Και ξαφνικά.. No signal σε πρίζα ΤV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

MeReNdAs

New member
11 May 2016
40
Χαιρετώ τη παρέα,

Μένω στο ισόγειο τριώροφης πολυκατοικίας με ένα οροφοδιαμέρισμα σε κάθε όροφο και δυο διαμερίσματα στο ισόγειο.
Στο διαμέρισμά μου έχω δυο πρίζες για κεραία τηλεόρασης με τη μια να βρίσκεται στο σαλόνι και τη δεύτερη σε υπνοδωμάτιο.
Γυρίζοντας από διακοπές ανακαλύπτω ότι η πρίζα στο σαλόνι δεν έχει καθόλου σήμα ενώ του υπνοδωματίου λειτουργεί ατάραχη.. και ξεκινάω το ψάξιμο..
Το ζήτημα δεν εντοπίζεται μετά τη πρίζα αφού άλλαξα κ εξωτερικό καλώδιο αλλά και τηλεόραση δίχως αποτέλεσμα. Ξήλωσα τη πρίζα, είδα ότι είναι τερματική και αγόρασα μια αντίστοιχη legrand niloe, δυστυχώς όμως δεν πέτυχα κάτι. Μάλιστα έφτιαξα και φις στο καλώδιο απευθείας αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Επειδή στη πρίζα του υπνδωματίου για να "εργαστώ" πρέπει να λύσω το κρεβάτι (αλλιώς δε χωράει να κουνηθεί/μετακομίσει τίποτα εκεί μέσα) είπα να ανέβω ταράτσα μήπως και κάποιος έχει βάλει χέρι εκεί. Παραλλήλα βρήκα τους κατοίκους του 2ου κ 3ου ορόφου όπου με διαβεβαίωσαν ότι δεν έχουν πρόβλημα σε κάποια πρίζα τους. Στη ταράτσα λοιπόν, μετά τον ενισχυτή υπάρχει ένας διακλαδωτής 8:1 (ANTTRON R885) από τον οποίο χρησιμοποιούνται οι 7 έξοδοι. Οι έξι εξ' αυτ'ων φεύγουν σε κανάλι προς τα διαμερίσματα ενώ η μια μάλιστα έξοδος του διακλαδωτή συνδέεται στη TV έξοδο ενός ΑΝΤTRON C503 ενώ στη SAT έξοδο έρχεται καλώδιο απ'εξω (ποντάρω ένα πιάτο που είδα, μάλλον του 1ου ορόφου) και η είσοδος του ANTTRON C503 μπαίνει σε κανάλι προς τα διαμερίσματα (συνδεσμολογία σαν combiner αντί separator, άλλα αδιάφορο φαινομενικά με το πρόβλημά μου).

Έχει νόημα να προσπαθώ να βγάλω άκρη είτε κεντρικά (ταράτσα) είτε τοπικά (πρίζα σαλονιού) ή να πάρω απόφαση ότι θα πρέπει να μετακομίσω για να δώ τι γίνεται με τη πρίζα στο υπνοδωμάτιο? Αν είναι διέλευσης (προς το σαλόνι) εκείνη, υπάρχει πιθανότητα να "χάλασε" η διέλευση αλλά να λειτουργεί σαν πρίζα; Υπάρχει πιθανότητα να είναι και εκείνη τερματική κ άρα να μην παίζει κανένα ρόλο στο πρόβλημα μου και η αντίστοιχη διέλευσης να βρίσκεται σε άλλο όροφο ή στο δίπλα διαμέρισμα; Ρωτάω εδώ γιατι είναι ευκολότερο να γράφω παραγράφους παρά να λύνω αυθημερών κρεββάτια και να μετακομίζω έπιπλα υπνοδωματίου. Καμιά ιδέα ως προς το που αλλού να ψαχτώ?

Yγ: Μου φαίνεται περίεργο που στη ταράτσα φεύγουν 7 καλώδια προς τα διαμερίσματα
Υγ2: Ο ιδιοκτήτης του 3ου με ενημέρωσε πως στο παρελθόν είχε πρόβλημα ο 2ος κα χρειάστηκε αλλαγή μιας πρίζας ο τεχνικός που έιχε έρθει ενημέρωσε και τον 3ο ότι θα πρέπει να αλλαχθει και η αντίστοιχη πρίζα του 3ου γιατί είναι στην ίδια γραμμή. Όπως όμως καταλαβαίνετε, στο ισόγειο η διαρύθμιση των διαμερισμάτων είναι τελέιως διαφορετική με τους πάνω ορόφους που είναι οροφοδιαμερίσματα.
Υγ3: Και οι δύο πρίζες μου δεν είναι σε γειτνιάζον τοίχο με τον δίπλα, αλλά στον ίδιο εξωτερικό τοίχο της πολυκατοικίας.
Υγ4: Ενώ η TV του υπνοδωματίου έπιανε πάντα καμπάνα, στο σαλόνι όταν είχαμε άσχημο καιρό είχα σπασίματα σε διάφορα κανάλια (με πιο έντονο φαινόμενο στα κρατικά) ενώ επίσης σχεδόν ποτέ της δεν έπιανε κάποια μπουκέτα καναλιών (πχ κοντρα-nickelodeon) ή τα έπιανε με πολλά σπασίματα. Είχα αφεθεί ότι φταίει ο δέκτης της TV και δεν είχα δώσει σημασία, αλλά πλέον ίσως να παίζει ρόλο στο ζήτημά μου.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Το πιθανότερο είναι ότι οι γραμμές στην οικοδομή να είναι κάθετες (δηλαδή ξεκινάνε από πάνω προς τα κάτω) και οι δυο πρίζες σου δεν είναι στην ίδια γραμμή προς την κεραία.
 

MeReNdAs

New member
11 May 2016
40
Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.
Άρα πιστεύεις ότι τζάμπα θα παιδευτώ να φτάσω να ανοίξω τη πρίζα στο υπνδωμάτιο; Να ψαχτώ συνεργατικά με τους πάνω ορόφους στον ίδιο τοίχο (ότι δωμάτιο κ αν έχουν) σε αντιστοιχία αν έχουν πρίζα εκεί; Θα πρέπει να έχουν ζήτημα και εκείνοι;
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Χωρίς κάποιο όργανο, θα παιδευτεις άσχημα...

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk