Αντικατάσταση 46αρας Τηλεόρασης

dioz

New member
5 October 2012
93
Καλησπέρα σας,


Μετά απο 8 χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης με τη Sony KDL-HX750 46in, είμαι σε σκέψη και περισυλλογή για την αντικατάστασή της...


Η τηλεόραση βρίσκεται στο σαλόνι και η απόσταση θέασης περίπου τα 2,5 μέτρα.
Παρακολούθηση τηλεοπτικού σήματος / cosmote tv / ταινίες / αθλητικά.


Υπάρχουν όμως δύο βασικά προβλήματα:


1. Το μέγεθος δεν μπορεί να είναι πάνω από 49 inches (δλδ μήκος 109cm, όσο περίπου και η HX750 που είναι 106cm)
Το πρόβλημα αυτό δεν λύνεται.... εκτός αν πάω σε άλλο σπίτι...εργένης.....:p:p:p


2. Η τωρινή Sony έχει stand με κεντρικά ποδαράκια και είναι πολύ βασικό λόγω του επίπλου και της γενικής διαρρύθμισης (γυρνάει δεξιά-αριστερά από τη βάση).
Από ότι βλέπω πλέον πολύ δύσκολα θα βρω νέα τηλεόραση με κεντρικό stand, οπότε ή θα πρέπει να τοποθετηθεί στον τοίχο ώστε να γυρνάει δεξιά-αριστερά
ή θα πρέπει να βάλω κεντρικό stand vesa 200x200.


Με μία γρήγορη έρευνα το μάτι μου έπεσε στις Sony KD-49XH9505 (full array led / VA panel / 120Hz) και Samsung QE49Q80T (QLED / 50Hz).

Παρακαλώ για τα φώτα σας και τις προτάσεις σας!
Ευχαριστώ!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάσταση 46άρας τηλεόρασης

Μην την αλλάξεις (με μικρότερη των 55").
 

dioz

New member
5 October 2012
93
Re: Απάντηση: Αντικατάσταση 46άρας τηλεόρασης

Μην την αλλάξεις (με μικρότερη των 55").

Πολύ θα το ήθελα....αλλά δεν με παίρνει στον χώρο....
 

dioz

New member
5 October 2012
93
Τελικά καταλήγουμε να μείνω με την παλιά αφού δεν μπορώ να πάω σε 55αρα...?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάσταση 46άρας τηλεόρασης

Έστω ότι πας σε 49". Στη διαγώνιο αυτή βρίσκεις πολλές λύσεις με IPS panels -με διάφορες τιμές- και κάποιες με VA panels -οι οποίες (ειδικά αυτές με 100 Hz) είναι υπερκοστολογημένες. Κερδίζεις τρεις ίντσες και μάλλον τίποτα ουσιαστικό παραπάνω, σε σύγκριση με την υφιστάμενη τηλεόραση. Ίσως μελλοντικά πετύχεις 48" OLED, σε καλή τιμή (προσωπικά, την ορίζω το πολύ στα 800 ευρώ) για το συγκεκριμένο μέγεθος.
 

dioz

New member
5 October 2012
93
Οκ....κατάλαβα πώς το θέτεις το ζήτημα...
Νόμιζα ότι μετά από 8 χρόνια εξέλιξη τεχνολογίας θα έβλεπα κάποια σημαντική διαφορά...

Εναλλακτικά είχα σημειώσει και τις παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/17991883/Samsung-QE49Q60R.html
https://www.skroutz.gr/s/18204749/Sony-KD-49XG9005.html
https://www.skroutz.gr/s/22631328/Samsung-QE49Q80T.html

Δυστυχώς η 55αρα δεν γίνεται να χωρέσει....
 

dioz

New member
5 October 2012
93
Update info
Μετά από ώριμη σκέψη και προβληματισμό...τελικά θα βάλω wall mount...οπότε και κοιτάω σε 55in

Με όριο τα 1.000 ευρώ ποια μοντέλα θα μου προτείνατε...?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάσταση 46άρας τηλεόρασης

Εύγε. :SFGSFGSF: OLED. Όποια βρεθεί εντός budget. Προς το τέλος Νοεμβρίου είναι καλή περίοδος (Black Friday) για αγορά, αν και καλό θα είναι να παρακολουθείς γενικά τις τιμές.
 

dioz

New member
5 October 2012
93
Γενικά δεν βιάζομαι όποτε η BF θα είναι μία καλή ευκαιρία...
Οι OLED δεν είναι ολίγον ύποπτες για καμένα πιξελς...?
Επίσης, δεν αξίξει να κοιτάξω προς QLED ή Full Array LED...?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάσταση 46άρας τηλεόρασης

Οι OLED δεν είναι ολίγον ύποπτες για καμένα πιξελς...?

Όχι παραπάνω από όσο οι LCD.

Επίσης, δεν αξίξει να κοιτάξω προς QLED ή Full Array LED...?

Για σαφή αναβάθμιση, όχι.
 

dioz

New member
5 October 2012
93
Re: Απάντηση: Αντικατάσταση 46άρας τηλεόρασης

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις και τη βοήθεια...!!
 

dioz

New member
5 October 2012
93
Re: Απάντηση: Αντικατάσταση 46άρας τηλεόρασης

Καλησπέρα και πάλι

Βλέποντας την προσφορά του Mediamarkt με 30% επιστροφή στις κάρτες εθνικής, θεωρώ οτι είναι καλή ευκαιρία για αγορά τώρα....

Παρακαλώ πολύ για τη βοήθεια σας...

SONY KD-55XH9096 - τελική τιμή 840
SONY KD-55XH9505ABAEP - τελική τιμή 1225
SONY KD-55AG8BAEP - τελική τιμή 910 (OLED - mod.2019)

SAMSUNG QE55Q90TATXXH - τελική τιμή 1050
SAMSUNG QE55Q80TATXXH - τελική τιμή 805

LG OLED55CX6LA - τελική τιμή 1190 (OLED - mod.2020)
LG OLED55B9SLA - τελική τιμή 980 (OLED - mod.2020)

Να κοιτάξω μόνο προς OLED ? Θα παίζει αρκετές ώρες τηλεοπτικό σήμα...
ή να επιλέξω άλλη τεχνολογία?

Ευχαριστώ!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάσταση 46άρας τηλεόρασης

Λαμβάνοντας υπόψιν μόνο τις πιο πάνω τιμές, από το συγκεκριμένο κατάστημα, η 55" Sony AG8 φαντάζει η καλύτερη επιλογή. Μετά, η 55" Sony HX9096. Πάντως, λογικά η 55" LG B9S θα βρεθεί κάτω από τα 900 ευρώ, πριν τελειώσει η χρονιά.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Είμαι λιγο of topic αλλα επειδη μιλάτε για την προσφορά του mediamark :
Επειδή σκέφτομαι και εγω 65αρα απο mediamark λογω της προσφοράς, αλλά δεν είμαι Αθήνα αλλα επαρχία οποτε θα πρέπει να μου τη στείλουν.
Υπάρχει κατι που πρέπει να προσέξω? Καπως μπερδεμένα τα γραφει στους ορους, ισχύει λεει για αγορες απο το site αλλά οχι απο το marketplace (τι είναι αυτο?)
Πρέπει να τους πω κατι κατα την αγορά?
Ήθελα να παρω την 65αρα SONY KD-55XH9096, αλλά τωρα με - 30% σκέφτομαι και την Samsung Q90T
H μια θα βγει με την προσφορά 1050 ενω η άλλη 1400. Αξίζει τη διαφορά η δεύτερη? Το κακο είναι οτι προτιμάω (ΠΟΛΥ) Android λειτουργικό.
(ειδα στις 55 ιντσες στον κωτσοβολο την ΧΗ9096 πηρα το χειριστήριο και είδα ήταν τερμα φωτεινότητα και παρόλα αυτα μου φάνηκε μικρη η φωτεινότητα γι αυτο σκέφτομαι και την Samsung πλεον).
Με φοβίζει αν δεν μπουν οι ποντοι μιας και διαβάζω αρκετά αρνητικα για το go4more, και δεν το εχω ξανα χρησιμοποιησει (τωρα γράφτηκα, καρτα χρεωστική ειχα).
Κατάλαβα πάντως οτι δεν αφαιρούνται αμεσα στην αγορά πχ αν παρω στα 2000 την q90T θα παρω σε bonus 600 επιστροφή για άλλες αγορές, δε γίνεται να τα χρησιμοποιήσω αμεσα ωστε να πληρώσω 1400.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Εντωμεταξυ εδω λεει οτι δικαιουσε και prepaid card 250 με την αγορά της σαμσουνγκ qled που γραφω παραπάνω που μειώνει ακομα περισσότερο την τιμη.. Ειναι δυνατόν να ισχύουν και τα 2 ταυτόχρονα, και prepaid και go4more ποντοι?
https://www.mediamarkt.gr/product/t...aseis/4k-uhd-tv/samsung-qe65q90tatxxh/1503916
 

dioz

New member
5 October 2012
93
Re: Απάντηση: Αντικατάσταση 46άρας τηλεόρασης

Λαμβάνοντας υπόψιν μόνο τις πιο πάνω τιμές, από το συγκεκριμένο κατάστημα, η 55" Sony AG8 φαντάζει η καλύτερη επιλογή. Μετά, η 55" Sony HX9096. Πάντως, λογικά η 55" LG B9S θα βρεθεί κάτω από τα 900 ευρώ, πριν τελειώσει η χρονιά.

Οι επιλογές που δίνεις είναι σε σχέση απόδοση/τιμή ή βάση ποιότητας εικόνας, χαρακτηριστικών, κτλ...?
Οι τιμές του συγκεκριμένου καταστήματος (μείον το 30%) είναι κατά πολύ φθηνότερες ακόμη και από τιμές σκρουτζ.
Δλδ με βάση τα 1.000 ευρώ +/- ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή?

Και επειδή δεν το έχω ξεκαθαρίσει.....η χρήση αρκετών ωρών τηλεοπτικού σήματος θα δημιουργήσει πρόβλημα στο πάνελ της OLED ?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάσταση 46άρας τηλεόρασης

Αν θα προβάλλεται το ίδιο κανάλι για πολλές ώρες συνεχόμενα, ενδέχεται να προκύψει πρόβλημα. Με εναλλαγές καναλιών μειώνεται η πιθανότητα για burn in. Περαιτέρω, η καλύτερη επιλογή θα είναι μια OLED. Δεν έχω βάλει, στο προηγούμενο post, την B9S ως δεύτερη καλύτερη επιλογή γιατί θεωρώ ότι είναι "ακριβή" λύση στα 980 ευρώ, λαμβάνοντας υπόψιν πως είναι πανομοιότυπη με την προγενέστερη B9, με ένα έτος διαφορά στην αγορά.
 

dioz

New member
5 October 2012
93
Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις!

Μετά από επίσκεψη στο παραπάνω κατάστημα

η SONY KD-55AG8BAEP εξαντλήθηκε...

Στις Samsung Q80T ή Q90T υπάρχει και η έξτρα προσφορά προπληρωμένης κάρτας 150 ευρώ....οπότε η τελική τιμή θα είναι 650 ευρώ και 900 ευρώ αντίστοιχα

Να τις σκεφθώ στην πιθανή επιλογή μου ή μονόδρομος πλέον είναι η HX9096...?
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις!

Μετά από επίσκεψη στο παραπάνω κατάστημα

η SONY KD-55AG8BAEP εξαντλήθηκε...

Στις Samsung Q80T ή Q90T υπάρχει και η έξτρα προσφορά προπληρωμένης κάρτας 150 ευρώ....οπότε η τελική τιμή θα είναι 650 ευρώ και 900 ευρώ αντίστοιχα

Να τις σκεφθώ στην πιθανή επιλογή μου ή μονόδρομος πλέον είναι η HX9096...?
Στο ιδιο δηλημα βρέθηκα και εγω αλλα για τα 65 ιντσες μοντέλα :)
Η σαμσουνγκ q90t είναι πολύ καλύτερο πάνελ, και σούπερ ευκαιρία με τις 2 εκπτώσεις αν όντως ισχύουν.
Προσωπικά θα παρω την σονυ ομως αν και εχει αρκετά χαμηλή φωτεινότητα μιας και τη δοκίμασα, λόγω Android που το υπέρ προτιμώ.