Απ' το ράφι στο δάπεδο

kostas1966

New member
20 February 2009
21
Ακόμα έχω τα roister ps-80 αλλά με τα τουίτερ "ζάχαρη" των silk 100. Ετών 31 με λογική χρήση και πανηγυρικά θετικό ταμείο ως τώρα.
Όμως σύντομα μετακομίζω. Το νέο δωμάτιο στέγασης των ηχητικών έχει διπλάσια έκταση απ του παρόντος (3,90 x 7,30 αντί 4,20 χ 3,40).
Οι παραλλαγές στο θέμα:
1. Τοποθετώ τα ίδια ηχεία από τα 4,20 ως τώρα, στη μικρή πλευρά των 3,90- με τη βάση τους φυσικά - και, αν χρειαστεί, μειώνω την απόσταση ακρόασης.
2. Τοποθετώ νέα ηχεία δαπέδου και κάνω τα παλιά surround.
3. Το 2 αλλά με σύνδεση Α+Β αντικρυστά.
4. Τίποτα από τα παραπάνω. Ηχεία του 1989, όσο καλά κι αν είναι(ήταν), όσο κι αν τάχω συνηθίσει, είναι πλέον αρχαία και θα μου αλλοιώσουν την χροιά αν παίζουν μαζί με τα καινούργια δαπέδου. Η τεχνολογία σε τόσες δεκαετίες σίγουρα θάχει κάνει άλματα και στα ηχεία. Συνεπώς πέταμα στα σκουπίδια ή χάρισμα.


Σε περίπτωση επιλογής κάποιου εκ των 2,3,4 το πλαφόν είναι τριγύρω στα 1000 . Με ακούσματα αποκλειστικά σε δικάναλο stereo για pop-rock-electro & classic. Α, και κάτι τελευταίο μα ιδιαίτερα σημαντικό για μένα. Αρέσκομαι τρελά στις υψηλές συχνότητες σε βάρος των μεσαίων και χαμηλών. Ειδικά ο τονισμός των φωνητικών μου είναι ιδιαίτερα απεχθής και κουραστικός. Ιδιοτροπία μου και παραξενιά μου. Οπότε ψάχνω για δύο δρόμων; και πού το γλυκό τουίτερ; βεβαίως και θα πεταχτώ Αθήνα για ακροάσεις κάποια στιγμή αλλά πείτε και καμμιά γνώμη.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Με 1000€ για σύγχρονο ζεύγος ηχείων το αποτέλεσμα θα είναι, χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός, 100 φορές ανώτερο από τα ρόιστερ που έχεις. Τώρα ποια ηχεία εξαρτάται από χώρο και ενισχυτικά.
 

kostas1966

New member
20 February 2009
21
Απάντηση: Re: Απ' το ράφι στο δάπεδο

Με ποιες πηγές;
Με ποια ενισχυτικά;
Δώσε κάποια ιδέα...

Κατά κύριο λόγο θα παίξουν αρχικά με έναν ολοκληρωμένο sony 5χ110w και πρωτεύουσα πηγή ένα network player εκ των [h=2]Cambridge audio azur 851
Pioneer N70[/h]Όταν κάψουν τα φτερά τους, που είναι σίγουρο επειδή πετάνε κοντά στον ήλιο.
Ως τότε θα κρατήσω την παλιά μου συντροφιά ήτοι ένα ταπεινό cd και το pc.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,003
Αγιοι Αναργυροι
Ακόμα έχω τα roister ps-80 αλλά με τα τουίτερ "ζάχαρη" των silk 100.
Σε περίπτωση επιλογής κάποιου εκ των 2,3,4 το πλαφόν είναι τριγύρω στα 1000 . Με ακούσματα αποκλειστικά σε δικάναλο stereo για pop-rock-electro & classic. Α, και κάτι τελευταίο μα ιδιαίτερα σημαντικό για μένα. Αρέσκομαι τρελά στις υψηλές συχνότητες σε βάρος των μεσαίων και χαμηλών. Ειδικά ο τονισμός των φωνητικών μου είναι ιδιαίτερα απεχθής και κουραστικός. Ιδιοτροπία μου και παραξενιά μου. Οπότε ψάχνω για δύο δρόμων; και πού το γλυκό τουίτερ; βεβαίως και θα πεταχτώ Αθήνα για ακροάσεις κάποια στιγμή αλλά πείτε και καμμιά γνώμη.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

τι εννοείς αρέσκεσαι τρελά στις υψηλές συχνότητες σε βάρος των μεσαίων και χαμηλών;;
έχεις "τιουνάρει" τα Roister με αυτόν τον τρόπο;
αν ναι, πως θα ακούσεις άλλο ζευγάρι ηχείων αφού όλα μα όλα "κυνηγάνε" την ισορροπία και την ομοιογένεια στο φάσμα;
και αν απλά τερματίζεις τα treble, τότε γιατί να δώσεις 1000 ;;
κρατάς τα τίμια Roister που σου κάνουν και το χατήρι...
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,814
Θεσσαλονίκη
Που να ψαχνεις τωρα καλυτερες και εντονοτερες υψηλες απο τα τουιτερ των silk 100?
Ασε δλδ που νομιζω οτι θα παιξουν καλυτερα σε μεγαλυτερο χωρο.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα και απο εμενα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν ο φιλος θα αρκεστει σε δικαναλο ηχο η θελει σιγα-σιγα κρατωντας τα roister να φτιαξει σιγα-σιγα ενα πολυκαναλο συστημα? βεβαια μεχρι στιγμης ακουει απο τον πεντακαναλο sony o οποιος απο οτι καταλαβαινω και αυτος ειναι αρκετα παλιος!! παντως στην θεση σου θα κραταγα για αρχη τα roister ως μπροστινα και θα εβαζα ενα καλο sub woofer και σιγα-σιγα θα πηγαινα και στα υπολοιπα ηχεια !!! ημουν και εγω για αρκετα χρονια κατοχος των silk 100 η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο τουιτερ που φοραγε (vifa d 27 ) ηταν οτι καλυτερο για την εποχη του και ειχε συνδιαστει αψογα με το μιντ μπας το οποιο ηταν και αυτο της vifa !!!!-bye-