Αγορά ηχείων δαπέδου.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Falcon

New member
9 May 2010
42
Καλησπέρα σας.
Εχω έναν παλιό ενισχυτή τον Denon AVR 1910, και θέλω να τον συνδυάσω με ηχεία δαπέδου μέχρι 400 ευρώ.
Σκεπτόμουν το Magnat monitor supreme 1002 ή τα Boston Acoustics cs 260 επειδή οι τιμές τους παίζουν κοντά στο μπάτζετ. Ο χώρος είναι περίπου 30m2. Σαν ηχεία αξίζουν για τον συγκεκριμένο ενισχυτή ή να πάω για κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Sub υπάρχει στο σύστημα;

Θα είναι σύστημα ενισχυτή AV που θα χρησιμοποιηθεί ως στέρεο μόνο;
 

Falcon

New member
9 May 2010
42
Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων δαπέδου.

Συγγνώμη το ξέχασα...ναι υπάρχει...ένα 8ιντσο της magnat.
Επίσης έχω κεντρικό της B&W και περιφερειακά B&W 303(τα οποία χρησιμοποιώ μέχρι τώρα ως κεντρικά).
Το σύστημα θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά ως πολυκάναλο για home theater.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μικρό για να ακολουθήσει τα ηχεία που βλέπεις. Θα τονώνει μόνο το mid-bass, το οποίο θα το έχεις με αυτά τα ηχεία ήδη. Επίσης από ήχο τα συγκεκριμένα ηχεία είναι κάπως αδιάφορα.

Το καλό είναι ότι μπορείς να βρεις ποιοτικότερα ηχεία σε αυτά τα χρήματα, ίσως λίγο μικρότερα σε μέγεθος. Στη θέση σου θα έπαιρνα προσφορές και θα άκουγα τα ηχεία των προσφορών εάν υπάρχει η δυνατότητα πριν αποφασίσω.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Καλησπέρα σας.
Εχω έναν παλιό ενισχυτή τον Denon AVR 1910, και θέλω να τον συνδυάσω με ηχεία δαπέδου μέχρι 400 ευρώ.
Ευχαριστώ.

Tα μόνα κανονικά ηχεία που βλέπω σε αυτά τα χρήματα είναι τα JBL Arena 170. Moνό woofer μεν αλλα γεμίζει χώρο, θα σε βολέψει.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Απόσταση θέσης ακρόασης δεν μας είπες, και τι εντάσεις ακούς πάνω κάτω.

Θα συμφωνήσω με τα JBL και τα Polk που είπαν οι προλαλήσαντες όσον αφορά την αγορά καινούργιων σε αυτό το budget.
 

Falcon

New member
9 May 2010
42
Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων δαπέδου.

Μικρό για να ακολουθήσει τα ηχεία που βλέπεις. Θα τονώνει μόνο το mid-bass, το οποίο θα το έχεις με αυτά τα ηχεία ήδη. Επίσης από ήχο τα συγκεκριμένα ηχεία είναι κάπως αδιάφορα.

Το καλό είναι ότι μπορείς να βρεις ποιοτικότερα ηχεία σε αυτά τα χρήματα, ίσως λίγο μικρότερα σε μέγεθος. Στη θέση σου θα έπαιρνα προσφορές και θα άκουγα τα ηχεία των προσφορών εάν υπάρχει η δυνατότητα πριν αποφασίσω.

Μήπως είναι καλύτερα τοτε να το καταργήσω το γούφερ και να ακούω μπάσο μόνο από τα ηχεία?
 

Falcon

New member
9 May 2010
42
Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων δαπέδου.

Απόσταση θέσης ακρόασης δεν μας είπες, και τι εντάσεις ακούς πάνω κάτω.

Θα συμφωνήσω με τα JBL και τα Polk που είπαν οι προλαλήσαντες όσον αφορά την αγορά καινούργιων σε αυτό το budget.

Περίπου 3,5 μέτρα....δεν ακούω πολύ δυνατά γιατί μένω σε διαμέρισμα.
 

Falcon

New member
9 May 2010
42

Falcon

New member
9 May 2010
42
Γενικότερα αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι έχω βάλει όριο στα ηχεία γιατί δεν ξέρω αν αξίζει να επενδύσω πιο πολλά χρήματα για τον συγκεκριμένο ραδιοενισχυτή και τον (μικρό) χώρο που θα τα έχω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων δαπέδου.

Σε αυτην την περίπτωση το sub μπορώ να το συνδυάσω μαζί τους η καλύτερα να το καταργήσω και να ακούω τις χαμηλές απο τα ηχεία μόνο?

Το πλεονέκτημά τους είναι ότι χρησιμοποιούν παθητικούς ακτινοβολητές και το μπάσο που πετυχαίνουν είναι σφιχτό και καλό, χωρίς να ζορίζουν τον ενισχυτή για να το βγάλουν.

Επιπλέον οι μετρήσεις τους δείχνουν σταθερή διακύμανση της αντίστασης που δεν πέφτει κάτω από τα 4 Ω (ούτε και ανεβάνει όμως).

