Samsung QE75Q90R vs LG OLED65CX6LA

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
OLED65CX6LA
[FONT=&quot]Μία βοήθεια ρε παιδιά,
Το 100 % της θέασης γίνεται από υπολογιστή [/FONT][FONT=&quot]Windows[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]10 με [/FONT][FONT=&quot]nvidia[/FONT][FONT=&quot] 1660 όπου το είδος της χρήσης είναι περίπου …
30% [/FONT][FONT=&quot]Netflix[/FONT][FONT=&quot]
30% [/FONT][FONT=&quot]Kodi[/FONT][FONT=&quot]/[/FONT][FONT=&quot]Flv[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Player[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot](.[/FONT][FONT=&quot]mkv[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]στην καλύτερη ποιότητα που μπορώ να βρω στα 1080[/FONT][FONT=&quot]p[/FONT][FONT=&quot], 20-30[/FONT][FONT=&quot]gb[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot])
40% [/FONT][FONT=&quot]PC[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Gaming[/FONT][FONT=&quot].
Απόσταση 4,10[/FONT][FONT=&quot]m[/FONT][FONT=&quot]
Το σαλόνι είναι σκιασμένο και δεν μπαίνει [/FONT][FONT=&quot]direct[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]sunlight[/FONT][FONT=&quot].
Έχω επηρεαστεί πολύ από το πόσο καλύτερο δείχνει το [/FONT][FONT=&quot]game[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]στην [/FONT][FONT=&quot]OLED[/FONT][FONT=&quot], https://www.youtube.com/watch?v=ZmT8yvopMLg&t=934s
Και η [/FONT][FONT=&quot]LG[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]είναι [/FONT][FONT=&quot]G[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Sync[/FONT][FONT=&quot].
Από την άλλη η [/FONT][FONT=&quot]Q[/FONT][FONT=&quot]90 είναι 75 και η [/FONT][FONT=&quot]CX[/FONT][FONT=&quot] 65.

Στα 4 μέτρα, τι θα κάνατε εσείς ? ( μήν πει κανείς πάρε 77 oled)

[/FONT]
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Samsung QE75Q90R VS LG OLED65CX6LA

OLED65CX6LA
[FONT=&quot]Μία βοήθεια ρε παιδιά,
Το 100 % της θέασης γίνεται από υπολογιστή [/FONT][FONT=&quot]Windows[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]10 με [/FONT][FONT=&quot]nvidia[/FONT][FONT=&quot] 1660 όπου το είδος της χρήσης είναι περίπου …
30% [/FONT][FONT=&quot]Netflix[/FONT][FONT=&quot]
30% [/FONT][FONT=&quot]Kodi[/FONT][FONT=&quot]/[/FONT][FONT=&quot]Flv[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Player[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot](.[/FONT][FONT=&quot]mkv[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]στην καλύτερη ποιότητα που μπορώ να βρω στα 1080[/FONT][FONT=&quot]p[/FONT][FONT=&quot], 20-30[/FONT][FONT=&quot]gb[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot])
40% [/FONT][FONT=&quot]PC[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Gaming[/FONT][FONT=&quot].
Απόσταση 4,10[/FONT][FONT=&quot]m[/FONT][FONT=&quot]
Το σαλόνι είναι σκιασμένο και δεν μπαίνει [/FONT][FONT=&quot]direct[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]sunlight[/FONT][FONT=&quot].
Έχω επηρεαστεί πολύ από το πόσο καλύτερο δείχνει το [/FONT][FONT=&quot]game[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]στην [/FONT][FONT=&quot]OLED[/FONT][FONT=&quot], https://www.youtube.com/watch?v=ZmT8yvopMLg&t=934s
Και η [/FONT][FONT=&quot]LG[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]είναι [/FONT][FONT=&quot]G[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Sync[/FONT][FONT=&quot].
Από την άλλη η [/FONT][FONT=&quot]Q[/FONT][FONT=&quot]90 είναι 75 και η [/FONT][FONT=&quot]CX[/FONT][FONT=&quot] 65.

