Απορία για Presonus Eris E4.5

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Έχω σχεδόν καταλήξει στην αγορά των Presonus Eris E4.5 για τον υπολογιστή. Απλά το καθυστερώ λίγο για να ακούσω (σε συγκριτικά του Youtube) όσα περισσότερα (monitor) ηχεία μπορώ. Αρχικά είχα κολλήσει στα Mackie CR4 μέχρι να τα ακούσω δίπλα στα Presonus.

Τα ηχεία θα συνδυαστούν με την Asus Xonar D2/PM και η μουσική συλλογή μου αποτελείται ως επί τω πλείστον από αρχεία flac 16 και 24bit.

Η απορία μου είναι η εξής. Στο παρακάτω βίντεο (στο 8:24) ο τύπος λέει ότι αν συνδεθούν στο pc μέσω RCA ο ήχος ακούγεται κάπως περίεργα, σε αντίθεση με την TRS σύνδεση (*). Στα specs γιατί οι είσοδοι TRS χαρακτηρίζονται balanced και οι RCA unbalanced; Τι σημαίνουν αυτοί οι όροι;

https://youtu.be/0qGSEEP6x8o?t=504

Το καλώδιο που θα χρειαστώ για TRS σύνδεση είναι αυτό, σωστά;

Καλοδεχούμενα αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλα ηχεία έως 200 .


(*) Το βίντεο αναφέρεται στα E3.5 αλλά φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και στα E4.5
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
https://www.thomann.de/gr/cordial_c...K_sPidFjFAl5BAToM_XyUHHjBiuRnGpBoCasMQAvD_BwE

https://www.thomann.de/gr/cordial_c...7cAJAp5U4Sh6MNYQX5S8x0QLWo-Y6nFxoCLFsQAvD_BwE

Είναι δύο διαφορετικά είδη συνδέσεων.
Η κάρτα σου έχει έξοδο rca=unbalanced
Tα ηχεία έχουν και τα δυο είδη εισόδων .
Για να μην καταμπερδευτεις με συνδεσεις και ορολογιες,παρε και τα δυο καλώδια που σου έχω βάλει και κανε και τα δύο είδη συνδέσεων.
Ασε πάνω αυτά που ηχούν, καλύτερα στο αυτί σου.
By the book πρέπει να συνδέσεις rca με rca.
Για να σου φύγει κάθε ιδέα ότι μπορεί να έχεις καλύτερο ηχο από την είσοδο balanced ,σου αναφέρω και τα δύο καλώδια .
Ιδανικά πρέπει οι συνδέσεις στη είσοδο και την εξοδο των συσκευών ,να είναι ίδιες.


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Balanced_audio
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Unbalanced_circuit


Πάρε και μια ιδέα!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η Asus Xonar D2/PM δεν είναι κατάλληλη για να συνδεθεί με τα Presonus Eris E4.5.

Η Asus Xonar D2/PM είναι εσωτερική με σύνδεση PCI και είναι αυτή:

seQ5ttFOUbaklr65_500.jpg


[FONT=&quot]με Analog Output
[/FONT]
[FONT=&quot]4 x 3.5 mm jack (1/8") (Front out/Side out/Center-Subwoofer out/Rear out)[/FONT]

Τα Eris E4.5 είναι αυτά:

Eris-E4_5-06.png


με εισόδους TRS Balanced και RCA Unbalanced.

Εάν χρειαστεί οπωσδήποτε (διότι δεν υπάρχει άλλη λύση) να συνδεθούν η Asus Xonar D2/PM με τα Presonus Eris E4.5 ο μόνος τρόπος είναι με ένα ζευγάρι καλώδια Mini Jack 3,5 mm Mono προς RCA, όπως π.χ. αυτά:

61XUoXPocVL._AC_SL1500_.jpg
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Είναι 7.1 η κάρτα άρα υποψιάζομαι πως το κάθε "καρφάκι" είναι στέρεο. Με καλώδιο stereo 3.5mm to rca L/R θα συνδεθεί.

Θα απέφευγα πάντως αυτά τα ηχεία και στο ίδιο περίπου κόστος θα προτιμούσα τα m audio dx5 d3, εκτός κι αν η ρύθμιση της έντασης του ήχου στην μπροστινή πλευρά του ηχείου κρίνεται απαραίτητη.
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Re: Απάντηση: Απορία για Presonus Eris E4.5

Είναι 7.1 η κάρτα άρα υποψιάζομαι πως το κάθε "καρφάκι" είναι στέρεο. Με καλώδιο stereo 3.5mm to rca L/R θα συνδεθεί.

Θα απέφευγα πάντως αυτά τα ηχεία και στο ίδιο περίπου κόστος θα προτιμούσα τα m audio dx5 d3, εκτός κι αν η ρύθμιση της έντασης του ήχου στην μπροστινή πλευρά του ηχείου κρίνεται απαραίτητη.

Ακριβώς έτσι σκεφτόμουν να τα συνδέσω, μιας και το έχω κιόλας το καλώδιο. 3.5mm stereo male Y 2 male rca.

Για εργονομία, το ρυθμιστικό έντασης πρέπει απαραίτητα να είναι στην πρόσοψη. Από περιέργεια όμως, για ποιο λόγο θα απέφευγες τα Presonus;

Με τόσα συκριτικά στο youtube έχω χάσει λίγο τη μπάλα αλλά η αλήθεια είναι πως γλυκοκοιτάζω και τα Mackie CR4.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Απάντηση: Απορία για Presonus Eris E4.5

Είναι 7.1 η κάρτα άρα υποψιάζομαι πως το κάθε "καρφάκι" είναι στέρεο. Με καλώδιο stereo 3.5mm to rca L/R θα συνδεθεί.

Θα απέφευγα πάντως αυτά τα ηχεία και στο ίδιο περίπου κόστος θα προτιμούσα τα m audio dx5 d3, εκτός κι αν η ρύθμιση της έντασης του ήχου στην μπροστινή πλευρά του ηχείου κρίνεται απαραίτητη.
Μάλλον έχεις δίκιο σχετικά με τη σύνδεση, τωρα που ξαναβλέπω τα χαρακτηριστικά της Xonar.

ConnectivityAnalog Output
4 x 3.5 mm jack (1/8") (Front out/Side out/Center-Subwoofer out/Rear out)
Οπότε το Front out θα συνδεθεί με τα ενεργά.

Θεωρώ πάντως τα Presonus Eris E4.5 πολύ καλά στην κατηγορία τους.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Απορία για Presonus Eris E4.5

Ακριβώς έτσι σκεφτόμουν να τα συνδέσω, μιας και το έχω κιόλας το καλώδιο. 3.5mm stereo male Y 2 male rca.

Για εργονομία, το ρυθμιστικό έντασης πρέπει απαραίτητα να είναι στην πρόσοψη. Από περιέργεια όμως, για ποιο λόγο θα απέφευγες τα Presonus;

Με τόσα συκριτικά στο youtube έχω χάσει λίγο τη μπάλα αλλά η αλήθεια είναι πως γλυκοκοιτάζω και τα Mackie CR4.

Θα προτιμούσα σε αυτή την κατηγορία τιμής (200 ) να πήγαινα σε ενεργά ηχεία κι όχι αυτοενισχυόμενα. Αυτά τα presonus έχουν παθητικά cross over και απλά υπάρχει ενισχυτής που τα οδηγεί. Ίδιας ακριβώς τεχνοτροπίας είναι και τα mackie που κοιτάς, με τη διαφορά πως τα mackie έχουν στη σειρά αυτή κι ένα μικρό, φθηνό sub που τα κάνει ενδιαφέροντα μόνο σε περίπτωση μελλοντικής προσθήκης του.

Τα m audio είναι ενεργά ηχεία. Κάθε ηχείο έχει έναν ενισχυτή για tweeter κι έναν για woofer με ενεργό cross over. Βέβαια η ευκολία είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας κι από τη στιγμή που θέλεις το volume στην πρόσοψη πάρε τα presonus.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
Θα προτιμούσα τα όποια ηχεία -(ενεργά ή αυτοενισχυόμενα, αυτό είναι άλλο θέμα)- να συνδυάζονται με ανάλογη εξωτερική κάρτα ήχου.
Δεδομένου όμως ότι, όπως φαίνεται, η Asus Xonar ηδη υπάρχει, κάποιοι συμβιβασμοί είναι αναπόφευκτοι.
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απορία για Presonus Eris E4.5

Θα προτιμούσα σε αυτή την κατηγορία τιμής (200 ) να πήγαινα σε ενεργά ηχεία κι όχι αυτοενισχυόμενα. Αυτά τα presonus έχουν παθητικά cross over και απλά υπάρχει ενισχυτής που τα οδηγεί. Ίδιας ακριβώς τεχνοτροπίας είναι και τα mackie που κοιτάς, με τη διαφορά πως τα mackie έχουν στη σειρά αυτή κι ένα μικρό, φθηνό sub που τα κάνει ενδιαφέροντα μόνο σε περίπτωση μελλοντικής προσθήκης του.

Θεωρείς το sub των Mackie CR4 απαραίτητο για ολοκληρωμένο ήχο; Θέλω να πω, μόνα τους δεν τα βρίσκεις ικανοποιητικά σε μπάσο;
Sorry που επιμένω άλλα είπαμε, είναι που τα γλυκοκοιτάζω...
Ακόμα δεν έχω καταλήξει αλλά μάλλον τα προτιμώ σε σχέση με τα Presonus, ακριβώς γιατί νομίζω προσθέτουν ένα ελαφρύ μπάσο δίχως να επισκιάζουν την ευκρίνεια των πρίμα.
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Θα προτιμούσα τα όποια ηχεία -(ενεργά ή αυτοενισχυόμενα, αυτό είναι άλλο θέμα)- να συνδυάζονται με ανάλογη εξωτερική κάρτα ήχου.
Δεδομένου όμως ότι, όπως φαίνεται, η Asus Xonar ηδη υπάρχει, κάποιοι συμβιβασμοί είναι αναπόφευκτοι.

:2thumb22sup:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Δηλαδη αυτα τα δυο rca που φαινονται , δεν ειναι για ηχο??
 

Attachments

  • P_setting_fff_1_90_end_500.jpg
    P_setting_fff_1_90_end_500.jpg
    27.5 KB · Views: 115

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Δηλαδη αυτα τα δυο rca που φαινονται , δεν ειναι για ηχο??

Αυτά αναφέρονται ως:

Digital S/PDIF Output:
Coaxial and High-bandwidth Optical Combo Connector
Supports 192KHz/24bit

Digital S/PDIF Input:
Coaxial and High-bandwidth Optical Combo Connector
Supports 192KHz/24bit

Είναι οπτική έξοδος/είσοδος και δε νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να συνδεθούν άμεσα τα ηχεία εκεί.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
OK ....MEA CULPA.
Αρα μονο αυτα το καλωδια.
 

Attachments

  • 61ijKjArOLL._AC_SL1200_.jpg
    61ijKjArOLL._AC_SL1200_.jpg
    59.8 KB · Views: 98
  • 9924971_800.jpg
    9924971_800.jpg
    43 KB · Views: 98

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απορία για Presonus Eris E4.5

Θεωρείς το sub των Mackie CR4 απαραίτητο για ολοκληρωμένο ήχο; Θέλω να πω, μόνα τους δεν τα βρίσκεις ικανοποιητικά σε μπάσο;
Sorry που επιμένω άλλα είπαμε, είναι που τα γλυκοκοιτάζω...
Ακόμα δεν έχω καταλήξει αλλά μάλλον τα προτιμώ σε σχέση με τα Presonus, ακριβώς γιατί νομίζω προσθέτουν ένα ελαφρύ μπάσο δίχως να επισκιάζουν την ευκρίνεια των πρίμα.

Δεν υπάρχει μπάσο σε ηχεία με 4'' γούφερ, θα παίζουν ουσιαστικά από τους 100 κύκλους και πάνω. Τώρα αν το σαμπ είναι απαραίτητο ή όχι είναι θέμα επιλογής.
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απορία για Presonus Eris E4.5

Δεν υπάρχει μπάσο σε ηχεία με 4'' γούφερ, θα παίζουν ουσιαστικά από τους 100 κύκλους και πάνω. Τώρα αν το σαμπ είναι απαραίτητο ή όχι είναι θέμα επιλογής.

Η πλάκα είναι πως ενώ το Mackie sub έχει όντως πολύ καλή τιμή, δυστυχώς δεν κάνει για τον χώρο μου γιατί είναι τεράστιο!
Μάλλον μελλοντικά θα χρειαστεί να προσθέσω ένα διαφορετικό sub στην έξοδο Center/Sub της κάρτας.

Το κάτω ζευγάρι καλωδίων της φωτογραφίας είναι πιο κατάλληλο για τα Eris 4.5. :D :grandpa:


Αυτά παρακολουθώ στο ebay για να τα παραγγείλω όταν έρθει η ώρα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
Μα για ποιό λόγο στο ebay; Η αγορά είναι γεμάτη. Ακόμα και στο μικρό κατάστημα ηλεκτρονικών της γειτονιάς μας βρίσκουμε.
Δες εδώ: Από πάμφθηνα μέχρι πανάκριβα. Τα πάντα υπάρχουν.