Pionner Kuro KRP-600A νεκρά τα HDMI

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PLUTON

Established Member
27 September 2007
107
Καλησπέρα σε όλους. Δυστυχώς οι είσοδοι HDMI της παλιάς μου KURO έπαψαν να λειτουργούν. Έγινε ένα βραχυκύκλωμα στο σπίτι (έπεσαν νερά σε μια πρίζα του μπαλκονιού) και νομίζω από τότε σταμάτησαν. Η τηλεόραση λειτουργεί κατά τα άλλα κανονικά. Το πρόβλημα εντοπίζεται στο media box recevier (εκεί πάνε όλες οι συνδέσεις) , και όχι στην τηλεόραση έτσι δεν είναι? Θα υπάρχουν ανταλλακτικά γι' αυτή την τηλεόραση πια? Αύριο θα μιλήσω με την αντιπροσωπεία (εξακολουθεί να είναι η Intersys?) Υπάρχει κάποιος τεχνικός που να μπορεί ασχοληθεί? Θα πρέπει να στείλω μόνο το media box η και το πανελ?
Ευχαριστώ.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Υπάρχει τεχνικός που ειδικεύετε στις Pioneer Plasma. Τα στοιχεία του μαγαζιού είναι εδώ

Διάβασε και για μια αντίστοιχη περίπτωση επισκευής Pioneer Plasma εδώ
 

PLUTON

Established Member
27 September 2007
107
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με βοηθήσατε πάρα πολύ. Επικοινώνησα με την Ιntersys και μου είπαν ότι πρέπει να στείλω και το media box αλλά και το panel μαζί στο service. Μου ανέφεραν ότι όλα διορθώνονται και θα βρεθούν ανταλλακτικά αλλά δεν ξέρουν το κόστος και αν αξίζει κάτι τέτοιο. Επικοινώνησα και με τον Δημήτρη από το Μοσχάτο και πραγματικά στάθηκα τυχερός μιας και έχει ήδη στο εργαστήριο του μια KRP 500 και έτσι μπορώ να στείλω μόνο το media box (μιας και εκεί εστιάζεται η βλάβη) , και μου ανέφερε ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το φτιάξει. Επίσης έχει ήδη εκεί ένα ακόμα media box που έχει μείνει από παλιά και ίσως αν δεν φτιάχνει το δικό μου να πάρω εκείνο. Γενικά είναι πολύ εξυπηρετικός και ευγενικός άνθρωπος. Θα ημερώσω για την εξέλιξη. Να αναφέρω ότι βρίσκομαι στην Κρήτη , και είναι μεγάλη ευκολία το ότι απέφυγα να στείλω τη βαρύ και μεγάλο panel τηε Pioneer.
 

PLUTON

Established Member
27 September 2007
107
Εν τέλει όλα καλά. Ο κ Δημήτρης Δελφίνης άμεσα με εξυπηρέτησε και η Kuro μου αναστήθηκε. Ήμουν τυχερός μιας και το πρόβλημα αποδείχτηκε ότι δεν επισκευάζονταν αλλά έχοντας παλιότερο media box , μου το αντικατέστησε άμεσα και τώρα όλα καλά. Την αμαρτία μου θα την πω = όσο κι αν η τηλεόραση μου πλέον έχει 11 χρόνια στην πλάτη της δεν θέλω να την αντικαταστήσω μέχρι να αντέχει. Η εικόνα και το μέγεθος της με ικανοποιούν , και όλες τις smart δυνατότητες τις έχει μέσω media players (dune max , Q Plus , ΟΤΕ TV συνδεδεμένα πάνω της). Και έχει και καταπληκτικό design η άτιμη.... :)
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Ο κύριος Δημητρης είναι μάγος,τόσο απλά.
Πάνω από όλα όμως εξαιρετικός άνθρωπος!


Sent from my iPhone using Tapatalk