Συνδέσεις για ηχεία Α - Συνδέσεις για ηχεία Β

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Βλέπω ιδιαίτερα σε παλιούς δικάναλους ενισχυτές/ραδιοενισχυτές ή και σε λίγους καινούργιους, π.χ. στον yamaha R-N-303 D, να έχουν στην πίσω πλευρά τους 2+2 συνδέσεις για ηχεία , δηλαδή για 2+2 ηχεία, με το γνώρισμα ΗΧΕΙΑ Α - ΗΧΕΙΑ Β.

Τι ακριβώς γίνεται εδώ;

Μπορώ να συνδέσω ταυτόχρονα 4 ηχεία, 2 ηχεία στην σειρά Α και 2 στη σειρά Β;

Αυτά πρέπει να είναι ίδιας ωμικής αντίστασης + watts;

Θα λειτουργούν ταυτόχρονα και τα 4 ηχεία ή όποτε πατάω από μπροστά το: ηχεία Α, θα δουλεύουν μόνο τα δυο ηχεία που είναι συνδεμένα στη σειρά Α κ.ο.κ. ;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οταν είχα παλιά τον RXV 640 είχε αυτή τη δυνατότητα, ουσιαστικά είναι για δεύτερη ζώνη ακρόασης και ναι μπορείς να τα συνδέσεις ταυτόχρονα και το πως θα λειτουργούν είναι δική σου επιλογή, μπορεί να δουλεύει μόνο η Α, μόνο η Β ή και οι δύο ταυτόχρονα. Το ιδανικό θα ήταν να είναι τα ίδια ακριβώς ηχεία ή τουλάχιστον της ίδιας ωμικής αντίστασης ώστα να μη βάζεις δύσκολα στον ενισχυτή, οι περισσότεροι μάλιστα αν θυμάμαι καλά απ τον δικό μου έχουν και διακόπτη επιλογής τι αντίστασης ηχεία έχεις βάλει, το γράφει ως impedance selector.
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Δηλαδή μπορούν να συνδεθούν και να παίζουν ταυτόχρονα (σε μια περίπτωση από τους συνδυασμούςΑ+Β) 4 ηχεία!
Αν λοιπόν ο δικάναλος ενισχυτής yamaha R-N-303 D είναι 2Χ115 Watt στα 8 ohm, τότε θα "σηκώσει" 4 ηχεία άνω των 115 watt;

Έχει αυτό κάποια σχέση με τα "ΤΕΤΡΑΦΩΝΙΚΆ που βλέπουμε σε κάποιες υπολογιστικές ρυθμίσεις ηχείων υπολογιστή;


Παλιότερα είχα ρωτήσει εδώ στο φόρουμ, αν μπορώ να συνδέσω 4 ηχεία - ανά δύο στις δυο θύρες σύνδεσης ηχείων δικάναλου ενισχυτή- και όλοι είχαν προειδοποιήσει ότι θα χαλάσει ο ενισχυτής!
Δεν είναι ίδια η περίπτωση αυτή με το αρχικό ερώτημα (Α/Β , Α, Β ΑΒ), αλλά θα ήθελα να διευκρινιστεί και από άλλους ότι είναι έτσι όπως τα λέτε εσείς!

