Βελόνα για Technics sl-bd22d

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tritSoS

New member
6 September 2020
4
Χαίρετε!

Έχω στα χέρια μου ένα παλιό πικάπ Technics sl-bd22d το οποίο χρειάζεται βελόνα. Από ότι καταλαβαίνω ο βραχίονας, η κεφαλή και η βελόνα είναι ξεχωριστά εξαρτήματα και χρειάζομαι μόνο βελόνα. Δεν έχω καθόλου εμπειρία στον χώρο, οπότε θα εκτιμούσα πολύ λίγη κατεύθυνση σχετικά με το τι χρειάζομαι και αν έχει διαφορά τι θα επιλέξω. Με μια αναζήτηση βρίσκω διάφορες βελόνες σε μια γκάμα τιμών. Πρέπει να προσέξω κάτι πριν παραγγείλω; Δεν είναι προτεραιότητα μου η καλύτερη δυνατή ποιότητα, αλλά σαφώς είναι σημαντικός παράγοντας, όπως επίσης και η τιμή. Η κεφαλή που έχω είναι η technics p34 t4p.

Καλοδεχούμενη κάθε κατεύθυνση!
 

tritSoS

New member
6 September 2020
4
Ευχαριστώ πολύ για την απόκριση.

Συνεπώς δεν έχει διαφορά η ποιότητα της βελόνας ή δεν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα να αγοράσω κάποια πιο ακριβή; Έχω βρει αρκετά συμβατά ανταλλακτικά, αλλά δεν ξέρω ποιο να διαλέξω.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Αν βρεις original βελονα πιθανον να ειναι ελαφρα καλυτερη. Ειναι η audio technica ATN3472SE και με εξαιρεση το χρωμα ειναι η ιδια με την technics P34.
Διαφορετικα μικρες διαφορες αν παρεις aftermarket βελονα.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
καλησπερα φιλε μου και απο εμενα !!! σε συμπαθησα αμεσως διοτι εχουμε το ιδιο πικ απ !! προσωπικα το εχω ακουσει με κεφαλοβελονα της ortofon - omp 10 πραγματικα γινεται αλλο πικ απ αν μπορεις να κανεις της υπερβαση καντο !! αξιζει τον κοπο ! -bye-
 

tritSoS

New member
6 September 2020
4
Απάντηση: Re: Βελόνα για Technics sl-bd22d

γεια κι από εμένα!

Σε ευχαριστώ κι εσένα για την πρότασή σου. Θα το κοιτάξω μήπως βρω κάποια προσφορά.

Πήγα τις προάλλες σε ένα κατάστημα για να αγοράσω βελόνα σαν ανταλλακτικό και ο υπάλληλος μου λέει, ξέχνα το, πρέπει να πάρεις κεφαλοβελόνα οπωσδήποτε, αλλιώς δεν θα δουλέψει.

Ισχύει αυτό;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Βελόνα για Technics sl-bd22d

Πήγα τις προάλλες σε ένα κατάστημα για να αγοράσω βελόνα σαν ανταλλακτικό και ο υπάλληλος μου λέει, ξέχνα το, πρέπει να πάρεις κεφαλοβελόνα οπωσδήποτε, αλλιώς δεν θα δουλέψει.

Ισχύει αυτό;
Οχι