Soundbar jbl 9.1 Dolby Atmos

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Ήρθε επιτέλους μετά από παραγγελία 20 ημερών. Παραθέτω φωτογραφίες παρέα με την Lg 65GX..

Το sub ειναι θηρίο στην κυριολεξία.. Πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις.

Αναμένω να βρεθώ μόνος μου στο σπίτι χωρίς την 3χρονη κόρη μου για να τη δοκιμάσω καλύτερα..
90a8a2c1836c7f388a109a0730ff43d0.jpg
83da3259a0397b70f3c34cd32d47d9c4.jpg
acadac6996726b49eb3f77704f92311d.jpg
3690afc401075c93490a835d3384a4c9.jpg
09d2614e83b769dc10a69e3c1edf0085.jpg
6fda165fe1293f0cff62aa3ec7f66859.jpg
cb24e619a37de4044819692db6ede99e.jpg


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το καλό με τις ηχομπάρες της JBL είναι ότι μπορείς να καλέσεις στο σπίτι σου ιδιοκτήτη κάποιας ηχομπάρας από εκείνες που βγάζουν κατασκευαστές τηλεοράσεων, και να αρχίζεις να ανεβάζεις στάθμη μέχρι να δεις την έκφραση στο πρόσωπό του... :silly:

Μεγειά! Περιμένουμε εντυπώσεις.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Πολύ ωραία έδεσε. Κόστος;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Προσφορά 789 από 1000 που είναι η αρχική τιμή της, με τιμολόγιο και 70 ευρω giftcards απο το Πλαίσιο που είχα αγοράσει την GX, μου ήρθε τελική τιμή 566 .. Το θέμα έιναι ότι έρχονται κομμάτια με το σταγονόμετρο. Δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτες..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Το καλό με τις ηχομπάρες της JBL είναι ότι μπορείς να καλέσεις στο σπίτι σου ιδιοκτήτη κάποιας ηχομπάρας από εκείνες που βγάζουν κατασκευαστές τηλεοράσεων, και να αρχίζεις να ανεβάζεις στάθμη μέχρι να δεις την έκφραση στο πρόσωπό του... :silly:

Μεγειά! Περιμένουμε εντυπώσεις.
Πιστεύεις το ίδιο και για την Q90 Pleo; Εσύ με "κατάφερες" να επιλέξω την JBL.. Είναι νωρίς να σε ευχαριστήσω..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πιστεύεις το ίδιο και για την Q90 Pleo; Εσύ με "κατάφερες" να επιλέξω την JBL.. Είναι νωρίς να σε ευχαριστήσω..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορώ με ακρίβεια να σου πω ότι αν με απειλούσαν με όπλο για να επιλέξω κάποια ηχομπάρα από εκείνες των κατασκευαστών TV, θα έκλεινα τη μύτη και θα επέλεγα Samsung. Η Q90 όμως θέλει επιπλέον επιφάνειες πλαινών τοίχων που ισαπέχουν για το πλήρες 7.1.4 όπως το έχουμε ξανασυζητήσει, δεν έχει τόσο καλό sub και είναι και πιο ακριβή.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Μπορώ με ακρίβεια να σου πω ότι αν με απειλούσαν με όπλο για να επιλέξω κάποια ηχομπάρα από εκείνες των κατασκευαστών TV, θα έκλεινα τη μύτη και θα επέλεγα Samsung. Η Q90 όμως θέλει επιπλέον επιφάνειες πλαινών τοίχων που ισαπέχουν για το πλήρες 7.1.4 όπως το έχουμε ξανασυζητήσει, δεν έχει τόσο καλό sub και είναι και πιο ακριβή.
Εγώ δεν έχω πλαϊνούς τοίχους σε ίση απόσταση, οπότε μάλλον επίλεξα ορθά να πάω στην jbl..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Επανέρχομαι με τις έως τώρα εντυπώσεις από την 9.1..

Παραθέτω την αξιολόγηση μου απο το skroutz αυτούσια θέλοντας να συμπληρώσω ότι δεν έχω τολμήσει έως τώρα να ανεβάσω την ένταση πάνω από 21 γιατί δεδομένα θα φάω καταγγελία από τους γείτονες..

Ο ήχος είναι τρομακτικός για το σαλόνι μου (περίπου 37 τετραγωνικά).

Μελανό σημείο για εμένα η μη ύπαρξη παραμετροποίησης-ρύθμισης για τους διαλόγους και η απουσία μεσαίων ηχείων για καλύτερη μουσική εμπειρία.

Για ταινίες, μπασάτη μουσική και πραγματικό surround με τα ασύρματα αποσπώμενα ηχεία είναι όμως εξαιρετική.


Άριστη λύση για εκείνους που χρειάζονται αναβάθμιση ήχου στο σπίτι με πραγματικό surround, δίχως πολλά καλώδια και όγκο ηχείων.

Πλεονεκτήματα:

- Real Surround με ασύρματα αποσπώμενα επαναφορτιζόμενα ηχεία που μπορούν να τοποθετηθούν οπουδήποτε στο σαλόνι σας.
- Subwoofer 10 ιντσών απίστευτης απόδοσης , τολμώ να πω το καλύτερο μαζί με ηχομπάρα που υπάρχει στην αγορά.
- 4 Dolby atmos ηχεία, 2 στο σώμα του soundbar και 2 στα αποσπώμενα ασύρματα ηχεία.
- Υποστηρίζει επιπλέον φορμά ήχου DTS:X 3D και Dolby Surround 5.1
- Όλες τις διαθέσιμες επιλογές συνδεσιμότητας : eArc (hdcp 2.3 = 37 gbps), Air Play 2, Cromecast, Optical, Bluetooth, wi-fi streaming, 4k Hdr pass-through hdmi in

Μειονέκτηματα:

- Απουσία ηχείων για τις μεσαίες συχνότητες όπως και οι περισσότερες soundbars, κάτι που επηρεάζει αρνητικά την εμπειρία ακρόασης μουσικής, όχι βέβαια σε μη αποδεκτό επίπεδο
- Δεν υπάρχει mode-ρύθμιση για καλύτερη πιστότητα διαλόγων σε χαμηλή ένταση , ειδικά για τις βραδυνές ώρες που δεν θέλουμε να ξυπνήσουμε κάποιον στο σπίτι.

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα από ένα Soundbar.

Εν κατακλείδι, για εμένα αξίζει σίγουρα η αγορά της, ειδικά σε περίπτωση που πέσει τιμή της γύρω στα 650 με 700 .

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Το μόνο που μένει είναι η αντοχή και ποιότητα σε βάθος χρόνου, καθώς και ο τρόπος αλλαγής μπαταριών των surround ηχείων όταν έρθει η ώρα, που μέχρι στιγμής είναι θολό το τοπίο......
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Απάντηση: Soundbar jbl 9.1 Dolby Atmos

Το μόνο που μένει είναι η αντοχή και ποιότητα σε βάθος χρόνου, καθώς και ο τρόπος αλλαγής μπαταριών των surround ηχείων όταν έρθει η ώρα, που μέχρι στιγμής είναι θολό το τοπίο......
Τα αποσπώμενα όντως δεν έχουν βίδες.. Λογικά θα είναι "κουμπωτά" τα πλαστικά..tear down για τα πλαϊνά δεν έχω βρει στο youtube..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Νομίζω ότι είναι μαγνητικά.
Δεν λέω πως κουμπώνουν στο σώμα του soundbar, αλλά αν ανοίγουν με κάποιο τρόπο για να αλλάξεις μπαταρία..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Λίγο πολύ το ίδιο ισχύει και σε ηχεία με (πολύ) μικρούς δορυφόρους και sub, δεν υπάρχουν οι μεσαίες.

Στο προκείμενο, η δυνατότητά της να παίζει δυνατά και ασυμπίεστα (για ηχομπάρα) θα φανεί και σε περιπτώσεις που θα κληθεί να αναλάβει το ρόλο του ηχοσυστήματος σε κάποια μάζωξη με κόσμο. Εκεί που τα πολλά κορμιά απορροφούν τις χαμηλές συχνότητες και το κέφι θέλει... headroom. ;)

Γι' αυτό που είναι (ηχομπάρα) είναι πολύ καλή για την τιμή της.

Μια μικρή παρατήρηση μόνο, που θα βελτιώσει και τον ήχο. Προσπάθησε να τη φέρεις πρόσωπο με την ακμή του επίπλου. Όχι πως θα γίνει κάποιο θαύμα, αλλά έτσι θα αποφύγεις την ανάκλαση των front firing drivers αμέσως με το που "φεύγει" ο ήχος από αυτούς.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Λίγο πολύ το ίδιο ισχύει και σε ηχεία με (πολύ) μικρούς δορυφόρους και sub, δεν υπάρχουν οι μεσαίες.

