αξίζει η αναβάθμσιη κάρτας ήχου για miniblink dac

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

georgew

New member
12 September 2012
30
Γεια σας παιδιά,

Έβαλα πρόσφατα tidal στην υψηλή ποιότητα και σκέφτομαι αν αξίζει να προβώ σε κάποια αναβάθμιση του συστήματος ακρόασης.

Τώρα έχω ένα απλό φθηνό λάπτοπ το οποίο παιζεί μέσω bluetooth στο dac miniblink και από εκεί συνδέεται σε 2 ηχεία jbl lsr305.

Επειδή δυστυχώς είμαι άσχετος στα τεχνικά, αν αγοράσω κάποια κάρτα ήχου και στη συνέχεια στέλνω τον ήχο στο dac θα υπάρχει κάποια ουσιαστική βελτίωση;

και αν δεν αξίζει αυτό, τότε η καλύτερη λύση είναι να αγοράσω κάποια κάρτα ήχου και να παίζω ενσύρματα στα ηχεία ;

και με βάση την αξία των ηχειών μου, σε τι κόστος κάρτας ήχου θα λέγατε να κινηθώ;

ευχαριστώ για κάθε βοήθεια
 

georgew

New member
12 September 2012
30
Προχωρώντας σε αναζήτηση, καταλαβαίνω ότι αυτό που θα άξιζε ως αναβάθμιση είναι κάποιο άλλο dac. Το miniblink έχει το PCM 5102 DAC, το οποίο από ότι καταλαβαίνω δεν είναι και το καλύτερο δυνατό.

οπότε , για τις ανάγκες μου, δλδ υπολογιστής - dac - lsr305, ποιο dac και με τι καλώδια θα συνιστούσατε ; σε θέμα χρημάτων το μπάτζετ είναι ως 250 .
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Στο σεταπ που έχεις ή σε αυτό που θα φτιάξεις δε χρειάζεσαι την υψηλή ποιότητα του tidal. Μην πληρώνεις χωρίς λόγο υπηρεσία που δε σου παρέχει κάτι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Πάλι με BT θα συνδεθείς ή μπορείς και με usb?
 

georgew

New member
12 September 2012
30
Re: Απάντηση: αξίζει η αναβάθμσιη κάρτας ήχου για miniblink dac

μπορώ και με usb. ως προς το tidal, το βρήκα μέσω ebay σε εξευτελιστική τιμή, τύπου 5-6 ευρώ το εξάμηνο και το έβαλα. δυστυχώς δεν θα μπορώ να ακούσω κάτι πολύ ψηλά ποιοτικό, αλλά θα ήθελα να αξιοποιήσω όσο πιο πολύ γίνεται τα ηχεία για αυτό σκέφτομαι κάποια αναβάθμιση.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Ε ναι σωστά. Θα πάρεις ένα usb dac εκεί στα +100 , πχ smsl sanskrit 10th mk2 ή topping E30. Υπάρχει και το ifi zen dac στα 150 που το βρίσκεις εύκολα και στην ελλάδα. Όλες αυτές οι συσκευές, σίγουρα και άλλες, είναι μεγάλη αναβάθμιση για το σύστημά σου.
 

georgew

New member
12 September 2012
30
Re: Απάντηση: αξίζει η αναβάθμσιη κάρτας ήχου για miniblink dac

ευχαριστώ για τις προτάσεις. ρώτησα σε μαγαζιά του κέντρου για το zen dac και μου είπαν ότι είναι αμφίβολο αν θα υπάρχει διαφορά σε σχέση με το arcam miniblink που έχω ήδη ( και εν τέλει έχω προβληματιστεί αν αξίζει να επενδύσω σε ένα ενσύμαρτο dac , δεδομένων και των ηχείων που έχω.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα ηχεία σου -μόνιτορς στη μικρή κατηγορία- από ότι είδα αξίζουν κάτι παραπάνω από ένα ασύρματο Bluetooth DAC. Μία εξωτερική ενσύρματη κάρτα ήχου ή DAC θα αναβαθμίσει το σύστημα σου και θα του δώσει περισσότερες δυνατότητες.

Θα είναι κρίμα να παραμένεις στο συμπιεσμένο απωλεστικό format του Bluetooth (όσο καλό και αν είναι), όταν έχεις τη δυνατότητα να ακούς μη απωλεστικά ηχητικά αρχεία (Wav, FLAC, κλπ). Πολύ περισσότερο τώρα που έχεις τη συνδρομή με το Tidal.

Ποιά κάρτα ήχου ή DAC μπορεί να είναι, το συζητάμε, αν θέλεις...
 

georgew

New member
12 September 2012
30
σκέφτομαι για κάποιο dac στο οποίο θ μπορούσα να συνδέσω και με οπτική είσοδο την τηλεόραση για όταν βλέπω ταινίες ή και να ακούω και από το tidal της τιβι.. οπότε μάλλον το zen dac δεν είναι ιδανική επιλογή.

σε μπατζετ ως 200 υπάρχουν άλλες προτάσεις πέρα από αυτές zabbalos;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η ιδέα να συνδέσεις και την τηλεόραση στο σύστημα είναι πολύ σωστή.

Δύο προτάσεις που ικανοποιούν τις ανάγκες και τις απαιτήσεις σου.

α) Εξωτερική κάρτα ήχου USB: Native Instruments Komplete Audio 6 MK2


β) DAC USB: Cambridge Audio DacMagic 100 (κλασσική λύση)

Η πρώτη ως κάρτα ήχου κάνει περισσότερα πράγματα και δίνει την επιπλέον δυνατότητα να κάνεις ηχογραφήσεις. Ταιριάζει περισσότερο με τα ενεργά ηχεία σου και θα αποδώσει καλύτερα.

Το DAC πάλι είναι ευκολότερο στη χρήση και δεν χρειάζεται τον υπολογιστή ανοιχτό για να λειτουργήσει, όταν θα έχεις ενεργές άλλες πηγές (π.χ τηλεόραση).

Και τα δύο μπορούν να συνδεθούν και με το miniBlink, όπου θα στέλνεις άλλες πηγές Bluetooth (π.χ. κινητό). (Οι τιμές ενδεικτικές, ενδεχομένως θα βρεις ακόμα καλύτερες).
 

georgew

New member
12 September 2012
30
Re: Απάντηση: αξίζει η αναβάθμσιη κάρτας ήχου για miniblink dac

Ε ναι σωστά. Θα πάρεις ένα usb dac εκεί στα +100 , πχ smsl sanskrit 10th mk2 ή topping E30. Υπάρχει και το ifi zen dac στα 150 που το βρίσκεις εύκολα και στην ελλάδα. Όλες αυτές οι συσκευές, σίγουρα και άλλες, είναι μεγάλη αναβάθμιση για το σύστημά σου.

ειδα και στο άλλο θέμα για τη προσφορα του banggod στο smsl sanskrit που εγραψες και το παρηγγειλα σημερα . ελπιζω να ειναι εν τελει μια καλη επιλογη.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: αξίζει η αναβάθμσιη κάρτας ήχου για miniblink dac

ειδα και στο άλλο θέμα για τη προσφορα του banggod στο smsl sanskrit που εγραψες και το παρηγγειλα σημερα . ελπιζω να ειναι εν τελει μια καλη επιλογη.

Με 80 τι μπορεί να πάει στραβά? Είναι μεγάλη αναβάθμιση για σένα και ακουστικά αλλά και πρακτικά λόγω τηλεχειρισμού.
 

georgew

New member
12 September 2012
30
μια τελευταια ερωτηση, για καλώδια rca->xlr και usb να κοιταξω για καποια συγκεκριμενη μαρκα ή ο,τι βρω για το επιπεδο του λοιπου συστηματος δεν εχει διαφορα;
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: αξίζει η αναβάθμσιη κάρτας ήχου για miniblink dac

μια τελευταια ερωτηση, για καλώδια rca->xlr και usb να κοιταξω για καποια συγκεκριμενη μαρκα ή ο,τι βρω για το επιπεδο του λοιπου συστηματος δεν εχει διαφορα;

Δε θα πάρεις και του ευρώ από το ηλεκτρονικάδικο αλλά δε θέλει και υπερβολές. Ένα απλό rca στο μήκος που χρειάζεσαι στα 8-10 και αντάπτορες από θηλυκό rca σε καρφί 6.3mm.
 

georgew

New member
12 September 2012
30
ήρθε το dac, μια χαρα μου φαίνεται! επειδη ειχα συνηθισει και το ασυρματο παιξιμο μουσικης απο οταν ειχα το bluetooth dac, εχω βρει την εξης λυση για οταν θελω να ακουσω γρηγορα μουσικη:

εχω ενα ταμπλετακι συνδεδεμενο με otg στο dac, στο κινητο εχω την εφαρμογη bubbleupnp η οποια συνδεεται στο tidal, και μεσω αυτης παιζω μουσικη απο εκει και τη στελνω στο tablet με wifi στην εφαρμογη neutron (που εχει επιλογη να λειτουργει ως renderer).

ετσι σε σχεση με τη blueotooth ακροαση, εχω wi-fi που ειναι πιο αξιοπιστο νομιζω, συν οτι η μουσικη παιζεται απο neutron αντι για την εφαρμογη του tidal, καθως το neutron προσφερει απειρες επιλογες για ρυθμιση.

το σημειωνω απλα, μην τυχον ενδιαφερεται καποιος πως να παιξει tidal ασυρματα σε android συσκευη και σε neutron
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Δεν μπορεί το neutron να παίξει tidal και να έχεις το κινητό μόνο για remote control? Κι έτσι όπως παίζεις τώρα δεν έχει καμία σχέση η απόδοση με αυτό που άκουγες πριν.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
οοοταν σου έρθει όρεξη βγάλε το τάμπλετ και στήσε ένα rpi .... το επόμενο ουσιαστικό βήμα!!
θα έχεις το tablet για remote!
 

georgew

New member
12 September 2012
30
το neutron δεν μπορει να παιξει απευθειας tidal. υπαρχει η εφαρμογη usb audio player pro η οποια υποστηριζει το tidal για οποιον ενδιαφερεται.

οντως ενα rpi θα ειναι πιο βολικο με το καταλληλο στησιμο, αλλα ως προς την αποδοση να υπαρχει διαφορα μεταξυ ενος ταμπλετ και ενος rpi?

*επίσης βλέπω ότι για να παίξεις tidal σε volumio ή moode χρειαζεται την εφαρμογη bubbleupnp που εχω ηδη για το neutron. δεν εχουν απευθειας ενσωμάτωση ουτε αυτά.

γενικά, η ααναβάθμιση που πραγματικά θα άξιζε ιεναι το roon, αλλά μου φαίνεται ότι πάει πολύ η τοσο ψηλη συνδρομη για μια εφαρμογη πυο έιναι απλά player.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: αξίζει η αναβάθμσιη κάρτας ήχου για miniblink dac

το neutron δεν μπορει να παιξει απευθειας tidal. υπαρχει η εφαρμογη usb audio player pro η οποια υποστηριζει το tidal για οποιον ενδιαφερεται.

οντως ενα rpi θα ειναι πιο βολικο με το καταλληλο στησιμο, αλλα ως προς την αποδοση να υπαρχει διαφορα μεταξυ ενος ταμπλετ και ενος rpi?

*επίσης βλέπω ότι για να παίξεις tidal σε volumio ή moode χρειαζεται την εφαρμογη bubbleupnp που εχω ηδη για το neutron. δεν εχουν απευθειας ενσωμάτωση ουτε αυτά.

γενικά, η ααναβάθμιση που πραγματικά θα άξιζε ιεναι το roon, αλλά μου φαίνεται ότι πάει πολύ η τοσο ψηλη συνδρομη για μια εφαρμογη πυο έιναι απλά player.

1. Ναι η διαφορά του rpi με το tablet είναι μεγάλη.
2. Το volumio έχει ενσωμάτωση tidal, δεν το έχω δοκιμάσει θέλει μία μικρή συνδρομή (volumio premium) και λένε πως δεν είναι και η καλύτερη λύση.
3. Το roon δεν το λες "απλά player" αλλά είναι όντως πάρα πολύ ακριβό.