Στα 4 μέτρα, τι θα κάνατε εσείς ? ( μήν πει κανείς πάρε 77 oled)

[/FONT]
Λόγω απόστασης και μόνο πρέπει να ανέβεις στις 75 ιντσες.. 75αρα oled χρειάζονται 5 χιλιάρικα, οπότε τη Samsung..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
Re: Samsung QE75Q90R VS LG OLED65CX6LA

Στις 75" υποθέτω οτι μιλάμε μόνο για Samsung QE75Q90R ?
Όλα τα άλλα είναι "μπαμπάκι για ρόκα" ?

Χωρίς g sync δεν θα έχω πολύ tearing στα games ? (σε αυτήν που έχω τώρα είναι πολύ έντονο και αρκετά εκνευριστικό)
Και μίας που το έφερε η κουβέντα, για την αποφυγή του tearing σε ταινίες, όταν παίζουν από pc, τι κάνετε εσείς ?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung 75Q90R Vs LG 65CX

Στα 4 μέτρα, τι θα κάνατε εσείς ?

Μείωσε την απόσταση μισό μέτρο...

Και μίας που το έφερε η κουβέντα, για την αποφυγή του tearing σε ταινίες, όταν παίζουν από pc, τι κάνετε εσείς ?

Με NUC σε plasma, κανένα tearing, με Media Player Classic (madVR) και έξοδο 60 Hz...
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Samsung QE75Q90R VS LG OLED65CX6LA

...
Έχω επηρεαστεί πολύ από το πόσο καλύτερο δείχνει το
gameστην OLED
...

Με το game mode απενεργοποιημένο η Q90R δεν έχει αυτή την ξεπλυμένη εικόνα αλλά εκεί υπεισέρχεται το θέμα του input lag. Ανάλογα τον τύπο του παιχνιδιού μπορεί να είναι από μεγάλο θέμα (fighting games, first person shooters) έως αδιάφορο (open world single player games). Εδώ καλύτερα θα ήταν να καταθέσει την προσωπική του εμπειρία, κάποιος κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου.

...
Χωρίς g sync δεν θα έχω πολύ tearing στα games ? (σε αυτήν που έχω τώρα είναι πολύ έντονο και αρκετά εκνευριστικό)
...
H 1660 σε λίγα παιχνίδια θα σου δίνει πάνω από 60 FPS σε 4Κ ανάλυση (σε λίγες μέρες όμως έρχεται η νέα σειρά της NVIDIA με πολύ ελκυστικά μοντέλα που θα βάλουν πάρα πολύ κόσμο σε τριπάκι αναβάθμισης), οπότε το πρόβλημα είναι διαχειρίσιμο. Ενεργοποίησε το VSYNC είτε μέσα από τις ρυθμίσεις του κάθε παιχνιδιού, είτε από το control panel της NVIDIA. Αν έχεις σημαντική χασούρα σε fps δοκίμασε το adaptive VSYNC στο NVIDIA control panel.
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
Re: Απάντηση: Samsung QE75Q90R VS LG OLED65CX6LA

Με το game mode απενεργοποιημένο η Q90R δεν έχει αυτή την ξεπλυμένη εικόνα αλλά εκεί υπεισέρχεται το θέμα του input lag. Ανάλογα τον τύπο του παιχνιδιού μπορεί να είναι από μεγάλο θέμα (fighting games, first person shooters) έως αδιάφορο (open world single player games). Εδώ καλύτερα θα ήταν να καταθέσει την προσωπική του εμπειρία, κάποιος κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου.

από τον καναπέ τα παιχνίδια που παίζουμε είναι πολύ συγκεκριμένου είδους,
Racing,
Open world ,
LEGO (ότι έχει βγεί !)
Portal (online co op)
Platform games (side scrolling)

Στα περισσότερα δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε κάποια... ναι.




H 1660 σε λίγα παιχνίδια θα σου δίνει πάνω από 60 FPS σε 4Κ ανάλυση (σε λίγες μέρες όμως έρχεται η νέα σειρά της NVIDIA με πολύ ελκυστικά μοντέλα που θα βάλουν πάρα πολύ κόσμο σε τριπάκι αναβάθμισης), οπότε το πρόβλημα είναι διαχειρίσιμο. Ενεργοποίησε το VSYNC είτε μέσα από τις ρυθμίσεις του κάθε παιχνιδιού, είτε από το control panel της NVIDIA. Αν έχεις σημαντική χασούρα σε fps δοκίμασε το adaptive VSYNC στο NVIDIA control panel.

Η αλήθεια είναι ότι παίζουμε και αρκετά παλιά που το FPS φτάνει στο θεό ! Το adaptive δεν το έχω δοκιμάσει παρά μόνο το vsync μεσα απο το game.
Plus ότι παίζουμε μέχρι 1080p, στα 4κ ίσος να μην πηγαίνει πάνω από 60.

Το επόμενο που με ανησυχεί είναι ότι και οι ταινίες-σειρές που θα βλέπω θα είναι όλα από το pc.
Πρακτικά η τv θα είναι monitor, μόνο.
Kodi-vlc-mpc-Netflix. Εκεί, τα 50ms καθυστέρησης του πάνελ, πόσο αισθητά θα είναι σε σχέση με τον ήχο ?
Ο Ήχος δεν θα περνάει από την tv και με arc στον a/v, αλλά θα πηγαίνει "παράλληλα" με δεύτερο hdmi από την GPU στον ενισχυτή.
( θα μπορούσε να λυθεί αυτό με το Lip sync - HDMI audio delay του a/v ? )

και τελικά η πραγματική ερώτηση είναι:
Στα 4μέτρα, είναι τόσο καλύτερη η OLED από την QLED ώστε κάποιος να προτιμήσει την LG OLED65CX6LA στις 65" και να "χάσει" δέκα ίντσες ή
να κάνει κάποιος συμβιβασμούς που θα αντισταθμιστούν από το μέγεθος της QE75Q90R στις 75" ?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Απάντηση: Samsung QE75Q90R VS LG OLED65CX6LA

Η αλήθεια είναι ότι παίζουμε και αρκετά παλιά που το FPS φτάνει στο θεό ! Το adaptive δεν το έχω δοκιμάσει παρά μόνο το vsync μεσα απο το game.
Plus ότι παίζουμε μέχρι 1080p, στα 4κ ίσος να μην πηγαίνει πάνω από 60.

Το επόμενο που με ανησυχεί είναι ότι και οι ταινίες-σειρές που θα βλέπω θα είναι όλα από το pc.
Πρακτικά η τv θα είναι monitor, μόνο.
Kodi-vlc-mpc-Netflix. Εκεί, τα 50ms καθυστέρησης του πάνελ, πόσο αισθητά θα είναι σε σχέση με τον ήχο ?
Ο Ήχος δεν θα περνάει από την tv και με arc στον a/v, αλλά θα πηγαίνει "παράλληλα" με δεύτερο hdmi από την GPU στον ενισχυτή.
( θα μπορούσε να λυθεί αυτό με το Lip sync - HDMI audio delay του a/v ? )

και τελικά η πραγματική ερώτηση είναι:
Στα 4μέτρα, είναι τόσο καλύτερη η OLED από την QLED ώστε κάποιος να προτιμήσει την LG OLED65CX6LA στις 65" και να "χάσει" δέκα ίντσες ή
να κάνει κάποιος συμβιβασμούς που θα αντισταθμιστούν από το μέγεθος της QE75Q90R στις 75" ?
Επειδή θα την χρησιμοποιείς σαν monitor όπως λες, αλλά δεν θα φοβάσαι για burn in. Επιπλέον η απόσταση θέασης στα 4 μέτρα παίζει μεγάλο ρόλο στις 9 ίντσες διαφορά..

Έχω oled 65GX σε απόσταση 2,8 m παρεμπιπτόντως..

Η διαφορά ποιότητας εικόνας μεταξύ oled και qled στα δικά μου μάτια είναι ευδιάκριτα υπέρ των oled panels..

Λόγω των 2 παραμέτρων που έθεσες όμως, πιθανότατα θα επίλεγα τη Samsung..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsung QE75Q90R VS LG OLED65CX6LA

από τον καναπέ τα παιχνίδια που παίζουμε είναι πολύ συγκεκριμένου είδους,
Racing,
Open world ,
LEGO (ότι έχει βγεί !)
Portal (online co op)
Platform games (side scrolling)

Στα περισσότερα δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε κάποια... ναι.
Να σου πω την αλήθεια, οι κατηγορίες παιχνιδιών που ανέφερες δεν είναι ιδιαίτερα ευαίσθητες στο timing του input και για εμένα (έπειτα κι από ένα διάστημα προσαρμογής του νέου χρονισμού του input σε απαιτητικά platforming ή σε racing με πολύ υψηλές ταχύτητες) δεν θα ήταν απαγορευτικός παράγοντας για να απενεργοποιήσω το game mode. Βέβαια ο κάθενας μας έχει διαφορετική αίσθηση σε αυτά τα πράγματα και ό,τι για μένα είναι στα όρια του αποδεκτού, για κάποιον άλλο μπορεί να είναι μεγάλη ενόχληση.

Η αλήθεια είναι ότι παίζουμε και αρκετά παλιά που το FPS φτάνει στο θεό ! Το adaptive δεν το έχω δοκιμάσει παρά μόνο το vsync μεσα απο το game.
Plus ότι παίζουμε μέχρι 1080p, στα 4κ ίσος να μην πηγαίνει πάνω από 60.

Σε τόσο υψηλά framerates, το κόστος απόδοσης του VSYNC θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είναι ενοχλητικό. Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το triple buffering και το Adaptive VSYNC από το control panel της NVIDIA και να με δεξί κλικ στο exe του παιχνιδιού που θέλεις να τρέξεις επέλεξε Properties-> Compatibility-> και τίκαρε την επιλογή Disable fullscreen optimizations.

Το επόμενο που με ανησυχεί είναι ότι και οι ταινίες-σειρές που θα βλέπω θα είναι όλα από το pc.
Πρακτικά η τv θα είναι monitor, μόνο.

Screen Tearing σε σειρές και ταινίες προσωπικά δεν είχα ποτέ μου και σε πολύ παλιές LCD Τηλεοράσεις συνδεδεμένες ακόμα και με Laptop με onboard καρτα γραφικών (με την επιλογή duplicate display προφανώς απενεργοποιημένη σε περίπτωση laptop).

Δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά του συστήματος το screen tearing σε ταινίες, επειδή ανέφερες τεράστια μεγέθη αρχείων (30GB αρχεία για ταινία σε απλά 1080p ανάλυση που τα βρίσκεις ρε θηρίο;), ίσως να δοκίμαζες να ενεργοποιήσεις το performance mode των media player που χρησιμοποιείς (εφόσον έχουν τέτοια επιλογή, αν δεν έχουν πάλι μπορείς να το ενεργοποιήσεις από control panel της NVIDIA).

Ενδεχομένως κάτι να πηγαίνει στραβά και με τα codecs του media player που χρησιμοποιείς. Aν και απ' όσο ξέρω το Kodi, χρησιμοποιεί διαφορετικό σετ codecs από τα συμβατικα media players όπως το VLC ή το KMPlayer, οπότε σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα δεν θα έπρεπε να υπάρχει ταυτόχρονα και σε περιεχόμενο που προβάλλεται από Kodi και από VLC.

Kodi-vlc-mpc-Netflix. Εκεί, τα 50ms καθυστέρησης του πάνελ, πόσο αισθητά θα είναι σε σχέση με τον ήχο ?
Ο Ήχος δεν θα περνάει από την tv και με arc στον a/v, αλλά θα πηγαίνει "παράλληλα" με δεύτερο hdmi από την GPU στον ενισχυτή.
( θα μπορούσε να λυθεί αυτό με το Lip sync - HDMI audio delay του a/v ? )

Εάν δεν υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις την optical out της τηλεόρασης σου και νιώσεις κάποια ασυμφωνία μεταξύ ήχου και εικόνας, το VLC και το KMPlayer σου δίνουν την δυνατότητα να θέσεις ότι audio delay θέλεις στο περιεχόμενο που αναπαράγεις έως να συγχρονιστεί εικόνα και ήχος. Αν κι αυτό που σου προτείνω είναι περισσότερο workaround παρά ολοκληρωμένη λύση.

και τελικά η πραγματική ερώτηση είναι:
Στα 4μέτρα, είναι τόσο καλύτερη η OLED από την QLED ώστε κάποιος να προτιμήσει την LG OLED65CX6LA στις 65" και να "χάσει" δέκα ίντσες ή
να κάνει κάποιος συμβιβασμούς που θα αντισταθμιστούν από το μέγεθος της QE75Q90R στις 75" ?

Σε σκοτεινό χώρο η 65CX δεν έχει ανταγωνισμό στην ποιότητα εικόνας και στα gaming perks που προσφέρει. Αλλά πέρα από τις έξτρα δέκα ίντσες που προσφέρει η Q90, όπως ανέφερε και ο Lobo10, OLED για PC monitor δεν θα σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω εάν κάνω βαριά χρήση του PC καθημερινά σε περιεχόμενο πέρα από σειρές-ταινίες. Ακόμα και την Taskbar να θέσεις σε auto-hide, κάποια προγράμματα ή ιστοσελίδες με στατικό περιεχόμενο χρησιμοποιεί ο μέσος χρήστη PC σε καθημερινή βάση και για αρκετό χρονικό διάστημα που κάνουν το burn in μια υπαρκτή πιθανότητα σε βάθος χρόνου.
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Re: Απάντηση: Samsung QE75Q90R VS LG OLED65CX6LA

Η αλήθεια είναι ότι παίζουμε και αρκετά παλιά που το FPS φτάνει στο θεό ! Το adaptive δεν το έχω δοκιμάσει παρά μόνο το vsync μεσα απο το game.
Plus ότι παίζουμε μέχρι 1080p, στα 4κ ίσος να μην πηγαίνει πάνω από 60.

Το επόμενο που με ανησυχεί είναι ότι και οι ταινίες-σειρές που θα βλέπω θα είναι όλα από το pc.
Πρακτικά η τv θα είναι monitor, μόνο.
Kodi-vlc-mpc-Netflix. Εκεί, τα 50ms καθυστέρησης του πάνελ, πόσο αισθητά θα είναι σε σχέση με τον ήχο ?
Ο Ήχος δεν θα περνάει από την tv και με arc στον a/v, αλλά θα πηγαίνει "παράλληλα" με δεύτερο hdmi από την GPU στον ενισχυτή.
( θα μπορούσε να λυθεί αυτό με το Lip sync - HDMI audio delay του a/v ? )

και τελικά η πραγματική ερώτηση είναι:
Στα 4μέτρα, είναι τόσο καλύτερη η OLED από την QLED ώστε κάποιος να προτιμήσει την LG OLED65CX6LA στις 65" και να "χάσει" δέκα ίντσες ή
να κάνει κάποιος συμβιβασμούς που θα αντισταθμιστούν από το μέγεθος της QE75Q90R στις 75" ?

Σαν κάτοχος και εγω της QE75Q90R εδώ και 10 ημέρες περίπυ θα μου επιτρέψεις να σε πω 2 πραγματάκια.

Εφόσον είσαι στα 4 μέτρα να πας σε 75άρα τουλάχιστον,και θα με θυμηθείς.

σε game mode η QE75Q90R έχει πολύ καλή εικόνα,εγώ σε 4κ έχω μείνει πολυ ευχαριστημένος.
στα επίγεια κανάλια το upscale που κάνει φτάνει στα επίπεδα της sony.

Γενικά είναι μια αρκετά καλη τηλεόραση αλλα δεν νομίζω οτι υπερέχει σε κάτι απο την 9005 SONY. (στο λέω αυτό γιατι την έχω και αυτήν και έχω μέτρο σύγκρισης)
Και φαντάσου πόσο καλή θα είναι και η sony kd 75xg9505.
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
Γυρνώντας εχτές το απόγευμα στο σπίτι βρήκα την τηλεόραση ανοιχτή να δείχνει απλά το windows desktop του HTPC.
Προφανώς έπαιζε ο μικρός και όταν σηκώθηκε, βγήκε από το Lego Avengers και πήγε στην κουζίνα.
Δεν ξέρω πόση ώρα ήταν ανοιχτή σε στατική εικόνα και δεν ρώτησα γιατί δεν με νοιάζει (Samsung LCD 52") .

Αυτό το περιστατικό και τα πολύτιμα σχόλια σας με οδήγησαν να καταλάβω ότι όσο καλή εικόνα και να έχει μία OLED θα θέλει ειδική μεταχείριση.
Ακόμα και εάν δεν θέλει όσο ντάντεμα νομίζουμε ότι χρειάζεται, κάπου μέσα στο μυαλό μου θα υπάρχει ένα timer που θα
μετράει πόσες ώρες έπαιξε, τι έπαιξε, πόσο έδειχνε στατικό περιεχόμενο, πότε θα κάνει pixel refresh κ.α.

Νομίζω ότι αυτήν την στιγμή δεν χρειάζομαι έναν ακόμα λόγο άγχους, έχω αρκετούς.
Οπότε να ευχαριστήσω όλους όσους βοηθήσατε στην απόφαση μου με τα σχόλια σας.

Το μόνο που μένει τώρα είναι να ξανά βγει η QE75Q90R στα 1700 όπως στις 29/7 ή σε κάποια καλή τιμή.
ΤΗΝΧ guys.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Γυρνώντας εχτές το απόγευμα στο σπίτι βρήκα την τηλεόραση ανοιχτή να δείχνει απλά το windows desktop του HTPC.
Προφανώς έπαιζε ο μικρός και όταν σηκώθηκε, βγήκε από το Lego Avengers και πήγε στην κουζίνα.
Δεν ξέρω πόση ώρα ήταν ανοιχτή σε στατική εικόνα και δεν ρώτησα γιατί δεν με νοιάζει (Samsung LCD 52") .

Αυτό το περιστατικό και τα πολύτιμα σχόλια σας με οδήγησαν να καταλάβω ότι όσο καλή εικόνα και να έχει μία OLED θα θέλει ειδική μεταχείριση.
Ακόμα και εάν δεν θέλει όσο ντάντεμα νομίζουμε ότι χρειάζεται, κάπου μέσα στο μυαλό μου θα υπάρχει ένα timer που θα
μετράει πόσες ώρες έπαιξε, τι έπαιξε, πόσο έδειχνε στατικό περιεχόμενο, πότε θα κάνει pixel refresh κ.α.

Νομίζω ότι αυτήν την στιγμή δεν χρειάζομαι έναν ακόμα λόγο άγχους, έχω αρκετούς.
Οπότε να ευχαριστήσω όλους όσους βοηθήσατε στην απόφαση μου με τα σχόλια σας.

Το μόνο που μένει τώρα είναι να ξανά βγει η QE75Q90R στα 1700 όπως στις 29/7 ή σε κάποια καλή τιμή.
ΤΗΝΧ guys.
LCD στο δωμάτιο του παιδιού και oled στο σαλόνι..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
LCD στο δωμάτιο του παιδιού και oled στο σαλόνι..

Με την γκαμία. Άμα τον αφήσεις ειναι ικανός να κάτσει 18 ώρες και να λιώνει.
Θα το κάνει σε 10 χρόνια, τώρα παρα ειναι μικρός.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Γυρνώντας εχτές το απόγευμα στο σπίτι βρήκα την τηλεόραση ανοιχτή να δείχνει απλά το windows desktop του HTPC.
Προφανώς έπαιζε ο μικρός και όταν σηκώθηκε, βγήκε από το Lego Avengers και πήγε στην κουζίνα.
Δεν ξέρω πόση ώρα ήταν ανοιχτή σε στατική εικόνα και δεν ρώτησα γιατί δεν με νοιάζει (Samsung LCD 52") .

Αυτό το περιστατικό και τα πολύτιμα σχόλια σας με οδήγησαν να καταλάβω ότι όσο καλή εικόνα και να έχει μία OLED θα θέλει ειδική μεταχείριση.
Ακόμα και εάν δεν θέλει όσο ντάντεμα νομίζουμε ότι χρειάζεται, κάπου μέσα στο μυαλό μου θα υπάρχει ένα timer που θα
μετράει πόσες ώρες έπαιξε, τι έπαιξε, πόσο έδειχνε στατικό περιεχόμενο, πότε θα κάνει pixel refresh κ.α.

Νομίζω ότι αυτήν την στιγμή δεν χρειάζομαι έναν ακόμα λόγο άγχους, έχω αρκετούς.
Οπότε να ευχαριστήσω όλους όσους βοηθήσατε στην απόφαση μου με τα σχόλια σας.

Το μόνο που μένει τώρα είναι να ξανά βγει η QE75Q90R στα 1700 όπως στις 29/7 ή σε κάποια καλή τιμή.
ΤΗΝΧ guys.

Το ζήτημα όμως είναι να καταλάβεις το οξύμωρο: Θέλω την υψηλή πιστότητα εικόνας, αλλά δεν θέλω το άγχος που μου δημιουργει η τεχνολογία που την παρέχει!
Λύση??

:idea: Θα αγοράσω την παλιά τεχνολογία που δεν παρέχει την ίδια πιστότητα, σε ένα ακριβό περιτύλιγμα ώστε δίνοντας το ίδιο περίπου ποσό, να νιώσω σαν να πήρα κάτι καλό!

:hmmmm: μήπως να πάρω μια vfm τηλεόραση και να φυλάξω την διαφορά για κάτι πιο χρήσιμο ή για την στιγμή που θα μπορώ να αποκτήσω το "καλό"??

Στην δική σου πάντως την περίπτωση, το πρόβλημα είναι η απόσταση θέασης η οποία είναι πολύ μεγάλη...

Στα 4 μέτρα, ένας προβολέας είναι η σωστή λύση. Πρέπει να πέσεις στα 3μ με κάποια αναδιοργάνωση του χώρου σου για να μπορεί το μάτι σου να δεί πλήρως αυτό που πραγματικά προβάλουν αυτές οι συσκευές
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Το ζήτημα όμως είναι να καταλάβεις το οξύμωρο: Θέλω την υψηλή πιστότητα εικόνας, αλλά δεν θέλω το άγχος που μου δημιουργει η τεχνολογία που την παρέχει!
Λύση??

:idea: Θα αγοράσω την παλιά τεχνολογία που δεν παρέχει την ίδια πιστότητα, σε ένα ακριβό περιτύλιγμα ώστε δίνοντας το ίδιο περίπου ποσό, να νιώσω σαν να πήρα κάτι καλό!

:hmmmm: μήπως να πάρω μια vfm τηλεόραση και να φυλάξω την διαφορά για κάτι πιο χρήσιμο ή για την στιγμή που θα μπορώ να αποκτήσω το "καλό"??
Συμφωνώ

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
Θα αγοράσω την παλιά τεχνολογία που δεν παρέχει την ίδια πιστότητα, σε ένα ακριβό περιτύλιγμα ώστε δίνοντας το ίδιο περίπου ποσό, να νιώσω σαν να πήρα κάτι καλό!

Δεν είναι ακριβός έτσι γιατί η καινούργια τεχνολογία στις 75"-77" είναι απλησίαστη, οπότε 65" = compromise,

το ίδιο περίπου ποσό
H Oled 65" δεν πήγε ποτέ στα 1700 που ελπίζω να βρω την Q90 (σιγά μην την βρω, :bigcry:)
Η LG έχει : Τέλεια εικόνα vs λιγότερες ίντσες, "άγχος χρήσης", περισσότερα .
Η εναλλακτική είναι: Όχι τέλεια εικόνα αλλά ικανοποιητική (τουλάχιστον από ότι έχω διαβάσει), περισσότερες ίντσες (4 μέτρα), υπάρχει περίπτωση να την βρω σε καλή τιμή.

μήπως να πάρω μια vfm τηλεόραση και να φυλάξω την διαφορά για κάτι πιο χρήσιμο ή για την στιγμή που θα μπορώ να αποκτήσω το "καλό"??
Πολύ φοβάμαι ότι εάν πάρω τώρα κάτι, θα μου πάρει άλλα 10 χρόνια μέχρι να μπω στην διαδικασία να το αλλάξω.

