Αγορά προβολέα για Home Cinema και καθημερινή χρήση

pevla

New member
16 May 2011
9
καλησπέρα σας,

είμαι κάτοχος ενός BENQ W1070 εδώ και 7 χρόνια και είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο την αποδοση του. Ενώ αρχικά η χρήση του προοριζόταν για ταινίες, τελικά λόγω της υψηλής του φωτεινότητας τον χρησιμοποιώ και για να βλέπω τηλεόραση μέσω ενός MPEG-4 decoder, netflix, Playstation κτλ. όλες τις ώρες της ημέρας.

Έχω καταργήσει εντελώς τη συμβατική τηλεόραση και τον χρησιμοποιώ καθημερινά στις 135in διαγώνιο.

Πρόσφατα μου είπε η αδερφή μου ότι θέλει να αγοράσει επίσης προβολέα και ζήτησε να της πω τι να αγοράσει σαν το δικό μου. Η χρήση θα είναι ακριβώς η ίδια με τον δικό μου.

Επειδή έχω χάσει επαφή με τις εξελίξεις στους προβολείς ζητώ ταπεινά τα φώτα σας!!

Τι έχετε να μου προτείνετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

Πέτρος
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αποσταση θεασης, αποσταση τοποθετησης και τι καδρο θελει ν ανοιξει καθως και μπατζετ για να σε βοηθησουμε.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pevla

New member
16 May 2011
9
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα προτιμήσω τον TW7000 μάλλον λόγω μεγαλύτερης φωτεινότητας, αντίθεσης και κόστους. Θα τον χρησιμοποιούν αρκετά και πρωινές ώρες οπότε τα 3000lumens μάλλον θα φανούν χρήσιμα.

Τι πιστεύετε?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ναι, ο ΤW7000 είναι ΠΟΛΥ πιο φωτεινός από τον benq, επειδή ανοίγεις πολλές ίντσες γιαυτό στον πρότεινα. Ο 2700 είναι ένας πολύ καλός DLP αλλά δεν μπορεί να ανοίξει εύκολα πάνω από 100 ίντσες, το φως του είναι λίγο.
 

pevla

New member
16 May 2011
9
Επίσης ερώτηση άσχετη με το θέμα. Πώς μπορώ να κανονίσω να έρθει η παρέα του forum που κάνει μετρήσεις και calibration?
Θα υπάρχει κρασάκι, τσιπουράκι φαγητό και καλή διάθεση!

Αν υπάρχει και χρέωση δεκτή και αυτη!

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

pevla

New member
16 May 2011
9
Έψαχνα κατάστημα να αγοράσω τον TW7000 και μου είπαν ότι για τη χρήση που τον θέλω θα με κουράσει η φωτεινοτητα του και μου πρότειναν τον TW5650. Με διαβεβαιωσε μάλιστα οτι θα παίζει καλύτερα για την χρήση που τον θέλω. Μου πρότεινε δηλαδη πιο φτηνο προβολέα λόγω τηε χρήσης που θα του κάνω. Επίσης ο TW5650 έχει και frame interpolation.

Μπερδεύτηκα τώρα...ισχύει κάτι τέτοιο?

Y.Γ. Τον LCD μπορουν να τον λιώνουν 12 ώρες την ημέρα όπως κάνω στον W1070 ή θα έχω θέμα με καμμένα pixel κτλ?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
To 7000.
Βαλε τον σε χαμηλη φωτεινοτητα (eco η καπως ετσι θα το ονομαζει) αν σε ενοχλει αρχικα, που μαλλον δεν.

Μετα απο καιρο χρήσης , λογικα η λαμπα του 7000 θα κραταει, κατα αναλογια, μεγαλύτερη φωτεινότητα.
 

pevla

New member
16 May 2011
9
To 7000.
Βαλε τον σε χαμηλη φωτεινοτητα (eco η καπως ετσι θα το ονομαζει) αν σε ενοχλει αρχικα, που μαλλον δεν.

Μετα απο καιρο χρήσης , λογικα η λαμπα του 7000 θα κραταει, κατα αναλογια, μεγαλύτερη φωτεινότητα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ΥΓ, σχόλια?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk