HDR, 120-144Hz, g sync με (pass through) στον a/v

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα να θέσω έναν προβληματισμό που έχω σχετικά με μία πιθανή αναβάθμιση που έχω στα σκαριά.


Κατ’ αρχήν να εξηγήσω περί ου ο λόγος…

Αυτήν την στιγμή Υπάρχει μία 52’’ Samsung 1080p tv (10 χρόνια+) που παίρνει σήμα από έναν a/v ενισχυτή a/v Yamaha RX-V1065.
Στον a/v συνδέονται ένα wind android box (σπάνια χρήση)
και ένας υπολογιστής με nvidia 1660.
Και τα 2 με hdmi φυσικά.

Το 95 % της θέασης γίνεται από τον υπολογιστή όπου το είδος της χρήσης είναι περίπου:
30% Netflix
30% Kodi/Flv Player (.mkv, OXI streaming)
35% PC Gaming:BDBDG54:
5% Ταινίες (.mkv στην καλύτερη ποιότητα που μπορώ να βρω στα 1080p, 20-30gb)


Αυτό το setup έχει εξυπηρετήσει άψογα τις ανάγκες της οικογένειας (που μεγάλωσε) την τελευταία δεκαετία.

Έφτασε λοιπόν η στιγμή που θέλουμε να αναβαθμίσουμε την τηλεόραση μας σε κάτι μεγαλύτερο (αλλάξαμε σπίτι και καθόμαστε ποιο μακριά, 4,10m) και καλύτερο.

Ο Από αυτήν την απόφαση μας προκύπτουν 2 προβληματισμοί, ο ένας έχει να κάνει με την τηλεόραση, που θα αναρτηθεί στο κατάλληλο thread.


Ο άλλος προβληματισμός μου έχει να κάνει με την σύνδεση του υπολογιστή στην καινούργια και ποιο σύγχρονη τηλεόραση.

Από ότι έχω διαβάσει , ο τρόπος σύνδεσης:
Source -> A/V -> TV δεν είναι ποια ο καλύτερος.
Προτιμούμε το: Source -> TV -> A/V για να μπορέσει η tv να πάρει τις παραπάνω πληροφορίες ( HDR, 120-144Hz, nvidia g sync κ. α.) και να ‛επιστρέψει’ το audio στον ενισχυτή μέσω του arc.
(εκτός και εάν έχεις the latest and greatest a/v που να υποστηρίζει τα όλα όσα μπορεί να κουβαλήσει το hdmi μέσα του)

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ (επιτέλους γεράσαμε:grandpa:)


Πως θα συνδέσω το pc μου με μία καινούργια τηλεόραση έτσι ώστε να έχω HDR, 120-144Hz, nvidia g sync κ.τ.λ. ΚΑΙ με τον RX-V1065 έτσι ώστε να γίνεται το audio decoding (pass through) στον a/v ?

o Yamaha RX-V1065 από όσο ξέρω δεν μιλάει arc. :hmmmm:
Δεν θέλω να τον αλλάξω ...
Α) γιατί μου αρέσει ο ήχος του :drummer: Β) έχει ότι χρειάζομαι από features , so far:ridinghorse:Γ) budget.:behead:

Sorry για το σεντόνι αλλά έπρεπε να δώσω info.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Με τους σύγχρονους ενισχυτές με HDMI 2.1 δεν είναι πρόβλημα να συνδέσεις την πηγή κατ' ευθείαν στον AV.

Τεσπα, ας μιλήσουμε για αυτά που έχεις. Αν ο ενισχυτής σου δεν έχει eARC ή ARC, η επόμενη λύση είναι η οπτική έξοδος. Από εκεί μπορείς να έχεις μέχρι DD και DTS 5.1. Ανάλογα και τι υποστηρίζει η TV.
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
Μα με optical δεν έχω DTS-MA & DD-True HD που έχω τώρα , θα είναι step back :bigcry:
(ασε που το pc δεν έχει optical, το audio βγαίνει από nvidia)
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
Σε ένα άλλο forum ο VincentHanna λέει ότι πήρε το HDMI και το έστειλε στην Tv, και ένα Displayport to HDMI απο την δεύτερη έξοδο της GPU στον ενισχυτή.
Και λέει ότι του έπαιξε..
https://www.overclockers.co.uk/foru...-via-arc-not-earc-stereo-only.18870473/page-2

Can anyone confirm ?

Ακόμα και εάν δεν παίζει αυτό που λέει, με μία δεύτερη, φτηνή, HDMI GPU δεν θα μπορούσα να κάνω δουλειά ?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Σε ένα άλλο forum ο VincentHanna λέει ότι πήρε το HDMI και το έστειλε στην Tv, και ένα Displayport to HDMI απο την δεύτερη έξοδο της GPU στον ενισχυτή.
Και λέει ότι του έπαιξε..
https://www.overclockers.co.uk/foru...-via-arc-not-earc-stereo-only.18870473/page-2

Can anyone confirm ?

Ακόμα και εάν δεν παίζει αυτό που λέει, με μία δεύτερη, φτηνή, HDMI GPU δεν θα μπορούσα να κάνω δουλειά ?

Δουλεύει το σύστημα με τις 2 εξόδους από την κάρτα γραφικών.

Τα Windows άλλωστε βλέπουν κανονικά μια κάρτα ήχου (ενσωματωμένη στην κάρτα γραφικών).

Σε gaming πχ δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Σε αναπαραγωγή ταινίας, εξαρτάται από το player. Πως διαχειρίζεται δλδ την κάρτα ήχου.

Συνήθως όμως και εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα (λέω συνήθως γιατί αρκετά παλιά, πρόγραμμμα όπως πχ το powerdvd μπλέκονταν με τέτοια setup).
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
Δουλεύει το σύστημα με τις 2 εξόδους από την κάρτα γραφικών.

Τα Windows άλλωστε βλέπουν κανονικά μια κάρτα ήχου (ενσωματωμένη στην κάρτα γραφικών).

Σε gaming πχ δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Σε αναπαραγωγή ταινίας, εξαρτάται από το player. Πως διαχειρίζεται δλδ την κάρτα ήχου.

Συνήθως όμως και εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα (λέω συνήθως γιατί αρκετά παλιά, πρόγραμμμα όπως πχ το powerdvd μπλέκονταν με τέτοια setup).

Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω απο τώρα για να είμαι σίγουρος.
Να σε καλά.
 

Akisgr

New member
1 March 2017
19
Σόρρυ που θα εισβαλλω, αλλά όντας σε μια παρόμοια κατάσταση και με στόχο την αναβάθμιση από έναν Denon avr 1309 σε έναν x1700 η x2700h έπεσα στο στικυ και καταλάβα την λανθασμένη άποψη μου ότι η οπτική είναι η καλύτερη μέθοδος αποστολης του ήχου από τον υπολογιστή στον ενισχυτή... Εδώ φίλε πρώτε πόστερ να σου πω ότι πρόσεχε πολύ το hdmi που θα πάρεις για να τα κάνει όλα αυτά, μόνο active.

και ρωτάω τώρα εγώ που έχω πληρώσει 70 ευρώ hdmi από τον υπολογιστή στην τηλεόραση, την οποία χρησιμοποιώ και για γκειμινγκ, τι κάλωδιο να τρέξω από τον υπολογιστή στον ενισχυτή για τον ήχο? Θέλω άλλο ένα active? Η και με κάτι φτηνότερο γίνεται η δουλειά? Ξέρω ότι βέβαια αυτός ο ενισχυτής τα υποστηρίζει όλα αλλα μετά θα θέλω και active καλώδιο από τον ενισχυτή στην τηλεόραση αν έχω καταλάβει καλά.