλα, χαλαρά ψηφίζω LED οσο αφορά χρωματική απόδοση με ότι έχω δει μέχρι σήμερα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Xiaomi δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις).

Τώρα ο RGB laser χρωματικά θα είναι ανώτερος θεωρώ. Στο πακέτο όμως με 800:1 contrast και XPR 4K σε καμία των περιπτώσεων δεν θα τον αγόραζα, μόνο αν έχει 200-300 ευρώ παραπάνω από τους άλλους (αυτό το καλύτερο πρασινάκι δηλαδή), και ίσως το μετανιώσω κιόλας μετά βλέποντας με τέτοια πεπλαδούρα τις ταινίες μου...(το 800:1 δεν το σώζει καμία οθόνη, μιλάμε για μαύρο κανονικό γκρι στα 1500 lumen)

(Ασε τους κινηματογραφικούς προβολείς , δεν πρόκειται να δεις με κανέναν RGB laser home cinema την εικόνα τους. Είναι τρίτσιποι DLP με το 1.38" 4K chip (4096χ2160) και με κάτι φακούς που ξυρίζουν, άλλη κατηγορία...βέβαια και εκεί η συντριπτική πλειοψηφία είναι laser-phosphor και οχι RGB)

Αυτά:grinning-smiley-043
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Πάρε και μια άποψη παρόμοια με του Γάλλου, γι'αυτόν τον προβολέα που έχουμε ξαναναφέρει αλλού: https://www.trustedreviews.com/reviews/benq-x12000-performance-and-conclusions-page-2 . Mε το rgbb led θα είναι και καλύτερος χρωματικά από τους λαμπάτους sony, jvc , ενώ μάλλον έχει και καλύτερο ansi contrast. Υστερεί βέβαια στο ον-οφ κόντραστ. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις με κάθε επιλογή τεχνολογίας.

Somehow – and I don’t mind admitting that I still don’t fully understand the technology – the X12000 manages to deliver a 4K picture of 8.3 million pixels, despite its DLP mirror device sporting only 4.15 million mirrors. It achieves this using a Texas Instruments (TI) technology called XPR (eXpanded Pixel Resolution), which deploys an optical actuator to display each physical pixel twice per frame, with each display shifted slightly diagonally.

At this point, DLP’s approach to 4K sounds suspiciously like the pseudo-4K systems used by JVC and Epson in some of their recent high-end projectors. However, TI claims that the speed with which DLP’s mirrors can switch really does result in a genuine 4K experience. And on the evidence of the X12000, TI isn’t wrong: subjective and objective testing shows that you really are seeing 4K.

Any doubts over whether the X12000 can really deliver a 4K picture evaporate on setting eyes on its sumptuously detailed and crisp reproduction of Ultra HD Blu-rays such as Lucy and The Revenant. Even Sony’s excellent native 4K projectors don’t do such a pristine job of handling Ultra HD Blu-rays – so it goes without saying that there’s just no comparison between the 4K performance of the X12000 and rival ‛pseudo’ 4K projectors.

As well as looking spectacular, the X12000’s gorgeous resolution means that you can push its images much larger than normal, without them starting to look rough or soft.

In addition, the image’s resolution and clarity is enhanced by the X12000’s impressive freedom from the fizzing noise that usually accompanies single-chip DLP projection. Even dark scenes look clean and smooth, with the only noise on show generally being natural grain.

Αυτός πάντως λέει ότι ο Benq έχει πιο ευκρινή εικόνα στα ίδια 4κ δισκάκια από τους Σόνυ native 4κ. Βέβαια, μιλάμε για σοβαρό μηχάνημα 18 κιλών με φακουδάρα. Ακόμα και αυτά να μην έγραφε, ποια καλύτερη λύση υπάρχει για 4κ like εικόνα από την Τέξας από το 0,66"; Το σπάνιο 0,97" τσιπ που έχει, είναι και αυτό e-shift λύση, το native 4k 1,38" ξέχνα το, είναι μόνο για το σινεμά. Το πρόβλημα με τους φθηνούς 0,47" δεν είναι μόνο το μικρό μέγεθος του τσιπ που δεν επιτρέπει 8,3 εκατομμύρια πίξελ χωρίς overlapping και το κόντραστ της πλάκας, είναι ότι συνοδεύεται από φθηνούς φακούς που είναι οκ για 1080 και όχι για 4κ. Εδώ ο Acer με αρχική τιμή 2,000 ευρώ δεν έχει φακό της προκοπής, θα έχουν μηχανήματα με τα μισά λεφτά; Τέλος, για τις διαφορές 0,47" και 0,66" σε ust, κοίτα παρακάτω ένα από τα βιντεάκια που μου έκαναν εντύπωση, όταν το έψαχνα με τέτοιους προβολείς. Ναι, μιλάμε για out of the box ρυθμίσεις, όχι καλιμπραρισμένους και ο ένας έχει τα διπλά λεφτά, άλλα όσο να είναι προβληματίζεσαι (η σύγκριση μεταξύ 0,47" μπλε λέιζερ και rb λέιζερ 0,66" ust ξεκινά μετά τα 6 λεπτά). Και ο lg HU85LA που είναι μπέστ σέλερ στη μεσαία κατηγορία ust δεν έχει καν ξεχωριστό λέιζερ για το πράσινο που έχει ο chiq.


https://www.youtube.com/watch?v=SRu3s-bm9jI


Τέλος, παραθέτω ένα πρόσφατο βιντεάκι του Βίνσεντ για τα προτερήματα της dual laser (red, blue) μηχανής που φοράνε τα τωρινά μοντέλα λέιζερ τβ. Το μοντέλο της hisense που λέει πωλείται και εδώ με fresnel οθόνη: https://www.skroutz.gr/s/19990142/Hisense-H100LDA-Laser-TV.html . Ο Chiq με το επιπλέον πράσινο λέιζερ και τέτοια οθόνη έρχεται στα ίδια λεφτά. Εδώ και η ανακοίνωση για το φετινό μοντέλο που όπως είπα θα είναι αρκετά πιο ακριβό από τον chiq: https://www.displayspecifications.com/en/news/6a2e26f

https://www.youtube.com/watch?v=aAR7krzrxto
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
O benq X12000 είναι θηρίο 18 κιλών όπως λες, με καρμπόν φακό παρωδία από τον W7000 , χειροκίνητο φακό με δαχτυλίδια δηλαδή που είναι ιεροσυλία να τον συγκρίνουμε με τους φακούς sony π.χ. Το είπα πιο πάνω, δεν το πρόσεξες, ο μοναδικός λόγος που φοράνε το 0.66 είναι για δικαιολογήσουν την τιμή σε έναν ακριβό DLP στον οποίο φοράνε ΟΛΑ τα περιφερικά από τα μοντέλα του χιλιάρικου, φυσικά και ο φακός μέσα σε αυτά.
Μόλις σου δοθεί η ευκαιρία να δεις δίπλα δίπλα 0.66 και 0.47 θα καταλάβεις και μόνος σου πόσο τίμιο είναι το 0.47 και γιατί έχει επικρατήσει (εκτός της φθηνότερης τιμής του). Τώρα σε UST προβολείς, και από βιντεάκι στο youtube, δεν θα βγάλεις κανένα ασφαλή συμπέρασμα (κανένα θέμα δεν υπάρχει με το μέγεθος του 0.47,ίσα ίσα,στο άμεσο μέλλον θα δούμε ΠΟΛΥ μικρότερα οπτικά με αυτό το chip,και θα αποδίδουν και καλύτερα σε contrast και 4K).

Δες λιγάκι τι σημαίνει καλός φακός σε DLP προβολέα (από τον δικό μου W10000), μετράς τα pixel ένα ένα, με φωτογραφίες τραβηγμένες στο χέρι, υπόψιν...

DSC01848.jpg


DSC01850.jpg


DSC01851.jpg



Αυτή η ευκρίνεια είναι από άκρη σε άκρη της οθόνης ίδια ΚΑΡΜΠΟΝ.

Δεν υπάρχουν τέτοιοι φακοί πλέον σε DLP, δυστυχώς.


βρε συ, ωραία σοβαρή συζήτηση κάνουμε , τα τυποποιημένα reviews του trustedreviews (δεν έχει δει καν τον προβολέα, απλά έγραψε ένα άρθρο, το καταλαβαίνεις και εσύ υποθέτω βλέποντας το άρθρο) τι τα θες και τα πετάς έτσι απροειδοποίητα :flipout: