Google Chromecast 4 Sabrina

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Μας ερχεται πολυ συντομα (μαλλον τελος μηνος), με remote (επιτελους!!), με νεο UI και Dolby Vision και σε τιμη εκπληξη, καπου στα +50$.
Δειχνει πραγματικα καλο και θα βαλει σε 'μπελαδες' τοσο τα αντιστοιχα Roku & Amazon Fireskick4K οσο και το nvidia shield TUBE -τουλαχιστον στο θεμα του streaming για το τελευταιο....

y7UXyih.jpg



mblxLCe.jpg



Θα το δουμε σε λιγο καιρο απο κοντα.

https://9to5google.com/2020/08/31/google-sabrina-android-tv-price/
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Εδώ στέλνουν;
Γιατί έχω την εντύπωση από παλιά ότι στέλνουν μόνο στην χώρα που είναι το εκάστοτε store....
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Μια χαζή ερώτηση επειδή δεν εχει βγει η συσκευή αλλά έχουμε ελπίδες να λειτουργεί το cosmote tv ή να επιλέξω mii box s ?
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Καθολου ‛χαζή’ η ερώτηση....
Κανονικότατα θα παίζει, όπως και κάθε εφαρμογή που είναι για google tv.
Για αρχή έρχεται με Android 10 και οι τιμές παίζονται στα 50$ για Αμερική και 70 για Ευρώπη.
Σε λίγες μέρες θαναι διαθεσημο
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Re: Απάντηση: Google Chromecast 4 Sabrina

Καθολου ‛χαζή’ η ερώτηση....
Κανονικότατα θα παίζει, όπως και κάθε εφαρμογή που είναι για google tv.
Για αρχή έρχεται με Android 10 και οι τιμές παίζονται στα 50$ για Αμερική και 70 για Ευρώπη.
Σε λίγες μέρες θαναι διαθεσημο

Νομίζω θα είναι καλύτερο απο το mii box σαν πιο καινούργιο και σε kodi κλπ. Το μόνο κακό είναι η απουσία usb θύρας.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Google Chromecast 4 Sabrina

Νομίζω θα είναι καλύτερο απο το mii box σαν πιο καινούργιο και σε kodi κλπ. Το μόνο κακό είναι η απουσία usb θύρας.

στα ιδια κυβικα ειναι πανω-κατω.
το μονο που ουσιαστικα μενει,ειναι να δουμε το κατα ποσο καλα μπορει να παιξει otetv(πχ)και ενα μπορει να περασει hd-audio.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Νομίζω θα είναι καλύτερο απο το mii box σαν πιο καινούργιο και σε kodi κλπ. Το μόνο κακό είναι η απουσία usb θύρας.

Έχει usb-c αλλά δεν ξέρουμε εάν είναι μόνο τροφοδοσίας ή και data.
Σε λίγες μέρες φαντάζομαι ότι θα λυθούν όλες μας οι απορίες...
 

theox

AVClub Enthusiast
11 June 2007
709
Westeros
Έχει usb-c αλλά δεν ξέρουμε εάν είναι μόνο τροφοδοσίας ή και data.
Σε λίγες μέρες φαντάζομαι ότι θα λυθούν όλες μας οι απορίες...

Σε hands-on διάβασα ότι δούλεψε με usb to ethernet adapter, άρα μάλλον δεν είναι μόνο για φόρτιση.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Για οποιον εχει nvidia shield δεν ειναι και τοσο απαιραίτητο αυτο σωστα´? Η χρήση του ειναι μάλλον να αντικαταστήσει την λειτουργια σμαρτ των smart tv ή οχι ??
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Βασικά αν έχεις nVIDIA Shield δεν σου είναι καθόλου απαραίτητο.
Έχεις όλα όσα έχει το Chromecast 4 Sabrina και ακόμα περισσότερα.
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
Βρήκα αυτό σε review..


It’s worth noting that despite the device’s support for Dolby Atmos, it doesn’t actually decode the spatial audio format, instead, it does “passthrough” which means it relies on a TV, soundbar, or A/V receiver to let you listen to Atmos content. This could be a problem for Netflix fans as, so far, Netflix has only offered Atmos soundtracks to devices that decode the format themselves.

Sent from my G8341 using Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Βασικά παίζει ένα λαθάκι στο review.
Σε AVR πρέπει να στείλεις με bitstream ( not decoded ) το Atmos, δεν παίζει αλλιώς Atmos.
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
Απάντηση: Re: Google Chromecast 4 Sabrina

Βασικά παίζει ένα λαθάκι στο review.
Σε AVR πρέπει να στείλεις με bitstream ( not decoded ) το Atmos, δεν παίζει αλλιώς Atmos.
Δεν το ξέρω αυτό. Εμένα βασικά, ως οπαδό του streaming, με ενδιαφέρει κυρίως το θέμα της υποστήριξης dolby atmos σε κάθε εφαρμογή (netflix, amazon prime, Disney plus, HBO) και όχι τόσο σε local υλικό. Και βλέπω ότι μέχρι τώρα μόνο το Apple TV το κάνει σε όλες. Ιδωμεν.

Sent from my G8341 using Tapatalk