Ο προβολέας είναι ωραία λύση αλλά για συγκεκριμένες ώρες και θέλει εγκατάσταση, πανιά, καλώδια... είχα παλιότερα.
Το να αλλάξω των χώρο είναι next to impossible για τον χώρο μου.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Δεν είναι ακριβός έτσι γιατί η καινούργια τεχνολογία στις 75"-77" είναι απλησίαστη, οπότε 65" = compromise,

H Oled 65" δεν πήγε ποτέ στα 1700 που ελπίζω να βρω την Q90 (σιγά μην την βρω, :bigcry:)
Η LG έχει : Τέλεια εικόνα vs λιγότερες ίντσες, "άγχος χρήσης", περισσότερα .
Η εναλλακτική είναι: Όχι τέλεια εικόνα αλλά ικανοποιητική (τουλάχιστον από ότι έχω διαβάσει), περισσότερες ίντσες (4 μέτρα), υπάρχει περίπτωση να την βρω σε καλή τιμή.

προφανώς και είναι ακόμα απλησίαστη στις 77" είναι καινούργια τεχνολογία. Τα επόμενα 2 χρόνια όμως θα δούμε 77" κάτω απο τις 3.000.

Το φράγμα των 1.500 για μια OLED TV έχει σπάσει απο πέρσι σε ξεστοκάρισμα των Panasonic και Sony για τα μοντέλα του 2017
Περσινό μοντέλο της Panasonic πουλούσε πριν λίγες μέρες στα ίδια χρήματα ο Κοτσόβολος!

Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι λιγότερο μετρήσιμα και πιό πολύ συναισθηματικα: η τύχη του τι και πόσο θα το βρεις... το "άγχος χρήσης".. το πόσα χρόνια θα χρειαστείς για να μπεις σε διαδικασία αλλαγής..

Τέλος η εικόνα. Ικανοποιητικός αντικαταστάτης ενός κλιματιστικού inverter μπορεί να θεωρηθεί και ένας ανεμιστήρας... Μην περιμένεις να διαβάσεις σε review: "Η Samsung έχει μείνει πολύ πίσω, αν σας ενδιαφέρει η ποιότητα εικόνας καιτάξτε αλλού"

Οποιος γράψει αυτήν την πικρή αλήθεια θα μπει black list και fyi όταν μπεις, σε βάζουν και όλες οι εταιρίες ήχου που ανήκουν στην Samsung, 'οπως:
AKG, Arcam, Bang & Olufsen, Crown, harman/kardon, Infinity, JBL, Mark Levinson και άλλες πολλές!!!
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
η πάνα είχα βγάλει πριν λίγες ημέρες 65αρα ολεντ στα 1500 , πολύ ανώτερη λοιπόν από την σαμι!! Κάνε υπομονή κ κάτι καλό θα βρεις , στα λεφτά σου!
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
Τέλος η εικόνα. Ικανοποιητικός αντικαταστάτης ενός κλιματιστικού inverter μπορεί να θεωρηθεί και ένας ανεμιστήρας... Μην περιμένεις να διαβάσεις σε review: "Η Samsung έχει μείνει πολύ πίσω, αν σας ενδιαφέρει η ποιότητα εικόνας καιτάξτε αλλού"



Λες λοιπόν ότι η σύγκριση της εικόνας μίας Oled σε σχέση με τις QE75Q90T ή και της Sony KD-75XG9505 (που είναι κοντά στο budget)
παραλληλίζεται με την σύγκριση Κλιματιστικού / ανεμιστήρα ? Τόσο χαοτική διαφορά ?

Είναι τόσο ανώτερη η εικόνα ρε παιδιά στις OLED ?
(ήρεμα ρωτάω :violent-smiley-030: μη βαράτε)
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
Re: Απάντηση: Samsung QE75Q90R vs LG OLED65CX6LA

Ναι αλλά 65" ? Να βάλω ρόδες στον καναπέ για να τον σούρνω κοντά όποτε βάζω κάτι να δω ? Θα με :hanged: η γυναίκα.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Λες λοιπόν ότι η σύγκριση της εικόνας μίας Oled σε σχέση με τις QE75Q90T ή και της Sony KD-75XG9505 (που είναι κοντά στο budget)
παραλληλίζεται με την σύγκριση Κλιματιστικού / ανεμιστήρα ? Τόσο χαοτική διαφορά ?

Είναι τόσο ανώτερη η εικόνα ρε παιδιά στις OLED ?
(ήρεμα ρωτάω :violent-smiley-030: μη βαράτε)
True Story

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk