Αγορά Ταμπλετ μέσα στις εκπτώσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PavlosZaro

New member
10 April 2020
22
Καλημέρα σε όλες τις φορουμιοτισες και σε ολους τους φορουμιοτες! Ελπίζω να ξεκουραστήκατε και να πήγατε όλοι διακοπές!
Λέω να πάρω ενα ταμπλετάκι τωρα αυτες τις ημέρες γιατι με το κινητό όλη μέρα στο χέρι μου βγαίνουν τα ματια λίγο. Θέλω βεβαια να το χρησιμοποιώ και για κλήσεις μέσα απο το microsoft teams για την δουλεια. Τέλος πάντων, δεν θέλω να δώσω πάνω απο 150-180 ευρώ και είδα οτι έχει αρκετές επιλογές μέχρι και σε samsung εδω το αγπημένο μου site όπως θα έχετε καταλάβει μέχρι στιγμής! (https://www.you.gr/tilefonia-tablets/tablets-ana-brand/ola-ta-tablets). Έχετε καμία καλή προτασούλα? Κυρίως για κλησεις το θέλω, κανενα YouTube και λίγο σε google analytics θελω να μπαίνω λόγο δουλειάς.
Ευχαριστω!

 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Re: Αγορά Ταμπλετ μεσα στις εκπτωσεις

Το Ηuawei T5 είναι αχτύπητο σε αυτή την κατηγορία τιμής. Πάει σφαίρα, FHD+ οθόνη και 32 giga αποθηκευτικό χώρο. Δεν θα χρειαστείς κάτι παραπάνω. Σε αυτή την κατηγορία τιμής τα samsung είναι υποδεέστερα (πχ 2giga ram)
 

PavlosZaro

New member
10 April 2020
22

chrysa26

New member
19 September 2020
6
Απάντηση: Re: Αγορά Ταμπλετ μεσα στις εκπτωσεις

Γιατί όχι το galaxy tab s6 lite που έχει 4 gb μνήμη και 64 gb αποθηκευτικό χώρο με δυνατότητα επέκτασης sd; Έχει και s pen κάτι που είναι πολύ σημαντικό. Μπορεί να είναι πιο ακριβό αλλά θα το έχετε για παραπάνω χρόνια και το κυριότερο δεν θα σέρνεται στις εφαρμογές. 32 γίγα είναπ πάρα πολύ λίγα την σημερινή εποχή. Συνέχεια θα πρέπει να κάνετε εκκαθάριση αποθηκευτικού χώρου.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Αγορά Ταμπλετ μεσα στις εκπτωσεις

Γιατί όχι το galaxy tab s6 lite που έχει 4 gb μνήμη και 64 gb αποθηκευτικό χώρο με δυνατότητα επέκτασης sd; Έχει και s pen κάτι που είναι πολύ σημαντικό. Μπορεί να είναι πιο ακριβό αλλά θα το έχετε για παραπάνω χρόνια και το κυριότερο δεν θα σέρνεται στις εφαρμογές. 32 γίγα είναπ πάρα πολύ λίγα την σημερινή εποχή. Συνέχεια θα πρέπει να κάνετε εκκαθάριση αποθηκευτικού χώρου.

Σε αυτα τα χρηματα πιανεις λημερια ipad που ειναι μονοδρομος...
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Απάντηση: Re: Αγορά Ταμπλετ μεσα στις εκπτωσεις

Για το συγκεκριμενο καποιος πρεπει να αποφασισει εκει στο you ποια ειναι ακριβως τα gb του... 16 ή 32 ?
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Το ipad δεν είναι μονόδρομος, αλλά αδιέξοδο. Εάν έχεις iphone ή κάποιο Mac, καλώς. Αλλιώς μακρυά. Ειδικά από την στιγμή που στα λεφτά που λες, δεν υπάρχει κάτι άλλο από Android. Τουλάχιστον 4GB μνήμη να έχει και δεν σε νοιάζει τίποτα άλλο γι αυτό που θέλεις. Κοίτα λίγο και σε Lenovo, τώρα που έχουν προσφορές. Φτηνά και τίμια.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Το ipad δεν είναι μονόδρομος, αλλά αδιέξοδο. Εάν έχεις iphone ή κάποιο Mac, καλώς. Αλλιώς μακρυά. Ειδικά από την στιγμή που στα λεφτά που λες, δεν υπάρχει κάτι άλλο από Android. Τουλάχιστον 4GB μνήμη να έχει και δεν σε νοιάζει τίποτα άλλο γι αυτό που θέλεις. Κοίτα λίγο και σε Lenovo, τώρα που έχουν προσφορές. Φτηνά και τίμια.

Για χρηση ταμπλετας σε τι σε δεσμεύει?
Μια ζωη με Android ειμαι και δεν με χαλασε κατι οταν ειχα ipad για ταμπλετα.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Το ipad δεν είναι μονόδρομος, αλλά αδιέξοδο. Εάν έχεις iphone ή κάποιο Mac, καλώς. Αλλιώς μακρυά. Ειδικά από την στιγμή που στα λεφτά που λες, δεν υπάρχει κάτι άλλο από Android. Τουλάχιστον 4GB μνήμη να έχει και δεν σε νοιάζει τίποτα άλλο γι αυτό που θέλεις. Κοίτα λίγο και σε Lenovo, τώρα που έχουν προσφορές. Φτηνά και τίμια.

Δεν έχω και δεν είχα iPhone, αλλά έχω iPad από το πρώτο και σε τίποτα δεν είχα πρόβλημα μαζί τους...για μένα ξεκάθαρα τα iPads ειναι μονόδρομος αν κάποιος ενδιαφέρεστε για tablet πάνω 250 ευρώ...είχα και το Samsung tab s5e, 1 μήνα την πάλεψα μαζί του και πουλήθηκε με συνοπτικές διαδικασίες.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Για χρηση ταμπλετας σε τι σε δεσμεύει?
Μια ζωη με Android ειμαι και δεν με χαλασε κατι οταν ειχα ipad για ταμπλετα.

Μόνο και μόνο ότι πρέπει να έχεις itunes, για να κάνεις απλά πράγματα, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Εάν είναι κάποιος στο περιβάλλον apple, ναι, είναι μονόδρομος. Εάν δεν είναι, οι περιορισμοί είναι απλά τραγικοί. Και είναι μόνο και μόνο για τα λεφτά μέσω υπηρεσιών και κανένα άλλο λόγο. Μέχρι και το icloud, άχρηστο είναι στο δωρεάν πρόγραμμα. Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς itunes ή icloud. Και μην ακούω τα γνωστά για σταθερότητα και δεν ξέρω τι. Στα ίδια λεφτά, ταμπλέτα Android, δεν έχει κανένα θέμα.
Εάν δεν έχεις άλλη συσκευή IOS, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξεις.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Μόνο και μόνο ότι πρέπει να έχεις itunes, για να κάνεις απλά πράγματα, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Εάν είναι κάποιος στο περιβάλλον apple, ναι, είναι μονόδρομος. Εάν δεν είναι, οι περιορισμοί είναι απλά τραγικοί. Και είναι μόνο και μόνο για τα λεφτά μέσω υπηρεσιών και κανένα άλλο λόγο. Μέχρι και το icloud, άχρηστο είναι στο δωρεάν πρόγραμμα. Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς itunes ή icloud. Και μην ακούω τα γνωστά για σταθερότητα και δεν ξέρω τι. Στα ίδια λεφτά, ταμπλέτα Android, δεν έχει κανένα θέμα.
Εάν δεν έχεις άλλη συσκευή IOS, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξεις.

Άλλαξαν αυτά απο το ios 13 και μετα.
Και πρόσβαση σε δίκτυο έχεις και έναν συμπαθητικό file manager.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Ρε συ, ούτε ένα απλό bluetooth transfer ή να βάλεις ringtone ότι θέλεις δεν μπορείς. Δεν συζητάμε εάν είναι καλό ή όχι. Μιλάμε για περιορισμούς. Εάν δεν σε πειράζει να πληρώνεις, έχεις τα πάντα. Αλλιώς μένεις με τα κοάλα.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Ρε συ, ούτε ένα απλό bluetooth transfer ή να βάλεις ringtone ότι θέλεις δεν μπορείς. Δεν συζητάμε εάν είναι καλό ή όχι. Μιλάμε για περιορισμούς. Εάν δεν σε πειράζει να πληρώνεις, έχεις τα πάντα. Αλλιώς μένεις με τα κοάλα.

Σε ένα κινητό είναι διαφορετικά.
Αν και παι σου λέω ότι το ios 13 έχει κάνει αλματα.

Αλλά επειδή μιλάμε ειδικότερα για ταμπλέτα, δεν μου έτυχε ποτέ να χρειαστώ να μοιραστώ αρχείο μέσω BT.
Ring tone προφανως και δεν χρειάζεται.

Και εγώ τα ίδια έλεγαν παλαιότερα.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Ειναι πολύ μπροστά το ipad, οι όποιοι "περιορισμοί" του ειναι κυριως ειδικές περιπτώσεις εκτός του itunes. Αν έχεις iphone είναι μονόδρομος, αλλά και να μην έχεις, αν θες να πάρεις σοβαρό tablet, εκεί θα πας..

Το μόνο πραγματικά εκνευριστικό κατά τη γνώμη μου είναι το "Apple tax" στα apps.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Το iTunes για πιο λόγω το χρειαζεσται;;; Μια χαρά έχεις το tablet χωρίς αυτο, δεν το έχω καν στο pc μου και έχω παρά πολύ καιρό να το ανοίξω στο iPad σε σημείο ότι δεν ήξερα ότι υπάρχει ακόμα,,!!!

Με το iOS 13 κάνω πλέον τα πάντα κοτσαρω πάνω σκληρούς, στικάκια περνάω μέσα ότι αρχείο μου έρθει χωρίς κανένα θέμα και κυρίως κάνω photo editing, μοντάζ κλπ, καλύτερα και από pc...το android είναι αιώνες πίσω σε αυτο το κομμάτι, ενώ αν κάποιος κάνει browsing στον safari σε iPad με ipados 14 απλά δεν έχει γυρισμό πίσω....
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Οταν το έχεις φάει 10 χρόνια στην μάπα με το ζόρι, δεν είναι εύκολο να το ξεπεράσεις :laugh:

Δεν ξέρω αν πλέον μπορείς να βάλεις μια ταινία απ το pc στο ipad χωρίς itunes, πάντως το μόνο πράγμα που υπερτερούν τα android tablet (όποια απο αυτά έχουν oled ) είναι όταν θες να δεις ταινία/netflix.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Οταν το έχεις φάει 10 χρόνια στην μάπα με το ζόρι, δεν είναι εύκολο να το ξεπεράσεις :laugh:

Δεν ξέρω αν πλέον μπορείς να βάλεις μια ταινία απ το pc στο ipad χωρίς itunes, πάντως το μόνο πράγμα που υπερτερούν τα android tablet (όποια απο αυτά έχουν oled ) είναι όταν θες να δεις ταινία/netflix.

Μπορείς ανετότατα πλέον, π.χ. έχω έναν σκληρό 2,5ινστών τίγκα στις ταινίες, τον συνδέεις στο Ipad Και τραβάς μέσα ότι ταινίες θέλεις και είσαι έτοιμος, τις ανοίγεις π.χ. με το VLC και καθάρισες....δεν χρειάζεσαι ΠΟΥΘΕΝΑ itunes. Δεν έχει καμία σχέση το Ipad που ξέραμε από την έκδοση 13 και πάνω, έχει κανονικό file explorer Και πετάς μέσα ότι θέλεις, φτιάχνεις φακέλους, αντιγράφεις, διαγράφεις, κάνεις copy paste π.χ. από Dropbox στο Googledrive, κάνεις ότι θέλεις πλέον. Δίνεις και ένα ευρώ τον μήνα και έχεις και 50gb icloud Και είσαι έτοιμος....Για να το ξαναπώ πλέον δεν υπάρχει καν ανταγωνισμός σε ότι αφορά τα Tablets.

Υ.Γ. Είχα και το Samsung Tab s5e με Amoled οθόνη, πάλι καλύτερη μου φαίνεται η οθόνη του Ipad Air 2019, φανταστικό καλιμπράρισμα χρωμάτων, τρομερό truetone Και White balance, καμία σχέση με το υπερκορεσμένο του tabs5e. Ηταν λάθος επιλογή που το πήρα και το έδωσα, οι εφαρμογές δε οι περισσοτερες τραγικές, δεν εκμεταλευονται την μεγάλη οθόνη και είναι σαν να δουλεύεις σε κινητό, πολλά χρόνια πίσω το Android Και οι εφαρμογές του σε Tablet. Μην αναφέρω για updates (ανύπαρκτα) και ότι αν το φορτώσεις αρκετά αρχίζουν και σέρνονται.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Μπορείς ανετότατα πλέον, π.χ. έχω έναν σκληρό 2,5ινστών τίγκα στις ταινίες, τον συνδέεις στο Ipad Και τραβάς μέσα ότι ταινίες θέλεις και είσαι έτοιμος, τις ανοίγεις π.χ. με το VLC και καθάρισες....δεν χρειάζεσαι ΠΟΥΘΕΝΑ itunes. Δεν έχει καμία σχέση το Ipad που ξέραμε από την έκδοση 13 και πάνω, έχει κανονικό file explorer Και πετάς μέσα ότι θέλεις, φτιάχνεις φακέλους, αντιγράφεις, διαγράφεις, κάνεις copy paste π.χ. από Dropbox στο Googledrive, κάνεις ότι θέλεις πλέον. Δίνεις και ένα ευρώ τον μήνα και έχεις και 50gb icloud Και είσαι έτοιμος....Για να το ξαναπώ πλέον δεν υπάρχει καν ανταγωνισμός σε ότι αφορά τα Tablets.

Υ.Γ. Είχα και το Samsung Tab s5e με Amoled οθόνη, πάλι καλύτερη μου φαίνεται η οθόνη του Ipad Air 2019, φανταστικό καλιμπράρισμα χρωμάτων, τρομερό truetone Και White balance, καμία σχέση με το υπερκορεσμένο του tabs5e. Ηταν λάθος επιλογή που το πήρα και το έδωσα, οι εφαρμογές δε οι περισσοτερες τραγικές, δεν εκμεταλευονται την μεγάλη οθόνη και είναι σαν να δουλεύεις σε κινητό, πολλά χρόνια πίσω το Android Και οι εφαρμογές του σε Tablet. Μην αναφέρω για updates (ανύπαρκτα) και ότι αν το φορτώσεις αρκετά αρχίζουν και σέρνονται.

Εντάξει, πρέπει να πάρω τον 2.5’’ το καλώδιο σύνδεσης, να τα περάσω μια απο pc σε hdd και μετά άλλη μία στο ipad...

Και το 1 δίνω και την ίδια οθόνη έχουμε (pro 2017) συμφωνώ σε όλα για την ποιοτητα και τα χρωματα, αλλά ένα βράδυ που ξάπλωσα και έβαλα to Greyhound στο aTV, πονέσαν τα ματάκια μου:stoned:
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Αγορά Ταμπλετ μέσα στις εκπτώσεις

Εντάξει, πρέπει να πάρω τον 2.5’’ το καλώδιο σύνδεσης, να τα περάσω μια απο pc σε hdd και μετά άλλη μία στο ipad...

Και το 1 δίνω και την ίδια οθόνη έχουμε (pro 2017) συμφωνώ σε όλα για την ποιοτητα και τα χρωματα, αλλά ένα βράδυ που ξάπλωσα και έβαλα to Greyhound στο aTV, πονέσαν τα ματάκια μου:stoned:
Εγω δεν χρησιμοποιησα ποτε το itunes. Εβλεπα streaming τα Video απο το pc ή απο αλλη συσκευη με την εφαρμογη infuse. Τωρα βεβαια με τον νεο Air και το usb C τα πραγματα ειναι πιο ευκολα για συνδεση καποια συσκευης πανω στο ipad . Μεχρι και Lan Νομιζω σηκωνει...
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Μπορείς ανετότατα πλέον, π.χ. έχω έναν σκληρό 2,5ινστών τίγκα στις ταινίες, τον συνδέεις στο Ipad Και τραβάς μέσα ότι ταινίες θέλεις και είσαι έτοιμος, τις ανοίγεις π.χ. με το VLC και καθάρισες....δεν χρειάζεσαι ΠΟΥΘΕΝΑ itunes. Δεν έχει καμία σχέση το Ipad που ξέραμε από την έκδοση 13 και πάνω, έχει κανονικό file explorer Και πετάς μέσα ότι θέλεις, φτιάχνεις φακέλους, αντιγράφεις, διαγράφεις, κάνεις copy paste π.χ. από Dropbox στο Googledrive, κάνεις ότι θέλεις πλέον. Δίνεις και ένα ευρώ τον μήνα και έχεις και 50gb icloud Και είσαι έτοιμος....Για να το ξαναπώ πλέον δεν υπάρχει καν ανταγωνισμός σε ότι αφορά τα Tablets.

Υ.Γ. Είχα και το Samsung Tab s5e με Amoled οθόνη, πάλι καλύτερη μου φαίνεται η οθόνη του Ipad Air 2019, φανταστικό καλιμπράρισμα χρωμάτων, τρομερό truetone Και White balance, καμία σχέση με το υπερκορεσμένο του tabs5e. Ηταν λάθος επιλογή που το πήρα και το έδωσα, οι εφαρμογές δε οι περισσοτερες τραγικές, δεν εκμεταλευονται την μεγάλη οθόνη και είναι σαν να δουλεύεις σε κινητό, πολλά χρόνια πίσω το Android Και οι εφαρμογές του σε Tablet. Μην αναφέρω για updates (ανύπαρκτα) και ότι αν το φορτώσεις αρκετά αρχίζουν και σέρνονται.

Sorry φίλε μου, αλλά δεν θα μπω σε αυτή την αντιπαράθεση. Μιλάς πραγματικά όπως όλοι οι fanboys, την ίδια "το username σου". Οκ, το Ipad και τίποτα άλλο. Το ότι ο άνθρωπος είπε να δώσει καμιά 150αριά Ευρώ, το φτάσαμε στα πια ταμπλέτα είναι καλύτερη στα 400άρια.
Μην χάσουμε το χρώμα και δεν βγει η δουλειά designer που θα παραδώσουμε.