Bοηθεια για αναγνωριση ηλεκτρονικου εξαρτηματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
Καλησπερα ελπιζω καποιος με γνωσεις ηλεκτρονικων να με βοηθησει,εχω μια sonoff s20 wifi πριζα και μετα απο πτωση σταματησε να δουλευει.Την ανοιξα και εχει σπασει ο κιτρινος μετασχηματιστης (photo).Τον αποκολλησα αλλα δεν λεει καποια στοιχεια πανω του.Πως τον ζηταω για να παρω ενα ιδιο να το αντικαταστησω?
Sonoff_S20_02.jpg
στο σχεδιο τον ονομαζει ως ΕΕ10 αλλα στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο...
 

lazarefa

AVClub Enthusiast
18 October 2007
1,285
Καλημέρα. Από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα φαίνεται πως αυτός είναι ο Μ/Σ που ψάχνεις:
https://hobbytronics.pk/product/ee10-transformer/
220V AC to 5-12V DC, 3 Watt PCB Mounted EE-10 Horizontal Transformer
Μια βόλτα ή τηλέφωνο σε μεγάλο κατάστημα ηλεκτρονικών, πχ στον Βενιέρη στο Περιστέρι (αν είσαι Αττική), με τα χαρακτηριστικά αυτά και με το δείγμα ανά χείρας πιστεύω να σου δώσει λύση.
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
ευχαριστω αλλα δεν ειναι τοσο απλο,αυτα τα βρηκα και εγω,αυτο που ψαχνω ειναι 220/3.3v ,απο οτι καταλαβα απο το σχεδιο....λιγο απιθανο να βρω κατι που να μοιαζει και οντως να ειναι το σωστο....Ευχαριστω παντως .
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
Re: Απάντηση: Bοηθεια για αναγνωριση ηλεκτρονικου εξαρτηματος

κοντινες φωτο,εκει που ειναι τωρα τα συρματακια,τα 4 πινς εσπασαν με εμειναν στην πλακετα....
IMG_20200906_203155.jpgIMG_20200906_203056.jpgIMG_20200905_185315.jpg
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Χρειάζεσαι απλά ν αλλάξεις τον πυρήνα. Χρησιμοποιείς το ίδιο πηνίο. Μπορείς να πας στο Φανό στη Σολωμού και να του δείξεις τον Μ/Τ. το πιθανότερο είναι να έχει (όπως επίσης και την κίτρινη μονωτική ταινία. Η τάση πάνω στον πυκνωτη μετά τον Μ/Τ θα πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερη από 3,3 βολτ καθώς μετά ακολουθεί ο σταθεροποιητής. Νομίζω είναι αρκετά. ευκολο να φτιαχτεί ...