Μετατροπή τροφοδοτικού παλιού PC σε τροφοδοτικό πάγκου.

mariostsom

New member
21 July 2020
15
[FONT=&quot]ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ΠΑΓΚΟΥ ΑΠΟ ΠΑΛΙΟ PC[/FONT]
[FONT=&quot]https://youtu.be/FCDXOVa_ZM4[/FONT]
[FONT=&quot]Μία εύκολη κατασκευή τροφοδοτικού πάγκου από το τροφοδοτικό ενός άχρηστου παλιού υπολογιστή. Η ισχύς του είναι περίπου 300 w και δίνει τάσεις 3,3 , 5 και 12 v. Στην τάση των 5 v συνδέουμε και μία θύρα usb για να φορτώνουμε το κινητό μας τηλέφωνο. Μπορεί να δουλέψει άνετα λάμπες αυτοκινήτου 55-60 w , μοτέρ σούβλας για συνεχή χρήση , μοτέρ υαλοκαθαριστήρων αυτοκινήτου και ένα σωρό άλλες συσκευές. Έχει από μόνο του ηλεκτρονική προστασία βραχυκυκλώματος και υπερφόρτωσης γι' αυτό και δεν τοποθετήθηκαν εξωτερικές ασφάλειες. Με ένα ρυθμιστή τύπου LM 338 μπορούμε να ρυθμίζουμε την τάση αλλά δεν μπορούμε να πάρουμε πολύ ισχύ με απλό κύκλωμα γιατί το μέγιστο ρεύμα που επιτρέπεται να περάσει είναι τότε 5 Α. Για τον λόγο αυτό δεν προτιμήθηκε μεταβαλλόμενη τάση. Δεν αντικαθιστά ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό αλλά είναι ένα συμπλήρωμα χρήσιμο στον πάγκο μας με ελάχιστα χρήματα.[/FONT]
 

Attachments

  • f1.jpg
    f1.jpg
    79.2 KB · Views: 103
  • f2.jpg
    f2.jpg
    90.1 KB · Views: 102
  • f3.jpg
    f3.jpg
    82.4 KB · Views: 102
  • f4.jpg
    f4.jpg
    77.7 KB · Views: 103
  • f5.jpg
    f5.jpg
    86.5 KB · Views: 102

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,980
Κορωπί
κι εγω εχω φτιαξει μερικα τετοια τροφοδοτικα, αλλά δεν εχουν ολα προστασια απο βραχυκυκλωμα, γιατι ηδη εχω καψει ενα.
εδω η τελευταια μου κατασκευη με πανελ εκτυπωμενο σε 3d και ρυθμιση τασης