thnx
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ισχύει η λογική όσο λιγότερα τόσο καλύτερο για τον ενισχυτή, αν ο ενισχυτής δηλώνει 2χ115, στα 4 κανάλια θα δώσει σαφώς λιγότερη ισχύ, άρα θα πρέπει να προσέξεις τα ηχεία να μην είναι απαιτητικά σε ρεύματα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
εφόσον ο ενισχυτής είναι στέρεο και όχι πολυκάναλος, η λογική του κατασκευαστή είναι να έχεις διαθέσιμα 2 ζεύγη ηχείων και να ακούς το 1.
αν βάλεις και τα 2 ζεύγη ταυτόχρονα, η ισχύς θα μοιραστεί. αν το παρακάνεις σε ένταση θα μπει ο ρελές προστασίας.
αν είσαι άτυχος και δεν προλάβει να μπει ο ρελές, θα κάνεις ζημιά.
αν είναι εύκολα φορτία και τα 4 ηχεία δεν θα γίνει τίποτα κακό, αλλά καλύτερη ποιότητα ήχου μην περιμένεις..
αν σκέφτεσαι πάρτυ με αυτόν τον τρόπο υπάρχει η πιθανότητα να κάψεις tweeter αν στο τσακίρ κέφι κάποιος σηκώσει treble. έχω δει και καμμένα woofers από τέτοια κατάσταση, γιατί τα treble δεν έφταναν.. έπρεπε να τερματίσουν και τα bass...
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
εδώ είναι το μάνουάλ του, δεν μπορώ να κάνω κοπυ και παστ το συγκεκριμένο κομμάτι του μάνουαλ με τα specifications
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κλασσικός Yamaha, όπως ο παλιός που είχα κι ισχύει ό,τι σου είπα στην αρχή, τα Β είναι για δεύτερο δωμάτιο αν θες, πολλοί το χρησιμοποιούν για τέσσερα ηχεία να καλύψουν μεγαλύτερο χώρο όπως σε καφετέριες , εννοείται ότι άλλο να βλέπει ο ενισχυτής δύο ηχεία κι άλλο τέσσερα, στα πολλά θα πέφτει η απόδοση όσον αφορά την οδήγηση. Σε δικάναλη ακρόαση ισχύει τα 115watt, λογικά θέλει ηχεία μέχρι 100 watt το πολύ για να βάλεις 4άδα και να μην τον ζορίζεις, επίσης όλοι οι Yamaha νομίζω έχουν εσωτερικά ανεμιστηράκι, πάντως όπως είπε κι ο Βλαδίμηρος προσοχή με τις εντάσεις σε 4κάναλη ακρόαση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
A+B είναι η ίδια έξοδος. Αν συνδέσεις εκεί δύο ζευγάρια ηχεία με σκοπό να παίζουν ταυτόχρονα, η σύνδεση είναι παράλληλη και όπως ξέρουμε από τον νόμο του Ωμ η αντίσταση σε αυτή την περίπτωση υποδιπλασιάζεται.

Γι' αυτό και από πίσω ο ενισχυτής γράφει A or B 8Ω Min per speaker και A+B 16Ω Min per speaker. Στη δεύτερη περίπτωση δηλαδή, επειδή η σύνδεση είναι παράλληλη, σου λέει να είναι 16Ω τα ηχεία ώστε να καταλήξει σε 8Ω συνολικά η αντίσταση.

Η γνώμη μου είναι πως με τον συγκεκριμένο ενισχυτή, καλό είναι να μην λειτουργείς και τις δύο εξόδους ταυτόχρονα με φορτίο.
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
A+B 16Ω Min per speaker. Στη δεύτερη περίπτωση δηλαδή, επειδή η σύνδεση είναι παράλληλη, σου λέει να είναι 16Ω τα ηχεία ώστε να καταλήξει σε 8Ω συνολικά η αντίσταση.

σε αυτήν την περίπτωση, θα χρειάζονται 4 ηχεία (δυο ζευγάρια ηχεία) των 16 ohm. ok? για να καταλήξουν σε 16:2=8. αλλιώς δεν θα λειτουργούσε το Α+Β. είναι έτσι?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
σε αυτήν την περίπτωση, θα χρειάζονται 4 ηχεία (δυο ζευγάρια ηχεία) των 16 ohm. ok? για να καταλήξουν σε 16:2=8. αλλιώς δεν θα λειτουργούσε το Α+Β. είναι έτσι?

Σωστά. Μιλάμε πάντα να είναι ενεργή και η Α και η Β έξοδος ταυτόχρονα, δηλαδή Α+Β.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
σε αυτήν την περίπτωση, θα χρειάζονται 4 ηχεία (δυο ζευγάρια ηχεία) των 16 ohm. ok? για να καταλήξουν σε 16:2=8. αλλιώς δεν θα λειτουργούσε το Α+Β. είναι έτσι?

Μάλλον δεν το κατάλαβες, θα λειτουργούσε αλλά με 8Ωμ ηχεία δια δύο η αντίσταση που θα βλεπε ο ενισχυτής θα ήταν 4ωμ κι αν υποθέσουμε ότι τα ηχεία δεν μένουν σ όλο το φάσμα των συχνοτήτων στα 8Ωμ που δηλώνουν ονομαστική αντίσταση κι έπεφταν στα 6Ωμ, κάνε τους υπολογισμούς τι φορτίο θα βλέπει ο ενισχυτής, για να μη μιλήσουμε για ηχεία που πέφτουν στα 4Ωμ ή και 3, φωτιά θα πάρει.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Υπάρχει και η σύνδεση σε σειρά, αλλά και η σύνδεση παράλληλα και σε σειρά για όσους θέλουν πάντως.
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Μάλλον δεν το κατάλαβες, θα λειτουργούσε αλλά με 8Ωμ ηχεία δια δύο η αντίσταση που θα βλεπε ο ενισχυτής θα ήταν 4ωμ κι αν υποθέσουμε ότι τα ηχεία δεν μένουν σ όλο το φάσμα των συχνοτήτων στα 8Ωμ που δηλώνουν ονομαστική αντίσταση κι έπεφταν στα 6Ωμ, κάνε τους υπολογισμούς τι φορτίο θα βλέπει ο ενισχυτής, για να μη μιλήσουμε για ηχεία που πέφτουν στα 4Ωμ ή και 3, φωτιά θα πάρει.

με μπερδέψατε!

ισχύει το: 4 ηχεία (16 ohm το καθένα), για Α+Β
ναι ή όχι?

δεν το θέλω για πάρτυ, αλλά για βεράντα στις άκρες της, με easy listening!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ισχυει, εγω δεν εστιασα σ αυτο αλλα οτι η διατυπωση ηταν λαθος, ειπες "δεν θα λειτουργουσε" αυτο διαβαζοντας το καποιος καταλαβαινει οτι δεν θα βγαινει ηχος κατι που δεν ισχυει.


Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Παντως εχω και αλλη μια απορια, δλδ. ο ενισχυτης δεν μπορει να σηκωσει 6 ή4 Ωμ ηχειο; Και γιατι γραφει per speaker κι οχι per pair Λεωνιδα;
Υπαρχουν ηχεια στην αγορα στα 16Ωμ;
Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Έψαξα κι εγώ νωρίτερα στο νετ, στα βιαστικά, βρήκα μόνο μεγάφωνα 16 ohm κι όχι ηχεία 16 ohm!
ένα το κρατούμενο.

Στο συγκεκριμένο ενισχυτή, αν βάλω 2 ηχεία των 4 ohm (mono sto A h mono sto B), θα παίξουν ή είναι μόνο για 8 ohm και άνω!

Είχα την εντύπωση ότι όσο πιο μικρά σε ohm είναι τα ηχεία, τόσο πιο δυνατά ακούγονται! σωστό ή λάθος;

ΥΓ. Κάπως περίπλοκο - δεν έχω γνώση κι εμπειρία με ακριβά ηχεία (άνω των 300 το ζευγάρι).
Όμως: Όταν έψαχνα ηχεία (μεγάφωνα) για αυτοκίνητο, έπεσα στα "ακριβά" γαλλικά blam των 100 ευρώ, τα 10άρια (το ζεύγος). κι έπαθα! Δεν είχα ξανακούσει τέτοιο ηχείο!
Συμβαίνει κάτι αντίστοιχo στα ηχεία hi-fi (σπιτιού), υπάρχουν κάποια ηχεία που σε αφήνουν "άγαλμα"?
κάποια στιγμή είχα εντυπωσιαστεί με κάποια q acustics, νομίζω τα 3020.... αλλά τώρα τα έχω συνηθίσει!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
αν ο ενισχυτής έχει αποθέματα ρεύματος, στα 4Ω θα δώσει μεγαλύτερη ισχύ.
αν δεν έχει, θα παίξει αναιμικά σε χαληλή/μέτρια ένταση και αν ζητήσεις μεγαλύτερη θα "ψαλιδίσει".
αν επιμείνεις, έρχονται τα κακά!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Παντως εχω και αλλη μια απορια, δλδ. ο ενισχυτης δεν μπορει να σηκωσει 6 ή4 Ωμ ηχειο; Και γιατι γραφει per speaker κι οχι per pair Λεωνιδα;
Υπαρχουν ηχεια στην αγορα στα 16Ωμ;
Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι εννοείς; Τα ηχεία δίνουν την αντίσταση ανά ηχείο και όχι ανά ζευγάρι όταν τα αγοράζεις. Ο κατασκευαστής των ηχείων δεν μπορεί να ξέρει με ποιο τρόπο θα τα συνδέσεις. Για αυτό και ο κατασκευαστής του ενισχυτή κάνει λόγο για κάθε ηχείο (per speaker). Αλλιώς πως θα υπολογίσεις την αντισταση;

Per speaker γράφει από πίσω ο Yamaha πάντως.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
και πως μπορώ να ξέρω αν υπάρχουν αποθέματα ρεύματος;

Δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικό αυτό που γράφει ο συγκεκριμένος Yamaha στην πλάτη για την αντίσταση των ηχείων που σηκώνει.

Συνήθως βλέπεις να γράφουν 4 έως 8 Ωμ για ένα ζευγάρι και 8 έως 16 για δύο ζευγάρια.