βαση οροφης για JVC x5900

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Καλημέρα στην ομάδα,

θα ήθελα τη συμβουλή σας για το παρακάτω:
μετακομίσαμε πρόσφατα σε νέο σπίτι και ψάχνω βάση οροφής για τον Χ5900 ο οποίος ζυγίζει 15.5 κιλά.
ήθελα να χρησιμοποιήσω τη δοκιμασμένη και αξιόπιστη Omnimount PMD2 αλλά κατεβαίνει πολύ χαμηλά και θα ήθελα κάτι όσο πιο κοντά γίνεται στο ταβάνι.
Για να το κάνω λίγο πιο δύσκολο: μένω Ελβετία οπότε πρέπει να τη βρω σε μαγαζί που να στέλνει εδώ.

Υπάρχει κάποια πρόταση?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
H Chief/Legrand έχει λύση που ο προβολέας κάθεται σχεδόν flush mount με το ταβάνι όπως θες.
Είναι πολύ ποιοτικές αλλά και... ακριβότερες από την PMD2 που είχες σκεφτεί βεβαίως.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή ποιοτικότερη εταιρία σε βάσεις για JVC από την Ελληνική Unitech. Οι άνθρωποι έχουν περάσει σε άλλο level. Κάνε ένα τηλέφωνο και ζήτα την PCMUHD V3 και ένα plate για JVC σειράς Χ. Σίγουρα μπορούν να στείλουν και Ελβετία, και οι τιμές τους για αυτό που προσφέρουν είναι ΠΟΛΥ καλές, γήινες.
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Με τη Unitech δε βγάζω άκρη, ειμαι 3 μέρες τώρα σε τηλέφωνα και emails για να βρω τον αντιπροσωπο χονδρικης στη Ζυριχη που με παραπεμπει στο λιανεμπορο στη Λοζάνη που θα μου παραγγείλει μια βάση από την Ελλάδα που είναι στο τελικό στάδιο παραγωγής γιατί κανονικά κάνει 2 βδομάδες....3 μέρες μετά και ακόμη δεν έχω ιδέα για κόστος βάσης+έξοδα αποστολής και απαιτούμενο χρόνο.

Στο γειτονικό ελληνικό φόρουμ μου πρότειναν αυτή https://www.amazon.de/gp/product/B00I8EUA3W/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1
έχει κάποιος άποψη γι αυτή μιας και μπορώ να την έχω άμεσα από amazon.de και πληροί τις προδιαγραφές?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: βαση οροφης για JVC x5900

Με τη Unitech δε βγάζω άκρη, ειμαι 3 μέρες τώρα σε τηλέφωνα και emails για να βρω τον αντιπροσωπο χονδρικης στη Ζυριχη που με παραπεμπει στο λιανεμπορο στη Λοζάνη που θα μου παραγγείλει μια βάση από την Ελλάδα που είναι στο τελικό στάδιο παραγωγής γιατί κανονικά κάνει 2 βδομάδες....3 μέρες μετά και ακόμη δεν έχω ιδέα για κόστος βάσης+έξοδα αποστολής και απαιτούμενο χρόνο.

Στο γειτονικό ελληνικό φόρουμ μου πρότειναν αυτή https://www.amazon.de/gp/product/B00I8EUA3W/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1
έχει κάποιος άποψη γι αυτή μιας και μπορώ να την έχω άμεσα από amazon.de και πληροί τις προδιαγραφές?