Το θέμα με το sub είναι το σύστημα να έχει μια ομοιογένεια στα μεγέθη. Το sub που έχεις σε κάθε περίπτωση προσθέτει, αλλά στην περίπτωση των Τ50 και των Αρενα 170 που προτάθηκαν είναι πιο ταιριαστό απ' ό,τι στα άλλα δύο (είδικά το Magnat) που κοιτούσες.
Επιπλέον με αυτά τα ηχεία θα πετύχεις καλύτερο και πιο μουσικό αποτέλεσμα σε σχέση με εκείνα που κοιτούσες.

Μην περιμένεις θαύματα από τόσο οικονομικά ηχεία δαπέδου, αλλά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, οπότε... .
 

Falcon

New member
9 May 2010
42
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων δαπέδου.

Το πλεονέκτημά τους είναι ότι χρησιμοποιούν παθητικούς ακτινοβολητές και το μπάσο που πετυχαίνουν είναι σφιχτό και καλό, χωρίς να ζορίζουν τον ενισχυτή για να το βγάλουν.

Επιπλέον οι μετρήσεις τους δείχνουν σταθερή διακύμανση της αντίστασης που δεν πέφτει κάτω από τα 4 Ω (ούτε και ανεβάνει όμως).

Το θέμα με το sub είναι το σύστημα να έχει μια ομοιογένεια στα μεγέθη. Το sub που έχεις σε κάθε περίπτωση προσθέτει, αλλά στην περίπτωση των Τ50 και των Αρενα 170 που προτάθηκαν είναι πιο ταιριαστό απ' ό,τι στα άλλα δύο (είδικά το Magnat) που κοιτούσες.
Επιπλέον με αυτά τα ηχεία θα πετύχεις καλύτερο και πιο μουσικό αποτέλεσμα σε σχέση με εκείνα που κοιτούσες.

Μην περιμένεις θαύματα από τόσο οικονομικά ηχεία δαπέδου, αλλά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, οπότε... .

Μεταξύ των δύο εσύ πιο προτείνεις περισσότερο? Μένω επαρχία και δεν έχω δυστυχώς την πολυτέλεια να τα ακούσω από κοντά.

Η αγορά τους θα γίνει διαδικτυακά απο ελληνικό κατάστημα και η επιλογή τους θα γίνει αποκλειστικά με βάση τις συμβουλές και σχόλια που κάνετε εδώ.

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
H σειρά Arena έχει καταργηθεί έχε υπ' όψη.

Και τα δύο είναι ηχεία με laid back ήχο πάντως. Και τα δύο ωραία παίζουν, είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων η επιλογή μεταξύ τους καθώς είναι αρκετά κοντά σε ηχητικό χαρακτήρα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Την πιθανότητα να μην προβείς σε αγορά ηχείων δαπέδου αλλά σε ηχεία βάσης την έχεις σκεφτεί;

Έχεις μια τριάδα ηχείων που είναι από την ίδια σειρά το κεντρικό και απ' ό,τι καταλαβαίνω σου λείπουν τα surround. Με δεδομένο ότι το EQ του Denon σου δεν είναι και τίποτε το φοβερό, μήπως να κρατούσες την ομοιογένεια της μπροστινής τριάδας και απλώς να συμπλήρωνες κάτι σε surround;
Ενδεχομένως να σου έρθει και λίγο πιο οικονομικά έτσι.
 

Falcon

New member
9 May 2010
42
Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων δαπέδου.

Το έχω σκεφτεί αυτό αλλά έλεγα μήπως βελτιώσω τον ήχο από τα κεντρικά. Πραγματικά όμως δεν ξέρω αν θα δω ουσιαστική διαφορά εγκαθιστώντας ηχεία δαπέδου μπροστά...τα B&W δεν είναι κι άσχημα σαν κεντρικά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Περισσότερη έλλειψη είναι να μην έχεις surround πάντως. Αν δεν είναι άσχημα τα B&W όπως έγραψες τότε για τη βελτίωση όλου του συστήματος ίσως είναι καλύτερα να την ψάξεις προσθέτοντας ένα ζευγάρι surround.
 

Falcon

New member
9 May 2010
42
Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων δαπέδου.

Για να πάρω ένα ζευγάρι surround θα χρειαστώ γύρω στα 100 ευρώ. Δεν είναι καλύτερα τότε να βάλω τα B&W surround και να αναβαθμίσω τα κεντρικά?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μπορείς να τα βάλεις surround, αλλά το κεντρικό ηχείο θα είναι διαφορετικό σε σχέση με τα.δαπεδου. Αυτό με έναν ενισχυτή AV που δεν έχει εξελιγμένο eq είναι κάπως δύσκολο να ταιριάξει.
Και εξελιγμένο eq να είχε όπως οι πιο νέοι Denon, πάλι ξεκινάς με πιο πολύ διόρθωση στο συστημα το οποίο καλό είναι να αποφεύγεται.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι κανονικά θέλεις και ένα κεντρικό ηχείο από την ίδια σειρά με τα εμπρός δεξί και αριστερό.

Δεδομενης της έλλειψης surround ηχείων και του μικρού χώρου, θεωρώ ότι είναι καλύτερα να κοιτάξεις για ποιοτικά surround ηχεία καθώς αυτή θα είναι μεγαλύτερη βελτίωση.
Με δαπέδου και το κεντρικό τους που θα ήταν η επόμενη βελτίωση, πάλι θα χρειαστείς περισσότερα από 400 ευρώ.