Ενισχυτής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Μετά το πρόβλημα με το Schiit Magni 3 (https://avclub.gr/forum/showthread....σχυτής?p=1058540677&viewfull=1#post1058540677), θέλω να προχωρήσω (ανεξαρτήτως του αν θα το επισκευάσει ή οχι η Schiit) σε αγορά αλλου ενισχυτή ακουστικών, για ακρόαση από πικάπ κυρίως (πρέπει να σημειώσω ότι ο ενισχυτής έχει είσοδο PHONO, ενώ το πικαπ δεν έχει ενισχυτή). Κατηγορία τιμής < 350 ευρώ. Δυστυχώς αν και ο ενισχυτής (Harman Kardon PM 645) έχει είσοδο για ακουστικά η απόδοση στην ακρόαση (Senheisser hd660) είναι flat - επιεικώς απαράδεκτη.
Ευχαριστώ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μετά το πρόβλημα με το Schiit Magni 3 (https://avclub.gr/forum/showthread....σχυτής?p=1058540677&viewfull=1#post1058540677), θέλω να προχωρήσω (ανεξαρτήτως του αν θα το επισκευάσει ή οχι η Schiit) σε αγορά αλλου ενισχυτή ακουστικών, για ακρόαση από πικάπ κυρίως (πρέπει να σημειώσω ότι ο ενισχυτής έχει είσοδο PHONO, ενώ το πικαπ δεν έχει ενισχυτή). Κατηγορία τιμής < 350 ευρώ. Δυστυχώς αν και ο ενισχυτής (Harman Kardon PM 645) έχει είσοδο για ακουστικά η απόδοση στην ακρόαση (Senheisser hd660) είναι flat - επιεικώς απαράδεκτη.
Ευχαριστώ.

Η καλύτερη λύση είναι ο Asgard της Schiit με την έξτρα κάρτα phono

Ή

Το phono της Cambridge Audio που έχει ενσωματωμένο καλό ενισχυτή ακουστικών.

https://www.skroutz.gr/s/14870895/Cambridge-Audio-Duo.html

Το δεύτερο βολεύει πολύ γιατί δεν θα χρειαστεί να βγάζεις καλώδια αφού από την έξοδο του θα δίνεις σε μια RCA του ενισχυτή.
Έτσι παρακάμπτεις και το photo του ολοκληρωμένου που είναι πολύ κατώτερο του Alva.
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
1) τι εννοείς "το πικάπ δεν έχει ενισχυτή";;
2) για τι πικάπ μιλάμε;

Εννοώ ότι το πικαπ ανήκει στην προηγούμενη γενιά (ARISTON Q DECK), ενώ σήμερα υπάρχουν ενα σωρό πικαπ που εχουν ενσωματωμένο προενισχυτή
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Η καλύτερη λύση είναι ο Asgard της Schiit με την έξτρα κάρτα phono

Ή

Το phono της Cambridge Audio που έχει ενσωματωμένο καλό ενισχυτή ακουστικών.

https://www.skroutz.gr/s/14870895/Cambridge-Audio-Duo.html

Το δεύτερο βολεύει πολύ γιατί δεν θα χρειαστεί να βγάζεις καλώδια αφού από την έξοδο του θα δίνεις σε μια RCA του ενισχυτή.
Έτσι παρακάμπτεις και το photo του ολοκληρωμένου που είναι πολύ κατώτερο του Alva.

οχι φυσικά ξανα schiit !!!:smash:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Εννοώ ότι το πικαπ ανήκει στην προηγούμενη γενιά (ARISTON Q DECK), ενώ σήμερα υπάρχουν ενα σωρό πικαπ που εχουν ενσωματωμένο προενισχυτή

μακριά από πικάπ που έχουν ενσωματωμένα παραφερνάλια !!! :smash:
άριστος είσαι με το Ariston !!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Θα χρειαστείς ενισχυτή ακουστικών με μία στερεοφωνική είσοδο RCA που θα τροφοδοτείται από την έξοδο Tape-Out του ολοκληρωμένου ενισχυτή σου. Χωρίς DAC, καλύτερα.

Ο προβληματισμός σου είναι όμοιος με το δικό μου. Δες το νήμα Αναζήτηση-Εμπειρίες-Reviews από Amps/Dacs/Daps για τα ακουστικά μας. Ειδικά από το post #23 και κάτω.

Η περίπτωσή σου είναι πιο εύκολη από τη δική μου. Τα Sennheiser είναι εύκολα φορτία. Και για να μην έχεις άλλα προβλήματα, ότι πάρεις να έχει υποστήριξη εδώ στην Ελλάδα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πολλοί κρίκοι στην αλυσίδα = μάπα ήχος.

