Ασυμβατότητα μεταξύ andrοid Box Cosmote & LG OLED???

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Συμφορουμίτες τη βοήθεια σας...
Εδώ και λίγο καιρό έγινα συνδρομητής στην cosmote tv ott μέσω ίντερνετ. Το πρόβλημα είναι στο ρυθμό ανανέωσης της εικόνας. Είναι σα να βλέπω ανανέωση της τάξης των 10ΗΖ. Η τηλεόραση είναι μια oled LG 55EG910V.
Έχω δοκιμάσει και αλλάξει τα πάντα εκτός από την τηλεόραση. Καλώδια hdmi, ethernet, εισόδους στην τηλεόραση, στο router, έχω μιλήσει με cosmote, αλλάξαμε το boxάκι, με nova (που είναι ο πάροχος με vdsl) και όλα δουλεύουν ρολόι.
Έπαιξα με τις ρυθμίσεις της ανάλυσης, τίποτα. Στα 60ΗΖ κάτι πάει να φτιάξει αλλά και πάλι έχει θέμα.
Μετέφερα και το boxάκι στη δουλειά μου και το συνέδεσα σε οθόνη υπολογιστή με hdmi και εκεί έπαιξε μια χαρά.
Το μόνο που μένει να κάνω είναι να φέρω μια άλλη τηλεόραση στο σπίτι να δω αν θα παίξει σωστά, καθώς σκέφτομαι πως κάτι δεν κλειδώνει σωστά στο ρυθμό ανανέωσης. Να σημειώσω πως με οποιαδήποτε άλλη πηγή στην τηλεόραση όλα είναι οκ. Επίσης στις ρυθμίσεις της tv ΟΛΑ είναι στο off, true motion κτλ.
έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο???
Ευχαριστώ πολύ!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
απο το περιβαλλον του που βλεπω στο youtube,εχει το κλασικο androidtv.
αντιστοιχα στο xiaomi mibox,παμε στις ρυθμισεις>αναλυση και αλλαζουμε την αναλυση εκει που θελουμε.
εσενα δηλαδη ειναι στο auto και δεν αλλαζει?
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές αναλύσεις με όλα τα Hz. Πάντου το ίδιο. Μόνο στα 720 αρχίζει να ψιλό φτιάχνει αλλά χαλάει η ανάλυση φυσικά
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
μηπως κατι δεν παει καλα με το internet?
γιατι εαν τα εχεις κανει ολα αυτα,δεν βλεπω κατι αλλο.
το εχεις wifi?κανε ενα τεστ στο μποξακι να δεις τι ταχυτητες πιανει.
απεγκατασταση της εφαρμογης?
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Το ίντερνετ πιάνει πάνω από 50 ταχύτητα, και άλλαξα μέχρι και το μποξακι.
Μιλαγα εχθές με νόβα (ο πάροχος του ίντερνετ) ένα τέταρτο και όλα τα έβλεπαν οκ.
Αν όμως ήταν θέμα ίντερνετ δε θα είχα και αλλού θέμα; το νετφλιξ π.χ. πάει σφαίρα.
Είναι συνδεδεμένο με καλώδιο ethernet. Μέχρι και αυτό άλλαξα, και θύρα στο router....
Κάτι μου βρωμάει στη συμβατότητα με την tv και το κλείδωμα του ρυθμού ανανέωσης.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Το ίντερνετ πιάνει πάνω από 50 ταχύτητα, και άλλαξα μέχρι και το μποξακι.
Μιλαγα εχθές με νόβα (ο πάροχος του ίντερνετ) ένα τέταρτο και όλα τα έβλεπαν οκ.
Αν όμως ήταν θέμα ίντερνετ δε θα είχα και αλλού θέμα; το νετφλιξ π.χ. πάει σφαίρα.
Είναι συνδεδεμένο με καλώδιο ethernet. Μέχρι και αυτό άλλαξα, και θύρα στο router....
Κάτι μου βρωμάει στη συμβατότητα με την tv και το κλείδωμα του ρυθμού ανανέωσης.

εαν εχεις κοντα Pc βαλε otetv μεσω browser να δεις πως θα παιξει.
παντως μου φαινεται λιγο περιεργο να υπαρχει ασυμβατοτητα του box με την τιβι...
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
εαν εχεις κοντα Pc βαλε otetv μεσω browser να δεις πως θα παιξει.
παντως μου φαινεται λιγο περιεργο να υπαρχει ασυμβατοτητα του box με την τιβι...
Δοκιμών συνέχεια:
Έβαλα σε λαπτοπ μέσω browser να παίξει cosmote tv. Και έκανε ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο. Μάλιστα το σύνδεσα και με την τηλεόραση με hdmi και ήταν σα να έβλεπα από το boxάκι.
Οπότε εδώ έρχεται και καταρριπτεται η ασυμβατότητα;;;
Επόμενη δοκιμη να μεταφέρω τη μικρή τηλεόραση από την κρεβάτοκαμαρα στο σαλόνι να τσεκάρω αν ΚΑΙ σε αυτή κάνει το ίδιο, και μετά το boxάκι σε άλλο σπίτι με μεγάλη tv και γρήγορο ίντερνετ.

Αυτό που έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι, είναι πως αν τα αποτελέσματα οδηγήσουν στο ότι το πρόβλημά αφορά τον πάροχο του ίντερνετ, τη nova δηλαδή, αντε να βγει άκρη...
Καθώς εχθές έψαξαν ΤΑ ΠΆΝΤΑ είπαν και τα έβλεπαν όλα φυσιολογικότατα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
γενικα εχεις προβλημα με το ιντερνετ?
γιατι απ`οτι λες το netflix παιζει καλα.
την αλλη τηλεοραση γιατι να την μεταφερεις?
πηγαινει το μποξακι μεσα και τεσταρε.
ποιο μοντεμ ρουτερ εχεις?
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
καταρχάς μου θύμισες ότι δεν έχω καν δοκιμάσει να το βάλω να παίξει συνδεδεμένο με το wifi.... :)
Σήμερα λοιπόν έβαλα να παίξει στη μικρή τηλεόραση συνδεδεμένο με wi-fi και έπαιζε μια χαρά.... για λίγα λεπτά, μέχρι να αλλάξω κανάλι και να ξανα αρχίσει τα κολλήματα.
Μετά από αυτό λοιπόν κάνω το εξής. Βάζω τη ρύθμιση του hdmi στο boxάκι στα 1080p50Hz καρφωτό και όχι στο auto. Το κλείνω, το βγάζω από το ρεύμα, το ξαναπάω στο καθιστικό, συνδέω στη μεγάλη με ethernet ανοίγω, και ως δια μαγείας για 45 λεπτά έπαιζε μια χαρά!!!
Του άλλαζα κανάλια, το έκλεινα το άνοιγα, όλα οκ. Το μόνο που δεν πείραξα ήταν η ρύθμιση της ανάλυσης. Θα ξαναγυρίσω το απόγευμα να δω τι θα κάνει και αν ήταν τυχαίο ή όχι.
Μέχρι στιγμής τα δύο που σκέφτομαι είναι τα εξής,
1. Ή στο auto της ρύθμισης του hdmi δεν καταφέρνει να κλειδώνει μόνιμα το ρυθμό ανανέωσης, ή
2. Κάτι παίζει με το ίντερνετ και σε ώρες μή αιχμής παίζει σωστά, ή έχει να κάνει με κάτι άλλο που αφορά το ίντερνετ.
Συνεχίζω τα πειράματα και βλέπουμε....