Πρόβλημα Sub ή θέμα ρύθμισης;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Γεια χαρά σε όλους.

Έχω ένα θέμα που δεν μπορώ να το διατυπώσω με λόγια. Προσπάθησα να το πάρω όμως ένα βίντεο μπας και καταλάβει κάποιος τι έχω κάνει λάθος.


https://youtu.be/cwiExbRr5-M


Δεν ξέρω αν είναι θέμα ρύθμισης του sub ή είναι κάποιο ελάττωμα. Είναι σαν να κόβει μερικές φορές, σα να μην μπορεί να πάρει αέρα να το πω; Και κάνει αυτό το κλαπ.

Κατέβασα το gain στο 50%. Και στον ενισχυτή κατέβασα τη ρύθμιση του bass από το +5 στο 0. Το sub παίζει με LFE.

Τι άλλο πρέπει να κοιτάξω;

Ευχαριστώ εκ το προτέρων.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το γουφερ δε βλεπω να κανει κινηση, (δεν εχω καλη ορατοτητα απ το κινητο), το χεις τσεκαρει οτι κινειται; Χαμηλες εχεις ή απλα ακους αυτο το τσακ;
Δεν θελω να γινω μαντης κακων, αλλα μεσα στο 2020 εγω προσωπικα σε διαφορα σαιτ και φορουμ εχω διαβασει δεκαδες βλαβες (κυριως καμμενους ενισχυτες) σε klipsch, τοσο που εχω τρομαξει και φυσικα εχουν χασει παντελως την εκτιμηση μου, ας ελπιζουμε να σαι απ τους τυχερους και να ναι αλλο το προβλημα σου.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Κινείται το woofer κανονικά. Ίσως να μην φαίνεται στην κάμερα. Μόλις ακούγεται το τσακ όμως εκείνη την στιγμή για πολύ λίγο διάστημα, δευτερολέπτου, σταματάει να κινείται.

Τι μπορεί να φταίει;

Γνωρίζουμε επίσης αντιπροσωπεία Klipsch για σέρβις εδώ Ελλάδα;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κινείται το woofer κανονικά. Ίσως να μην φαίνεται στην κάμερα. Μόλις ακούγεται το τσακ όμως εκείνη την στιγμή για πολύ λίγο διάστημα, δευτερολέπτου, σταματάει να κινείται.

Τι μπορεί να φταίει;

Γνωρίζουμε επίσης αντιπροσωπεία Klipsch για σέρβις εδώ Ελλάδα;

Σα να μην κανει καλη επαφη.
Ο Λαιος στην Αθηνα ειναι αντιπροσωπος αλλα θα σου λεγα ας ριξει μια ματια καποιο ηλεκτρονικο εργαστηριο της περιοχης σου μην ειναι κατι απλο.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Σα να μην κανει καλη επαφη.
Ο Λαιος στην Αθηνα ειναι αντιπροσωπος αλλα θα σου λεγα ας ριξει μια ματια καποιο ηλεκτρονικο εργαστηριο της περιοχης σου μην ειναι κατι απλο.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι να μην κάνει καλή επαφή;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τι να μην κάνει καλή επαφή;

Εσωτερικά του υπογούφερ κάποια σύνδεση, πιάνουν τα χέρια σου να το ανοίξεις μήπως είναι κάτι απλό; Μπορεί να έχει φύγει κάποια φύσα κι απλά να θέλει κούμπωμα, ή να χει κοπεί κάτι, αν είναι κάτι απλό θα το καταλάβεις και με το μάτι, σαν απόδοση έχει αλλάξει κάτι ή παίζει κανονικά.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Εσωτερικά του υπογούφερ κάποια σύνδεση, πιάνουν τα χέρια σου να το ανοίξεις μήπως είναι κάτι απλό; Μπορεί να έχει φύγει κάποια φύσα κι απλά να θέλει κούμπωμα, ή να χει κοπεί κάτι, αν είναι κάτι απλό θα το καταλάβεις και με το μάτι, σαν απόδοση έχει αλλάξει κάτι ή παίζει κανονικά.

Ναι, πιάνουν τα χέρια μου αν είναι όντως κάτι τέτοιο. Μπορώ να το ανοίξω.

Έχω επικοινωνήσει και με το κατάστημα που το αγόρασα πρώτα να δω τι θα μου πουν και τους έχω στείλει και το βίντεο.

Είναι 15-20 ημερών γενικά το Subwoofer, καινούργιο δηλαδή. Δοκίμασα αρχικά και άλλο καλώδιο αλλά συνεχίζει να το κάνει.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ναι, πιάνουν τα χέρια μου αν είναι όντως κάτι τέτοιο. Μπορώ να το ανοίξω.

Έχω επικοινωνήσει και με το κατάστημα που το αγόρασα πρώτα να δω τι θα μου πουν και τους έχω στείλει και το βίντεο.

Είναι 15-20 ημερών γενικά το Subwoofer, καινούργιο δηλαδή. Δοκίμασα αρχικά και άλλο καλώδιο αλλά συνεχίζει να το κάνει.

Καινούριο; Τι είπες τώρα; Οπως σου έγραψα και πιο πάνω και χωρίς παρεξήγηση γιατί θα σε στεναχωρήσω, αλλά ακόμα και να μου χάριζαν Klipsch subwoofer θα το πούλαγα ευθύς αμέσως πριν προλάβει να χαλάσει, είναι τρομερή η συχνότητα που διαβάζω για βλάβες στη συγκεκριμένη εταιρία στα subwoofer της.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Καινούριο; Τι είπες τώρα; Οπως σου έγραψα και πιο πάνω και χωρίς παρεξήγηση γιατί θα σε στεναχωρήσω, αλλά ακόμα και να μου χάριζαν Klipsch subwoofer θα το πούλαγα ευθύς αμέσως πριν προλάβει να χαλάσει, είναι τρομερή η συχνότητα που διαβάζω για βλάβες στη συγκεκριμένη εταιρία στα subwoofer της.

Αν μπορείς βάλε κανένα link να διαβάσω τι προβλήματα υπάρχουν. Μπας και βρω την λύση κιόλας από εκεί.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν μπορείς βάλε κανένα link να διαβάσω τι προβλήματα υπάρχουν. Μπας και βρω την λύση κιόλας από εκεί.

Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει λινκ, ό,τι σου λέω είναι από μνήμης, από δω κι από κει συνέχεια διαβάζω για προβλήματα, το 99% αυτών εντοπίζονται στον ενισχυτή, συνήθως καμμένοι, προς το παρόν μιας κι είναι καινούριο το δικό σου να το κοιτάξεις με την αντιπροσωπεία ή με το κατάστημα που το αγόρασες να σου δώσουν λύση.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
....................................Είναι 15-20 ημερών γενικά το Subwoofer, καινούργιο δηλαδή.........

Καλημέρα. Αφού είναι καινούριο, ούτε να το σκέφτεσαι περί ανοίγματος. Τους το πας πίσω και ζητάς αντικατάσταση. Αν είναι έτσι όπως τα λέει ο Κώστας (περί προβλημάτων) πάρε κάτι άλλο. Δεν θα είναι και φτηνό οπότε σίγουρα θα βρεις κάτι αντίστοιχα καλό που να ταιριάζει και αισθητικά με το χώρο σου.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημέρα. Αφού είναι καινούριο, ούτε να το σκέφτεσαι περί ανοίγματος. Τους το πας πίσω και ζητάς αντικατάσταση. Αν είναι έτσι όπως τα λέει ο Κώστας (περί προβλημάτων) πάρε κάτι άλλο. Δεν θα είναι και φτηνό οπότε σίγουρα θα βρεις κάτι αντίστοιχα καλό που να ταιριάζει και αισθητικά με το χώρο σου.

Καλά λέει ο φίλος το ξέχασα εντελώς εγώ ότι είναι καινούριο :bang: μην το ανοίξεις και στείλε το πίσω, αν το αγόρασες από εξωτερικό νομίζω η εδώ αντιπροσωπεία δεν στο αναγνωρίζει για εγγύηση.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Εχτός από το τακ-τακ ο θόρυβος που ακούγεται είναι του sub? Δοκίμασες να αλλάξεις καλώδιο η να δεις αν το κάνει δίχως καλώδιο?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στο #7 λέει ότι δοκίμασε άλλο καλώδιο, μήπως δεν πιάνει σφιχτά το rca βύσμα στο υπογούφερ ή και στον ενισχυτή να ρωτήσω εγώ με τη σειρά μου, τα χεις δοκιμάσει με το χέρι να δεις αν κουνιούνται;
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Στο #7 λέει ότι δοκίμασε άλλο καλώδιο, μήπως δεν πιάνει σφιχτά το rca βύσμα στο υπογούφερ ή και στον ενισχυτή να ρωτήσω εγώ με τη σειρά μου, τα χεις δοκιμάσει με το χέρι να δεις αν κουνιούνται;

Εχτός από το τακ-τακ ο θόρυβος που ακούγεται είναι του sub? Δοκίμασες να αλλάξεις καλώδιο η να δεις αν το κάνει δίχως καλώδιο?

Στην αρχή νόμιζα πως ήταν το καλώδιο γιατί ήταν κακής ποιότητας αυτό που είχα. Όποτε είχα ρίξει το φταίξιμο εκεί. Και αγόρασα άλλο πολύ καλής ποιότητας και κάνει ακριβώς το ίδιο.
Σφίγγει πολύ καλά και στον ενισχυτή και πίσω στο woofer. Το έχω τσεκάρει.

Ποιον άλλο θόρυβο ακούς; Το «παπ» που κάνει στα πρώτα δευτερόλεπτα είναι το πρόβλημα. Φαίνεται κιόλας εκεί που πηγαινοέρχεται το woofer κάνει σα να σκάει ένα πράγματα. Φαντάζομαι πως γίνεται αυτό γιατί μάλλον κόβεται απότομα το σήμα και το woofer σκάει μπροστά με δύναμη.

Όταν λες να το δοκιμάσω χωρίς καλώδιο, πως να το δοκιμάσω;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Απλά διερωτώμαι αν το τακ γίνεται κατά την διάρκεια που το sub είναι αναμμένο και βγάζει ήχο, η το τακ ακούγεται μόνο όταν από standby πάει σε ON.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Απλά διερωτώμαι αν το τακ γίνεται κατά την διάρκεια που το sub είναι αναμμένο και βγάζει ήχο, η το τακ ακούγεται μόνο όταν από standby πάει σε ON.

Το τακ ακούγεται την ώρα που παίζει και βγάζει ήχο. Αν ήταν το άλλο που λες θα συμβιβαζόμουν.

Το κάνει σε υψηλές εντάσεις γενικά όπως έχω καταλάβει αλλά και σε τυχαία διαστήματα. Έχω παίξει και με το phase μπας και έχει καμία διαφορά αλλά τίποτα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Κλασική περίπτωση βλάβης (ενισχυτή) (που έλεγε και ο συγχωρεμένος).

Δυστυχώς και άλλες μάρκες (πολύ γνωστές...) και μαλιστα σε πολύ ακριβότερα μοντέλα από τα Klipsch έχουν τα ίδια θέματα (κοινός παρανομαστής, συνήθως, ο κινεζικος ενισχυτής).
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ...Αν δεν το ακούσεις σπο κοντά .

Όπως και να έχει για μένα ο συγκεκριμένος θόρυβος ακούγεται κάτι σαν κλιπάρισμα του μεγαφώνου .
Από που προέρχεται ...
1)Αστοχία μεγαφώνου ,συνήθως οι κατασκευαστές εκεί χρησιμοποιούν σκληρά άκαμπτα υλικά με μεγάλη διαδρομή για να αντέχουν στις υψηλές εντάσεις ...Σχετικό και αυτό γιατί έχω δει μεγάφωνο να ανοίγει σαν την μπανάνα .

2) Ρεύματα -Τάση του τελικού σταδίου που δεν είναι ικανή να ανταπεξέλθει .
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Το τακ ακούγεται την ώρα που παίζει και βγάζει ήχο. Αν ήταν το άλλο που λες θα συμβιβαζόμουν.

Το κάνει σε υψηλές εντάσεις γενικά όπως έχω καταλάβει αλλά και σε τυχαία διαστήματα. Έχω παίξει και με το phase μπας και έχει καμία διαφορά αλλά τίποτα.


Αν του βάζεις δύσκολα σε εντάσεις μπορεί να είναι και φυσιολογικό. Ξεχνά τις δικές σου ρυθμίσεις και άσε αυτές του auto calibration. Με το volume στο 50% και +5 υπερβολικό μου φαίνεται. Ποιο μοντέλο είναι?