Σου πρότειναν αυτήν την βάση για να κρεμάσεις έναν 12κιλο JVC?Βρε μήπως έχουν προηγούμενα μαζί σου?:flipout:
Δεν κάνει αυτή η βάση που σου πρότειναν σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση.
Κάνε υπομονή και κυνήγησε να βρεις άκρη με την unitech αν θέλεις την άποψη μου, αν ποτέ πιάσεις στα χέρια σου τη βάση τους, θα ξεχάσεις όλη την ταλαιπωρία στο λεπτό..
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
@tegonik:
15.4kg είναι ο 5900 και η vogels PPC 1500 στο site τους λέει ότι είναι ΟΚ για 15 κιλά (σε άλλο σημείο του ίδιου site γραφει για 20 κιλά αλλά παίρνω το μικρότερο).
Με την ελληνικη εταιρεία που μου πρότεινες είχα κάθε καλή πρόθεση αλλά δε μπορώ να περιμένω 2-3-4 βδομάδες και να πληρώσω 190 σε μεταφορικά, μακάρι να το ήξερα το καλοκαίρι που ήμουν ελλάδα και να την είχα πάρει μαζί μου στη βαλίτσα.

Οπότε τελικά αποφάσισα και παρήγγειλα την μεγαλύτερη Vogels PPC 2500 που λεει ότι είναι μέχρι 30 κιλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Όμως νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα και με αυτή τελικά:
Το manual του προβολέα δίνει τις εξής αποστάσεις ανάμεσα στα ποδαράκια του JVC:
jvc dimensions.JPG

και υπέθεσα ότι η 2500 καλύπτει αυτό το μέγεθος.


web_version-7025004_ppc2500_dimensions_image.jpg


Αφού την παρήγγειλα τη βάση όμως κάποιος μου είπε ότι δεν κάνει γιατι όπως γράφει στα specs της η μέγιστη διαγώνιος που μπορούν να φτάσουν τα ποδαράκια είναι 410 χιλιοστά ενώ εγώ μέτρησα τη διαγώνια στο κάτω μέρος του προβολέα και είναι 445 χιλιοστά.

1. έχω καταλάβει κάτι λάθος ή πραγματι η βάση αυτή δεν ταιριάζει με τον 5900?
2. αν όντως δεν κάνει η βάση ποιά είναι η καλύτερη λύση? να πάω να φτιάξω custom plate για να παρεμβάλω ανάμεσα σε προβολέα και βάση? ή κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί?

Help! έχω να δω ταινία από τον Ιούνιο, έχουν αρχίσει τα στερητικά!!!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Όντως, τα ποδαράκια της vogels δεν φτάνουν.

Λύση: Χρησιμοποιείς τα 2 ως έχουν και στα αλλά 2 φτιάχνεις με μερικά Ευρώ και μια επίσκεψη σε ένα χρωματοπωλείο 2 επεκτάσεις και είσαι ΟΚ.
 

Attachments

  • 63D6B65C-1749-4C44-B5DC-0927866F5FCA.jpeg
    63D6B65C-1749-4C44-B5DC-0927866F5FCA.jpeg
    104.2 KB · Views: 85
  • 86A8CE6D-1E1D-4DEB-B40E-3283E48147EA.jpeg
    86A8CE6D-1E1D-4DEB-B40E-3283E48147EA.jpeg
    81.4 KB · Views: 85

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Η καλύτερη λύση είναι custom plate που να το βιδώσεις πάνω στη βάση, απλά και εκεί θέλει περίεργη κατάσταση γιατί υπάρχει η εισαγωγή αέρα για το οπτικό, θέλει να κάνει ένα σκαλοπάτι στα άκρα η πλάκα. Η λύση που σου προτείνει ο σύντεκνος spcav μπορείς να την ακολουθήσεις αλλά η βάση δεν θα μπει στο απόλυτο κέντρο βάρους του προβολέα να έχεις υπόψιν σου, θα είναι παράκεντρα βιδωμένη.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Η καλύτερη λύση είναι custom plate που να το βιδώσεις πάνω στη βάση, απλά και εκεί θέλει περίεργη κατάσταση γιατί υπάρχει η εισαγωγή αέρα για το οπτικό, θέλει να κάνει ένα σκαλοπάτι στα άκρα η πλάκα. Η λύση που σου προτείνει ο σύντεκνος spcav μπορείς να την ακολουθήσεις αλλά η βάση δεν θα μπει στο απόλυτο κέντρο βάρους του προβολέα να έχεις υπόψιν σου, θα είναι παράκεντρα βιδωμένη.

Με τη λύση που προτείνω παραπάνω (την ακολουθω χρόνια τώρα με όλους τους JVC μιας και πάντα Vogels είχα / έχω) ρυθμίζεις τη θέση της βάσης ακριβώς εκεί που θες και πετυχαίνεις τέλεια το κέντρο βάρους.

Και φυσικά, εκτός του ότι είναι μηδενικού κόστους και χρόνου κατασκευής, έχει όχι μόνο το πλεονέκτημα του ότι δεν εμποδίζει το airflow αλλά και αυτό της άμεσης πρόσβασης στο φίλτρο αλλά και τη δυνατότητα καθαρισμού του κάτω μέρους του προβολέα (κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση custom plate).
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Eγώ δεν μπορώ λαμάκια, προεκτάσεις κ.τ.λ σε τέτοιους προβολείς. Ειλικρινά με χαλάει μόνο που το σκέφτομαι.
Αν τα εργοστασιακά λαμάκια δεν φτάνουν στις 4 υποδοχές του προβολέα και προσθέσεις μόνο 2 λαμάκια στην μία πλευρά είναι αδύνατον το plate της βάσης να έρθει ακριβώς στο κέντρο του σασί του προβολέα, δεν φτάνει, γιαυτό άλλωστε βάλαμε και τα λαμάκια. Αν βάλεις πρόσθετα λαμάκια και στις 4 θέσεις τότε ναι, μπορείς να φέρεις το plate στο απόλυτο μέσο του σασί. Στην φωτογραφία που ανέβασες το plate λογικά είναι εκατοστά πιο κοντά στο μπροστινό μέρος του προβολέα και με τερματισμένα τα δυο εργοστασιακά λαμάκια, δεν μπορείς να μετακινήσεις το plate πιο πίσω. Κάνω λάθος?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Eγώ δεν μπορώ λαμάκια, προεκτάσεις κ.τ.λ σε τέτοιους προβολείς. Ειλικρινά με χαλάει μόνο που το σκέφτομαι.
Αν τα εργοστασιακά λαμάκια δεν φτάνουν στις 4 υποδοχές του προβολέα και προσθέσεις μόνο 2 λαμάκια στην μία πλευρά είναι αδύνατον το plate της βάσης να έρθει ακριβώς στο κέντρο του σασί του προβολέα, δεν φτάνει, γιαυτό άλλωστε βάλαμε και τα λαμάκια. Αν βάλεις πρόσθετα λαμάκια και στις 4 θέσεις τότε ναι, μπορείς να φέρεις το plate στο απόλυτο μέσο του σασί. Στην φωτογραφία που ανέβασες το plate λογικά είναι εκατοστά πιο κοντά στο μπροστινό μέρος του προβολέα και με τερματισμένα τα δυο εργοστασιακά λαμάκια, δεν μπορείς να μετακινήσεις το plate πιο πίσω. Κάνω λάθος?

Ξαναλέω ότι μια χαρά έρχεται το κέντρο βάρους (το οποίο btw μπορεί και να μην είναι αναγκαστικά απολύτως στο κέντρο της επιφάνειας έτσι κι αλλιώς) ακόμα και με 2 μόνο προεκτάσεις, όπως στη φωτό.

Trust me, το έχω κάνει πολλές φορές.

Και αυτό γιατί καταρχήν είναι ελάχιστη απόσταση για την οποία έτσι κι αλλιώς δεν φτάνουν τα μαμά ποδαράκια και κατά δεύτερον η πλάκα της Vogels δεν έχει συμμετρικά τα αυλάκια που πιάνουν τα ποδαράκια.

Τώρα περί ορέξεως...Αυτή πάντως η λύση είναι πανεύκολη, τσάμπα, δεν μασάει μια από αντοχή κλπ και αφήνει πρόσβαση για εξαερισμό κλπ.

Προσωπικά την προτιμώ από custom plate ανεξαρτήτως κόστους.