Εκτιμώ ότι το Alva είναι η καλύτερη λύση για ένα κάτοχο πικάπ ο οποίος μάλιστα δεν διαθέτει κάποιο σοβαρό phono.
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Πολλοί κρίκοι στην αλυσίδα = μάπα ήχος.

Εκτιμώ ότι το Alva είναι η καλύτερη λύση για ένα κάτοχο πικάπ ο οποίος μάλιστα δεν διαθέτει κάποιο σοβαρό phono.
Sonorus, εννοείς ότι δεν είναι σοβαρό το πικάπ η ο ενισχυτής?
Δώσε μου σε παρακαλώ περισσότερα στοιχεία για τον Alva (μοντέλο pls). Για το Cambridge πάντως που πρότεινες προηγουμένως, μου φαίνεται πολύ καλή λυση, περιμένω στοιχεία επομένως και για τον Alva.
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Θα χρειαστείς ενισχυτή ακουστικών με μία στερεοφωνική είσοδο RCA που θα τροφοδοτείται από την έξοδο Tape-Out του ολοκληρωμένου ενισχυτή σου. Χωρίς DAC, καλύτερα.

Ο προβληματισμός σου είναι όμοιος με το δικό μου. Δες το νήμα Αναζήτηση-Εμπειρίες-Reviews από Amps/Dacs/Daps για τα ακουστικά μας. Ειδικά από το post #23 και κάτω.

Η περίπτωσή σου είναι πιο εύκολη από τη δική μου. Τα Sennheiser είναι εύκολα φορτία. Και για να μην έχεις άλλα προβλήματα, ότι πάρεις να έχει υποστήριξη εδώ στην Ελλάδα.
Συμφωνώ απόλυτα για τον τόπο αγοράς. Ευχαριστώ για το λινκ, το διαβάζω σε λίγο....
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Sonorus, εννοείς ότι δεν είναι σοβαρό το πικάπ η ο ενισχυτής?
Δώσε μου σε παρακαλώ περισσότερα στοιχεία για τον Alva (μοντέλο pls). Για το Cambridge πάντως που πρότεινες προηγουμένως, μου φαίνεται πολύ καλή λυση, περιμένω στοιχεία επομένως και για τον Alva.
Sorry τώρα είδα ότι Alva είναι ο κωδικός του Cambridge που προτεινεις
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Sonorus, εννοείς ότι δεν είναι σοβαρό το πικάπ η ο ενισχυτής?
Δώσε μου σε παρακαλώ περισσότερα στοιχεία για τον Alva (μοντέλο pls). Για το Cambridge πάντως που πρότεινες προηγουμένως, μου φαίνεται πολύ καλή λυση, περιμένω στοιχεία επομένως και για τον Alva.

Εννοώ ότι ο ολοκληρωμένος ενισχυτής δεν διαθέτει σοβαρό phono.
Το Alva της Cambridge Audio είναι καλό phono και καλός ενισχυτής ακουστικών μαζί.
Επίσης λέω ότι η έξοδος tape out υποβαθμίζει τον ήχο και δεν είναι η καλύτερη λύση.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αναμφίβολα η προσθήκη αυτοτελούς προενισχυτή Phono, όπως ο Cambridge Audio Duo Alva θα βελτιώσει δραματικά την απόδοση του πικ-άπ σε σχέση με τους υποτυπώδεις που συναντάμε στους ενσωματωμένους σε ολοκληρωμένους ενισχυτές.
Ο συγκεκριμένος δείχνει πολύ καλός και σε καλή τιμή για την κατηγορίά του (περίπου 300 τιμή Skroutz).

Το ερώτημα είναι αν ο ενσωματωμένος ενισχυτής ακουστικών είναι τουλάχιστον ίδιου επιπέδου με τον Schiit Magni 3 που αντικαθίσταται. Τον έχει δοκιμάσει, τον έχει ακούσει κανείς από κοντά;
Ελάχιστες σχετικές πληροφορίες βρίσκω για το τμήμα του, ως ενισχυτή ακουστικών.