Στο προκείμενο, η δυνατότητά της να παίζει δυνατά και ασυμπίεστα (για ηχομπάρα) θα φανεί και σε περιπτώσεις που θα κληθεί να αναλάβει το ρόλο του ηχοσυστήματος σε κάποια μάζωξη με κόσμο. Εκεί που τα πολλά κορμιά απορροφούν τις χαμηλές συχνότητες και το κέφι θέλει... headroom. ;)

Γι' αυτό που είναι (ηχομπάρα) είναι πολύ καλή για την τιμή της.

Μια μικρή παρατήρηση μόνο, που θα βελτιώσει και τον ήχο. Προσπάθησε να τη φέρεις πρόσωπο με την ακμή του επίπλου. Όχι πως θα γίνει κάποιο θαύμα, αλλά έτσι θα αποφύγεις την ανάκλαση των front firing drivers αμέσως με το που "φεύγει" ο ήχος από αυτούς.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή.. θα το δοκιμάσω από αύριο.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Καλοριζικο και καλές θεασεις/ακροάσεις!

Λίγες ερωτήσεις απο εμενα...
  1. Κανει μονο του decoding τα κινηματογραφικα ηχητικα φορμά? Δεχεται απευθειας δηλαδή σημα DTS/DTS X/Dolby ATMOS/Dolby True HD η απαιτείται ενισχυτης για τον σκοπο αυτο? Υποστηριζει ολα τα codecs?
  2. Σε περίπτωση ύπαρξης ενισχυτη, υπάρχει προσθετο νόημα στην συνδεση του?
  3. Ποσο διακριτος ειναι ο ηχος των μπροστινών left / right? Τα πισω απο την στιγμή που ειναι αποσπώμενα προφανώς και εκπληρώνουν την αποστολή τους.
  4. Παρομοιως, ποσο διακριτό ειναι το Atmos κομμάτι? Υπάρχει στοιχειώδης αίσθηση οτι ο ηχος ερχεται απο ψηλα? Ο καλύτερος ισως τροπος για αυτο ειναι καποιο reference DTS X η ATMOS demo disc.
  5. Με τι πρωτοκολο συνδεονται ασύρματα τα surround και το sub? BT η Wi-Fi? Υπάρχει θεμα με παρεμβολές? Εχει παρατηρηθει delay εξαιτίας της ασυρματης σύνδεσης, ή αυτο λύνεται απο την ισοσταθμιση που κανει η ηχομπαρα?
  6. Σε βαθος χρόνου, εκτός απο το κομμάτι των μπαταριών, υπάρχει κατι που να υποδηλώνει φοβο η φθορά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Θα απαντήσω σε μερικά.

Η σύνδεση είναι proprietary RF για τα ασύρματα επιμέρους ασύρματα κομμάτια του συστήματος. Δεν είναι Bluetooth, ούτε WiFi. Δεν προϋποθέτει δηλαδή αναζήτηση συσκευών για να τα συνδέσει. Είναι plug n play κατ' ευθείαν από το εργοστάσιο. Ενδεχομένως να υπάρχει pairing διαδικασία για την πρώτη φορά, ωστόσο απ' ό,τι έχω δει ούτε καν χρειάζεται.

Decoding κάνει μόνη της όλα τα format που υποστηρίζει.

Σύνδεση με ενισχυτή AV, προφανώς δεν υπάρχει νόημα για κάτι τέτοιο και επιπλέον η σύνδεση μεταξύ συσκευών HDMI προϋποθέτει αναγνώριση των συσκευών μεταξύ τους. Συνεπώς εδώ η σύνδεση εξόδου ενός ενισχυτή AV (με σκοπό ο ενισχυτής AV να λειτουργεί ως HDMI switcher) είναι μάλλον απίθανο να λειτουργήσει. Ως τι θα την αναγνωρίσει ας πούμε το HDMI out του ενισχυτή AV; Ακόμα κι αν μιλάμε για έξοδο HDMI δεύτερης ζώνης είναι και πάλι απίθανο να έχουν οι ενισχυτές AV τέτοια δυνατότητα από εκεί.

Πηγές HDMI out>HDMI in AVR>HDMI AVR out>HDMI In Soundbar>HDMI out Soundbar>HDMI in TV. Δεν νομίζω ότι υπάρχει EDID στο πρωτόκολλο του HDMI για κάτι τέτοιο.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Θα απαντήσω σε μερικά.

Η σύνδεση είναι proprietary RF για τα ασύρματα επιμέρους ασύρματα κομμάτια του συστήματος. Δεν είναι Bluetooth, ούτε WiFi. Δεν προϋποθέτει δηλαδή αναζήτηση συσκευών για να τα συνδέσει. Είναι plug n play κατ' ευθείαν από το εργοστάσιο. Ενδεχομένως να υπάρχει pairing διαδικασία για την πρώτη φορά, ωστόσο απ' ό,τι έχω δει ούτε καν χρειάζεται.

Decoding κάνει μόνη της όλα τα format που υποστηρίζει.

Σύνδεση με ενισχυτή AV, προφανώς δεν υπάρχει νόημα για κάτι τέτοιο και επιπλέον η σύνδεση μεταξύ συσκευών HDMI προϋποθέτει αναγνώριση των συσκευών μεταξύ τους. Συνεπώς εδώ η σύνδεση εξόδου ενός ενισχυτή AV (με σκοπό ο ενισχυτής AV να λειτουργεί ως HDMI switcher) είναι μάλλον απίθανο να λειτουργήσει. Ως τι θα την αναγνωρίσει ας πούμε το HDMI out του ενισχυτή AV; Ακόμα κι αν μιλάμε για έξοδο HDMI δεύτερης ζώνης είναι και πάλι απίθανο να έχουν οι ενισχυτές AV τέτοια δυνατότητα από εκεί.

Πηγές HDMI out>HDMI in AVR>HDMI AVR out>HDMI In Soundbar>HDMI out Soundbar>HDMI in TV. Δεν νομίζω ότι υπάρχει EDID στο πρωτόκολλο του HDMI για κάτι τέτοιο.
Θα απαντήσω από την έως τώρα εμπειρία μου σε αυτά που δεν απάντησε ο Pleo στα οποία συμφωνώ μέχρι κεραίας..

3. Είναι ευδιάκριτο, ειδικά όταν ανεβάζεις ένταση.

4. Επίσης είναι, αλλά με το κατάλληλο φορμά ήχου (Dolby Atmos, DTS:X) και φυσικά σε σκηνές που πρέπει να έρχεται ο ήχος από ψηλά (π.χ. ελικόπτερο, αεροπλάνο κ.ο.κ.)

6. Μόνο η αντικατάσταση μπαταρίας σε βάθος χρόνου είναι κάτι που με ανησυχεί για την ώρα.

Επιπλέον να προσθέσω ότι δεν είχα καμία παρεμβολή ούτε πρόβλημά συνδεσιμότητας του soundbar με το sub ή τα αποσπώμενα..

Το μόνο μου θέμα είναι η πιστότητα των διαλόγων σε χαμηλή ένταση κατά τις βραδυνές ώρες επειδή κοιμάται η μικρή.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Ευχαριστώ και τους δυο σας.

Δυο ερωτησεις ακομα...

1) Ισχυουν αυτα που διαβαζω στα ξενα φορα οτι το τελευταιο fw update ενω ελυσε καποιο θμεα αποσυνδεσεων, μειωσε αισθητά την μέγιστη ένταση του συστήματος?
2) Στο display του, εμφανιζει το audio codec της HDMI In? Πχ Dolby Atmos, Dolby Digital, DTS, DTS X κλπ?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Ευχαριστώ και τους δυο σας.

Δυο ερωτησεις ακομα...

1) Ισχυουν αυτα που διαβαζω στα ξενα φορα οτι το τελευταιο fw update ενω ελυσε καποιο θμεα αποσυνδεσεων, μειωσε αισθητά την μέγιστη ένταση του συστήματος?
2) Στο display του, εμφανιζει το audio codec της HDMI In? Πχ Dolby Atmos, Dolby Digital, DTS, DTS X κλπ?
1. Δεν τη δούλεψα με το παλιό λογισμικό.

2. Ναι κανονικά.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
1. Δεν τη δούλεψα με το παλιό λογισμικό.


2. Ναι κανονικά.


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λίγες σκεψεις ακομα...

1. Αν αφήσεις τα ηχεια κουμπωμένα στο πλάι, φαντάζομαι οτι θα ακουσεις ενα πιο enhanced "3.1.2" σωστα? Αντιλαμβανεται δηλαδή το συστημα ποτε τα πλαινά ηχεια ειναι κουμπωμενα και ποτε οχι και επιδρά αναλόγως στον ηχο.
2. Σε περίπτωση που δωσεις απλο σημα stereo η μονο 5.1, τι ειδους upmixing κάνει? Εχεις επιλογες για DSP?

Οσο μου βγαινουν ερωτησεις, επετρεψε μου να στις δινω :p