Αγορά ενισχυτή-ηχείων από άσχετο με το άθλημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

r1pclaw

New member
19 August 2020
18
Καλησπέρα! Αποφάσισα πως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να προβώ στην αγορά ενός καλού σετ ηχείων στερεοφωνικού ενισχυτή και το χω ρίξει στο διάβασμα-ψάξιμο. Καθώς άσχετος με το άθλημα θα ήθελα την βοήθεια σας.


Budget: 1500 σαν ανώτατο όριο, χωρίς να είναι απαραίτητο να εξαντληθεί


Χώρος: Το σύστημα προορίζεται για ένα χώρο γύρω στα 30τμ, με απόσταση περίπου 2μ μεταξύ των ηχείων, 20-25εκ από τον τοίχο και απόσταση ακρόασης γύρω στα 2,5μ. Γενικά δεν με ενδιαφέρουν οι υψηλές εντάσεις.


Χρήση: Ο χρόνος λειτουργίας του θα μοιράζεται σε μουσική από το pc (κυρίως flac αρχεία heavy metal και rock, το pc βρίσκεται στην άλλη άκρη του σαλονιού), ταινίες και ιντερνετικό ραδιόφωνο από την σύζυγο.


Αν καταλαβαίνω καλά χρειάζομαι είτε κάποιον ενισχυτή με ενσωματωμένο network streamer(τύπου Marantz nr1200), είτε ενισχυτή και streamer σε δυο ξέχωρα κομμάτια(πχ Yamaha A-S501 Yamaha WX-C50). Από όσο αντιλαμβάνομαι από έναν «απλό» ενισχυτή χωρίς network δυνατότητες το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι ανώτερο. Μια τρίτη λύση που σκέφτομαι είναι με τα χρήματα που διαθέτω να αγοράσω έναν απλό ενισχυτή ανώτερης κατηγορίας (πχ Yamaha A-S801), να συνδέσω το pc με καλώδιο και να αγοράσω τον network streamer μελλοντικά.

Τα μοντέλα που ανέφερα είναι εντελώς ενδεικτικά απλά και μόνο για να κάνω πιο κατανοητό αυτό που θέλω να πω. Η προσωρινή λύση με το καλώδιο είναι εφικτή; Το καλώδιο θα πρέπει να είναι 12-13μ. Τέλος δεν είμαι αρνητικός στην αγορά μεταχειρισμένου αν και επιφυλακτικός καθώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις να τον ελέγξω. Πως είναι καλύτερα να μοιραστεί το budget ανάμεσα σε ενισχυτή ηχεία; Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το σεντόνι!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλώς όρισες στο κλαμπ.

αν ξεκίναγα τώρα με 1500 , μόνο σε μεταχειρισμένα!
χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, στους ενισχυτές υπάρχει ένα μαύρο ΔΙΑΜΑΝΤΙ (αν πωλείται ακόμα) και στα ηχεία μια ευκαιρία -αν δεν σε πειράζουν λίγες μικρές γρατζουνιές..
(φυσικά αν και αυτά είναι ακόμα διαθέσιμα).
κανονικά δεν έπρεπε να σου μιλήσω, γιατί πικάπ δεν βλέπω και για πικάπ δεν ακούω να λες... αλλά σαν νεοεισερχόμενος, συγχωρείσαι.. θα μάθεις αργότερα.. :flipout:
 

r1pclaw

New member
19 August 2020
18
Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή-ηχείων από άσχετο με το άθλημα

Χαχαχα!! Η αλήθεια είναι πως με το βινύλιο δεν έχω ασχοληθεί, ίσως στο μέλλον αν και φοβάμαι ότι αν το κάνω δεν θα μου μείνει φράγκο για την μεγάλη αγάπη μου, την φωτογραφία! :p

Ενισχυτή εννοείς τον Cambridge audio 851a azur; Από ότι καταλαβαίνω δεν έχει DAC έτσι δεν είναι; Βέβαια αν πάρω αργότερα network streamer λογικά θα έχει αυτός; Οπότε να χρησιμοποιήσω προσωρινά τον DAC της κάρτας ήχου μου(Creative Sound BlasterX AE-5);
Ασχέτως ενισχυτή αν τραβήξω τόσο μακρύ καλώδιο (12-13μ) για να συνδέσω pc-ενισχυτή θα χω μεγάλες απώλειες στην ποιότητα ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

Ηχεία εννοείς τα Triangle Celius 202; Αυτά από το κόστος και μόνο που είχαν καινούργια καταλαβαίνω ότι ειναι τουλάχιστον μια κατηγορία επάνω σε σχέση με ότι άλλο θα αγόραζα στα χρήματα που διαθέτω οπότε λιγα σημαδάκια νομίζω μπορώ να τα παραβλέψω. :D

Ελπίζω να μιλάμε για τις ίδιες αγγελίες και να υπάρχουν ακόμα και να μην πριζώθηκα τζάμπα!! :p
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Η δική μου γνώμη για τέτοια budget είναι media player και ενεργά ηχεία. Συγκεκριμένες προτάσεις δε μπορώ να κάνω διότι αν κατάλαβα καλά το όριο είναι 1500 και δεν θα ενοχλούσε καθόλου αν μέναμε και κάτω από το χιλιάρικο. Έτσι οι περιπτώσεις είναι πάρα πολλές.


12μ rca καλώδιο ΔΕΝ …
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
όχι δεν πριζώθηκες τσάμπα!! :laugh:
περί network streamer , creative sound blaster και μήκος Lan θα σου πουν άλλα παιδιά γιατί εγώ δεν ασχολούμαι :p
αυτό που ξέρω είναι ότι όσα λιγότερα έχει ένα μηχάνημα μέσα του, τόσο καλύτερα δουλεύουν τα υπόλοιπα...
(πχ, χαίρομαι πολύ που ο προενισχυτής μου δεν έχει dac, ούτε phono, ούτε καν πρίμα-μπάσα-balance-φίλτρα ή ότι άλλο)

ΥΣ.. το ξέρεις ότι έχουμε φοβερό τμήμα φωτογραφίας εδώ στο AVclub.. έτσι;;
 
Last edited:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Αγορά ενισχυτή-ηχείων από άσχετο με το άθλημα

Η δική μου γνώμη για τέτοια budget είναι media player και ενεργά ηχεία. Συγκεκριμένες προτάσεις δε μπορώ να κάνω διότι αν κατάλαβα καλά το όριο είναι 1500 και δεν θα ενοχλούσε καθόλου αν μέναμε και κάτω από το χιλιάρικο. Έτσι οι περιπτώσεις είναι πάρα πολλές.


12μ rca καλώδιο ΔΕΝ …

αφού μιλάμε για rca, σίγουρα ΔΕΝ ...
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Οπως σε βλεπω απο πισι πας για ενεργα ηχεια και ντακ και καρτα ηχου η media player σουμπητος!
Δεν εχει κανενα νοημα να μπλεξεις με ηχεια ενισχυτες κτλ
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Δεν τα χω ακούσει τα συγκεκριμένα αλλά την εταιρεία την εμπιστεύομαι.

https://www.skroutz.gr/s/7628677/Dali-ZENSOR-5AX.html#reviews

Έπειδή είσαι σε σαλόνι ίσως θες κάτι μεγάλο. Από την άλλη αν δεν ακούς σε ψηλές εντάσει μπορεί να δεις και κάτι από τα παρακάτω και το πολύ πολύ εισάγεις κανά sub αν θες αργότερα.

https://www.skroutz.gr/s/3364157/Yamaha-HS8.html
https://www.skroutz.gr/s/4602146/Focal-Alpha-80.html
https://www.skroutz.gr/s/4125498/JBL-LSR308.html

και network players

https://www.skroutz.gr/s/16441187/Marantz-NA6006.html
https://www.skroutz.gr/s/11057292/Pioneer-N-30AE.html
https://www.skroutz.gr/s/15734124/Denon-DNP-800NE.html
 

r1pclaw

New member
19 August 2020
18
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον!!

Επειδή οι πληροφορίες είναι πολλές και δεν ξέρω αν τα έχω καταλάβει όλα σωστά...
α)Αν είναι να συνδεθεί pc-ενισχυτής με καλώδιο τόσο μεγάλο καταλήγω ότι πρέπει να έχει dac ο ενισχυτής για ψηφιακή είσοδο αλλιώς αναλογικά με rca θα χω μεγάλες απώλειες σωστά;
β)Νόμιζα ότι τα ενεργά ηχεία δεν ήταν για audiophile (τρομάρα μου) καταστάσεις αλλά βλέπω ότι τελικά είναι σοβαρά μηχανήματα. Απλά και πάλι στα ίδια λεφτά που παίρνεις το ενεργό δεν θα πάρεις μια κατηγορία πάνω σε απλό;
Φίλε vlad αν είναι να χρειαστώ και network streamer εξ αρχής στην περίπτωση του cambridge audio ξεφεύγουμε οικονομικά και μπορεί η σύζυγος να είναι ανεκτική στο αισθητικό αλλά δεν είναι πολύ ανεκτική στο οικονομικό κομμάτι! :behead:
Επίσης διάβασα αρκετά παράπονα για το συγκεκριμένο μοντέλο όσον αφορά ελαττώματα και με αποθάρρυναν λίγο.

Με την προοπτική ότι τα Triangle Celius 202 υπάρχουν ακόμα (ή βρω άλλα μεταχειρισμένα ίδιας κατηγορίας) ποια από τις παρακάτω λύσεις θα μου έδιναν ποιοτικότερο αποτέλεσμα;
1) ένας ενισχυτής όπως ο Yamaha A-S801 κ τα Triangle (και αναβάλω τον streamer για αργότερα)
2) τα ενεργά Dali (δεν βρήκα άλλα τέτοιου μεγέθους) κ ένας καλός streamer
Φαντάζομαι η πρώτη λύση αλλά θα είναι αισθητή η διαφορά; Εδώ να πω ότι πιστεύω πως επειδή το αυτί μου είναι απαίδευτο δεν ξέρω καν αν θα μπορώ να την αντιληφθώ αρχικά αλλά ελπίζω ότι «ωριμάζοντας» θα μπορέσω να εκτιμήσω καλύτερα ένα ποιοτικότερο σύστημα. Βασικά ο φόβος μου είναι ότι στα ίδια λεφτά αν πάω στην λύση 2)θα πάρω αρκετά υποδεέστερο ηχητικό αποτέλεσμα και μετά θα τρώγομαι για αναβάθμιση κάτι το οποίο θα ήθελα να αποφύγω.

ΥΣ. Το είδα και το τμήμα της φωτογραφίας και μπορώ να πω ότι έχεις απόλυτο δίκιο! ;)
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Αγορά ενισχυτή-ηχείων από άσχετο με το άθλημα

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον!!

Επειδή οι πληροφορίες είναι πολλές και δεν ξέρω αν τα έχω καταλάβει όλα σωστά...
α)Αν είναι να συνδεθεί pc-ενισχυτής με καλώδιο τόσο μεγάλο καταλήγω ότι πρέπει να έχει dac ο ενισχυτής για ψηφιακή είσοδο αλλιώς αναλογικά με rca θα χω μεγάλες απώλειες σωστά;
β)Νόμιζα ότι τα ενεργά ηχεία δεν ήταν για audiophile (τρομάρα μου) καταστάσεις αλλά βλέπω ότι τελικά είναι σοβαρά μηχανήματα. Απλά και πάλι στα ίδια λεφτά που παίρνεις το ενεργό δεν θα πάρεις μια κατηγορία πάνω σε απλό;
Φίλε vlad αν είναι να χρειαστώ και network streamer εξ αρχής στην περίπτωση του cambridge audio ξεφεύγουμε οικονομικά και μπορεί η σύζυγος να είναι ανεκτική στο αισθητικό αλλά δεν είναι πολύ ανεκτική στο οικονομικό κομμάτι! :behead:
Επίσης διάβασα αρκετά παράπονα για το συγκεκριμένο μοντέλο όσον αφορά ελαττώματα και με αποθάρρυναν λίγο.

Με την προοπτική ότι τα Triangle Celius 202 υπάρχουν ακόμα (ή βρω άλλα μεταχειρισμένα ίδιας κατηγορίας) ποια από τις παρακάτω λύσεις θα μου έδιναν ποιοτικότερο αποτέλεσμα;
1) ένας ενισχυτής όπως ο Yamaha A-S801 κ τα Triangle (και αναβάλω τον streamer για αργότερα)
2) τα ενεργά Dali (δεν βρήκα άλλα τέτοιου μεγέθους) κ ένας καλός streamer
Φαντάζομαι η πρώτη λύση αλλά θα είναι αισθητή η διαφορά; Εδώ να πω ότι πιστεύω πως επειδή το αυτί μου είναι απαίδευτο δεν ξέρω καν αν θα μπορώ να την αντιληφθώ αρχικά αλλά ελπίζω ότι «ωριμάζοντας» θα μπορέσω να εκτιμήσω καλύτερα ένα ποιοτικότερο σύστημα. Βασικά ο φόβος μου είναι ότι στα ίδια λεφτά αν πάω στην λύση 2)θα πάρω αρκετά υποδεέστερο ηχητικό αποτέλεσμα και μετά θα τρώγομαι για αναβάθμιση κάτι το οποίο θα ήθελα να αποφύγω.

ΥΣ. Το είδα και το τμήμα της φωτογραφίας και μπορώ να πω ότι έχεις απόλυτο δίκιο! ;)

α) Ναι δεν μπορείς να έχεις τόσο μακρύ rca χωρίς απώλειες στην ποιότητα του ήχου.
β) Και εγώ έχω την εντύπωση ότι τα οικονομικά ενεργά δεν είναι για audiophile καταστάσεις. τουλάχιστον αυτά που έχω ακούσει ήταν ένα καλό hifi. ναι στα ίδια λεφτά ίσως παίρνεις καλύτερης κατηγορίας παθητικό, αλλά θέλεις έξτρα χρήματα για ενισχυτή.. και λέω ίσως.. σίγουρος δεν είμαι!
η περίπτωση του cambridge audio για μένα σε θέμα ποιότητας ήχου δεν έχει αντίπαλο. σε σχέση με τον A-S801, τι να σου πω.. εγώ τον Εγγλέζο θα προτιμούσα.
για τα παράπονα σε ελαττώματα δεν έχω άποψη, αλλά γενικά δεν είμαι τύπος που λαμβάνω υπόψη μου τέτοια σχόλια από χρήστες γιατί δεν ξέρω τους ..χρήστες και την χρήση που του έκαναν..
για τα 1) vs 2), θα προτιμούσα το 1). αλλά είπαμε.. είναι προσωπική άποψη! όπως άποψή μου είναι ότι 80 με 90% θα "κολλήσεις" το μικρόβιο της αναβάθμισης ότι και να πάρεις!
ακόμα και τον cambridge με τα triangle να πάρεις, κάποια στιγμή θα "ψαχτείς" με πηγή....... (μη σου πω και με καλώδια...:laugh:)
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Υπάρχει και άλλη λύση:
α) Με τα χρήματα που διαθέτεις, παίρνεις ότι καλύτερο γίνεται σε ολοκληρωμένο ενισχυτή και ηχεία. (Ποιά θα είναι αυτά; Αντικείμενο χωριστής συζήτησης).

β) Για να αποφύγεις καλώδια RCA μεγάλου μήκους θα χρησιμοποιήσεις Bluetooth σύνδεση (τουλάχιστον σε πρώτη φάση).
Στον ενισχυτή θα συνδέσεις ένα καλό Bluetooth DAC/Amp. Π.χ. τον Fiio BTR5 ή τον οιονομικότερο Fiio BTR3 ή κάποιο άλλο παρόμοιο. Για πλήρη ενημέρωση διάβασε αυτό το νήμα: Bluetooth streaming.
Αν ο υπολογιστής σου έχει δυνατότητες μετάδοσης Bluetooth, καλώς. Αν όχι θα χρειαστείς ένα transmitter. Μία καλή ενδεικτική πρόταση είναι αυτή.

γ) Αυτά σε πρώτη φάση. Στην επόμενη, όταν θα το επιτρέψουν τα οικονομικά σου, θα προσθέσεις και ένα καλό Network Streamer/DAC και όποια άλλη συσκευή θέλεις (CD Player, πικ-άπ, κλπ). Το παιγνίδι δεν έχει τελειωμό! :smile:
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Εγώ χωρίς να τα έχω ακούσει (το ξαναλέω για αποφυγή παρεξήγησης) θεωρώ την βέλτιστη λύση στο θέμα σου, τα νταλι με έναν καλό streamer.
Ομορφούλια είναι θεωρώ και θα σε γλιτώσουν από μελλοντικούς "μπελάδες".

Τα ενεργά προσωπικά μιλώντας θα ήταν ψηλά στην λίστα μου αν έφτιαχνα σύστημα τώρα. Η αλήθεια είναι οτι και πριν 7,8 χρόνια που ξεκινούσα το σκεφτόμουν (έπειτα από προτροπή μερικών μελών σε άλλο site) και θεωρώ οτι είχαν δίκιο. Με ενα πισι και ένα ζευγάρι ενεργά χτυπάς και νικάς κατά κράτος αντίστοιχα παθητικά. ΟΜΩΣ, και θα μιλήσω για μένα, εγώ δεν θέλω να ανοίγω πισι για να παίξω μουσική (έχω αρκετές εκατοντάδες σιντι) οπότε ήταν μονόδρομος σιντι πλευερ για μένα. Επίσης και λόγω παντόφλας αλλά και επειδή τα περισσότερα ενεργά δε μου αρέσουν εμφανισιακά πάλι μπαίναμε σε μονόδρομο παθητικών. Πλέον τα ενεργά (βλ. νταλι) έχουν ομορφύνει ή είναι ίδια με τα αντίστοιχα παθητικά.

Εσύ όπως ανέφερες θα παίζεις από άυλα αρχεία, αρα σιντι δε θες, άρα με τον υπολογιστή και με κάρτα ήχου ή με streamer θα δουλέψεις. Θεωρώ άτοπο με αυτά τα δεδομένα να πας σε παθητικά και ενισχυτή, βάλε και το μεγάλο μηκος καλωδίου στην εξίσωση....

Στα βαλάντια αυτά η ντάλι έχει ματσάρει τον ενισχυτή(ες) στα ηχεία της σίγουρα καλύτερα από εναν yamaha 801 και τολμώ να πω και από τον cambridge που συζητιέται, αν και μιλάμε για πολύ σοβαρό μηχάνημα μεγαλύτερης κατηγορίας.

Για τα bluetooth δεν έχω καλή άποψη, είναι πάντα κατώτερης ποιότητας από σύνδεση με καλώδιο. Από την άλλη η ευκολία που έχουν πρέπει να υπολογιστεί στα θετικά....
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Για network streaming θα πρότεινα ένα android TV box όπως το Xiaomi mi box s (~50 ) που υποστηρίζει το google chromecast και προαιρετικά ένα DAC με USB
 

r1pclaw

New member
19 August 2020
18
Λοιπόν 3 μέρες τώρα μου έχουν γίνει τα μάτια γαρίδα από το διάβασμα αλλά νομίζω κατασταλάζω (για πόσο δεν ξέρω :rolleyes:) σαν λύση στην εξής: Να πάρω ότι καλύτερο μπορώ στο budget μου σε ενισχυτή-ηχεία (κοιτάζοντας και σε μεταχειρισμένα), να αγοράσω σαν την πιο οικονομική λύση για streaming ένα Xiaomi mi box s (που ούτως ή άλλως το γλυκοκοίταζα κατά καιρούς) και μελλοντικά να πάρω ένα καλό DAC-streamer.

Vlad το μκρόβιο της αναβάθμισης το φοβάμαι και εγώ αλλά αν πάρω κάτι σε επίπεδο Triangle-Cambridge φαντάζομαι τα λεφτά που θα πρέπει να ξοδέψω μετά για κάτι καλύτερο νομίζω θα είναι αιτία διαζυγίου! :help:
Το θέμα με τον Cambridge ειναι ότι δεν βρήκα μόνο τα κλασσικά παράπονα που βρίσκεις για οποιοδήποτε μοντέλο αλλά αρκετούς με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα (ζεσταίνεται πολύ και αυτό αν κατάλαβα καλά δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο ρυθμιστικό της έντασης). Αυτό είναι που με αποθαρρύνει. :confused:
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Mη χαλάσεις τώρα λεφτά τσάμπα για player, πάρε εναν ενισχυτή τύπου yamaha N803D
που παίζει τα πάντα απο USB και από δίκτυο έχει airplay, έχει και spotify,tidal κτλ το 99% έτσι ακούει μουσική πλέον.
Με τα 700 που περισσεύουν ολο και κάποιο ηχείο που να σου αρέσει θα βρεις.
 

r1pclaw

New member
19 August 2020
18
Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή-ηχείων από άσχετο με το άθλημα

Σε κάτι τέτοιο προσανατολιζόμουν στην αρχή αλλά μετά είδα ότι το αποτέλεσμα ηχητικά μάλλον είναι υποδεέστερο. Βέβαια όπως αντίστοιχα στην φωτογραφία υπάρχουν αυτοί που υποστηρίζουν ότι οι φακοί όλα σε ένα είναι το μόνο που χρειάζεσαι και άλλοι που λένε ότι η διαφορά με έναν φακό σταθερής εστιακής απόστασης είναι πολύ αισθητή έτσι και εδω βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται. Επειδή προσωπικά ανήκω στην δεύτερη κατηγορία (συγνώμη αν μπέρδεψα με το παράδειγμα μου απλά είναι από κάτι που γνωρίζω καλύτερα) έλεγα να πάω σε ξεχωριστά κομμάτια. :D