Μία ιδέα είναι κάνοντας μία υπέρβαση στον προϋπολογισμό των 350 ευρώ που έθεσε σαν όριο ο φίλος roxy90 να πάρει και τον JDS Labs Atom. Πλήθος οι καλές κριτικές και αναφορές, δυσεύρετος όμως στην Ευρώπη. Αυτός που αναφέρω είναι στα τελευταία κομμάτια. Ένα μήνα πριν δεν τον εύρισκα. Κάνοντας τις μετατροπές νομίσματος, προσθέτοντας και τα μεταφορικά, ανέρχεται περίπου στα 160 ευρώ. Δηλαδή περίπου 110 ευρώ πάνω από το τεθέν όριο.
Μήπως λοιπόν να μπει κι' αυτός στο λογαριασμό; :cool: :D -bye-

Υ.Γ. @roxy90.
Εκτός του πικ-άπ ARISTON ποιά κεφαλή χρησιμοποιείς;
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Καταλαβαίνω πως "όποιος καεί στο χυλό φυσά και το γιαούρτι" αλλά η γνώμη μου είναι πως ζητάς αντικατάσταση κι όχι επισκευή του schiit (έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να γίνει επισκευή η αντικατάσταση είναι πιο οικονομική) και μένεις με αυτόν +ένα phono. Έχεις πολύ καλά ακουστικά και είναι κρίμα να περνά το σήμα από τον harman. Ο ενισχυτής του cambridge duo δεν είναι καθόλου καλός, απλά υπάρχει. Δεν τον έχω ακούσει, υπάρχει μέτρηση στο ASR.


Στατιστικά να το πάρεις, σου έτυχε το σκάρτο προϊόν, θα είσαι απελπιστικά άτυχος να σου ξανασυμβεί.
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Αναμφίβολα η προσθήκη αυτοτελούς προενισχυτή Phono, όπως ο Cambridge Audio Duo Alva θα βελτιώσει δραματικά την απόδοση του πικ-άπ σε σχέση με τους υποτυπώδεις που συναντάμε στους ενσωματωμένους σε ολοκληρωμένους ενισχυτές.
Ο συγκεκριμένος δείχνει πολύ καλός και σε καλή τιμή για την κατηγορίά του (περίπου 300 τιμή Skroutz).

Το ερώτημα είναι αν ο ενσωματωμένος ενισχυτής ακουστικών είναι τουλάχιστον ίδιου επιπέδου με τον Schiit Magni 3 που αντικαθίσταται. Τον έχει δοκιμάσει, τον έχει ακούσει κανείς από κοντά;
Ελάχιστες σχετικές πληροφορίες βρίσκω για το τμήμα του, ως ενισχυτή ακουστικών.

Μία ιδέα είναι κάνοντας μία υπέρβαση στον προϋπολογισμό των 350 ευρώ που έθεσε σαν όριο ο φίλος roxy90 να πάρει και τον JDS Labs Atom. Πλήθος οι καλές κριτικές και αναφορές, δυσεύρετος όμως στην Ευρώπη. Αυτός που αναφέρω είναι στα τελευταία κομμάτια. Ένα μήνα πριν δεν τον εύρισκα. Κάνοντας τις μετατροπές νομίσματος, προσθέτοντας και τα μεταφορικά, ανέρχεται περίπου στα 160 ευρώ. Δηλαδή περίπου 110 ευρώ πάνω από το τεθέν όριο.
Μήπως λοιπόν να μπει κι' αυτός στο λογαριασμό; :cool: :D -bye-

Υ.Γ. @roxy90.
Εκτός του πικ-άπ ARISTON ποιά κεφαλή χρησιμοποιείς;
Καλησπέρα, δεν υπάρχει θέμα ορίου (ήθελα κάτω από 350ευρω ενω ο ενισχυτής που συστήνεις είναι πολύ πιο κάτω. Θα το ψάξω..
Όσο αφορά την χρήση θα ήθελα να χρησιμοποιώ τον ενισχυτή ακουστικών για ακρόαση και από πικάπ αλλά και από cd.
Ζητάω πολλά?
Η κεφαλή που έχω στο Ariston είναι παλιά Goldring g1012.
Η μουσική που ακούω, κυρίως Rock και κλασσική (κυριολεκτικά κλασσική).
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Καταλαβαίνω πως "όποιος καεί στο χυλό φυσά και το γιαούρτι" αλλά η γνώμη μου είναι πως ζητάς αντικατάσταση κι όχι επισκευή του schiit (έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να γίνει επισκευή η αντικατάσταση είναι πιο οικονομική) και μένεις με αυτόν +ένα phono. Έχεις πολύ καλά ακουστικά και είναι κρίμα να περνά το σήμα από τον harman. Ο ενισχυτής του cambridge duo δεν είναι καθόλου καλός, απλά υπάρχει. Δεν τον έχω ακούσει, υπάρχει μέτρηση στο ASR.


Στατιστικά να το πάρεις, σου έτυχε το σκάρτο προϊόν, θα είσαι απελπιστικά άτυχος να σου ξανασυμβεί.
Έτσι και αλλιώς περιμένω την αντιμετώπιση από την schiit. Όπως γράφω και στο προηγούμενο μήνυμα, θα ήθελα έναν ενισχυτή και για πικάπ αλλά και cd.