Αναβάθμιση tv απο oled 65 σε QE75Q90R αξίζει?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
καλημέρα και πάλι παιδία και εύχομαι να βρόυμε και πάλι λύση στην νέα ¨παράνοια¨ που σκέφτομαι να κάνω.


Αυτήν τη στιγμή έχω την lg oled65c8pla και βρήκα να την δώσω σε γνωστό μου κοντά στα 1.000 ευρώ(είναι πλέον εκτός εγγύησης)και να αγορασω καινούργια την QE75Q90R στα 1.700 ευρώ

Έχω απόσταση θέασης περιπόυ στα 3 μέτρα και η κύρια χρήση της θα είναι για gaming σε ανάλυση 4k απο pc ,διότι έχω καλο pc με την gigabyte 2070 super.

Η Q90R έχει hdmi 2.1,για μελλοντική αναβάθμιση?γιατί ίσως πάρω και το xbox series όταν με το καλό βγει.

Γενικά πως τη βλέπετε την ιδέα μου? Γενικά με την oled δεν μπορώ να πώ ότι είμαι και πολύ ευχαριστημένος,διότι πχ στα επίγεια κανάλια έχει χάλια εικόνα+στα δορυφορικά αρκετά μέτρια.

Σε υλικό 4κ netflix η ποιότητα είναι τέλεια.

στα games με βγάζει χειρότερη εικόνα απο την oled b7 ¨55¨ που είχα.
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
εαν την βρισκεις κουτι 1700 ευρω,εχεις ηδη φυγει ερποντας...!!:music-smiley-005:

χμμμ θα δω μεγαλη διαφορα στην εικονα ομως?:FSGSFGS4:

γιατι οπως και να χει η μια ειναι oled και η αλλη qled με οτι αυτο συναπαγεται...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
εδω εσυ αποφασιζεις.
γιατι μια 75αρα oled εχει το λιγοτερο ενα ταληρακι...
οποτε πας με τα ιδια λεφτα σε μια 65αρα Oled,ή σε 75αρα qled...
ενα vs να παρεις μια ιδεα.

προσωπικα αν και φανατικος των Oled,την συγκεκριμενη samsung θα την σκεφτομουν πολυ..
οι εικονα τους ειναι πολυ κοντα,δεν εχεις προβλημα burn in και βεβαια 10 ιντσες περισσοτερες.
απο την αλλη εχεις το αβυσσαλεο μαυρο των Oled και μια εκπληκτικη αντιθεση,που οσο και να παλευει η τεχνολογια lcd δεν μπορει να τα φτασει...
οντως δυσκολη επιλογη...
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση tv απο oled 65 σε QE75Q90R αξίζει?

Όντως την QE75Q90R σαν αγορά έχει νόημα να την συγκρίνεις με την 65 LG CX (εφόσον η C9 πλέον δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο σε τιμές αντιπροσωπευτικές της αξίας της). Η τιμή της CX δεν έχει φτάσει ακόμα στην τιμή που αναφέρεις αλλά σε λίγους μήνες θα γίνει κι αυτό.

Οι διαφορές OLED-QLED είναι γνωστές, απόλυτο μαύρο χωρίς να μπλέκεις με τις μαγγανείες των dimming zones και των προβλημάτων που συνεπάγονται έναντι σημαντικά υψηλότερης φωτεινότητας και πραγματικού HDR. Σε φωτεινό χώρο θα αποδίδει καλύτερα η Q90R, σε σκοτεινό χώρο έχει σαφώς το πάνω χέρι η CX. Το burn-in των OLED επίσης ανάλογα τον τύπο παιχνιδιών (και κατα πόσο έχουν μόνιμα στατικές εικόνες όπως πχ τα αθλητικά παιχνίδια) που παίζεις είναι υπαρκτό θέμα, ενώ επηρεάζει και την μεταπωλητική της αξία τρομακτικά (OLED 5ετίας θα πρέπει να είναι τρελός κάποιος για να αγοράσει παρά μόνο σε τιμή χώμα). Αν εκτός από gaming θέλεις να την χρησιμοποιείς και σαν pc monitor για σημαντικό αριθμό ωρών ημερησίως, ξέχνα τις OLED.

Οι 10 έξτρα ίντσες είναι το μεγάλο πλεονέκτημα για το μοντέλο της Samsung, εφόσον ο χώρος σου το επιτρέπει. Το μεγάλο πλεονέκτημα της CX είναι είναι το G-Sync, ειδικά για εσένα που έχεις κάρτα γραφικών NVIDIA (για την καινούρια γενιά παιχνιδομηχανών που έρχεται είσαι καλυμμένος πάντως με την Q90R) και πραγματικά αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα και ο μόνος σοβαρός λόγος για να έχεις οποιαδήποτε δεύτερη σκέψη.
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Έχω εμπειρία φίλε μου από oled μια τριετία, burn in πάντως δεν είχα ποτέ, και δεν μπορώ να πω ότι το πρόσεχα κιόλας.

Δεν ξέρω δυσκολεύομαι να αποφασίσω τι να κάνω αλλά μάλλον με βλέπω να αγοράζω την q90r έτσι για αλλαγή.
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση tv απο oled 65 σε QE75Q90R αξίζει?

Έχω εμπειρία φίλε μου από oled μια τριετία, burn in πάντως δεν είχα ποτέ, και δεν μπορώ να πω ότι το πρόσεχα κιόλας.

Δεν ξέρω δυσκολεύομαι να αποφασίσω τι να κάνω αλλά μάλλον με βλέπω να αγοράζω την q90r έτσι για αλλαγή.

Με λελογισμένη χρήση δεν θα είχες πρόβλημα πιθανότατα και σε πολύ περισσότερο καιρό της τριετίας. Το ιδανικό είναι για μένα πάντως είναι αυτό που κάνεις, χρήση της OLED χωρίς babysitting αλλά όπως την ευχαριστιέσαι εσύ (διαφορετικοί άνθρωποι, διαφορετικές προτιμήσεις σίγουρα αλλά προσωπικά το να έχω την TV με χαμηλωμένη φωτεινότητα για να μην κάνει βαβα κι ενώ ήδη υστερεί από μόνη της σε αυτόν τον τομέα, εμένα δεν με καλύπτει) και μετά από κάποιο καιρό σούτ να πάει στο καλό αφού εκμεταλεύτηκες τα καλύτερά της χρόνια.

Στο reddit αναφέρουν για έντονο blooming όταν ενεργοποιείται το game mode Υπάρχει και video από το HDTVtest...

Αυτό δυστυχώς το έχω ακούσει και από αλλού. Αν ο φίλος δεν παίζει first-person shooter ή fighting games, μπορεί να απενεργοποιεί το game mode και να ζει μαζί με το μεγαλύτερο input lag που σε single player παιχνίδια συνήθως δεν είναι ιδιαίτερα αισθητό. Σε single player games όμως που συνήθως είναι πιo απαιτητικά για την GPU, το G-Sync που προσφέρει η LG είναι πολύ σημαντικό αβαντάζ.
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Re: Απάντηση: Re: Αναβάθμιση tv απο oled 65 σε QE75Q90R αξίζει?

Με λελογισμένη χρήση δεν θα είχες πρόβλημα πιθανότατα και σε πολύ περισσότερο καιρό της τριετίας. Το ιδανικό είναι για μένα πάντως είναι αυτό που κάνεις, χρήση της OLED χωρίς babysitting αλλά όπως την ευχαριστιέσαι εσύ (διαφορετικοί άνθρωποι, διαφορετικές προτιμήσεις σίγουρα αλλά προσωπικά το να έχω την TV με χαμηλωμένη φωτεινότητα για να μην κάνει βαβα κι ενώ ήδη υστερεί από μόνη της σε αυτόν τον τομέα, εμένα δεν με καλύπτει) και μετά από κάποιο καιρό σούτ να πάει στο καλό αφού εκμεταλεύτηκες τα καλύτερά της χρόνια.



Αυτό δυστυχώς το έχω ακούσει και από αλλού. Αν ο φίλος δεν παίζει first-person shooter ή fighting games, μπορεί να απενεργοποιεί το game mode και να ζει μαζί με το μεγαλύτερο input lag που σε single player παιχνίδια συνήθως δεν είναι ιδιαίτερα αισθητό. Σε single player games όμως που συνήθως είναι πιo απαιτητικά για την GPU, το G-Sync που προσφέρει η LG είναι πολύ σημαντικό αβαντάζ.

γιατι και το G-Sync δεν το προσεφερει και η q90r?
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αναβάθμιση tv απο oled 65 σε QE75Q90R αξίζει?

γιατι και το G-Sync δεν το προσεφερει και η q90r?

Οι τηλεοράσεις της Samsung υποστηρίζουν το FreeSync για την εξάλειψη του screen tearing το οποίο είναι συμβατό με τις κάρτες γραφικών της AMD (το οποίο καλύπτει και την τωρινή αλλά και την επερχόμενη γενιά παιχνιδομηχανών που στο εσωτερικό τους χρησιμοποιούν AMD GPU).

Επειδή ανέφερες ότι έχεις κάρτα γραφικών της NVIDIA, οι μόνες τηλεοράσεις στο εμπόριο αυτή την στιγμή που υποστηρίζουν το G-Sync είναι η περσινές και φετινές ναυαρχίδες της LG. Σε καθαρά PC monitor υπάρχουν σαφώς περισσότερες επιλογές αλλά σε τηλεοράσεις αυτή την στιγμή η LG παίζει μπάλα μόνη της σε αυτό το κομμάτι, όντας συμβατή και με τα δύο πρότυπα VRR.

Πρακτικά με ΝVIDIA κάρτα γραφικών σε οποιαδήποτε τηλεόραση πέρα από τα συγκεκριμένα μοντέλα της LG, θα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το VSYNC το οποίο θα εξαλείφει μεν το screen tearing αλλά με σημαντικό κόστος σε fps. Επειδή έχεις πολύ δυνατή κάρτα γραφικών αυτό το κόστος στα fps θα το αισθάνεσαι μόνο στα απαιτητικά ΑΑΑ games (πχ Red Dead Redemption 2, Horizon Zero Dawn, Assassin's Creed κ.ο.κ.) σε 4Κ ανάλυση.
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Ωραίος φίλε μου, να την χαρείς! Παραηταν δελεαστική η τιμή νομίζω για να πεις όχι.

Όταν με το καλό την στρώσεις, περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση tv απο oled 65 σε QE75Q90R αξίζει?

τελικα σημερα παρελαβα την q90 στις επομενες μερες θα σας πω εντυπωσεις παιδια! ευχαριστω για τις συμβουλες σας παντως.
Με γεια και καλοθεατη.
Με προβλημάτισε αυτό που έγραψες στην αρχή με το τηλεοπτικό σήμα.
Υποθέτω πως παρακολουθείς τα HD κανάλια.
Τώρα που έχεις την q θα περιμένω με ενδιαφέρον τις εντυπώσεις σου σε ότι έχει να κάνει με την ποιότητα του τηλεοπτικού σήματος σε σύγκριση με την oled όσο και οτι έχει να κάνει με την εικόνα σε ταινίες σε σκοτεινό περιβάλλον.
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση tv απο oled 65 σε QE75Q90R αξίζει?

Ωραίος φίλε μου, να την χαρείς! Παραηταν δελεαστική η τιμή νομίζω για να πεις όχι.

Όταν με το καλό την στρώσεις, περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.

Όλα καλά με την τβ την παρέλαβα την δευτέρα και την τοποθέτησα σε τόιχο με απόσταση θέασης τα 3 μέτρα (νομίζω είναι λίγο οριακά η απόσταση θέασης,σε δωμάτιο 12τμ) διότι την συγκρίνω με το σαλόνι μου που εκέι έχω την 75XF9005και κάθομαι στα 4 μέτρα και είναι ποιο απολαυστικά μπορώ να πω)

Αρκετά βαρια και στιβαρή σαν τηλεόραση με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,την έβαλα σε τόιχο όπως είπα και απέχει 80cm απο το πάτωμα.

Έπαιξα με τις ρυθμίσεις και ακόμα παιίζω για να τις φέρω στα δικά μου θέλω,αυτό που μπορώ να πω με σιγουρία είναι ότι τα χρώματα είναι ποίο κορεσμένα και και ποίο έντονα απο την 75XF9005,ενώ της sony είναι πόιο φυσικά στο μάτι.


Στα επίγεια κανάλια το upscale είναι πολύ καλύτερο απο την lg oled65c8pla που είχα,αλλά νομίζω παιδία το upscale της XF9005 κερδίζει στα σημεία γιατί όπως και προανέφερα είναι ποίο φυσίκα και όχι τόσο υπέρ κορεσμένα.
(προσωπικά έχω πάθει πλάκα απο το upscale της σονυ στα επίγεια κανάλια πόσο τρομακτικά καθαρό είναι,ενώ της lg oled θολό.)

Έπαιξα μερικά games (F1 2020 NBA2K20) σε 4κ ανάλυση με την Gigabyte RTX 2070 Super η ανάλυση είναι πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ χωρίς λόγια. (στο μάτι το δικό μου σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα απο την oled65c8pla)

Με λίγα λόγια δηλαδή η τιμές αυτές της samsoung δεν δικαιογούνται για εμένα,ναι οκ είναι καλή τβ ναυαρχίδα του 2019 αλλά και η 75XF9005 είναι μια πάρα μα πάρα πολύ καλή τηλεόραση.


Τέλος δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα με bleeding-blooming-dirty screen-vertical banding.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Καλορίζικη και από μένα .
Είναι γενικά πολύ καλό να γράφονται σχόλια από κοτόχους.
Το upscale της sony παραμείνει αξεπέραστο τουλάχιστον μέχρι στιγμής και το αντιλαμβάνεσαι στο σήμα της digea αλλά και στο σήμα 1080p και 720p αλλά και στην κίνηση .
Βέβαια η αγορά μιας τηλεόρασης εξαρτάται από τις προτεραιότητες που θέτει ο καθένας από εμάς .
Πχ λιγότερο input lag vs μεγάλος λόγος αντίθεσης που φαίνονται ακόμη και στα γραφικά πχ σε μια oled της Sony .
Είναι σαφές όμως ότι εκεί το κόστος απόκτησης είναι μεγάλο στις μεγάλες ίντσες .