Ταιριαστός , Ικανός ενισχυτής κάτω απο 300;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

13 March 2007
683
Βόλος
Καλημέρα φίλοι και φίλες!


'Εχω ενα μικρό home theater το οποίο είναι λίγο μικτό απο ηχεία... Τα μπροστά ηχεία είναι Wharfedale 8.4, το κεντρικό ενα B&W CC3, ο ενισχυτής ένας Pioneer VSX-420 , ενώ τα πίσω ηχεία είναι περισσευμένα απο ενα Onkyo 5.1 SKS-HT528 που είχα. Το sub αν θυμαμαι καλα είναι ενα Magnat 200A (περισευμένο και αυτό απο κάπου).

Θα ήθελα κάποια στιγμή να αλλάξω τα πίσω ηχεία... και ίσως πάω σε Wharfedale πάλι μήπως και βρω ομοιομορφία αλλα για τώρα θέλω ενισχητή καθώς αυτός που έχω δεν έχει HDMI audio και με έχει τυραννήσει πολύ!

Έχω υπόψιν:
Sony STR-DH590
Denon AVR-X550BT
Yamaha RX-V661

Απο μια πρόχειρη αναζήτηση αυτοί... αλλά άρχισα να καίγομαι λιγάκι και είπα να ζητήσω βοήθεια!

Α να πω ότι αν και ειμαι σε 1080P , non-HDR , ίσως μέχρι τα χριστούγεννα να καταφέρω να παω 4K HDR. Αν ειμαστε καλα! Ηχεία δε βλέπω σύντομα για πάνω απο 5.1...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,409
Αθήνα
HDMI audio στον 661 μόνο PCM. Θέλει εξωτερική αποκωδικοποίηση δηλαδή. Πολύ παλιός ενισχυτής.

Από τους άλλους δύο, πάνω κάτω τα ίδια παίρνεις, απλά ο Denon έχει και ένα μικροφωνάκι για τις αποστάσεις και τις στάθμες.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Καταλαβαίνω οτι μερικές φορές μιλάει η ανάγκη, αλλα με κόστος 300 δεν θα εμπιστευόμουνα ουτε κάρτα ήχου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,409
Αθήνα
από τους 3 που διάλεξες ο πιο κανονικός ενισχυτής είναι ο denon.

Και εκείνος που παίζει πιο καθαρά.

Προσωπικά θυμάμαι συγκριτικό σε 5κάναλους AV με τον τότε AVR-X1000, STR-DH550, RX-V477 και VSX-521 (κατά προσέγγιση τα μοντέλα, πρέπει να δω το αρχείο μου με τις δοκιμές, πάντως της ίδιας τιμής και βασικής κατηγορίας) και Denon με Yamaha είχαν αρκετή διαφορά από τον Pioneer. Ο Sony ήταν κάπου ανάμεσα.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Εννοειται. Παίρνεις atmos, EQ και Network με τον 1600.

Το σκέφτομαι σοβαρά έτσι σαν "επενδυσούλα"...

Λίγο άσχετο, γνωρίζουμε τι παίζει με "ηχοεκφραση" βλέπω τηλέφωνο καλέστε μας για την εκπτωση σας- τι φάση;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,409
Αθήνα
Όπως σε όλα τα καταστήματα υπάρχει έκπτωση εντός του καταστήματος. Εννοείται αυτό.

Στη θέση σου θα έπαιρνα προσφορά όχι μόνο από ένα κατάστημα αλλά από περισσότερα. Θα δεις ότι η τιμή διαφέρει από την αρχική τιμή.